11 червня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/657/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Удовіченка С.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без участі сторін справу за адміністративним позовом Заступника керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави до Машівської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Заступник керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Машівської селищної ради в якій просить:
Визнати протиправною бездіяльність Машівської селищної ради (ЄДРПОУ 21047618, вул. Незалежності, буд. 113, селище Машівка, Полтавський район, Полтавська область, 39400) щодо набуття права власності на безхазяйне майно, а саме протирадіаційне укриття № 62574, розташоване за адресою: вул. Незалежності, буд. 144, селище Машівка Полтавського району Полтавської області.
Зобов'язати Машівську селищну раду вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно шляхом звернення із заявою про взяття на облік до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, щодо протирадіаційного укриття № 62574, розташованого за адресою: вул. Незалежності, буд. 144, селище Машівка Полтавського району Полтавської області.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідачем не було вжито заходів щодо звернення до органу, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про взяття на облік об'єкту нерухомого майна, а саме: протирадіаційне укриття № 62574, розташоване за адресою: вул. Незалежності, буд. 144, селище Машівка Полтавського району Полтавської області, з метою визнання його у подальшому безхазяйним майном, а також набуття права власності на це майно, чим допущено, за висновком прокурора, протиправну бездіяльність. Наявність непереданого територіальній громаді безхазяйного майна позбавляє орган місцевого самоврядування можливості здійснювати належне управління та розпорядження цим майном, використання його відповідно до вимог чинного законодавства.
Ухвалою суду від 20.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Копію ухвали доставлено в електронний кабінет Машівської селищної ради 21.01.2025 об 09:36, що підтверджується довідкою Полтавського окружного адміністративного суду.
Відповідач правом на відзив не скористався.
Згідно з частиною п'ятою статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
За адресою: вул. Незалежності, буд. 144, селище Машівка Полтавського району Полтавської області знаходиться захисна споруда цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 62574. Дане укриття загальною площею 52,31 кв. м місткістю на 100 осіб вбудоване в 2-х поверхове приміщення житлового будинку та введено в експлуатацію у 1978 році, група протирадіаційного укриття - «А».
Відповідно до Паспорта протирадіаційного укриття № 62574 від 28.12.1979 слідує, що зазначена захисна споруда цивільного захисту знаходиться в селищі Машівка Полтавського району Полтавської області.
Відповідно до актів оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту, протирадіаційного укриття № 62574, які складено протягом 2021 - 2024 років, Паспорта захисної споруди цивільного захисту (протирадіаційного укриття) № 62574 та облікової картки захисної споруди цивільного захисту за 1978 рік слідує, що протирадіаційне укриття № 62574 є безгосподарним.
Згідно з інформацією Полтавської районної військової адміністрації від 28.10.2024 та Виконавчого комітету Машівської селищної ради від 24.10.2024 ПРУ № 62574 знаходиться у багатоквартирному житловому будинку. Привести ПРУ у готовність немає можливості у зв'язку із відсутністю балансоутримувачів.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного Реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, дані щодо реєстрації права власності на протирадіаційне укриття № 62574 відсутні.
Відповідно до інформації ПП «Полтавське бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор» від 29.10.2024 за адресою Полтавська область, Полтавський район, селище Машівка, вул. Незалежності, буд. 144 наявні відомості лише про фізичних осіб, які є власниками квартир.
03.12.2024 Решетилівська окружна прокуратура Полтавської області направила до Машівської селищної ради повідомлення № 56/1-7593Вих-24 (в порядку частини четвертої статті 23 Закону України "Про прокуратуру") в якому зазначила, що протирадіаційне укриття №62574 є безхазяйним, а відповідно до статті 335 ЦК України безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені, то Машівська селищна рада має відповідні повноваження. А тому з метою недопущення порушень вимог статті 23 Закону України "Про прокуратуру" та порушень інтересів держави, запропоновано вжити заходи на усунення виявлених порушень, зокрема, шляхом вжиття належних заходів щодо взяття на облік як безхазяйне майно протирадіаційного укриття № 62574 за адресою: вул. Незалежності, 144, селище Машівка, Полтавського району, Полтавської області.
Листом від 16.12.2024 №2001 Виконавчий комітет Машівської селищної ради Полтавської області повідомив керівника Решетилівської окружної прокуратури, що встановлення, підстав для представництва інтересів держави у сфері використання та забезпечення функціонування об'єктів цивільного захисту (захисних споруд) розміщених на території громади повідомляємо, що питання взяття на облік безхазяйного нерухомого майна (протирадіаційного укриття №62572 за адресою: селище Машівка, вул.Незалежності, 144 буде винесено на розгляд, постійної комісії з питань виявлення, обліку та набуття у комунальну власність Машівської селищної територіальної громади майна відумерлої спадщини, та безхазяйного майна про результати розгляду якої буде повідомлено додатково.
