Постанова від 12.06.2025 по справі 260/3634/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2025 рокуЛьвівСправа № 260/3634/24 пров. № А/857/29312/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого-судді Кузьмича С. М.,

суддів Гудима Л.Я., Качмара В.Я.,

за участю секретаря Березюка Д.О..

представника позивача Майстренко Н.М.,

представника відповідача Мица Ю.В.,

представника третьої особи Губський С.М.,

свідка ОСОБА_1 ,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Львові справу за апеляційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , Дубівської селищної ради Тячівського району Закарпатської області, Товариства з обмеженою відповідальністю «ГІДРОРЕСУРС-ТЕРЕСВА» на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2024 року (ухвалене головуючим - суддею Дору Ю.Ю. о 15 год. 00 хв. у м. Ужгород, повне судове рішення складено 14 жовтня 2024 року) у справі № 260/3634/24 за адміністративним позовом ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Тячівської районної державної (військової) адміністрації, Дубівської селищної ради Тячівського району Закарпатської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «ГІДРОРЕСУРС-ТЕРЕСВА», ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним, нечинним нормативно-правового акту, визнання протиправним і скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулися до суду із адміністративним позовом до відповідачів в якому просили:

зобов'язати Дубівську селищну раду Тячівського району Закарпатської області опублікувати інформацію про відкриття провадження у адміністративній справі щодо оскарження нормативно-правового акту у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений, а також на офіційній веб-сторінці Дубівської селищної ради;

визнати протиправною бездіяльність Тячівської районної державної адміністрації (далі - Відповідач 1) як замовника та Дубівської селищної ради Тячівського району Закарпатської області (далі - Відповідач 2), що затвердила детальний план території, без проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні та громадського обговорення звіту про стратегічну екологічну оцінку документа державного планування «З метою уточнення положень обласної схеми планування та оформлення проекту землеустрою щодо відводу земельних ділянок під будівництво двох міні гідроелектростанцій дериваційного типу МТЕС №1 та МТЕС №2 за межами населеного пункту Калини, на річці Тересва, Тячівського району, Закарпатської області» (до Відповідача 1 та Відповідача 2);

визнати протиправним і нечинним рішення Дубівської селищної ради Тячівського району Закарпатської області від 14.08.2023 №722 «Про затвердження детального плану території «З метою уточнення положень обласної схеми планування та оформлення проекту землеустрою щодо відводу земельних ділянок під будівництво двох міні гідроелектростанцій дериваційного типу МГЕС №1 та МГЕС №2 за межами населеного пункту Калини, на річці Тересва, Тячівського району, Закарпатської області» (до всіх Відповідачів);

визнати протиправним і скасувати рішення Дубівської селищної ради Тячівського району Закарпатської області від 14.08.2023 №723 «Про надання дозволу на розроблення містобудівної документації - внесення змін до затвердженого детального плану території» (до Відповідача 2 та Відповідача 3).

В обґрунтування позовних вимог вказували на те, що відповідачами було порушено права на безпечне для життя і здоров'я позивачів та довкілля; порушення права на участь у прийнятті рішення органом державної влади та місцевого самоврядування через позбавлення участі в громадському обговоренні проекту спірної містобудівної документації, а також звіту про стратегічну екологічну оцінку, ігнорування позиції з протестом проти забудови річки Тересва міні ГЕС на території Калинівської сільської ради Тячівського району Закарпатської області, висловленої позивачами в 2017 році.

Позивачі стверджували, що матеріали проекту спірного детального плану території (далі - ДПТ) не були оприлюднені взагалі. З матеріалами спірного ДПТ позивачі ознайомились в травні 2024 року, після його затвердження Дубівською селищною радою, які було отримано на інформаційний запит однією із членів територіальної громади.

Отже, навіть теоретично громадські слухання з обговорення проектів ДПТ не могли бути проведеними, оскільки лише оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні, проектів містобудівної документації на місцевому рівні є підставою для подання пропозицій громадськості замовнику містобудівної документації (ч. 4 ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» в редакції Закону України 10.06.2023 № 3141-ІХ та ч. 5 ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» в редакції Закону України № 2119-VІІІ від 22.06.2017).

Позивачі стверджували, що громадського обговорення проєкту спірного ДПТ саме в тій редакції, що була подана на затвердження Дубівській селищній раді, не проводилось ні Відповідачем 1, ні Відповідачем 2.

