Рішення від 19.06.2025 по справі 280/12128/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2025 року Справа № 280/12128/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садового І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження матеріали адміністративної справи

за первісним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094: код ЄДРПОУ 21910427)

до Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» (вул. Фанатська (Добролюбова), буд. 20, м. Запоріжжя, 69006: код ЄДРПОУ 00130872)

про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, -

та за зустрічним позовом Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» (вул. Добролюбова, буд. 20, м. Запоріжжя, 69006; код ЄДРПОУ 00130872)

до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094: код ЄДРПОУ 21910427)

про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

27.12.2024 до Запорізького окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшов адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - позивач, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області) до Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» (далі - відповідач, АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО»), в якому позивач просить суд стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 за період 01.10.2024 - 01.01.2025, яка складає 2474937,73 на р/р НОМЕР_1 ПАТ «Державний ощадний банк України» МФО 305482, ЄДРПОУ 21910427.

Ухвалою суду від 30.12.2024 відкрито провадження у справі №280/12128/24, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику сторін (в порядку письмового провадження).

13.01.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшла зустрічна позовна заява АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, в якій АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» просить суд:

- прийняти до спільного розгляду з первісним позовом зустрічну позовну заяву у справі №280/12128/24;

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо складання стосовно АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» та направлення на його адресу розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України, за період з 01.10.2024 - 01.01.2025;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області утриматися від вчинення дій щодо складання щомісячних розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, не в порядку і не у спосіб, передбачений пунктами 6.5, 6.7. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 № 21-1;

- витребувати від позивача наступні докази про призначення пільгових пенсій: заяви про призначення пенсій, протоколи, розпорядження про призначення пільгової пенсії, довідки про виплату пенсії працівникам підприємства, переліченим у розрахунках; відомості про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, сформованих згідно з додатком 8, що передбачено п. 6.5 Інструкції №21-1, саме на підставі яких складені Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01.10.2024 - 01.01.2025; витяги з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, що зазначені у наданих Розрахунках; відомості на виплату пенсій відповідним пенсіонерам, що зазначені у Розрахунках за період з 01.10.2024 - 01.01.2025.

Ухвалою суду від 17.01.2025 зустрічну позовну заяву було залишено без руху на підставі ст. 169 КАС України. Надано 10-денний строк з дня отримання вказаної ухвали для усунення недоліків зустрічної позовної заяви. АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» усунено недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 29.01.2025 прийнято зустрічний позов до спільного розгляду з первісним позовом у справі №280/12128/24 та об'єднано в одне провадження вимоги за зустрічним позовом з первісними позовними вимогами.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 29.01.2025 розгляд справи № 280/12128/24 за первісним та зустрічним позовами вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження. В процесі підготовчого провадження призначено підготовче засідання на 10.03.2025.

Ухвалою суду від 10.03.2025 задоволено клопотання представника ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 10.03.2025 задоволено клопотання представників сторін та відкладено підготовче засідання на 17.03.2025. Крім того, вказаною ухвалою задоволено клопотання представника ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 17.03.2025 задоволено клопотання представників сторін та відкладено підготовче засідання на 24.03.2025. Крім того, вказаною ухвалою задоволено клопотання представника ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 24.03.2025 зупинено провадження у справі на підставі пункту 4 частини 1 статті 236 КАС України до 14.04.2025 за клопотанням сторін та задоволено клопотання представника АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» про участь у наступному судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 07.04.2025 задоволено клопотання представника АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 09.04.2025 задоволено клопотання представника ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 14.04.2025 задоволено клопотання представників сторін та продовжено процесуальний строк визначений ухвалою суду від 24.03.2025 до 19.05.2025.

Ухвалою суду від 15.05.2025 задоволено клопотання представника ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 19.05.2025 поновлено провадження у справі.

