Справа № 405/1955/25
3/405/660/25
17 червня 2025 року суддя Подільського районного суду м. Кропивницького Льон С.М., при секретарі Граур С.О., за участю прокурора Зінов'єва М.В., представника - адвоката Голованова О.П., особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кропивницький протокол про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, складений відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , українця, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за 1 ст.172-6 КУпАП, -
встановив:
ОСОБА_1 , будучи, у т. ч. станом на 00 год. 00 хв. 01.01.2023, суб'єктом декларування в розумінні Закону, а саме: особою, зазначеною у підпункті «в» пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону «Про запобігання корупції» (надалі - Закон) - (державним службовцем), у період часу з 00 год 00 хв 01.01.2023 до 00 год 00 хв 01.02.2024 в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону (Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 2 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.), несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, а саме 04.01.2025 о 12 год. 16 хв., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Окрім того, ОСОБА_1 , будучи, у т. ч. станом на 00 год. 00 хв. 01.04.2024, суб'єктом декларування в розумінні Закону, а саме: особою, зазначеною у підпункті «в» пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону - (державним службовцем), у період часу з 00 год. 00 хв. 01.01.2024 до год. 00 хв. 01.04.2024 в порушення вимог абз.2 ч.2 ст.45 Закону (Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"і" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.), несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, а саме .01.01.2025 о 12 год. 21 хв., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Також, ОСОБА_1 , будучи, у т. ч. станом на 00 год. 00 хв. 04.08.2023, суб'єктом декларування в розумінні Закону, а саме: особою, зазначеною у підпункті «в» пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону - (державним службовцем), у період часу з 00 год. 00 хв. 04.08.2023 до 00 год. 00 хв. 01.02.2024 в порушення вимог абз.1 ч.2 ст.45 Закону (Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.), несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме 31.03.2024 о 23 год 17 хв, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Постановою Подільського районного суду м. Кропивницького від 28.05.2025 відповідно до вимог ч.2 ст.36 КУпАП матеріали справ про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП (справа №405/1955/25, номер провадження 3/405/660/25), за ч.1 ст.172-6 КУпАП (справа №405/1957/25, номер провадження 3/405/661/25) та за ч.1 ст.172-6 КУпАП (справа №405/1958/25, номер провадження 3/405/662/25) об'єднані в одне провадження, визначивши об'єднаній справі номер 405/1955/25, провадження №3/405/660/25.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчинених правопорушеннях не визнав та пояснив, що повідомлення про складання протоколу не отримував. Також, зазначив, що мобільним телефоном користувався до грудня 2024 року, потім передав сестрі, а тому і не отримував ніяких повідомлень.
Представник правопорушника - адвокат Голованов С.П. вказав, що особа повинна бути своєчасно повідомлена, а саме за 5 днів, а надсилання повідомлень без їх отримання не є належним сповіщенням особи та є порушенням його прав давати пояснення, мати захисника. Вважає, що порушена процедура притягнення, просив закрити справу за відсутності в його діях складу правопорушення.
Прокурор в судовому засіданні підтримав протоколи про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, зважаючи на підстави, викладені в протоколах. Вказав, що протоколи складено уповноваженою на те особою. ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування не подав декларації за 2022, 2023 роки та в зв'язку зі звільненням за період, неохоплений раніше поданими деклараціями. При цьому, ОСОБА_1 раніше неодноразово подавав декларації з 2016 року, а тому був обізнаний про свій обов'язок. Щодо повідомлення останнього, вказав, що 23.12.2024 відбулася телефонна розмова представника УСР з ОСОБА_1 , в ході якої повідомлено про не подачу декларацій та роз'яснено наслідки таких дій, на що ОСОБА_1 повідомив, що подасть невистачаючі декларацію. 06.01.2025 відбулась ще одна розмова з ОСОБА_1 , після чого усі наступні дзвінки були проігноровані. Правопорушнику також надсилалось повідомлення у месенджер «Ватсап» про необхідність з'явитися до УСР для надання пояснень. Потім йому було поштою надіслано запрошення з проханням з'явитись до УСР, однак останній не з'явився до управління. В зв'язку з чим, було складено адміністративні протоколи та направлено останньому поштою для вручення. Просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення вимог фінансового контролю - несвоєчасне, без поважної причини, подання декларації особою, уповноваженої на виконання функції держави, за 2022, 2023 та за період, неохоплений раніше поданими деклараціями та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 грн.