Тячівська РДА як замовник містобудівної документації у кількості двох детальних планів території для будівництва і обслуговування малих гідроелектростанцій МГЕС №1, МГЕС №2 на річці Тересва за межами населеного пункту с. Калини Тячівського району Закарпатської області не виконала обов'язків покладених на замовника Порядком розроблення містобудівної документації, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 №290 (далі - Порядок №290) (пункт 4.8., абзац третій пункту 4.9.) та нормами Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 №555 (далі - Порядок №555, в редакції постанови від 24 липня 2013 року №532 (пункти 3 - 5).

Затвердження Дубівською селищною радою проекту ДПТ відбулось протиправно, оскільки чинними на момент прийняття спірного рішення нормами Закону №3038Л/І (абзац перший статті 21) встановлено заборону затверджувати містобудівну документацію на місцевому рівні без проведення громадського обговорення проектів такої документації.

Окрім того, зазначили, внесений на розгляд сесії Дубівської селищної ради проект ДПТ не відповідає вимогам Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» від 20.03.2020 № 2354 - VIII, (далі - Закон № 2354V/ІІІ), Порядку розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.09.2021, (далі - Порядок №926) (пункти 11 та 13 пункту 43, підпункт 6 пункту 44, підпункт 4 пункту 69, пункти 81 та 83).

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправним і скасовано рішення Двадцять четвертої сесії VIII скликання Дубівської селищної ради Тячівського району Закарпатської області від 14.08.2023 №723 «Про надання дозволу на розроблення містобудівної документації - внесення змін до затвердженого детального плану території». У задоволенні адміністративного позову у частині решти позовних вимог - відмовлено.

Приймаючи оскаржене рішення суд першої інстанції виходив з того, що бездіяльність відповідачів при затвердженні ДПТ допущено не було, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, дії Тячівської РДА та Калинської сільської ради (правонаступником якої є Дубівська селищна рада) щодо розроблення Детального плану території, виникли у 2017 році, коли діяла попередня редакція Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Зокрема ст. 19 Закону, у редакції, чинній станом на 2017 рік (момент видання розпорядження про розроблення детального плану території №203), яка передбачала, що розроблення детального плану території за межами населених пунктів та внесення змін до нього здійснюються на підставі розпорядження відповідної районної державної адміністрації.

Таке Розпорядження Голови Тячівської районної державної адміністрації Закарпатської області прийняте від 25.05.2017 № 203 «Про розроблення детального плану території земельної ділянки», та на його виконання здійснено розроблення ДПТ згідно вимог чинного на той момент законодавства.

На виконання розпорядження №203 Тячівською РДА було укладено договір №04-10/56 від 22.06.2017 про виготовлення детальних планів території для будівництва МГЕС №1 та МГЕС №2 та розроблено детальний план території (т.1 а.с.50-53, т.1 а.с.108-153). У подальшому Тячівською РДА громадські слухання не проводилися, оскільки не було позитивного висновку містобудівної ради, що сторонами в судовому засіданні не заперечувалося. Отже, відсутня бездіяльність Тячівської РДА.

У подальшому, обов'язок щодо проведення громадського обговорення перейшов до Калинівської сільської ради, правонаступником якої є Дубівська селищна рада Дубівської селищної ради. Такі слухання, згідно протоколу були проведені 07.08.2017 р. (т.2 а.с.176-193).

Отже, у зв'язку з викладеним вище, суд першої інстанції дійшов висновку, що позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності Тячівської районної державної адміністрації, як замовника та Дубівської селищної ради Тячівського району Закарпатської області, що затвердила детальний план території, без проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні та громадського обговорення звіту про стратегічну екологічну оцінку документа державного планування «З метою уточнення положень обласної схеми планування та оформлення проекту землеустрою щодо відводу земельних ділянок під будівництво двох міні гідроелектростанцій дериваційного типу МГЕС №1 та МГЕС №2 за межами населеного пункту Калини, на річці Тересва, Тячівського району, Закарпатської області» є безпідставною та не підлягає до задоволення.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправним і нечинним рішення Дубівської селищної ради Тячівського району Закарпатської області від 14.08.2023 №722 «Про затвердження детального плану території «З метою уточнення положень обласної схеми планування та оформлення проекту землеустрою щодо відводу земельних ділянок під будівництво двох міні гідроелектростанцій дериваційного типу МГЕС №1 та МГЕС №2 за межами населеного пункту Калини, на річці Тересва, Тячівського району, Закарпатської області» то суд першої інстанції відмовив, виходячи із наступного.

