Копія
25 листопада 2010 р. справа № 2а-8154/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання- Вольської А.Г.
представників позивача - Макаренко М.А., Мірошниченко М.О.,
представника відповідача - Курило Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Тростянецького міського споживчого товариства до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування рішення,-
Тростянецьке міське споживче товариство (далі по тексту - позивач, Тростянецьке МСТ) звернулося до суду з позовом до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції (далі по тексту - відповідач, Охтирська МДПІ) про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 12 липня 2010 року № 0000842320. Свої вимоги мотивує тим, що в результаті проведеної планової виїзної перевірки Тростянецького МСТ було встановлено порушення вимог п.п.1, 2, 9 ст. 3, ст. 8 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме: продаж товарів без застосування зареєстрованих, опломбованих реєстраторів розрахункових операцій; не забезпечення зберігання фіскальних звітних чеків в книгах обліку розрахункових операцій; використання незареєстрованої книги обліку розрахункових операцій. У зв"язку із зазначеними порушеннями до Тростянецького МСТ застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 550924 грн. 85 коп. Позивач вважає, що вказане рішення підлягає скасуванню, оскільки воно прийнято без врахування дійсного стану з готівковими розрахунками, застосування штрафних санкцій здійснено з порушенням законодавства. Позивач зазначив, що магазин № 39 в с. Лучка знаходиться в населеному пункті з чисельністю жителів 150 чоловік, магазин № 54 - в с. Новоукраїнка з чисельністю жителів 74 чоловіка. В даних торгівельних підприємствах розрахунки з покупцями проводились у відповідності з нормою, визначеною статтею 10 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”та з врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 23.08.2000р. № 1336 “Про забезпечення реалізації ст. 10 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”. Під час продажу товарів застосовувались зареєстровані у встановленому порядку розрахункові книжки. Особам, які оплачували отриманий товар видавався документ встановленої форми (розрахункова квитанція). Вся виручка обґрунтована і включена в оподатковані операції. При магазинах діяли окремі структурні підрозділи товариства виносної, торгівлі, виручка яких в місяць складала 2-3 тис. грн. Нереалізовані товари і виручка за реалізовані товари при подвірному обході здавались в магазин. Розрахунки при реалізації товарів при подвірному обході населеного пункту здійснювались з застосуванням розрахункової книжки з відповідним відображенням в книзі обліку розрахункових операцій. Проте Охтирською МДПІ при визначенні досягнення структурним підрозділом граничного обсягу розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій в обсяги розрахункових операцій включені і обсяги реалізованих товарів при подвірному обході населених пунктів, як реалізовані товари в приміщенні магазину. Позивач вважає безпідставним твердження відповідача про те, що на виносну торгівлю споживче товариство повинно було зареєструвати другу книгу обліку розрахункових операцій. Крім того, магазином №39 в с. Лучка і магазином №54 в с. Новоукраїнка поряд із застосуванням для розрахунків з покупцями розрахункових книжок розрахункові операції дублювалися через касові апарати Міні - 500 з роздрукуванням звітів. Відповідачем не взято до уваги порядок реалізації товарів Тростянецьким МСТ, оскільки він відповідає вимогам п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.08.2000 р. № 1336 “Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”. Позивач зазначає, що продаж товарів на спірну суму коштів здійснювався ним з використанням належним чином зареєстрованої розрахункової книжки з фіксацією обсягів розрахункових операцій на продані товари в Книзі обліку розрахункових операцій (КОРО), що виключає підстави для застосування до товариства відповідальності, передбаченої пунктом 1 статті 17 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
Відповідач, Охтирська МДПІ проти позову заперечує, обґрунтовуючи свою позицію тим, що Тростянецьке МСТ перевищило граничний розмір обсяг розрахункових операцій з продажу товарів та в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" протягом одного місяця з дати перевищення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій не перейшло на обов"язкове застосування реєстраторів розрахункових операцій при продажу товарів з видачею розрахункових документів встановленої форми. Рішення про застосування фінансових санкцій до Тростянецького МСТ прийняте у відповідності з вимогами діючого законодавства та у передбачені законом строки.
Представники позивача Макаренко М.А., Мірошниченко М.О. в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача Курило Р.В. проти позову заперечувала з мотивів, викладених в письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що на підставі направлень від 31.05.2010року №168, від 14.06.2010року №187 службовими особами Охтирської МДПІ в період з 31.05.2010року по 18.06.2010року була проведена планова виїзна перевірка Тростянецького МСТ з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2007 року по 31.03.2010року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007року по 31.03.2010року.
За результатами перевірки був складений акт від 23.06.2010року № 88/2332/01766715 /а.с.7- 51/.