Ухвалою суду від 19.05.2025 закрито підготовче провадження у справі №280/12128/24 та призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні 19.05.2025. Крім того, за клопотанням сторін зазначеною ухвалою вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

У зв'язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, відповідно до вимог частини 4 статті 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

В обґрунтування позовних вимог за первісним позовом із посиланням на приписи Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон України №1058-ІV), Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон України №1788-ХІІ), Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджену Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 (далі - Інструкція №21-1) вказано, що АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» не відшкодовуються до Пенсійного фонду України фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах згідно статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за Списком №2 колишнім працівникам АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО», у зв'язку із чим за відповідачем утворилася заборгованість за період з 01.10.2024 по 01.01.2025 в розмірі 2 474 937,73грн. Оскільки невнесення відповідачем суми заборгованості перешкоджає своєчасному отриманню пенсій та інших соціальних виплат громадянам, чим завдається істотна шкода їх законним правам та інтересам та в певній мірі перешкоджає здійсненню соціальних гарантій з боку держави, просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі та стягнути з АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» вказану суму заборгованості.

В обґрунтування заперечень проти задоволення позовних вимог за первісним позовом представником АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО», окрім іншого вказано, що підставою для внесення підприємством місячних сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах є щорічний розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, складений згідно з вимогами пункту 6.4 Інструкції № 21-1. Тобто складання щомісяця розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій приписами Інструкції № 21-1 не передбачено, зокрема з жовтня 2024 по січень 2025, як зазначено в розрахунках, наданих разом із позовною заявою ГУ ПФУ в Дніпропетровській області. Натомість, в порушення норм Інструкції №21-1 позивачем за первісним позовом не було надано відповідачу у визначені строки щорічні розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій для планування річних витрат підприємства. Таким чином, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області порушено норми Інструкції №21-1 в частині своєчасного направлення розрахунків. Крім того, відзначено, що позивачем за первісним позовом в підтвердження сум заборгованості не надано підприємству детальний розрахунок суми заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період з жовтня 2024 по січень 2025 у розрізі пенсіонерів, розпоряджень Управління Пенсійного фонду України про призначення пенсії, витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, відривних талонів від відомостей на виплату пенсії, довідок про виплату пенсій. Крім того, реальність понесення позивачем фактичних витрат на виплату на доставку пільгових пенсій також документально не підтверджується. З огляду на викладене представник АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» заперечила проти заявлених у первісному позові позовних вимог та просила у їх задоволенні відмовити повністю.

В обґрунтування позовних вимог за зустрічним позовом представником АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» з посиланням на положення Інструкції 21-1 зазначено, що не передбачено складання розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій щомісяця, зокрема «жовтня 2024 - січня 2025», як зазначено у розрахунках, наданих разом із первісною позовною заявою позивачем за первісним позовом. Крім того, реальність понесення відповідачем за зустрічним позовом фактичних витрат на виплату на доставку пільгових пенсій також документально не підтверджується. Зауважено, що чинним законодавством України встановлений чіткий порядок розрахунку і відшкодування витрат на доставку і виплату пільгових пенсій, а підставою для сплати витрат з відшкодування та виплати пільгових пенсій є: розрахунки зазначених сум, направлення (вручення) розрахунків позивачу за зустрічним позовом; документи про призначення пільгових пенсій (довідки про пільговий стаж, протоколи (розрахунки про призначення пільгових пенсій тощо) по особам, які працювали на підприємстві позивача, а також документи про нарахування та виплаті пільгових пенсій за спірний період (відривні талони з поштового відправлення, банківські виписки) по конкретному працівнику позивача за зустрічним позовом, вказаному у розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період тощо. Водночас вказано, що відповідачем за зустрічним позовом до матеріалів справи надано суду розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню, проте не надано відомостей про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах сформованих згідно з додатком 8, що передбачено п.6.5 Інструкції №21-1, не надано жодних доказів - первинних документів щодо фактичної виплати заявлених до стягнення пенсій, а саме: витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, що зазначені у наданих розрахунках та відомостей на виплату пенсій. Представник АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» просила зустрічний позов задовольнити у повному обсязі.