Згідно з Розпорядженням голови Тячівської районної державної адміністрації Закарпатської області від 25.05.2017 №203 «Про розроблення детального плану території земельної ділянки», так і завданнями на проектування передбачено розробити детальний план території для будівництва каскаду малих гідроелектростанцій (МГЕС-1, МГЕС- 2) на річці Тересва, за межами населеного пункту Калини, Тячівського району. В 2017 році розроблено детальний план території в необхідній редакції, а саме ДПТ з метою уточнення положень обласної схеми планування та оформлення проекту землеустрою щодо відводу земельних ділянок під будівництво двох міні гідроелектростанцій дериваційного типу МГЕС №1 та МГЕС №2 за межами населеного пункту Калини на річці Тересва, Тячівського району, Закарпатської області» (т.1 а.с.108-154).

У подальшому 07.08.2017 такі громадську слухання були проведені, дії по їх проведенню та результати громадських слухань не оскаржувалися і не скасовані.

Рішення Дубівської селищної ради №722 прийняте в межах компетенції, у відповідності до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Щодо можливого негативного впливу на довкілля, які, як вказують позивачі, не були враховані, то такі твердження спростовуються наявними висновками з оцінки впливу на довкілля (т.2 а.с.176-209). Такі висновки є чинними, не оскарженими та не скасованими.

На час розроблення Детального плану території від 2017 діяв Порядок №290 «Про розроблення містобудівної документації» 16.11.2011 р. Так, виконанню робіт з розробки ДПТ згідно п.4.9. Порядку №290 передувало забезпечення проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів у проекті містобудівної документації на місцевому рівні в порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 № 555 «Про затвердження Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні».

Зокрема, в Протоколі 1 громадського слухання від 14.08.2017 (т.2 а.с. 164), зазначено, що громадські слухання було проведено з дотримання принципів самоврядування територіальних громадах для проведення масових заходів, якому передувало обговорення проекту «детального планування розміщення міні ГЕС», зобов'язано оприлюднити розроблений детальний план та забезпечити доступ громадськості до вказаної інформації.

Враховуючи викладене вище, суд першої інстанції вважав, що позовна вимога про визнання протиправним і нечинним рішення Дубівської селищної ради Тячівського району Закарпатської області від 14.08.2023 №722 «Про затвердження детального плану території «З метою уточнення положень обласної схеми планування та оформлення проекту землеустрою щодо відводу земельних ділянок під будівництво двох міні гідроелектростанцій дериваційного типу МГЕС №1 та МГЕС №2 за межами населеного пункту Калини, на річці Тересва, Тячівського району, Закарпатської області» є необґрунтованою.

Разом з цим, суд першої інстанції дійшов висновку, що позовна вимога про визнання протиправним і скасування рішення Дубівської селищної ради Тячівського району Закарпатської області від 14.08.2023 №723 «Про надання дозволу на розроблення містобудівної документації - внесення змін до затвердженого детального плану території» підлягає до задоволення, оскільки рішенням №723 від 14.08.2023 «Про надання дозволу на розроблення містобудівної документації внесення змін до затвердженого детального плану території» вносилися зміни до не чинного на той час рішення №722 «Про затвердження детального плану території».

Вказане рішення в апеляційному порядку оскаржили позивачі, Дубівська селищна рада Тячівського району Закарпатської області та Товариство з обмеженою відповідальністю «ГІДРОРЕСУРС-ТЕРЕСВА».

Позивачі у апеляційній скарзі покликаються на те, що оскаржуване рішення винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права, з неповним з'ясуванням обставин справи та є незаконним, просять рішення суду першої інстанції скасувати щодо відмови у задоволенні частини позовних вимог та в прийняти нове в цій частині, яким:

визнати протиправною бездіяльність Тячівської районної державної адміністрації як замовника містобудівної документації та Дубівської селищної ради Тячівського району Закарпатської області, як органу, що затвердив детальний план території, без проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні та громадського обговорення звіту про стратегічну екологічну оцінку документа державного планування «З метою уточнення положень обласної схеми планування та оформлення проекту землеустрою щодо відводу земельних ділянок під будівництво двох міні гідроелектростанцій дериваційного типу МТЕС №1 та МТЕС №2 за межами населеного пункту Калини, на річці Тересва, Тячівського району, Закарпатської області»;

визнати протиправним і нечинним рішення Дубівської селищної ради Тячівського району Закарпатської області від 14.08.2023 №722 «Про затвердження детального плану території «З метою уточнення положень обласної схеми планування та оформлення проекту землеустрою щодо відводу земельних ділянок під будівництво двох міні гідроелектростанцій дериваційного типу МГЕС №1 та МГЕС №2 за межами населеного пункту Калини, на річці Тересва, Тячівського району, Закарпатської області».