Свідок ОСОБА_2 в судовому засіданні вказав, що докази, що містяться в матеріалах справи спростовують надані ОСОБА_1 пояснення. Так, 23.12.2024 він мав телефону розмову з ОСОБА_1 , в ході якої роз'яснив останньому, що виявлено відсутність в Єдиному державному реєстрі декларацій його декларації за 2023 та 2022 роки, роз'яснено наслідки неподання декларацій, на що ОСОБА_1 вказав, що виправить дане порушення та подасть невистачаючі декларації до реєстру. Після чого, він повідомив ОСОБА_1 про всі етапи перевірки та попередив, що в майбутньому будуть складатися протоколи, він зможе надати пояснення з приводу причин несвоєчасного подання. 06.01.2025 він знову зателефонував ОСОБА_1 , в ході розмови останній повідомив, що не має змоги з'явитися до нашого Управління, в зв'язку з чим він запропонував відправити йому бланк пояснень на месенджер «Ватсап». ОСОБА_1 погодився та відповів що на наступний день відправить заповнений бланк пояснення, однак не зробив цього. Після чого, всі наступні дзвінки ОСОБА_1 , ігнорував. 16.01.2025 в мессенджері «Ватсап» громадянину ОСОБА_3 було відправлено лист - запрошення з проханням прибути о 10:00 год. 20.01.2025 до управління для надання пояснення з приводу факту можливого вчинення останнім адміністративного правопорушення, однак останній не з'явився. Після чого було здійснено виїзд за місцем проживання ОСОБА_1 з метою ознайомлення його з протоколами, але останній на той момент був відсутній за місцем проживання. Він з колегою поспілкувавшись з сусідкою ОСОБА_1 встановив, що останній дійсно проживає за цією адресою. Після чого, йому було направлено запрошення з проектами протоколів за його адресою рекомендованим листом. Враховуючи дії ОСОБА_1 , що свідчать про його відмову від надання пояснень поважності причин несвоєчасного подання декларацій, ним 03.04.2025 складено три адміністративні протоколи про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Заслухавши пояснення учасників судового провадження, вивчивши матеріали справи та оцінивши докази як кожен окремо, так і в їх сукупності, суд приходить до висновку, про винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, що підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення №203/25 від 03.04.2025, яким встановлено факт вчинення порушення ОСОБА_1 вимог Закону України «Про запобігання корупції», відповідно вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП;
- витягом з Єдиного державного реєстру декларації ОСОБА_1 за 2022, поданої 04.01.2025 о 12:16 год.;
- протоколом про адміністративне правопорушення №204/25 від 03.04.2025, яким встановлено факт вчинення порушення ОСОБА_1 вимог Закону України «Про запобігання корупції», відповідно вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП;
- витягом з Єдиного державного реєстру декларації ОСОБА_1 за 2023, поданої 04.01.2025 о 12:21 год.;
- протоколом про адміністративне правопорушення №205/25 від 03.04.2025, яким встановлено факт вчинення порушення ОСОБА_1 вимог Закону України «Про запобігання корупції», відповідно вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП;
- копією декларації (перед звільненням) з сайту НАЗК;
- копією наказу Східного офісу Держаудитслужби №415-О від 28.09.2022 про призначення ОСОБА_1 на посаду головного державного фінансового інспектора сектору контролю у сфері будівництва управління Східного офісу Держаудитслужби в Кіровоградській області;
- копією наказу Східного офісу Держаудитслужби №320-О від 31.07.2023 про звільнення ОСОБА_1 з посади головного державного фінансового інспектора сектору контролю у сфері будівництва управління Східного офісу Держаудитслужби в Кіровоградській області;
- копією картки про ознайомлення з документом, а саме наказом про звільнення останнього зі служби, згідно якої ОСОБА_1 03.08.2023 ознайомлений під підпис з зазначеним наказом;
- копією листа - ознайомлення із Законом України «Про державну службу» та Законом України «Про запобігання корупції» та зобов'язанням їх дотримуватись, з яким під підпис 30.09.2022 ознайомлено ОСОБА_1 ;
- копією листа запрошення ОСОБА_1 20.01.2025 о 10:00 год. до приміщення Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області для надання пояснень щодо можливого вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП;
- копією листа, згідно якого лист - запрошення надсилався ОСОБА_1 засобом зв'язку месенджером НОМЕР_2 , та який було прочитано ОСОБА_1 16.01.2025 о 10:06 год.;
- копією листа запрошення ОСОБА_1 24.03.2025 о 10:00 год. до приміщення Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області для ознайомлення з протоколом щодо вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП;
- оригіналом та копією фіскального чеку Укрпошти про направлення ОСОБА_1 рекомендованого листа;
- копією листа, на якому міститься скріншот телефонного дзвінка, здійсненого на номер мобільного телефону ОСОБА_1 , 23.12.2024, тривалість розмови 7 хвилин;
- копією листа, на якому міститься скріншот телефонного дзвінка, здійсненого на номер мобільного телефону ОСОБА_1 , 06.01.2025, тривалість розмови 1 хвилина;
Вказані докази є належними і допустимими, та на їх основі у визначеному законом порядку в повній мірі встановлено наявність адміністративних правопорушень за ч.1 ст.172-6 КУпАП та винність ОСОБА_1 в їх вчиненні.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно вимог ст. ст.245, 252, 280, 283 КУпАП України при розгляді справи про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи, зокрема підлягають з'ясуванню питання про те, чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Водночас рішення приймається на підставі доказів, долучених у суді й оцінених суддею за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Так, судом встановлено, що наказом начальника Східного офісу Держаудитслужби №415-О від 28.09.2022 ОСОБА_1 призначено на посаду головного державного фінансового інспектора сектору контролю у сфері будівництва управління Східного офісу Держаудитслужби в Кіровоградській області.