В обґрунтування заперечень проти задоволення позовних вимог за зустрічним позовом представником ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, окрім іншого вказано, що обов'язок визначення сум відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій покладено на орган Пенсійного фонду України. Підприємства зобов'язані здійснювати відшкодування зазначених витрат в розмірах, визначених органом Пенсійного фонду України, підставою для відшкодування вказаних сум є Розрахунки цих витрат, які надсилаються страхувальнику. Тобто, відповідачем (за зустрічним позовом) до 20 січня направляється позивачу (за зустрічним позовом) річні розрахунки, а в подальшому в разі зміни розміру пенсії (перерахунки пенсії, досягнення особою пенсійного віку, нове призначення чи смерть отримувача пенсії) направляються уточнені розрахунки. Управлінням у січні 2024 року було надіслано Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів “б - з» статті 13 Закону України №1788-XII та відповідно до пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України №1058-IV для нарахування суми до відшкодування пенсій з січня 2024 року та проінформовано про наявну заборгованість станом на 01.01.2024 підприємство ВП «Криворізька ТЕС» АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО». Зазначені розрахунки відповідачем не оскаржувались. В подальшому до АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» направлялися уточнені розрахунки. Зауважено, що розрахунки управління Пенсійного фонду України щодо фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є узгодженими з моменту їх отримання і обов'язковими для виконання. Розрахунок є актом індивідуальної дії суб'єкта владних повноважень, його позивач (за зустрічним позовом) не оскаржив, тому отримані розрахунки є обов'язковими для виконання, тобто підлягають сплаті. Видаючи довідки, що уточнюють факт та характер роботи, підприємство бере на себе відповідальність як за їх достовірність так і за обов'язок перед державою щодо відшкодування виплати та доставки пільгових пенсій. Позивачу (за зустрічним позовом) регулярно надавались Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів “а» та “б»- “з» статті 13 Закону №1788-XII, і якщо у позивача (за зустрічним позовом) виникали питання щодо сум нарахування, в нього було безліч можливостей оскаржити їх, які були ним знехтувані. Додатково відзначено, що твердження представника АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» про невідповідність розрахунків вимогам Закону України від 16.07.1999 № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» є безпідставними, оскільки вони сформовані відповідно до спеціального Закону №1058-IV, яким врегульовано відносини у цій сфері. З огляду на викладене представник ГУ ПФУ в Дніпропетровській області заперечувала проти заявлених у зустрічному позові позовних вимог та просила у їх задоволенні відмовити повністю.

Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги учасників справи, судом встановлено наступне.

АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 00130872) в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстроване як юридична особа 08.04.1998 за адресою: вул. Добролюбова, буд.20, м. Запоріжжя, 69006; код ЄДРПОУ 00130872.

Відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 27.06.1997 № 400/97-ВР (далі - Закон України №400/97-ВР) АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, а також платником страхових внесків відповідно до Закону України № 1058-ІV.

Судом встановлено, що колишнім працівникам ВП «Криворізька ТЕС» АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» призначена та виплачується пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б-з» статті 13 Закону №1788-XII та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України № 1058-ІV за Списком № 2.

ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надсилало на адресу ВП «Криворізька ТЕС» АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» рекомендованими листами з повідомленням про вручення поштового відправлення Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначені особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України №1788-ХІІ та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України № 1058-ІV (далі - Розрахунки), а саме:

- з березня 2024 року розрахунок від 06.03.2024 №1054/Р на суму 14 587,20 грн, який направлений супровідним листом від 03.04.2024 №0400-010607-8/66714;

- з липня 2024 року розрахунок від 09.07.2024 №1100-0504-9/45680 на суму 8 495,89 грн, який направлений супровідним листом від 06.08.2024 №0400-010507-8/161150;