Зокрема в апеляційній скарзі зазначають, що суд першої інстанції не встановив дійсних обставин у справі щодо бездіяльності відповідачів та протиправності рішення Відповідача 2 від 14.08.2023 № 722, рішення в цій частині суд обґрунтував як неналежними доказами, зокрема розпорядженням голови Тячівської РДА від 25.05.2017 № 205 «Про розроблення детального плану території земельної ділянки», яке не є предметом спору та стосується с. Бедевля Тячіського району Закарпатської області, так і відсутніми у справі матеріалами справи, зокрема протоколом невідомих позивачам громадських слухань від 14.08.2017, чим порушив принцип безпосереднього дослідження доказів у справі. Також покликаються, що судом не надано жодної правової оцінки цілому ряду належних доказів, поданих сторонами до матеріалів справи.

В свою чергу, Дубівська селищна рада Тячівського району Закарпатської області та Товариство з обмеженою відповідальністю «ГІДРОРЕСУРС-ТЕРЕСВА», у апеляційних скаргах покликаються на те, що оскаржуване рішення винесене з порушенням норм матеріального права, з неповним з'ясуванням обставин справи та є частково незаконним, просять рішення суду першої інстанції скасувати в частині задоволених вимог та в цій частині прийняте нове, яким у задоволенні позовних вимог у відповідній частині відмовити.

Зокрема в апеляційних скаргах зазначають, що чинним законодавством не встановлено особливостей змін до ДПТ. Чинним законодавством не конкретизовано, з якого моменту та на якій стадії внесення змін до ДПТ можливе.

Представниця ОСОБА_2 , Майстренко Н.М., скористалася своїм правом та подала відзиви на апеляційні скарги Дубівської селищної ради Тячівського району Закарпатської області та Товариства з обмеженою відповідальністю «ГІДРОРЕСУРС-ТЕРЕСВА» в яких просить вказані апеляційні скарги залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції в частині оскарження - без змін.

Треті особи, ОСОБА_5 та ОСОБА_4 , скористалися своїм правом та подали відзиви на апеляційні скарги позивачів, Дубівської селищної ради Тячівського району Закарпатської області та Товариства з обмеженою відповідальністю «ГІДРОРЕСУРС-ТЕРЕСВА» в яких просять апеляційну скаргу позивачів задовольнити в частині відмови в задоволенні позову, а апеляційні скарги Дубівської селищної ради Тячівського району Закарпатської області та Товариства з обмеженою відповідальністю «ГІДРОРЕСУРС-ТЕРЕСВА» залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції в частині оскарження - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, представників позивачів, відповідача та третьої особи, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, суд приходить до висновку, що апеляційні скарги Дубівської селищної ради Тячівського району Закарпатської області, Товариства з обмеженою відповідальністю «ГІДРОРЕСУРС-ТЕРЕСВА» слід залишити без задоволення, апеляційну скаргу ОСОБА_2 та ОСОБА_3 задовольнити частково, а рішення суду першої інстанції - скасувати, з наступних підстав.

З матеріалів справи слідує, що Головою Тячівської районної державної адміністрації Закарпатської області прийнято розпорядження від 25.05.2017 № 203 «Про розроблення детального плану території земельної ділянки», а саме розробити детальний план території для будівництва каскаду малих гідроелектростанцій (МГЕС-1, МГЕС-2) на річці Тересва, за межами населеного пункту Калини, Тячівського району, відповідно до договору з організацією, яка має в своєму складі особу з відповідним кваліфікаційним сертифікатом на виконання робіт з розроблення містобудівної документації.

22.06.2017 Тячівською РДА укладено договір №04-10/56 з TOB «Гідроресурс-Тересва» та TOB «Наша Спадщина» на виконання робіт по виготовленню детального плану території с. Калини Тячівського району Закарпатської області для будівництва і обслуговування малих гідроелектростанцій МГЕС №1 та МГЕС №2 на території Калинівської сільської ради за межами населеного пункту с. Калини, на річці Тересва Тячівського району Закарпатської області.

Згідно договору, Виконавець гарантує, що він має усі необхідні дозволи (ліцензії) та має у складі осіб, що отримали відповідні кваліфікаційні сертифікати, які вимагаються чинним законодавством України для виконання ним робіт за цим договором. Робота за цим договором виконувалася у відповідності до узгодженого сторонами завдання на виконання робіт, технічних, наукових, економічних та інших вимог. Строк виконання роботи - три місяці з моменту підписання цієї угоди. У випадку дострокового виконання робіт сторони визначають порядок приймання та оплати виконаних робіт. Виконавець здійснює роботи з виготовлення детальних планів території за кошти інвестора.

