Рішення від 18.06.2025 по справі 260/2354/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2025 року м. Ужгород№ 260/2354/25

Закарпатський окружний адміністративний суд в особі головуючої судді Калинич Я.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Бурковська Анастасія Леонідівна в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), яким просить суд: 1. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з 11.03.2022 року ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних на підставі ст.62 «А» Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008 року. 2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснити виправлення (внесення/коригування/доповнення) відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням інформації, яка вказана у тимчасовому посвідченні № НОМЕР_3 від 08.09.2018 року та довідці військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 №2/10 від 11.03.2022 року, а саме, щодо: визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку; виключення ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 11.03.2022 року військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 проведено медичний огляд, за результатами якого позивач був визнаний непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 62 «А» Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008. Проте, у липні 2024 року позивачу стало відомо з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що до Реєстру не було внесено відомостей про визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Крім того, позивач виявив, що перебуває на обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 . Вказані відомості, що містяться в Реєстрі щодо нього, не відповідають дійсності та спричиняють порушення його права на правову визначеність та належну правову процедуру. Отже, має місце протиправна бездіяльність уповноважених осіб відповідача, яка полягає у невнесенні до Реєстру відомостей про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та виключення з військового обліку.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, у якому проти задоволення адміністративного позову заперечує та зазначає, що за даним Єдиного державного реєстру призовників, позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 . Вказує, що за змістом вимог законодавства, яке регламентує правила військового обліку, зокрема, Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» та Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які є Додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ №1487 від 30.12.2022 р. (зі змінами), зокрема, військовозобов'язані зобов'язані перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та, у випадках визначених законодавством, звертатися саме до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, в яких вони перебувають на військовому обліку.

Зважаючи на зміст вищевказаних нормативно-правових актів, ІНФОРМАЦІЯ_5 не є відповідним органом ведення Реєстру, який уповноважений вносити будь-які відомості до ЄДРПВР щодо ОСОБА_1 , оскільки останній не перебуває на військовому обліку ні в даному ІНФОРМАЦІЯ_5 , ні в його структурних підрозділах. Отже, враховуючи зміст позовних вимог, ІНФОРМАЦІЯ_5 є неналежним відповідачем у даній справі, оскільки не є відповідним органом ведення Реєстру, який уповноважений здійснювати виправлення даних ЄДРПВР щодо позивача.

Додатково зазначає, що позивач, після отримання на руки висновку військово-лікарської комісії, повинен був прибути до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для виконання вище вказаних дій з метою виключення з військового обліку військовозобов'язаних, що він не виконав. Станом на день звернення позивача до суду, позивач перебуває на військового обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_4

У зв'язку з вищенаведеним, просить суд відмовити у задоволенні позову.

12 червня 2025 року від представника позивача на адресу суду надійшли додаткові пояснення у справі.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Позивач ОСОБА_1 , є громадянином України та відповідно до витягу з реєстру територіальної громади від 12.03.2025 року, проживає за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с.9).

06.09.2018 року, ОСОБА_1 , відповідно до тимчасового посвідчення № НОМЕР_3 було взято на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_6 . (а.с.11).

В подальшому, відповідно до повістки на відправку від 10.03.2022 року, ОСОБА_1 , було взято на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_7 . (а.с.10).

11.03.2022 року військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 було проведено медичний огляд ОСОБА_1 , за результатами якої було складено довідку військово-лікарською комісії №2/10 від 11.03.2022 року, згідно якої, ОСОБА_1 , був визнаний непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст.62 «А» Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008. (а.с.16).

Також 11.03.2022 року, позивачу була видана довідка, яка затверджена начальником ІНФОРМАЦІЯ_8 , відповідно до якої, «… ОСОБА_1 , 1989 року народження, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 та прибув з: АДРЕСА_2 , в тому, що відповідно до довідки військово-лікарської комісії №2/10 від 11.03.2022 року визнаний непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку та не підлягає призову на військову службу під час мобілізації Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». (а.с.21).

Із відомостей, наявних в електронному військовому-обліковому документі в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, станом на 12.12.2024 року, встановлено, що ОСОБА_1 , перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_9 в статусі військовозобов'язаного. (а.с.28, на звороті).

15.08.2024 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_9 із заявою про внесення змін до Реєстру, а саме: внесення відомостей про визнання його непридатним та виключення з обліку військовозобов'язаних.