- з жовтня 2024 року розрахунок від 01.10.2024 №13148/Р на суму 779 571,99 грн, який направлений супровідним листом від 14.10.2024 №0400-010507-8/204657;

- з листопада 2024 року розрахунок від 01.11.2024 №14031/Р на суму 762 449,46 грн, який направлений супровідним листом від 12.11.2024 №0400-010507-8/225117;

- з вересня 2024 року (додатковий) розрахунок від 20.11.2024 №14933/Р на суму 12 769,34 грн, та з грудня 2024 року розрахунок від 03.12.2024 №15094/Р на суму 741 086, 20 грн, які направлені супровідним листом від 04.12.2024 №0400-010507-8/240061.

Загальна сума заборгованості АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» перед Пенсійним фондом України по фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України №1788-ХІІ та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України № 1058-ІV за Списком №2 за період з жовтня 2024 року по січень 2025 року, становить 2 474 937,73грн, про що свідчать розрахунок та стан сплати фактичних витрат на виплату пенсії по списку №2 за жовтень - грудень 2024 року та довідка про заборгованість ВП «Криворізька ТЕС» АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» по фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій по списку №2 за період жовтень - грудень 2024 року.

Враховуючи несплату відповідачем за первісним позовом заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №2 за період жовтень - грудень 2024 року в сумі 2 474 937,73грн у добровільному порядку, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області звернулось із позовом до суду.

У свою чергу, АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО», вважаючи протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо складання стосовно АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» та направлення на його адресу розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України, за період з 01.10.2024 - 01.01.2025, звернулось до суду із зустрічним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 19 Конституції України).

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначаються Законом України №1058-ІV, зокрема: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; платники страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками тощо.

Статтею 13 Закону України №1788-ХІІ визначено категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах. Так, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

в) трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

д) жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

е) жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років.

є) робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років.

ж) жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;

з) водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, після досягнення 55 років і при стажі роботи:

- для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;

- для жінок - не менше 25 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.

Відповідно до пунктів 1-8 частини другої статті 114 Закону України №1058-ІV на пільгових умовах пенсія за віком призначається:

1) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

2) працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

3) чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

5) жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.

6) робітницям текстильного виробництва, зайнятим на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затвердженим у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 55 років і за наявності стажу зазначеної роботи не менше 20 років.

7) жінкам, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятьох і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

8) водіям міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятим у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу:

- для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;

- для жінок - не менше 25 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.

Відповідно до абзацу 1 пункту 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України №1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону України №1058-ІV.

Абзацами 3, 4 пункту 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України № 1058-ІV передбачено, що покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України №1788-ХІІ до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та призначених відповідно до частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку: підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком.

Отже, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених особам, відповідно до пунктів «а», «б-з» частини 1 статті 13 Закону України №1788-ХІІ за списком №1 та списком № 2 покриваються підприємствами та організаціями. При цьому обов'язок підприємств та організацій з відшкодування цих витрат, понесених Пенсійним фондом України після 01 січня 2004 року, не пов'язаний з датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу.

Подібна правова позиція висловлена Верховним Судом України, зокрема в постанові від 25.09.2012 у справі №21-251а12 та Верховного Суду у постановах від 20.02.2019 у справі №809/602/17, від 28.02.2019 у справі №808/329/17, від 12.03.2019 у справі №809/602/17 від 25.04.2019 у справі №816/3653/15 і суд не вбачає підстав для відступу від неї під час розгляду цієї справи.

Отже, обов'язок відшкодування відповідачем за первісним позовом (позивачем за зустрічним позовом) Управлінню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №2, імперативно встановлений діючим законодавством.