В 2017 році розроблено детальний план території, а саме ДПТ «З метою уточнення положень обласної схеми планування та оформлення проекту землеустрою щодо відводу земельних ділянок під будівництво двох міні гідроелектростанцій дериваційного типу МГЕС №1 та МГЕС №2 за межами населеного пункту Калини, на річці Тересва, Тячівського району, Закарпатської області», на підставі розпорядження голови Тячівської РДА №203, №205, та завданням проектування. (т.2 а.с.162-164).

Даний детальний план розроблявся у відповідності до Договору №04-10/56 на виконання робіт по виготовленню детального плану території від 22.06.2017. (т.1 а.с.50-52)

27.12.2018 було отримано позитивні висновки Міністерства екології та природних ресурсів України з оцінки впливу на довкілля. Вказані висновки розроблені з урахуванням всієї інформації, зауважень і пропозицій, що надійшли протягом строку громадських слухань та відображають реальну оцінку можливого впливу на довкілля, в тому числі атмосферне повітря, рослинний і тваринний світ, клімат, соціальне, геологічне та водне середовище, тощо. (т. 2 а.с.176-192)

Затвердженню містобудівної документації передувало проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів у проекті містобудівної документації на місцевому рівні в порядку, затвердженому Порядку Порядок №555.

Як зазначив суд першої інстанції, що із протоколу громадського слухання від 07.08.2017 (т.2 а.с.164-168) слідує, що громадські слухання було проведено з дотримання принципів самоврядування територіальних громадах для проведення масових заходів, якому передувало обговорення проекту «детального планування розміщення міні ГЕС», зобов'язано оприлюднити розроблений детальний план та забезпечити доступ громадськості до вказаної інформації. Крім того обговорили всі переваги проекту зокрема надходження коштів до бюджету села, розвиток інфраструктури села в т.ч. і до початку будівництва, будівництво берегоукріплення, міграцію риби та інші питання. Зазначили, що наведене вище є вкрай важливе для села оскільки потребує ремонту дорога до кладовища, територія закріплена за дитячим садком та школою потребує уваги.

14.08.2023 Дубівською селищною радою було прийнято два оскаржувані розпорядження №722 «Про затвердження детального плану території «З метою уточнення положень обласної схеми планування та оформлення проекту землеустрою щодо відводу земельних ділянок під будівництво двох міні ГЕС дериваційного типу МГЕС №1 та МГЕС №2 за межами населеного пункту с. Калини, на річці Тересва, Тячівського району Закарпатської області та №723 «Про надання дозволу на розроблення містобудівної документації внесення змін до затвердженого детального плану території» (т.2 а.с.210-213)

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідачів та протиправними спірні рішення Дубівською селищною радою, позивачі звернулися до суду з відповідними позовними вимогами.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок №290 визначає механізм розроблення або внесення змін до містобудівної документації з планування території на державному рівні в частині схем планування окремих частин території України та містобудівної документації з планування території на регіональному і місцевому рівнях (далі - містобудівна документація).

Згідно пунктів 4.1-4.3 порядку №290 рішення про розроблення генерального плану, плану зонування території, детального плану території, яка розташована в межах населеного пункту, а також внесення змін до цієї містобудівної документації приймає відповідна сільська, селищна, міська рада.

Рішення про розроблення детального плану території, яка розташована за межами населеного пункту, або внесення змін до нього приймає відповідна районна державна адміністрація, а в разі відсутності адміністративного району - відповідно Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.

Замовником розроблення містобудівної документації з планування території на місцевому рівні або внесення змін до неї є: при розробленні генерального плану населеного пункту, плану зонування території, а також детального плану території, яка розташована в межах населеного пункту, - виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації; при розробленні детального плану території, яка розташована за межами населеного пункту, - районна державна адміністрація, а в разі відсутності адміністративного району - відповідно Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.

Відповідно до п. 4.8 Порядку№290 Детальний план території як окрема містобудівна документація розробляється для територій житлових районів, мікрорайонів, кварталів нової забудови, комплексної реконструкції кварталів, мікрорайонів застарілого житлового фонду, територій виробничої, рекреаційної та іншої забудови. Послідовність розроблення та площі територій, для яких розробляються детальні плани, визначає відповідний уповноважений орган містобудування та архітектури відповідно до генерального плану населеного пункту, а якщо територія розташована за межами населеного пункту, відповідно до схеми планування території району (в разі відсутності адміністративного району - відповідно до схеми планування території Автономної Республіки Крим, області).