Перевіркою встановлено, що Тростянецьким МСТ розрахункові операції пов'язані з продажем товарів (наданням послуг) на загальну суму 109912 грн. 97 коп. по господарських одиницях (пунктах продажу товарів), які розташовані за адресою: Тростянецький район, с.Лучка (магазин № 39) у період з 16.12.2009 року по 31.03.2010 року та Тростянецький район, с.Новоукраїнка (магазин № 54) у період з 15.11.2008 року по 31.03.2010 року здійснювались без застосування зареєстрованих, опломбованих у встановленому порядку та переведених у фіскальний режим роботи реєстраторів розрахункових операцій, без роздрукування відповідних розрахункових документів встановленої форми (фіскальних касових чеків), обов'язкові реквізити яких встановлені Положенням про форму та зміст розрахункових документів, яке затверджене наказом ДПА України від 01.12.2000 року №614, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 року №105/5296, що підтверджують виконання розрахункових операцій.
Відповідно до п.п. 1, 2 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (далі - Закон №265) суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок та видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Згідно пункту 4 Переліку окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року №1336 (далі - Перелік №1336), визначено що роздрібна торгівля та громадське харчування на території села, що здійснюється підприємствами споживчої кооперації може проводитись без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.
Відповідно до абз. 1 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.08.2000 року №1336 “Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (далі - Постанова №1336) встановлено граничний розмір обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг) у разі перевищення якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим, для форм та умов проведення діяльності визначених у пунктах Переліку №1336, зокрема для пункту 4 - 75 тис. грн. на один структурний (відокремлений) підрозділ (пункт продажу товарів).
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року №121 “Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій” (далі - Постанова №121) суб'єкти господарювання, яким надано право проведення розрахунків без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій у разі перевищення граничного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів надання послуг) зобов'язані протягом одного місяця з дати перевищення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій перейти на обов'язкове застосування реєстраторів розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг) з видачею розрахункових документів встановленої форми (фіскальних касових чеків), обов'язкові реквізити яких встановлені Положенням про форму та зміст розрахункових документів, яке затверджене наказом ДПА України від 01.12.2000 року №614, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 року №105/5296 (далі - Положення №614).
У відповідності з вказаними вимогами законодавства, Тростянецьким МСТ для обліку розрахункових операцій пов'язаних з продажем товарів (наданням послуг) у Тростянецькому відділенні Охтирської МДПІ були зареєстровані книги обліку розрахункових операцій та розрахункові книжки на наступні господарські одиниці (пункти продажу товарів):
- Книга обліку розрахункових операцій №1816000834 дата реєстрації 02.11.2006 року на магазин № 39, розташований за адресою: Тростянецький район, с.Лучка;
- Книга обліку розрахункових операцій №1816000072/2 дата реєстрації 07.05.2004 року на магазин № 54, який розташований за адресою: Тростянецький район, с.Новоукраїнка.
Перевіркою Книги обліку розрахункових операцій №1816000834 встановлено, що за період з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року загальна сума розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг) склала 81 660 грн. 43 коп., у тому числі з 01.01.2009 року по 16.11.2009 року сума продажу склала 75 018 грн. 97 коп., що підтверджується даним розрахункових книжок №1816000834/33 з квитанції №006960, яка використовувалась з 01.01.2009 року по розрахункову книжку №1816000834/52 по квитанцію №00728, яка використовувалась 16.11.2009 року, Не зважаючи на перевищення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій (75 тис. грн.), Тростянецьким МСТ у місячний термін (з 16.11.2009 року по 15.12.2009 року), як того вимагає Постанова КМУ №121, у Тростянецькому відділенні Охтирської МДП не було зареєстровано та поставлено на облік реєстратор розрахункових операцій для обліку розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі з продажу товарів (надання послуг) на господарську одиницю (відокремлений підрозділ) магазин №39, який розташований за адресою: Тростянецький район, с.Лучка.
Як наслідок, в період з 16.12.2009 року по 31.03.2010 року розрахункові операції, пов'язані з продажем товарів (наданням послуг) у магазині № 39 (пункт продажу товарів), який розташований за адресою: Тростянецький район, с.Лучка та належить Тростянецькому МСТ, здійснювались без застосування зареєстрованого, опломбованого у встановленому порядку та переведеному у фіскальний режим роботи реєстратора розрахункових операцій. Загальна сума розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг) у період з 16.12.2009 року по 31.03.2010 року по вищевказаному магазину (пункту продажу товарів) склала 17 170 грн. 38 коп., в т.ч. за період з 16.12.2009 року по 31.12.2009 року - 1221 грн. 38 коп., в період з 01.01.2010 року по 31.03.2010 року - 13 949 грн. 00 коп., що підтверджується записами у розділі 2 "Облік руху готівки та сум розрахунків" КОРО №1816000834 та даних розрахункових книжок.
Перевіркою Книги обліку розрахункових операцій №1816000072/2 встановлено, що за період з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року загальна сума розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг) склала 96 079 грн. 72 коп., у тому числі з 01.01.2008 року по 15.10.2008 року сума продажу склала 75 139 грн. 36 коп., що підтверджується даними розрахункових книжок.