Інструкція №21-1 визначає процедуру стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Згідно з пунктом 1.3 Інструкції №21-1 застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом пункту 2.1.1. Інструкції №21-1 платниками страхових внесків є страхувальники: 2.1.1. Роботодавці, зокрема, підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Відповідно до пункту 6.1. Інструкції №21-1 (в редакції, яка була чинною до 03.05.2024 внесення змін постановою правління Пенсійного фонду України від 20.03.2024 № 7-1) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 розділу 2 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до набрання чинності Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та призначених відповідно до частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:

особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України;

особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів б-з статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З 05.03.2024 абзац перший даної норми викладено в такій редакції: «Для підприємств та організацій (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України) відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:..». В іншій частині норма чинна в попередній редакції.

Пунктами 6.4 та 6.5 Інструкції №21-1 визначено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам.

За приписами пункту 6.7 Інструкції №21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Отже, на роботодавця покладений обов'язок з відшкодування у повному розмірі витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України №1058-IV, в частині пільгових пенсій, призначених на підставі пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України №1788-ХІІ, пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України № 1058-ІV.

При цьому суд зазначає, що позивач (за первісним позовом) зобов'язаний визначити належні до відшкодування роботодавцем суми фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, а відповідач за первісним позовом (позивач за зустрічним позовом) зобов'язаний здійснити відшкодування зазначених витрат в розмірах, визначених органом Пенсійного фонду.

Слід зазначити і те, що під час розгляду справи відповідач за первісним позовом (позивач за зустрічним позовом) не ставить під сумнів наявність в нього обов'язку відшкодувати Пенсійному фонду витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України №1788-XII та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України №1058-IV.

Підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період, які надсилаються роботодавцю. Органи Пенсійного фонду зобов'язані повідомити підприємство про настання обставин, які впливають на суму відшкодування, шляхом надіслання відповідного розрахунку.

Як встановлено судом, на виконання вимог пункту 6.4 Інструкції №21-1 позивач за первісним позовом (відповідач за зустрічним позовом) направляв на адресу відповідача за первісним позовом розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту «б-з» статті 13 Закону України № 1788-XII, та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України № 1058-ІV за Списком № 2, якими визначався розмір щомісячних внесків за спірний період.

Доводи відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним позовом) про несвоєчасність направлення розрахунків суд відхиляє, оскільки несвоєчасність направлення органами Пенсійного фонду України розрахунку не впливає на встановлення наявності і визначення розміру сум витрат на виплату і доставку пільгових пенсій працівникам та не звільняє роботодавця від обов'язку їх відшкодування.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 27.06.2018 у справі №804/18327/14, від 27.09.2021 у справі №813/1012/15.

Усі долучені до справи розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону № 1788-XII та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України № 1058-ІV за формою та змістом відповідають додатку 6 Інструкції № 21-1, яким затверджено бланк розрахунку.

Суд констатує, що надані до матеріалів справи письмові докази доводять, що Управлінням виконано обов'язок щодо направлення на адресу підприємства розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №2 за період жовтень-грудень 2024 року, вказані обставини відповідачем за зустрічним позовом (позивачем за первісним позовом) не спростовані.

При цьому, вказані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій відповідачем за первісним позовом не оскаржені, а отже визначені ними суми належних до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є узгодженими. Доказів іншого до суду не надано.

Отримавши вищевказані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, не надавши на них до Пенсійного органу жодних заперечень та не оскарживши ці розрахунки в суді, відповідач фактично узгодив їх, а отже ці розрахунки є узгодженими та підлягали сплаті. Аналогічний висновок вказано Верховним Судом у постановах від 28.05.2020 у справі №826/7913/17, від 14.05.2021 у справі № 812/1125/17, від 28.07.2022 у справі № 812/630/17.

Відтак суд виходить з того, що вказані розрахунки у встановленому законом порядку відповідачем за первісним позовом оскаржені не були, тобто останній був згоден із зазначеними в них сумами фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно доказів протилежного суду не надано. Крім того, обставини призначення пільгової пенсії та обов'язок щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку такої пенсії відповідачем за первісним позовом не спростовані.