Згідно ч. 1 ст. 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» детальний план території деталізує положення генерального плану населеного пункту або комплексного плану та визначає планувальну організацію і розвиток частини території населеного пункту або території за його межами без зміни функціонального призначення цієї території. Детальний план території розробляється з урахуванням обмежень у використанні земель, у тому числі обмежень використання приаеродромної території, встановлених відповідно до Повітряного кодексу України. Детальний план території розробляється за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради з метою визначення планувальної організації, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території, призначених для комплексної забудови чи реконструкції, та підлягає стратегічній екологічній оцінці.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції на момент видання розпорядження про розроблення детального плану території) детальний план території за межами населених пунктів розробляється відповідно до схеми планування території (частини території) району та/або області з урахуванням державних і регіональних інтересів. Розроблення детального плану території за межами населених пунктів та внесення змін до нього здійснюються на підставі розпорядження відповідної районної державної адміністрації.

Отже розробленню детального плану території, яка розташована за межами населеного пункту має передувати відповідне рішення суб'єкта владних повноважень.

Відтак, з аналізу наведеного вище можна дійти висновку, що розпорядження Голови Тячівської районної державної адміністрації Закарпатської області від 25.05.2017 № 203 «Про розроблення детального плану території земельної ділянки» було прийнято у відповідності за вимогами чинного на той момент законодавства.

На переконання колегії суддів важливим аспектом для вирішення спору є встановлення спірного факту проведення громадських слухань, а також і процедури їх підготовки та проведення.

Так, відповідно до ч. 3 ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції на момент прийняття спірних рішень) замовники містобудівної документації зобов'язані забезпечити:

1) оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні з прогнозованими правовими, економічними наслідками та наслідками для довкілля, у тому числі для здоров'я населення;

2) оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, пояснювальної записки, розділу «Охорона навколишнього природного середовища» або звіту про стратегічну екологічну оцінку на своїх офіційних веб-сайтах, а також вільний доступ до такої інформації громадськості;

3) реєстрацію, розгляд та врахування пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні;

4) проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні;

5) узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками містобудівної документації на місцевому рівні через погоджувальну комісію;

6) оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні.

Отже, передумовою прийняття містобудівної документації, в даному випадку затвердження детального плану території, є зокрема:

оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, пояснювальної записки, розділу «Охорона навколишнього природного середовища» або звіту про стратегічну екологічну оцінку на своїх офіційних веб-сайтах, а також вільний доступ до такої інформації громадськості;

проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні.

Порядок №555 визначає механізм проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні: генеральних планів населених пунктів, планів зонування та детальних планів територій (далі - містобудівна документація).

Відповідно до п.2, 3 Порядку №555 проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів у проектах містобудівної документації здійснюється під час розроблення відповідних проектів містобудівної документації.

Сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи відповідно до частини третьої статті 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забезпечують:

оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення проектів містобудівної документації з прогнозованими правовими, економічними та екологічними наслідками;

оприлюднення розроблених проектів містобудівної документації і доступ громадськості до зазначеної інформації;

реєстрацію, розгляд та узагальнення пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації;

узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками проектів містобудівної документації через погоджувальну комісію;

оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації.

Отже, зі змісту законодавчого регулювання порядку ухвалення рішення про розробку ДПТ, замовлення розробки ДПТ та затвердження такого ДПТ, слідує, що метою покладення на відповідну сільську, селищну або міську раду та її виконавчі органи повноважень у цій сфері є забезпечення комплексного підходу до планування забудови території на місцевому рівні, врахування при цьому інтересів відповідної територіальної громади та вимог містобудівної документації на місцевому рівні; для цього на відповідний орган місцевого самоврядування покладається повна відповідальність за зміст ДПТ, його відповідність містобудівній документації на місцевому рівні та дотримання встановленої законодавством процедури його розробки, обговорення, доведення до відома громадськості та прийняття.

В свою чергу, громадські слухання щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні проводяться шляхом оприлюднення таких проектів, надання особам, які мають право на подання пропозицій до проектів містобудівної документації на місцевому рівні, строку для подання таких пропозицій, а також шляхом безпосереднього подання пропозицій громадськістю до відповідного органу місцевого самоврядування; утворення погоджувальної комісії у разі необхідності та, відповідно, оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації.

Як встановив суд першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що Тячівською РДА громадські слухання не проводилися, оскільки не було позитивного висновку містобудівної ради, що сторонами в судовому засіданні не заперечувалося.

Разом з цим, у подальшому, обов'язок щодо проведення громадського обговорення перейшов до Калинівської сільської ради, правонаступником якої є Дубівська селищна рада.