16.08.2024 ІНФОРМАЦІЯ_10 надав відповідь №6/13813 на вказану заяву, в якій повідомив позивача про те, що 06.09.2018 року його було прийнято на військовий облік військовозобов'язаних та видано тимчасове посвідчення № НОМЕР_3 . В подальшому, 10.03.2022 року позивач був знятий з військового обліку військовозобов'язаних в іншу місцевість, а саме: АДРЕСА_3 . Також повідомив, що згідно до наданих до заяви документів вбачається, що 10.03.2022 року позивача було прийнято на облік військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_7 . Також, 11.03.2022 року позивач пройшов ВЛК у ІНФОРМАЦІЯ_7 , якою його було визнано непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку за ст.62 «А» наказу МОУ №402 від 2008 pоку про що, були зроблені відповідні записи у тимчасове посвідчення та видано довідку ВЛК №2/10 від 11.03.2022 року. Рекомендував позивачу з питання внесення відомостей про визнання його непридатним та виключення з обліку військовозобов'язаних звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_7 (де позивач фактично перебуває на військовому обліку та проходив ВЛК станом на 11.03.2022 року), оскільки в ІНФОРМАЦІЯ_11 відсутні підтверджуючі документи щодо стану здоров'я позивача та проходження ним ВЛК, що унеможливлює введення даних до АІТС «ОБЕРІГ». ІНФОРМАЦІЯ_10 також зазначив, що внесення інформації 14.02.2024 року в АІТС «Оберіг» про перебування позивача на військовому обліку військовозобов'язаних при ІНФОРМАЦІЯ_11 було зроблено помилково.» (а.с.22).

11.12.2024 року адвокатом Бурковською А.Л., в інтересах ОСОБА_1 було направлено на офіційну електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_8 адвокатський запит від 11.12.2024 №11/12/2024-02 з проханням повідомити причину невнесення до Реєстру відомостей про взяття та подальше виключення позивача з військового обліку відповідача.

16.12.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_12 надано відповідь №4324 на вказаний адвокатський запит, з якої вбачається, що внесення відомостей до Реєстру щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку є неможливим, оскільки за результатами перевірки документів ОСОБА_1 , та постанови військово-лікарської комісії про визнання його непридатним, ІНФОРМАЦІЯ_13 прийнято рішення про невідповідність об'єктивних даних та діагнозу прийнятому рішенню. Також, як вбачається з вказаної відповіді №4324 від 16.12.2024 така перевірка проводилась на підставі розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_14 №1088/2034 від 18.08.2022 про перевірку правильності винесення постанов ІНФОРМАЦІЯ_12 . (а.с.24).

13.12.2024 року адвокатом Бурковською А.Л. в інтересах ОСОБА_1 було направлено на офіційну електронну пошту Генерального штабу Збройних Сил України заяву від 13.12.2024 №13/12/2024-01 про забезпечення контролю за достовірністю відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Вказану заяву було перенаправлено Генеральним штабом Збройних Сил України до ІНФОРМАЦІЯ_7 , який надав відповідь від 30.12.2024 №22163 за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 , в якій повідомив позивача про те, що він перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 з 06.09.2018 року (з того часу з військового обліку не знімався). Крім того повідомляється, що відповідно до вимог абзацу 3 пункту 3.8 глави З розділу II Положення про військово-лікарську комісію у Збройних Силах України, яке затверджене наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду. З огляду на зазначене, позивачу необхідно звернутись з наявними медичними документами до військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 , де він перебуває на військовому обліку. Також повідомляється, що по суті питання позивачу надано обґрунтовану відповідь начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 за вих. №4324 від 16.12.2024.»

Вважаючи протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення стосовного нього відомостей про виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

В подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався та на момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні триває.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ).

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

За приписами ч.8 ст.2 Закону №2232-XII виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов'язків військової служби в особливий період.

Згідно з ч.1, 3 та 4 ст.33 Закону №2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.

Частиною 5 ст.33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч.1 ст.34 Закону №2232-ХІІ).

На виконання ч.5 ст.33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок організації ведення військового обліку військовозобов'язаних, призовників та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487), п.2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Головною вимогою до системи військового обліку є постійне забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників і військовозобов'язаних (п.6 Порядку №1487).

Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (п.20 Порядку №1487).

Також п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку №1487) установлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України від 16.03.2017 №1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон №1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону №1951-VIII).

За приписами ч.8, 9 ст.5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Права та обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені ст. Закону №1951-VIII, до яких віднесено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Згідно з положеннями п.1, 8, 9, 11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року за №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.

Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно- територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м. Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил, ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», «Про захист інформації в інформаційно- комунікаційних системах», «Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема: організовують з визначеною періодичністю (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Відповідно до ч.1, 5, 8, 9 ст. 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» держателем Реєстру є Міністерство оборони України (Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних

З урахуванням зазначеного, ІНФОРМАЦІЯ_5 є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних.