Не зважаючи на перевищення граничного розміру річного обсягу розрахункових (75тис. грн.), встановленого абз.1 п.2 Постанови КМУ №1336, Тростянецьким МСТ у місячний термін (з 15.10.2008 року по 14.11.2008 року), як того вимагає Постанова КМУ №121 у Тростянецькому відділенні Охтирської МДП не було зареєстровано та поставлено на облік реєстратор розрахункових операцій для обліку розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі з продажу товарів (надання послуг) на господарську одиницю (відокремлений підрозділ) магазин №54, який розташований за адресою: Тростянецький район, с.Новоукраїнка.
У період з 15.11.2008 року по 31.03.2010 року розрахункові операції з продажу товарів (надання послуг) у магазині №54, розташованого за адресою: Тростянецький район, с.Новоукраїнка та належить Тростянецькому МСТ, здійснювались без застосування зареєстрованого, опломбованого у встановленому порядку та переведеному у фіскальний режим роботи реєстратора розрахункових операцій.
Загальна сума розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг) у період з 15.11.2008 року по 31.03.2010 року по вищевказаному магазину склала 92 742 грн. 59 коп.: в т.ч. за період з 15.11.2008 року по 31.12.2008 року - 12 731 грн. 59 коп., з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року - 75 850 грн. 60 коп., з 01.01.2010 року по 31.03.2010 року - 4160 грн. 40 коп., що підтверджується записами у розділі 2 “Облік руху готівки та сум розрахунків” КОРО №1816000072/2 та даних розрахункових книжок.
На підставі акту перевірки Охтирською МДПІ винесено рішення від 12.07.2010року №0000842320, яким до Тростянецького МСТ застосовано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 550 924 грн. 84 коп. /т.1 а.с.6/.
Не погодившись з вказаним рішенням, Тростянецьке МСТ оскаржило його в адміністративному порядку.
Рішенням Державної податкової адміністрації в Сумській області від 09.09.2010року №13690/10/25-005-29р/143/ск залишено без змін рішення Охтирської МДПІ від 12.07.2010року №0000842320 /т.1 а.с.53-57/.
Суд вважає, що рішення Охтирської МДПІ про застосування фінансових санкцій є незаконним і підлягає скасуванню.
Так, відповідно до п.1 ст.17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки. Тобто Законом передбачено, що застосування фінансових санкцій до суб'єктів підприємництва на підставі пункту 1 статті 17 можливе у разі наявності факту саме невідповідності даних щодо вартості реалізованих товарів (послуг) та отриманих коштів при здійсненні розрахунків із споживачами.
І не має значення яким саме засобом контролю: електронним (РРО) чи паперовим (розрахункова книжка з відривною квитанцією), ця відповідність забезпечується. З матеріалів справи вбачається, що облік розрахункових операцій був проведений позивачем із застосуванням розрахункових книжок.
Ніякої невідповідності даних щодо вартості реалізованих товарів (послуг) та отриманих коштів при здійсненні розрахунків із споживачами під час перевірки виявлено не було.
Отже позивачем була забезпечена відповідність даних щодо вартості реалізованих товарів (послуг) та отриманих коштів при здійсненні розрахунків із споживачами за допомогою паперовим засобом контролю - розрахунковими книжками, зареєстрованими у Охтирській МДПІ відповідно до чинного законодавства.
В той же час, досягнення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг) згідно з п.2 Постанови КМУ №1336 повинно було стати підставою для переходу структурних підрозділів позивача на облік розрахункових операцій із застосуванням РРО. Суд вважає, що виявлене перевіркою порушення щодо незастосування РРО після досягнення структурними підрозділами позивача граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг) у 75000 грн. не може бути підставою для застосування до позивача фінансових санкцій на підставі пункту 1 статті 17 Закону, оскільки відсутні факти невідповідності даних між вартістю проданого товару та обліком готівки з продажу цього товару за даними Книги обліку розрахункових операцій (КОРО).
Що стосується відповідальності за порушення строків переходу з обліку розрахункових операцій із застосуванням розрахункових книжок на облік цих операцій із застосуванням РРО, то ні Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", ні іншими законами України, чинними на момент виникнення спірних правовідносин, такої відповідальності не передбачено.
Такої ж позиції дотримується Вищий адміністративний суд України у своїй ухвалі від 16.03.2010року у справі №К-19078/07 за позовом Сюртівського сільського споживчого товариства до Ужгородської МДПІ про скасування рішення про застосування штрафних санкцій /т.1 а.с.250/.
Таким чином, рішення Охтирської МДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 12 липня 2010 року № 0000842320 необхідно скасувати як незаконне. Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Тростянецького міського споживчого товариства до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування рішення -задовольнити.
Скасувати рішення Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 12 липня 2010 року № 0000842320.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст постанови виготовлений 29 листопада 2010 року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар