Рішення від 30.06.2025 по справі 640/10387/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2025 року Справа№640/10387/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В., у загальному письмовому провадженні розглянув матеріали справи за позовом Підприємства з іноземними інвестиціями "Амік Україна" (04071, м. Київ, вул. верхній Вал, 68, ЄДРПОУ 30603572) до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (02068, м. Київ, вул. Кошиця, буд. 3, ЄДРПОУ ВП 44082145), Головного управління ДПС у Одеській області до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні ді,-

ВСТАНОВИВ:

Підприємство з іноземними інвестиціями "Амік Україна" (04071, м. Київ, вул. верхній Вал, 68, ЄДРПОУ 30603572) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (02068, м. Київ, вул. Кошиця, буд. 3, ЄДРПОУ ВП 44082145), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0007460703 від 12.11.2021 року.

Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю прийняття оскаржуваного податкового повідомлення рішення. Зазначає, що позивачем тричі своєчасно направлялася до ДПС України, але з у зв'язку з неналежною роботою Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі в грудні 2020 року та в січні 2021 року документи були доставлені не своєчасно про що свідчать відповідні протоколи. Зауважує, що п. 128-1.3 ст. 128-1 ПК України на платника податків покладена відповідальність за незабезпечення своєчасного подання документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального. Тобто, відповідальність розпорядника акцизного складу за несвоєчасне подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального наступає виключно за умови наявності вини такого розпорядника акцизного складу. Отже в діях позивач відсутня вина за несвоєчасну доставку документів , у зв'язку з неналежною роботою Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі.

Просить задовольнити позовні вимоги, визнавши спірне податкове повідомлення-рішення протиправним та скасувати його.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, зазначивши, що Програма "М.Е.ПОС", якою користується позивач та надані протоколи не є достатнім доказом виконання позивачем свого податкового обов'язку, оскільки дата та час відправлення, , , що фіксується в КП "М.Е.ПОС" залежить від системних налаштувань дати та часу на комп'ютері з якого здійснюється відправлення документу та може бути зміненим.

Звертає увагу, що КП "М.Е.Пос" є комерційною програмою, яка не ведеться працівниками контролюючого органу та відповідно контролюючий орган не несе відповідальності за перебої у роботі "М.Е.Пос" та технічні проблеми, які можуть виникнути на серверах зазначеної програми не спростовують встановлених судом обставин щодо своєчасного подання позивачем податкових накладних для їх подальшої реєстрації через систему "М.Е.Пос". Просить відмовити у задоволені позовних вимог.

Головне управління ДПС у Одеській області до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача надало аналогічні пояснення викладені відповідачем у своєму відзиві.

Позивач надав відповідь на відзив, де зазначив аналогічні доводи та обставини викладені у позовній заяві.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.07.2022 відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11.02.2025 справу прийнято до провадження.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07.04.2025 року було залучено Головне управління ДПС у Одеській області до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача та ухвалено рішення про розгляд справи в загальному провадженні.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30.05.2025 закрито підготовче засідання та призначено справу для розгляду по суті на 30.06.2025.

На підставі направлень від 28,09.2021 №13427/15-32-09-02, Ке 13407/15- 32-09-02, виданих Головним управлінням ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, тел, (048) 725-83-58), Головного управління ДПС в Одеській області, відповідно до підпункту 80,2,5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-УТ, Із змінами та доповненнями (далі -ПКУ), на підставі наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 24,09,2021 №7102-п проведено фактичну перевірку Підприємства з іноземними інвестиціями " АМІК Україна" (код за ЄДРПОУ 30603572) (далі - П1Ї "АМГК УКРАЇНА").

На підставі акту перевірки № 22374/15-32-0902/30603572 від 08.10,2021 на АЗС 16-08, Одеська область, Біляївський район, селище Усатове, вул.Тіниста,буд. 1 А, встановлено порушення, передбачене п. 230.1.3. ст. 230 ПК України, на підставі якого Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків були прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0007460703 від 12.11.2021.

Не погодившись із висновками акту перевірки та ППР, позивач звернувся зі скаргою (вих. № 2299 від 22.11.2021 року) до ДПС України. Рішенням ДПС України від 15.06.2022 року № 5686/6/9900-06-03-06 скаргу залишено без задоволення, та спірне податкове повідомлення рішення без змін.

Підставою для прийняття оспорюваного податкового повідомлення-рішення стали висновки податкового органу про порушення позивачем вимог 230.1.3 ст.230 ПК України, що полягало у незабезпеченні з вини розпорядника акцизного складу щоденного формування та подання даних про добові фактичні залишки пального та обсяги обігу пального.

