Провадження № 3/243/2588/2025
Справа № 243/4705/25
26 червня 2025 року м. Слов'янськ
Суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Пронін С.Г. розглянувши матеріали, які надійшли із Батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області Департаменту патрульної поліції, у відношенні
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за вчинення адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст. 173-2, ч.2 ст. 173-2, ч.2 ст. 187 КУпАП, -
27 травня 2025 року о 07 годині 00 хвилин, ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , вчинив сварку по відношенню до своєї співмешканки ОСОБА_2 , в ході якої висловлювався на її адресу нецензурною лайкою, штовхав,залякував, погрожував фізичною розправою, чим вчинив психологічне та фізичне насилля в сім'ї та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
Крім того, 27 травня 2025 року о 07 годині 00 хвилин, ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , вчинив сварку по відношенню до своєї співмешканки ОСОБА_2 в присутності малолітньої особи, внаслідок чого дії ОСОБА_1 призвели до психічного розгляду у дитини, що виразилося у побоюваннях дитини за своє життя, чим вчинив психологічне та фізичне насилля в сім'ї та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 173-2 КУпАП.
Також, 14 червня 2025 року в період часу з 09 години 00 хвилин до 18 години 00 хвилин піднаглядний ОСОБА_1 не прибув на реєстрацію до ВП №4, чим порушив встановлені йому судом обмеження адміністративного нагляду, повторно протягом року, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 2 ст. 187 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
ОСОБА_1 роз'яснені права та обов'язки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності передбачені ст. 268 КУпАП та ст.ст. 10, 63 Конституції України.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, про причини своєї неявки не повідомив. Заперечень проти протоколу про адміністративне правопорушення не надав, передбаченим законом правом на правову допомогу не скористався.
Суд вважає можливим розглядати справу у відсутності ОСОБА_1 оскільки явка останнього не є обов'язковою згідно положень ст. 268 КУпАП та в даному випадку право особи, щодо якої складено адміністративний протокол, на справедливий суд, гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, порушено не буде.
Поняття справедливого судового розгляду передбачає можливість для особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, бути присутнім на засіданні. Ця можливість випливає із об'єкта і цілі ст. 6 ЄКПЛ, оскільки здійснення прав, гарантованих ст.6 Конвенції, передбачає можливість вказаної особи бути вислуханою, а також необхідність перевірити точність її тверджень і спів ставити їх з матеріалами судової справи.
Таким чином, доступ до суду є аспектом права на справедливий суд, порушення якого (права на доступ) неодноразово визнавалось ЄСПЛ, зокрема в справах «Кутіч проти Хорватії», заява № 487778\99 п.25. ЄСПЛ 2002-11, «Меньшакова проти України», заява № 377\02 від 08.04.2010 р.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбаченні цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Адміністративним порушенням відповідно до ч. 1 ст. 173-2 КУпАП визнається вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Адміністративним порушенням за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП є діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.
Домашнє насильство відповіднодоп.3ст.1ЗаконуУкраїни«Про запобігання та протидію домашньому насильству» є діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Провина ОСОБА_1 доведена матеріалами справи а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД№329476 від 27 травня року; заявою і поясненнями ОСОБА_3 від 27.05.2025; формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства рівень небезпеки - високий. Протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД№137690 від 27 травня року; заявою і поясненнями ОСОБА_3 від 27.05.2025; терміновим заборонним приписом стосовно кривдника;формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства рівень небезпеки - високий. Протоколом серії ВАД№6007766 від 1 червня 2025 року;ухвалою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 09 січня 2025 року, про встановлення адміністративного нагляду; реєстраційним листком;поясненнями ОСОБА_1 від 19 червня 2025 року; постановою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 19 вересня 2024 року, про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ч.2 ст. 187 КУпАП.
Таким чином, провина ОСОБА_1 у скоєнні правопорушень, передбачених ч. 1,2 ст. 1732 КУпАП, ч.2 ст. 187 КУпАП повністю доведена, права правопорушника судом не порушені.
Судом також у відповідності до вимог статті 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення враховується ступінь вини і матеріальний стан особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до положення ст. 39-1 КУпАП, у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» чи Законом України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків».
Згідно з ч. 6 ст. 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством.
Суб'єктами, відповідальними за виконання програм для кривдників, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, які організовують та забезпечують проходження кривдниками таких програм (ст. 28 ч. 1, 2 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»).
Отже той факт, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності за ст. 173-2 КУпАП, а також відсутність в матеріалах справи достатніх доказів, які б свідчили про те, що він систематично вчиняє домашнє насильство, тому суд не вбачає достатніх підстав для застосування положення ст. 39-1 КУпАП про проходження програми, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».
На підставі ст. 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи вищевикладене,особу правопорушника,те,що він є працездатним, стан здоров'я задовільний, пенсійного віку не досяг, суд вважає, що ОСОБА_1 за ч.1ст.173-2 КУпАП слід призначити покарання у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (у сумі 340грн.), а за ч.2ст.173-2 КУпАП слід призначити покарання у вигляді штрафу у розмірі 30 неоподаткованих мінімумів доходів громадян(у сумі 510 грн.), без направлення ОСОБА_1 в порядку ст. 39-1 КУпАП на проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству". Крім того санкцією ч.2 ст. 187 КУпАП передбачено покарання у виді штрафу у розмірі п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на користь держави, що становить 255,00 грн.
На підставі ст. 36 КУпАП, ОСОБА_1 остаточне покарання призначити у виді штрафу на користь держави у розмірі 30 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (у сумі 510 грн.). Таке стягнення буде справедливим, необхідним та достатнім для його виправлення та попередження нових правопорушень.
Окрім того, в порядку ст. 40-1 КУпАП з правопорушника ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 605,60 грн.
Керуючись ч. 1, 2 ст. 173-2, ст. ст. 40-1, 283, 284 КУпАП України, суд
Визнати ОСОБА_1 , винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст..173-2 ч.1, ст.173-2 ч. 2, ст.. 187 ч.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з урахуванням ч.2 ст. 36 КУпАП, накласти адміністративне стягнення в межах санкції ст. 173-2 ч. 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме у виді штрафу у розмірі 30 (тридцяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 510 гривень (п'ятсот десять гривень) який перерахувати на рахунок отримувача: (IBAN) UA488999980313020106000005658, отримувач Донецьке ГУК/Слов'янська МТГ/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37967785, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), код класифікації доходів бюджету: 21081100; найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. на рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), кодкласифікації доходів бюджету22030106.
Відповідно до статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурором такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, та буде становити 1020 грн., визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Термін звернення до виконання три місяці.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до судової палати з розгляду кримінальних справ та справ про адміністративні правопорушення Дніпровського апеляційного суду через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області.
Постанову складено та підписано в нарадчій кімнаті в одному екземплярі.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду
Донецької області Сергій Георгійович Пронін