Рішення від 29.05.2025 по справі 320/9260/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2025 року справа №320/9260/20

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, в якому просить суд:

- визнати протиправним рішення від 16.07.2020 р. № 103950001640 відповідача про відмову у призначені пенсії ОСОБА_1 , 07.01.1966;

- зобов?язати відповідача призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію за віком, відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як потерпілому від Чорнобильської катастрофи із зниженням пенсійного віку, починаючи з 16.07.2020 р.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно відмовив у призначенні пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки факт того, що позивач є громадянином, який постійно проживав на території зони посиленого радіоактивного контролю у 1986-1993 роках є Чорнобильське посвідчення категорії 4. Також, факт проживання позивача на території зони посиленого радіоактивного контролю у 1986-1993 роках підтверджується свідоцтвом про укладання шлюбу, свідоцтвом про народження та трудовою книжкою.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду (суддя ОСОБА_2 ) від 12.10.2020 залишено позовну заяву без руху.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду (суддя ОСОБА_2 ) від 04.12.2020 відкрито провадження в адміністративній справі №320/9260/20 в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

У зв'язку зі звільненням судді ОСОБА_2 з посади судді Київського окружного адміністративного суду, дану справу передано на повторний автоматизований розподіл справи між суддями.

Протоколом автоматизованого розподілу судових справ між суддями цю справу передано на розгляд судді Лиска І.Г.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду дану справу прийнято до провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

До суду надійшов відзив на позовну заяву від Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, в якому останній просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що до заяви про призначення пенсії позивачем не долучено довідки про періоди проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення та оскільки факт постійно роботи чи проживання у зоні посиленого радіологічного контролю складає менше 4 років.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.

ОСОБА_1 є громадянкою України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 .

Згідно свідоцтва про народження № НОМЕР_2 від 26.12.1964 р. ОСОБА_1 народилася у м. Фастів, Київської області.

Відповідно до посвідчення Київської облдержадміністрації №528162 від 11.02.2003 р. позивач є громадянином, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контрою (категорія 4).

Позивач звернулася до Пенсійного фонду із заявою про призначення дострокової пенсії за віком.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області №103950001640 від 16.07.2020 р. відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком, як потерпілому від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням вмотивоване тим, що згідно записів трудової книжки НОМЕР_3 ОСОБА_3 працювала в Дитячих яслах-саді №81 ст. Фастів в період з 16.01.1989 по 16.03.1989р. Інших документів, які підтверджують місце проживання або факт роботи у зоні посиленого радіологічного контролю заявниця не надала.

Оскільки період проживання чи факт роботи станом на 1 січня 1993 року у зоні посиленого радіологічного контролю становить менше 4-х років, підстав для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону №796 немає.

Загальний страховий стаж ОСОБА_1 становить 34 роки 06 місяців 6 днів. До страхового стажу не взято період роботи в Фастівському заводі газового обладнання «Факел» з 20.03.1993 по 11.01.1994р. в зв'язку виправленням запису 12 трудової книжки НОМЕР_4 .

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування прийнято Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який визначає, зокрема, принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Пунктом 4 частини першої статті 11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі Закон № 796-XII) встановлено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року проживали або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Відповідно до частини третьої статті 15 Закону № 796-XII підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Згідно з положенням частини третьої статті 65 Закону № 796-XII посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Статтею 55 Закону № 796-XII визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Так, відповідно до ст. 55 Закону № 796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, він виходу на пенсію зменшується додатково на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Пенсійний вік за бажанням особи може бути знижено тільки за однією підставою, передбаченою цією статтею, якщо не обумовлено інше. При цьому відповідне зниження пенсійного віку, передбачене цією статтею, застосовується також до завершення періоду збільшення віку виходу на пенсію до 1 січня 2022 року.

Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV) визначено, що починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності трудового стажу: з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року не менше 29 років.

Оскільки позивач звернувся для призначення пенсії за віком у 2020 році, позивач має досягнути 60 років та наявності трудового стажу не менше 29 років.

Враховуючи вище зазначені норми чинного законодавства позивачу для призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст. 55 Закону № 796-XII необхідно документально підтвердити факт постійного проживання або роботи в зоні посиленого радіоекологічного контролю станом на 01 січня 1993 року не менше як 4 роки.

Отже позивач, відповідно до ст. 55 Закону № 796-XII та відповідно до ст. 26 Закону № 1058-IV при наявності відповідних документів, має право вийти на пенсію зі зменшенням пенсійного віку при умові досягнення 55 років та наявного страхового стажу не менше 24 років.

Судом встановлено, що позивач звернувся за призначенням пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону № 796-XII.

ОСОБА_1 , має паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 . Згідно паспорту позивач зареєстрований з 06.01.1989 р. у м. Фастів.

Тобто, позивач зареєстрований у зоні посиленого радіологічного контролю саме з 06.01.1989 р.

Відповідно до посвідчення Київської облдержадміністрації №528162 від 11.02.2003 р. позивач є громадянином, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контрою (категорія 4).

Також в матеріалах справи міститься копія трудової книжки Позивача № НОМЕР_5 .

Згідно запису в трудовій книжці позивач з 16.01.1989 по 16.03.1989 та з 23.03.1989 по 06.04.1989 остання працювала в Дит'яслах-саді №81 ст. Фастів.

З 11.09.1990 по 19.03.1993, працювала в Їдальні №3 м. Фастів.

з 20.03.1993 по 14.01.1994 працювала на Фастівському заводі газового обладнання «Факел».

Таким чином, загальний трудовий стаж позивача у зоні посиленого радіоекологічного контролю за період з з 16.01.1989 по 16.03.1989 та з 23.03.1989 по 06.04.1989, з 11.09.1990 по 19.03.1993, з 20.03.1993 по 14.01.1994 складає 3 роки 06 місяців що не є достатнім за необхідних 4 роки, передбачених приписами статті 55 Закону № 796-XII.

При цьому Позивачем надано свідоцтво про шлюб Позивачки № НОМЕР_6 від 22.11.1986, із зазначеним місцем реєстрації шлюбу Фастівський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у Фастівському районі Київської області.

Також, з наявного у матеріалах справи свідоцтва про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 НОМЕР_7 від 30.05.1989, який є сином Позивачки, відповідно. Місце реєстрації м. Фастів.

Аналізуючи наведені вище докази суд приходить до висновку, що позивач станом на 1 січня 1994 року проживав або відпрацював у зоні посиленого радіологічного контролю більше 4 років.

Загальний стаж позивача становить 34 роки 6 місяців 6 днів.

Отже, позивачем під час розгляду справи було надано належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а наведені ним доводи не було спростовано відповідачами.

Наведене свідчить, що дії відповідачів були протиправними. Право позивача на отримання пенсії порушено. Отже, позовні вимоги є обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір на загальну суму 840,80 грн.

Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 840,80 грн. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 134, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправним рішення від 16.07.2020 р. № 103950001640 відповідача про відмову у призначені пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 , пенсію за віком, відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як потерпілому від Чорнобильської катастрофи із зниженням пенсійного віку, починаючи з 16.07.2020 р.

Стягнути на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп. за рахунок суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду у Київській області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лиска І.Г.