Відповідно до п.75.1.ст.75 Подаькового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно з п 75.1.3. ст.75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Згідно з п.80.1., п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.

Як вбачається з наказу та направлень на проведення перевірки остання призначена з метою здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, тобто у відповідності до приписів п.80.1., п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України

Відповідно до пп.14.1.6. п.14.1. ст.14 Податкового кодексу України акцизний склад - приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Відповідно до п.230.1. ст.230 Податкового кодексу України акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.

Підпунктом 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України від 02.12.2010 № 2755-УІ передбачено, що розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.

На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про:

обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показників рівнемірів-лічильників, встановлених на таких резервуарах, розташованих на такому акцизному складі;

добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, встановлених на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на такому акцизному складі;

добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до п. 128-1.3 ст. 128-1 ПК України від 02.12.2010 № 2755-УІ незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.

Процедуру створення та ведення Єдиного державного реєстру витратомірів лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, а також порядок передачі облікових даних (обсягу обігу та залишку пального) з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів визначає Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затверджений постановою КМУ від 22 листопада 2017 р. № 891 (далі Порядок).

Згідно п. п. 5 п. 5 зазначеного Порядку електронні документи для наповнення Реєстру, які формуються розпорядниками акцизних складів та надсилаються до Реєстру за кожним місцем розташування акцизного складу, містять, зокрема зведені за добу підсумкові облікові дані щодо:

обсягів фактичних залишків пального на початок та кінець звітної доби та добового обсягу обігу пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °С, у розрізі всіх наявних у розпорядника акцизного складу акцизних складів з уніфікованою нумерацією - для усіх розпорядників акцизних складів, крім зазначених в абзаці третьому цього підпункту;

добового фактичного обсягу реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °С, - для розпорядників акцизних складів, на акцизних складах яких провадиться діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову підакцизну продукцію (пальне).

Згідно з п. 6 Порядку електронні документи для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену в підпунктах 5 і 6 пункту 5 цього Порядку, формуються та надсилаються розпорядниками акцизних складів щодня (крім днів, у які акцизний склад не працює).

Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу (обсяг реалізованого та обсяг отриманого) пального, зазначені в підпункті 5 пункту 5 цього Порядку, формуються після проведення останньої операції з обігу пального за звітну добу, але не пізніше 23 години 59 хвилин такої доби, до початку проведення операцій з обігу пального за добу, що настає за звітною добою, та подаються до ДПС не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД формуються показники про:

обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показань рівнемірів, установлених на таких резервуарах;

добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального шляхом наливу з акцизного складу на підставі показань витратомірів, установлених у кожному місці відпуску пального шляхом наливу з акцизного складу;

добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Фактичні показання витратомірів та рівнемірів щодо обсягів залишків пального та добового обсягу реалізованого пального перераховуються у літри, приведені до температури 15 °С, крім показань паливороздавальних та/або оливороздавальних колонок, які виконують функції витратомірів.

Підтвердженням розпоряднику акцизного складу прийняття/неприйняття його електронного документа для наповнення Реєстру / коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру є квитанції в електронному вигляді у текстовому форматі, які надсилаються йому держателем Реєстру протягом операційного дня.

Датою та часом надсилання електронного документа для наповнення Реєстру / коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру держателю Реєстру є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо протягом операційного дня держателем Реєстру не надіслано квитанції про прийняття/неприйняття електронного документа для наповнення Реєстру / коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру, такий електронний документ вважається прийнятим.

Держатель Реєстру не приймає електронних документів для наповнення Реєстру / коригуючих електронних документів для наповнення Реєстру у випадках порушення вимог щодо формування, заповнення та надсилання таких електронних документів, передбачених цим Порядком.

Відповідно до п. п. 2 п. 7 Порядку інформація, зазначена в підпункті 5 пункту 5 цього Порядку, вноситься до електронних документів для наповнення Реєстру:

інформація, зазначена в підпункті 5 пункту 5 цього Порядку, вноситься до електронних документів для наповнення Реєстру:

автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів та рівнемірів починаючи з граничних строків, зазначених у пунктах 12 і 27 підрозділу 5 розділу XX “Перехідні положення» Кодексу, для обов'язкового обладнання акцизних складів рівнемірами та витратомірами;

відповідальною особою розпорядника акцизного складу - під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра або витратоміра, а також у період з 1 червня 2019 р. до граничних строків, передбачених у пунктах 12 і 27 підрозділу 5 розділу XX “Перехідні положення» Кодексу, для обов'язкового обладнання акцизних складів витратомірами та рівнемірами.

