19 червня 2025 року Справа 160/16145/25
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Горбалінський В.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
02.06.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які призвели до порушення принципу недискримінації у його діяльності, а саме до того, що ОСОБА_1 , як представник дискримінованої групи громадян України (євреїв та неєвреїв, асоційованих із ними), які виїхали на постійне місце проживання в Ізраїль, перебуває у ситуації забороненої дискримінації щодо інших пенсіонерів, що проявляється у виключенні позивачки, всупереч Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з кола осіб, яким проводяться індексація, автоматичні масові перерахунки, доплати та надбавки до пенсії, протиправними;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області негайно припинити дискримінацію;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області включити ОСОБА_1 до кола осіб, яким Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проводить індексацію, автоматично масові перерахунки та доплати та надбавки до пенсії, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату з 07.10.2009 року по теперішній час пенсії позивачки, виходячи з наявного та достатнього на момент призначення пенсії за вислугу років зі зниженням пенсійного віку (в 1999 році) стажу роботи ОСОБА_1 , в розмірі на момент здійснення її виплати, відповідно до статей 27, 28 та частин 2, 3 статті 42, пунктів 4-1, 4-3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року №251 та від 20.02.2019 року №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", в чинній редакції на момент виконання судового рішення, та здійснити виплату різниці з вирахуванням виплаченої майнової шкоди та сплачених сум відповідачем, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області усунутись від опрацювання справи позивачки з позначкою “Ознака роботи» “Працює» та скасувати позначку “Працює» в пенсійній справі ОСОБА_1 .
05.06.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду залишено позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та запропоновано позивачу надати до суду документ про сплату судового збору у розмірі 5 813,76 грн.
17.06.2025 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із уточненою позовною заявою, поданою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області стосовно знаходження громадянки ОСОБА_1 - представниці дискримінованої групи громадян України, євреїв та неєвреїв, асоційованих з ними, які виїхали на постійне місце проживання до Ізраїлю - у ситуації забороненої дискримінації порівняно з іншими пенсіонерами;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області негайно усунути виявлену дискримінацію шляхом скасування всіх змін, внесених відповідачем до електронної пенсійної справи позивачки в режимі «макетної обробки», як таких, що здійснені у спосіб, не передбачений чинним законодавством та відновлення попередніх значень;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області негайно усунути виявлену дискримінацію шляхом скасування результатів протиправних розрахунків пенсії, здійснених із порушенням вимог законодавства, зокрема вказаних у розрахунках в листі відповідача від 20.02.2025 року №9064-960/М-01/8-0400/25 та в протоколі розрахунку від 24.02.2021 та від 02.03.2021.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області застосувати до позивачки загальний, передбачений законом порядок поновлення, нарахування та розрахунку пенсії з використанням стандартних алгоритмів програмного забезпечення ІКІС ПФУ, без ручного або «макетного» втручання в електронну пенсійну справу.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області включити позивачку до кола осіб, яким відповідач проводить індексацію, автоматичні масові перерахунки, доплати та надбавки до пенсії, відповідно до пенсійного законодавства в редакції, чинній на момент здійснення перерахунку пенсії для фактичної виплати;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розробити та впровадити заходи щодо недопущення подальшої дискримінації громадян України, які виїхали на постійне проживання за кордон, зокрема позивачки, у тому числі шляхом аналізу внутрішніх практик, співпраці з профільними громадськими організаціями, проведення просвітницької роботи серед працівників територіальних органів Пенсійного фонду України.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок поточної пенсії позивача та недоотриманої пенсії позивачки починаючи з 07.10.2009 року відповідно до статей 27, 28 та частин 2, 3 статті 42, пунктів 4-1, 4-3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року №251 та від 20.02.2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», саме - в чинній редакції на момент виконання судового рішення та здійснити виплату нарахованої пенсії за винятком виплачених відповідачем сум пенсій за вказаний період, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Відповідно до п.п.1, 3 та 6 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч.3 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
За приписами ст.4 Закону України «Про судовий збір» встановлені ставки судового збору, зокрема, за подання адміністративного позову фізичною особою немайнового характеру - 0,4 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який станом на 01.01.2025 року становить 3 028,00 грн., тобто судовий збір складає - 1 211,20 грн.