Такі слухання, згідно протоколу були проведені 07.08.2017 (т.2 а.с.164-174).

За результатом громадських слухань вирішили:

1. Схвалити представлені матеріали щодо детального плату території ТзОВ «Гідроресурс-Тересва», щодо розміщення каскаду малих гідроелектростанцій МГЕС №1, МГЕС №2 потужністю до 3600 кВт кожна на території за межами населеного пункту с. Калини на р. Тересва»;

2. Пропонували Калинівській сільській раді прийняти рішення, щодо детального плану території ТзОВ «Гідроресурс-Тересва», щодо розміщення каскаду малих гідроелектростанцій МГЕС №1, МГЕС №2 потужністю до 3600 кВт кожна на території за межами населеного пункту с. Калини на р. Тересва»;

3. Дозвіл на будівництво МГЕС №1, МГЕС №2 дати тільки після початку будівництва очисних споруд в смт. Дубове.

Згідно голосування: За - «34», Проти - «6».

Однак колегія суддів вважає за потрібне зауважити, що згідно Списків присутніх жителів в с. Калини на загальних зборах селян 07.08.2017 та громадських слухань були присутні понад 100 жителів.

Так, згідно протоколу від 07.08.2017 неможливо встановити відношення більше як половити присутніх жителів щодо вирішених питань.

Крім цього, в матеріалах справи відсутній протокол лічильної комісії щодо результатів голосування.

Разом з цим, слід зауважити, що в матеріалах справи наявне звернення громади с. Калини від 28.09.2018 до посадових осіб виконавчих органів влади та голови Калинівської громади проти будівництва МГЕС на р. Тересва в с. Калини, що вказує на позицію громади щодо вказаного будівництва (т.5, а.с. 181 -195).

Таке звернення підписало понад 1000 осіб.

Ба більше, як згадувалось вище, що передумовою прийняття містобудівної документації, є зокрема оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, пояснювальної записки, розділу «Охорона навколишнього природного середовища» або звіту про стратегічну екологічну оцінку на своїх офіційних веб-сайтах, а також вільний доступ до такої інформації громадськості.

Допитаний в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_6 зазначив, що громадські слухання дійсно мали місце, він безпосередньо приймав участь в них та презентував проекти гідроелектростанцій та дамб. Також вказав, що в с. Калини він бачив оголошення розклеєні на аркушах А4 про проведення громадських слухань. Крім цього зауважив, що мали місце дебати, громадськість виловлювалась з приводу порушених питань.

Колегія суддів зазначає, що свідок ОСОБА_6 був допитаний в режимі відеоконференції поза межами суду. Суд апеляційної інстанції пішов на такий захід з огляду на те, що свідок знаходився в м. Відні Австрія на лікуванні, де з його слів буде тривалий час перебувати. Відтак апеляційний суд вважає, що іншого альтернативного способу допитати такого свідка не було, а в справі відсутні достатні докази щодо підтвердження факту проведення громадських слухань.

Також, під час апеляційного розгляду справи був допитаний свідок ОСОБА_1 , який на момент проведення громадських слухань займав посаду сільського голови Калинівської сільської ради та проводив такі слухання.

Згідно показів ОСОБА_1 розпорядження про проведення громадських слухань він не приймав. Оголошення про проведення громадських слухань були розвішані поруч з магазином та на стовбурах дерев в кількості 2-3 штук за 7, 8 днів до дня проведення. Інформація в засобах масової інформації чи на офіційному веб - сайті про проведення громадських слухань не опубліковувалась. Проект містобудівної документації та звіту про стратегічну екологічну оцінку був безпосередньо наданий під час проведення громадських слухань.

Також, під час допиту свідка було з'ясовано, що на громадських слуханнях було оголошено ряд запитань, зауважень та пропозицій від громадськості, однак згідно протоколу громадських слухань від 07.08.2017 не можливо встановити чи були такі врахуванні чи відхиленні.

Крім цього, узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками проектів містобудівної документації мало здійснюватися через погоджувальну комісію, яка не була створена.

Суду не вдалося допитати в якості свідка ОСОБА_7 , оскільки такий переніс інсульт, та фізично не може давати покази за станом здоров'я.

Підсумовуючи неведене вище та з врахуванням письмових доказів, а також показів свідків, суд апеляційної інстанції прийшов до переконання, що громадські слухання мали місце, проте були проведенні із порушеннями, які нівелюють їх суть, а відтак не витримує критики і рішення Дубівської селищної ради Тячівського району Закарпатської області від 14.08.2023 №722, прийняте за наслідками таких громадських слухань.

