Справа № 592/10146/25
Провадження № 3/592/2237/25
24 червня 2025 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Косолап Марина Миколаївна, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , потерпілого - ОСОБА_2 , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Суми, громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , за частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ВАД № 137369 від 10.06.2025, складеного інспектором взводу № 1 роти № 1 батальйону УПП в Сумській області Баглик Д.С., ОСОБА_1 ставиться за провину вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 173-2 КУпАП за наступних обставин.
10.06.2025 близько 20-30 год. ОСОБА_1 перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 , вчинила стосовно свого пасинка ОСОБА_2 домашнє насильство, а саме умисні дії психологічного характеру, ображала нецензурною лайкою, погрози та штовхання, внаслідок чого завдано психологічних страждань потерпілому.
ОСОБА_1 суду пояснила, що проживає разом з чоловіком у будинку, який придбано під час перебування у шлюбі та зареєстрований на неї. Чоловік є інвалідом другої групи і вони разом з ним та його сином вирішили, що син буде його опікуном. Однак вона самостійно здійснює догляд за чоловіком, готує їжу, у зв'язку з чим звільнилася з роботи. Це вона намагається донести до ОСОБА_2 , але він все одно не допомагає. У чоловіка було день народження, прийшов його син. Вона на кухні готувала собі їжу та пила пиво, а син з батьком були на вулиці. Вона почала казати ОСОБА_2 , що їй треба допомога по догляду за батьком, бо вона сама не справляється. ОСОБА_2 їй сказав що закопає, вона розірвала йому футболку в цілях самозахисту. Поліцію вони викликали разом. Вона давала пояснення, писала заяву.
ОСОБА_2 суду пояснив, що у батька був день народження, він взяв пляшку «Рому» та прийшов привітати разом зі своєю цивільною дружиною. ОСОБА_3 на вулиці шашлики. Бачив, що ОСОБА_4 пила пиво, тому коли починався конфлікт, пропонував поспілкуватись наступного дня, щоб не було гірше, але вона почала висловлювати претензії, виражатись нецензурною лайкою на його цивільну дружину та ображати. Він її попередив, щоб вона припинила це робити, оскільки буде гірше, але ОСОБА_4 не зупинялась, казала погано про його дитину та матір. Він підійшов ближче і коли заходив в будинок та розвертався, вона його схопила та розірвала футболку, подряпала шию, тому він викликав поліцію.
Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілу, дослідивши докази по справі, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до статті 278 КУпАП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішуються питання, зокрема: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (стаття 245 КУпАП).
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (частина друга статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Відповідно до статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Частина 1 статті 173-2 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Зазначена норма є бланкетною, а тому для того, щоб повністю розкрити суть адміністративного правопорушення у протоколі повинно бути зазначено, які конкретно дії вчинила особа, який спосіб насильства прослідковується у діях порушника, якщо дій кілька, то зазначена кожна дія і, вид насильства, наслідки цих дій по відношенню до особи, щодо якої вони були спричинені.
Згідно статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Отже домашнє насильство, це один з різновидів насильства, яке характеризується тим, що вчиняється близькими один до одного людьми (родичами або членами сім'ї), які мають тісні стосунки (кровні, емоційні, шлюбні, інтимні, господарські) та які пов'язані між собою.
З матеріалів доданих до протоколу установлено, що 10.06.2025 о 20-34 год. мало місце звернення ОСОБА_2 на лінію «102» за фактом того, що за адресою: АДРЕСА_1 , доглядає за батьком, його жінка, з якою він в процесі розлучення, провокує бійку, в стані а/с.
У письмових поясненнях та заяві від 10.06.2025 ОСОБА_2 зазначив, що дружина батька ОСОБА_1 почала погрожувати його неповнолітній дитині фізичною розправою, ображала його матір, почала лізти в бійку, розірвала футболку, подряпала шию. Просив притягнути до відповідальності його мачуху ОСОБА_1 , яка вчинила домашнє насильство психологічного характеру.
10.06.2025 о 20-37 год. мало місце звернення ОСОБА_1 на лінію «102» за фактом того, що у будинку забирають документи, опікун син чоловіка заявниці викручував руки, вживали спиртне, чоловік погрожував, кривдник ОСОБА_5 .
У письмових поясненнях від 10.06.2025 ОСОБА_1 зазначила, що у неї забрали документи на будинок, погрожували розправою, документи не повернули.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вказувала на конфлікт з ОСОБА_2 як з опікуном її чоловіка щодо виконання ним опікунських обов'язків.
Крім того, 10.06.2025 щодо ОСОБА_1 винесено терміновий заборонний припис стосовно постраждалої особи ОСОБА_2 , яким заборонено контактувати з постраждалою особою в будь-який спосіб з 22-30 год. 10.06.2025 по 22-30 год. 15.06.2025.
У терміновому заборонному приписі в графі «перебувають у стосунках» підкреслено - вітчим (мачуха) та пасинок (падчерка).
До протоколу долучено форму оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, у якому кривдником вказано ОСОБА_1 , постраждала особа - ОСОБА_2 , в графі «у яких стосунках перебуває кривдник з постраждалою особою» наявна відмітка п. 10 - мачуха.
Разом з тим, до протоколу не долучено документів перебування ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у родинних відносинах, а саме мачуха та пасинок.
Згідно вимог статті 21 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» постраждала особа має право на: 1) дієвий, ефективний та невідкладний захист в усіх випадках домашнього насильства, недопущення повторних випадків домашнього насильства; 2) звернення особисто або через свого представника до суб'єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству; 3) повагу до честі та гідності, уважне та гуманне ставлення з боку суб'єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству; 4) звернення до правоохоронних органів і суду з метою притягнення кривдників до відповідальності, застосування до них спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству.
Суд звертає увагу, що мета адміністративних заходів держави та адміністративного покарання полягає в негайному реагуванні на окремий випадок домашнього насильства з метою своєчасно та ефективно запобігти подальшій ескалації насильства та захисту жертви.
З долученого відеозапису з нагрудних відеореєстраторів встановлено, що працівники поліції прибули за адресою: АДРЕСА_1 , де біля двору ОСОБА_1 та ОСОБА_2 повідомляють обставини за яких вони викликали поліцію. ОСОБА_2 вказував, що йому ОСОБА_1 подряпала йому шию, а остання вказувала, що в неї забрали документи на будинок.
В матеріалах справи наявні заяви як особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, так і особи, яка зазначена у протоколі потерпілою, однак відомостей щодо прийняття рішень за заявою ОСОБА_1 матеріали справи не містять.
Інших очевидців подій, зокрема, батька ОСОБА_2 (зі слів) та чоловіка ОСОБА_1 (зі слів) поліцейськими опитано не було.
Зазначені недоліки позбавляють суд можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу та ухвалити рішення, тому справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1 статті 173-2 КУпАП підлягає поверненню до Управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України для належного оформлення.
Керуючись статтею 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення - повернути до Управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя М.М. Косолап