Згідно ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Відповідно до ч.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Як встановлено судом, позивачем подано дану уточнену позовну заяву до суду за допомогою системи «Електронний суд» та заявлено в уточненій позовній заяві 9 основних вимог немайнового характеру, а саме:
- визнати протиправною бездіяльність стосовно знаходження громадянки ОСОБА_1 - представниці дискримінованої групи громадян України, євреїв та неєвреїв, асоційованих з ними, які виїхали на постійне місце проживання до Ізраїлю - у ситуації забороненої дискримінації порівняно з іншими пенсіонерами;
- зобов'язати негайно усунути виявлену дискримінацію шляхом скасування всіх змін, внесених відповідачем до електронної пенсійної справи позивачки в режимі «макетної обробки», як таких, що здійснені у спосіб, не передбачений чинним законодавством та відновлення попередніх значень;
- зобов'язати негайно усунути виявлену дискримінацію шляхом скасування результатів протиправних розрахунків пенсії, здійснених із порушенням вимог законодавства, зокрема вказаних у розрахунках в листі відповідача від 20.02.2025 року №9064-960/М-01/8-0400/25 та в протоколі розрахунку від 24.02.2021 та від 02.03.2021.
- зобов'язати застосувати до позивачки загальний, передбачений законом порядок поновлення, нарахування та розрахунку пенсії з використанням стандартних алгоритмів програмного забезпечення ІКІС ПФУ, без ручного або «макетного» втручання в електронну пенсійну справу.
- зобов'язати включити позивачку до кола осіб, яким відповідач проводить індексацію, автоматичні масові перерахунки, доплати та надбавки до пенсії, відповідно до пенсійного законодавства в редакції, чинній на момент здійснення перерахунку пенсії для фактичної виплати;
- зобов'язати розробити та впровадити заходи щодо недопущення подальшої дискримінації громадян України, які виїхали на постійне проживання за кордон, зокрема позивачки, у тому числі шляхом аналізу внутрішніх практик, співпраці з профільними громадськими організаціями, проведення просвітницької роботи серед працівників територіальних органів Пенсійного фонду України.
- зобов'язати здійснити перерахунок поточної пенсії позивача та недоотриманої пенсії позивачки починаючи з 07.10.2009 року відповідно до статей 27, 28 та частин 2, 3 статті 42, пунктів 4-1, 4-3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати здійснити перерахунок поточної пенсії позивача та недоотриманої пенсії позивачки починаючи з 07.10.2009 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року №251
- зобов'язати здійснити перерахунок поточної пенсії позивача та недоотриманої пенсії позивачки починаючи з 07.10.2009 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році».
Отже, подавши до суду уточнену позовну заяву, позивачем фактично збільшено кількість позовних вимог немайнового характеру до 9 штук.
При цьому позивачем надано до суду документ про сплату судового збору в розмірі 968,96 грн.
Щодо доводів представника позивача, що заявлені позовні вимоги є однією вимогою немайнового характеру, суд зазначає, що підстави для проведення перерахунку пенсії позивача, наведені в позовній заяві, регулюються різними нормативно-правовими актами, які, в свою чергу підлягають застосуванню в різні проміжки часу, що в свою чергу свідчить про різні правовідносини, які виникають після перерахунку пенсії позивача на підставі вказаних нормативно-правових актів. Крім цього заявлені позовні вимоги стосуються різних аспектів діяльності пенсійного органу, які не пов'язані між собою.
Таким чином позивачу, з урахуванням уточненої позовної заяви, необхідно було сплатити судовий збір за 9 вимог немайнового характеру, а саме: 8 720,64 грн.
Отже позивачу необхідно доплатити судовий збір у розмірі 7 751,68 грн.
З огляду на те, що позовна заява ухвалою суду від 05.06.2025 року залишена без руху, суд дійшов висновку про продовження позивачу строку для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду:
- документу про доплату судового збору у розмірі 7 751,68 грн.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що строк для усунення недоліків позовної заяви, необхідно продовжити, а саме на п'ять днів з дня отримання копії цієї ухвали суду.
Керуючись ст.169, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Продовжити ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви, а саме на п'ять днів з дня отримання копії цієї ухвали суду, шляхом надання до суду:
- документу про доплату судового збору у розмірі 7 751,68 грн.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Горбалінський