З цих самих підстав суд відхиляє доводи, викладені представником відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним позовом) у численних письмових поясненнях щодо незгоди саме із розміром сум заборгованості, визначених на підставі таких розрахунків, оскільки вказані обставини не охоплюються предметом первісного позову, перебувають поза межами підстав зустрічного позову, та могли бути підставою для оскарження відповідних розрахунків по суті при своєчасному їх оскарженні відповідачем за первісним позовом (позивачем за зустрічним позовом), проте, не підлягають оцінці у межах розгляду даної справи.

Крім того, матеріали справи не містять належних та допустимих доказів неправильного розрахунку позивачем за первісним позовом заявленої до відшкодування суми.

Додатково на підтвердження погодження АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» із загальною сумою заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №2 свідчить і наданий до матеріалів справи акт звірки №213 від 27.12.2024, який без зауважень підписаний уповноваженими представниками АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» та ГУ ПФУ в Дніпропетровській області.

Щодо доводів представника АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» про не надання підприємству детального розрахунку суми заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період у розрізі пенсіонерів, розпоряджень УПФУ про призначення пенсії, витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, відривних талонів від відомостей на виплату пенсії, довідок про виплату пенсій, а також ненадання відомостей про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, сформованих згідно з додатком 8, що передбачено п.6.5 Інструкції №21-1, суд зауважує, що Інструкцією №21-1 передбачено надсилання платнику лише розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що згідно матеріалів справи і було вчинено органом Пенсійного фонду України.

Суд зазначає, що єдиним документом, на підставі якого відповідач має нести обов'язок згідно з чинним законодавством по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, є розрахунок фактичних витрат відповідного органу ПФУ.

Крім того, аргументи зустрічного позову про те, що положення Інструкції 21-1 не передбачають складання розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій щомісяця, що має місце у спірному випадку, є хибними, оскільки відповідно до пунктів 6.4, 6.7 Інструкції №21-1 направлення роботодавцю розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій здійснюється органом Пенсійного фонду України не лише до 20-го січня поточного року, як стверджує позивач за зустрічним позовом, а також протягом місяця у зв'язку з новим призначенням пенсії, прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення її виплати.

Оскільки судом встановлено відповідність розрахунків вимогам Інструкції № 21-1, зазначене зумовлює відмову у задоволенні зустрічного позову в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зі складання розрахунків.

Станом на день вирішення спору суду не надано доказів погашення АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» заборгованості перед Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №2 за період з жовтня 2024 року по грудень 2024 року по ВП «Криворізька ТЕС» АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» в сумі 2 474 937,73 грн.

Згідно зі статтею 23 Закону №1058-IV спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Враховуючи, що позовні вимоги первісного позову документально обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а також те, що за АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» обліковується заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з жовтня 2024 року по грудень 2024 року у розмірі 2 474 937,73 грн, а доказів її погашення суду не надано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення зазначеної заборгованості підлягають задоволенню.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивачем не надано доказів понесення витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 139, 241, 243, 244, 245, 246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094: код ЄДРПОУ 21910427) до Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» (вул. Фанатська (Добролюбова), буд. 20, м. Запоріжжя, 69006: код ЄДРПОУ 00130872) про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» (вул. Фанатська (Добролюбова), буд. 20, м. Запоріжжя, 69006: код ЄДРПОУ 00130872) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094; р/р НОМЕР_1 ПАТ «Державний ощадний банк України» МФО 305482, ЄДРПОУ 21910427) суму заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 за період 01.10.2024 - 01.01.2025 у розмірі 2 474 937,73 грн (два мільйони чотириста сімдесят чотири тисячі дев'ятсот тридцять сім гривень 73 копійки).

У задоволенні зустрічного позову Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» (вул. Добролюбова, буд. 20, м. Запоріжжя, 69006; код ЄДРПОУ 00130872) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094: код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій, - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 19.06.2025.

Суддя І.В.Садовий