Враховуючи наведене вище, колегія суддів вважає, що Калинівською сільською радою, правонаступником якої є Дубівська селищна рада, було недотримано вимоги щодо проведення громадських слухань, а відтак підтверджується протиправна бездіяльність відповідачів, щодо затвердження детального плану територій, без дотримання процедури проведення громадських слухань.

Беручи до уваги затвердження детального плану територій, без дотримання процедури проведення громадських слухань, суд вважає, що підставними є позовні вимоги щодо визнання протиправним і нечинним рішення Дубівської селищної ради Тячівського району Закарпатської області від 14.08.2023 №722 «Про затвердження детального плану території «З метою уточнення положень обласної схеми планування та оформлення проекту землеустрою щодо відводу земельних ділянок під будівництво двох міні гідроелектростанцій дериваційного типу МГЕС №1 та МГЕС №2 за межами населеного пункту Калини, на річці Тересва, Тячівського району, Закарпатської області».

Щодо позовної вимоги про визнання протиправним і скасування рішення Дубівської селищної ради Тячівського району Закарпатської області від 14.08.2023 №723 «Про надання дозволу на розроблення містобудівної документації - внесення змін до затвердженого детального плану території» то суду першої інстанції вірно зазначив таке.

Згідно ч.1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Відповідно до ч. 5 ст. 59 вказаного Закону акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Згідно п. 5.6 Регламенту Дубівської селищної ради восьмого скликання, рішення ради підписуються селищним головою та набирають чинність з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено інший строк введення цих рішень у дію.

Разом з цим, офіційне оприлюднення рішення №722 від 14.08.2023, було оприлюднено на сайті Дубівської селищної ради 15.08.2023.

Відтак, рішенням №723 від 14.08.2023 «Про надання дозволу на розроблення містобудівної документації внесення змін до затвердженого детального плану території» вносилися зміни до не чинного на той час рішення №722 «Про затвердження детального плану території», а тому таке рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

З огляду на зазначене вище апеляційна скарга позивачів підлягає до задоволення частково, натомість доводи апеляційних скарг Дубівської селищної ради Тячівського району Закарпатської області та Товариства з обмеженою відповідальністю «ГІДРОРЕСУРС-ТЕРЕСВА» не знайшли свого підтвердження, тому в їх задоволенні слід відмовити, оскільки судом першої інстанції вірно надано правову оцінку цим правовідносинам. Тобто суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку про протиправність та скасування рішення Дубівської селищної ради Тячівського району Закарпатської області №723 від 14.08.2023, а тому рішення суду першої інстанції в цій частині слід залишити без змін.

Згідно позиції Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформованої, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Згідно до ст. 317 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.

Враховуючи викладене вище, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для скасування рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову та ухвалити нове в цій частині про задоволення позову, а в іншій частині рішення суду залишити без змін.

Керуючись статтями 229, 243, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Дубівської селищної ради Тячівського району Закарпатської області та Товариства з обмеженою відповідальністю «ГІДРОРЕСУРС-ТЕРЕСВА» залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 та ОСОБА_3 задовольнити частково.

Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2024 року у справі № 260/3634/24 в частині відмови в задоволенні позовних вимог скасувати та прийняти в цій частині нове рішення яким такі вимоги задовільнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Тячівської районної державної адміністрації як замовника та Дубівської селищної ради Тячівського району Закарпатської області, щодо затвердження детального плану територій, без дотримання процедури проведення громадських слухань, а саме відносно проектів містобудівної документації на місцевому рівні та громадського обговорення звіту про стратегічну екологічну оцінку документа державного планування «З метою уточнення положень обласної схеми планування та оформлення проекту землеустрою щодо відводу земельних ділянок під будівництво двох міні гідроелектростанцій дериваційного типу МТЕС №1 та МТЕС №2 за межами населеного пункту Калини, на річці Тересва, Тячівського району, Закарпатської області».

Визнати протиправним і нечинним рішення Дубівської селищної ради Тячівського району Закарпатської області від 14 серпня 2023 року №722 «Про затвердження детального плану території «З метою уточнення положень обласної схеми планування та оформлення проекту землеустрою щодо відводу земельних ділянок під будівництво двох міні гідроелектростанцій дериваційного типу МГЕС №1 та МГЕС №2 за межами населеного пункту Калини, на річці Тересва, Тячівського району, Закарпатської області».

В іншій частині рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає. Крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя С. М. Кузьмич

судді Л. Я. Гудим

В. Я. Качмар

Повне судове рішення складено 19 червня 2025 року