Як вбачається з матеріалів справи позивачем направлялась відповідна інформація до Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, що підтверджується:

- довідкою про зведені дані (обсяги пального) за 18.12.2020. року згідно з протоколом направлялась до ДПС України: 19.12.2020 року о 17:35:20; 19.12.2020 року о 23:23:10; 20.12.2020 року о 15:37:45 та була доставлена до серверу ДПС України 20.12.2020 року о 15:38:07;

- довідкою про зведені дані (обсяги пального) за 31.12.2020 року згідно з протоколом направлялася до ДПС України 01.01.2021 року о 16:26:56; 01.01.2021 року о 18:15:48; 01.01.2021 року о 23:03:58 та була доставлена до серверу ДПС України 01.01.2021 року о 23:03:37 та до Центрального рівня ДПС України 04.01.2021 року о 09:03:16;

- довідкою про зведені дані (обсяги пального) за 01.01.2021 року була сформована Підприємством 01.01.2021 року, направлена до ДПС України (підтверджується протоколом) 02.01.2021 року о 16:43:00 та доставлена до серверу ДПС України 02.01.2021 року о 16:42:37 та до Центрального рівня ДПС України 04.01.2021 року о 09:05:57;

- довідкою про зведені дані (обсяги пального) за 02.01.2021 року направлена до ДПС України згідно з протоколом 03.01.2021 року о 17:56:31 та доставлена до серверу ДПС України 03.01.2021 року о 17:56:10 та до Центрального рівня ДПС України 04.01.2021 року о 09:08:31;

- довідкою про зведені дані (обсяги пального) за 03.01.2021 року, направлена до ДПС України згідно з протоколом 04.01.2021 року о 19:09:58 та доставлена до серверу ДПС України 04.01.2021 року о 19:09:30 та до Центрального рівня ДПС України 05.01.2021 року о 08:24:26.

Отже, підприємством своєчасно направлялась інформація до Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, що підтверджується відповідними протоколами, втім реєстрація зазначеної інформації була здійснена не своєчасно.

При цьому, доводи відповідача про те, що позивач використовував для передачі зазначеної інформації комерційну програму "М.Е.ПОС", а надані протоколи не є достатнім доказом, оскільки дата та час відправлення, що фіксується в КП "М.Е.ПОС" залежить від системних налаштувань дати та часу на комп'ютері з якого здійснюється відправлення документу та може бути зміненим, суд до уваги не приймає, оскільки на підтвердження зазначених доводів відповідач не надав жодного доказу.

Також, суду не було надано доказів про законодавче обмеження щодо застосування програми "М.Е.ПОС" для передачі інформації до Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі

Отже відповідачем не надано доказів вини позивача щодо незабезпечення своєчасного подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального відповідно до приписів п. 128-1.3 ст. 128-1 ПК України від 02.12.2010 № 2755-УІ, що є обов'язковою умовою для застосування штрафних фінансових санкцій.

З огляду на вищезазначене, доказів, які спростовували би доводи позивача щодо своєчасного направлення інформації до Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі відповідачем надано не було.

З огляду на зазначене податкове повідомлення рішення №0007460703 від 12.11.2021 року було прийнято не обґрунтовано.

Таким чином, суд вважає, що позовна вимоги щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0007460703 від 12.11.2021 року підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на наведене, прийняті податковим органом спірне податкове повідомлення рішення не можна вважати законним та обґрунтованим, у зв'язку з чим позовна вимога позивача підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір в розмірі 2481,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Підприємства з іноземними інвестиціями "Амік Україна" (04071, м. Київ, вул. верхній Вал, 68, ЄДРПОУ 30603572) до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (02068, м. Київ, вул. Кошиця, буд. 3, ЄДРПОУ ВП 44082145), Головного управління ДПС у Одеській області до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні ді- задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0007460703 від 12.11.2021 року.

Стягнути з Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (02068, м. Київ, вул. Кошиця, буд. 3, ЄДРПОУ ВП 44082145) на користь Підприємства з іноземними інвестиціями "Амік Україна" (04071, м. Київ, вул. верхній Вал, 68, ЄДРПОУ 30603572) судовий збір у розмірі 2481,00 ( дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня) 00 коп.

Рішення складено та підписано 30.06.2025 року.

Рішення суду першої інстанції може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Стойка