Наказом начальника Східного офісу Держаудитслужби №320-О від 31.07.2023 ОСОБА_1 звільнено з посади головного державного фінансового інспектора сектору контролю у сфері будівництва управління Східного офісу Держаудитслужби в Кіровоградській області.
Відповідно до підпункту «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 року №1700-VII (надалі - Закон) суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування. Тобто, ОСОБА_1 являється суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Разом з тим, відповідно до вимог ч.1 ст.45 Закону особи, зазначені у п.1, п.п. «а» - «в» п. 2, п. 5 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію за минулий рік, у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до абз.1 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно з пп.4 п.1 Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» № 2115-IX від 03.03.2022 (із змінами і доповненнями), у період дії воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюються.
Законом України від 20.09.2023 «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання, декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» (надалі - Закон), який набрав чинності 12.10.2023 відновлено обов'язок подання декларацій, повідомлень про суттєві зміни у майновому стані, та ряд інших зобов'язань, які були призупинені під час дії воєнного стану на території України.
Закон України «Про запобігання корупції» №1700-VII від 14.10.2014 доповнено пунктом 27 розділу XIII «Прикінцевих положень» де установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-IX від 20.09.2023 подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
У відповідності до п.2-2 розділу І Роз'яснення щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларацій, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 №4 (зі змінами) особи, які звільнились у період з 01.01.2023 до 11.10.2023 (включно) - подають декларацію при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями - до 31.01.2024.
З урахуванням положень вищевказаних нормативних актів можна дійти до висновку, що у суб'єкта декларування - головного державного фінансового інспектора сектору контролю у сфері будівництва управління Східного офісу Держаудитслужби в Кіровоградській області Лук'яненка С.В. виник обов'язок подати декларацію за 2022 рік по 00 год. 00 хв. 31.01.2024, за 2023 рік з 00 год. 00 хв. 01.01.2024 по 00 год. 00 хв. 01.04.2024, при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями - до 31.01.2024.
Разом з тим, відповідно до відомостей з публічної частини Реєстру декларації ОСОБА_1 як суб'єкта декларування, опубліковані (подані) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі за 2022 рік 04.01.2025, за 2023 рік - 04.01.2025, при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями - 31.03.2024, тобто після кінцевої дати подачі такої декларації - несвоєчасно.
Твердження сторони захисту про те, що ОСОБА_1 повідомлявся не належним чином про необхідність з'явлення до Управління СР для надання пояснень та, в подальшому, для ознайомлення з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, спростовується показами свідка ОСОБА_2 , який особисто повідомляв ОСОБА_1 в телефонному режимі, за допомогою месенджера «WhatsApp» та поштовим зв'язком.
Будь - яких інших доказів поважності причин несвоєчасної подачі е-декларацій ОСОБА_1 суду не надано.
Таким чином, несвоєчасна подача без поважних причин Лук'яненком декларації за 2022 рік, 2023 рік та перед звільненням суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконання функцій держави, є протиправною, тобто такою, що порушує положення ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Оскільки адміністративна відповідальність за ч.1 ст.172-6 КУпАП настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави, в діях ОСОБА_1 є склад даного адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
При накладенні стягнення відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, та вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі санкції статті та відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП стягнути з правопорушника судовий збір.
Керуючись ст.12 ЗУ «Про засади запобігання і протидії корупції», ст.36, ч.2 ст. 172-6, ст.ст. 283,284, 285,294 КУпАП, ст. 4 ЗУ «Про судовий збір»,-
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення, з урахуванням ст.36 КУпАП, у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 /вісімсот п'ятдесят/ гривень), за наступними реквізитами: номер рахунку UA368999980313040106000011567, отримувач коштів: ГУК у Кіров.обл./тг м.Кропивн/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ): 37918230, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), МФО банку 899998.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику копії постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень (розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 605 /шістсот п'ять/ гривень 60 копійок за наступними реквізитами: отримувач коштів - ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783; банк отримувача - казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету - 22030106; призначення платежу: судовий збір на користь держави, справа №405/1955/25 ( ОСОБА_1 ).
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Подільський районний суд м. Кропивницький протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя
Подільського районного суду
міста Кропивницького Світлана Михайлівна Льон