З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Відповідно до п.1.2 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення №402 встановлено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

За змістом п.1.1 глави 2 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК, крім іншого, з метою визначення придатності до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

На момент виникнення спірних правовідносин, а саме дату проходження позивачем ВЛК (11.03.2022), діяло Положення №402 в редакції від 16.04.2021, п.22.5 якого передбачав, шо Свідоцтво про хворобу у воєнний час складається:

на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;

на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.

Як слідує із матеріалів справи, за результатами проходження позивачем військово-лікарської комісії 11.03.2022 р. було винесено постанову ВЛК, оформлену довідкою №2/10, згідно якої ОСОБА_1 , було визнано непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст.62 «А» Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008.

При цьому вказану постанову ВЛК (довідку) було реалізовано негайно та у тимчасовому посвідченні ОСОБА_1 від 06.09.2018 року, серії №638827, було зроблено наступний запис: « ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 визнаний непридатним до в/с служби із виключенням з в/обліку за ст. 62 «а» наказу МОУ №402 від 2008. Прот. №2/10 від 11.03.2022 року.»

Крім того, 11.03.2022 начальником ІНФОРМАЦІЯ_8 було видано довідку №232, у якій зазначено, що відповідно до довідки військово-лікарської комісії №2/10 від 11.03.2022 року ОСОБА_1 , визнано непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку та таким, що не підлягає призову на військову службу під час мобілізації Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Заперечуючи проти позовних вимог представник відповідача вказує на те, що ІНФОРМАЦІЯ_5 не є відповідним органом ведення Реєстру, який уповноважений вносити будь-які відомості до ЄДРПВР щодо позивача, оскільки останній не перебуває на військовому обліку ні в даному ІНФОРМАЦІЯ_5 , ні в його структурних підрозділах.

Поряд із цим, суд зазначає, що в матеріалах справи міститься повістка на відправку від 10.03.2022 року, в якій наявна відмітка про взяття ОСОБА_1 на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_7 .

До того ж, у тимчасовому посвідченні ОСОБА_1 від 06.09.2018 року, серії №638827, міститься запис зроблений начальником ІНФОРМАЦІЯ_8 , в якому зазначено, що позивач, відповідно до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнаний непридатним до в/с служби із виключенням з в/обліку за ст.62 «а» наказу МОУ №402 від 2008. Прот. №2/10 від 11.03.2022 року.».

Таким чином, враховуючи наведене вище правове регулювання та встановлені обставини, суд зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_15 , на обліку в якому перебував позивач 11.03.2022 та яким у тимчасовому посвідченні ОСОБА_1 була зроблена відмітка про виключення його з військового обліку, зобов'язаний був внести відповідні відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що спростовує доводи відповідача про необґрунтованість позовних вимог, у зв'язку з тим, що на теперішній час ОСОБА_1 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Враховуючи наведене, відсутні підстави для невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відомостей про проходження позивачем ВЛК, визнання його непридатним до військової служби та подальше виключення з військового обліку.

При цьому, особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова. (п.81 Постанови КМ № 675 від 07.06.2024)

Також, відповідно до частини першої статті 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» персонально-якісний облік призовників і військовозобов'язаних передбачає облік відомостей (біографічні дані, стан здоров'я, результати співбесід тощо) щодо призовників і військовозобов'язаних, які узагальнюються в особових справах призовників або в облікових картках військовозобов'язаних та реєструються в Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних. Ведення персонально-якісного обліку покладається на районні (міські) військові комісаріати.

Разом з тим, як встановлено з матеріалів справи, такі відомості щодо позивача відповідачем внесені не були, що є порушенням Порядку організації та ведення військового обліку, Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен довести суду правомірність своїх рішень, дій, бездіяльності з урахуванням критеріїв правомірності поведінки, визначених ч.2 ст.2 КАС України. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

За встановлених обставин справи в їх сукупності, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_15 щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення з 11.03.2022 року ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних на підставі ст.62 «А» Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008 року.

З метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, слід зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_15 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості з урахуванням інформації, яка вказана у тимчасовому посвідченні № НОМЕР_3 від 08.09.2018 року та довідці військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 №2/10 від 11.03.2022 року, а саме, щодо: визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, ч.2 ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваної бездіяльності.

Отже, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення.

Оскільки позовні вимоги задоволено в повному обсязі, слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір сплачений згідно квитанції від 08.01.2025.

Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд:

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_15 щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення з 11.03.2022 року ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних на підставі ст.62 «А» Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008 року.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_15 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості з урахуванням інформації, яка вказана у тимчасовому посвідченні № НОМЕР_3 від 08.09.2018 року та довідці військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 №2/10 від 11.03.2022 року, а саме, щодо: визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяЯ. М. Калинич