За доводами прокурора, Машівською селищною радою допущено протиправну бездіяльність, оскільки до її завдань належить здійснення процедури з набуття права комунальної власності на безхазяйне нерухоме майно, що і стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21.05.1997 (далі - Закону №280) органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Відповідно до частини третьої статті 16 Закону №280 матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Частиною п'ятою статті 16 Закону №280 визначено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону №280 сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно зі статтею 25 Закону №280 селищні ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Статтею 60 Закону №280 визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, на рухоме та нерухоме майно.
Підставою набуття права комунальної власності є передача майна комунальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування, та розпорядження об'єктами права комунальної власності.
Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.
Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад, передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" №1952-VI від 01.07.2004 (далі - Закон №1952-VI), який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.
За визначенням у статті 2 Закону №1952-VI державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Реєстраційна дія - державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крім надання інформації з цього реєстру.
Відповідно до частини другої статті 3 Закону №1952-VI речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Згідно із Законом України 22.02.2024 № 3588-IX редакція наведеної частини статті 3 Закону №1952-VI викладена в наступній редакції: речові права на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають, змінюються та припиняються з моменту такої реєстрації.
Згідно з частиною чотирнадцятою статті 18 Закону №1952-VI взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
З вищевикладеним норм вбачається, що селищні ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
При цьому сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Звернення прокурора до суду у спірному випадку спрямоване на задоволення суспільної потреби - взяття на облік безхазяйного майна, що надасть можливість здійснювати належне управління та розпорядження цим майном, використання його відповідно до вимог чинного законодавства.
Враховуючи вищенаведене, суд погоджується з доводами позивача з приводу того, що у даному випадку наявний як державний, так і суспільний інтерес, що є підставою для представництва прокурором інтересів держави.
Процедура визнанням майна безхазяйним передбачена статтею 335 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), відповідно до змісту якої безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.
Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих медіа.
Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Відповідно до статті 327 ЦК України у комунальній власності є майно, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Згідно з частиною першою статті 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Статтею 329 ЦК України передбачено, що юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.
Згідно з частиною першою статті 5 Закону №1952-VI у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі.
У Державному реєстрі прав також реєструються передбачені законом речові права та їх обтяження на об'єкти незавершеного будівництва та майбутні об'єкти нерухомості.
Верховний Суд у постанові від 21.06.2024 у справі №420/19870/21, дійшов таких правових висновків про застосування статті 355 ЦК України у питанні взяття на облік безхазяйних нерухомих речей:
(1) безхазяйною нерухомою річчю є нерухоме майно, яке відповідає двом умовам:
- відомості про це майно відсутні у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
- власник цього майна невідомий органу місцевого самоврядування, на території якого воно розміщене;
(2) орган місцевого самоврядування, на території якого розміщено безхазяйну нерухому річ, зобов'язаний звернутися із заявою до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, для взяття безхазяйної нерухомої речі на облік. Оскільки частину другу статті 355 ЦК України сформульовано імперативно, звернення з відповідною заявою є обов'язком, а не правом органу місцевого самоврядування.
Споруда цивільного захисту - протирадіаційне укриття №62574, що знаходиться по вул. Незалежності, 144, смт. Машівка, Полтавський район, Полтавська область, належить до нерухомого майна, щодо якого має проводитися державна реєстрація прав.
Відомості про право власності та інші речові права на протирадіаційне укриття №62574 повинні бути зареєстровані у відповідному Реєстрі. Однак такі відомості у реєстрі відсутні.
Відповідно до частини першої статті 335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.
Зважаючи на вищенаведене, з метою уникнення загрози заподіяння шкоди інтересам держави у сфері запобігання виникнення надзвичайних ситуацій, пов'язаних з неналежним утриманням захисної споруди цивільного захисту та готовності її до використання за призначенням, саме Диканська селищна рада зобов'язана вживати дії, спрямовані на визначення правового статусу протирадіаційного укриття №61428. Якщо його власник невідомий, Диканська селищна рада має обов'язок взяти протирадіаційне укриття №61428 на облік як безхазяйне майно шляхом звернення із відповідною заявою до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно.
Статтею 36-1 Закону №280 визначені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад щодо організації та забезпечення цивільного захисту, до яких належать повноваження щодо виконання вимог законодавства щодо визначення потреби, створення, використання, утримання, реконструкції та ведення обліку фонду захисних споруд цивільного захисту територіальної громади, здійснення контролю за станом утримання таких споруд та готовності їх до використання за призначенням та підтримкою в належному технічному стані; забезпечення виконання передбачених законодавством вимог щодо пожежної та техногенної безпеки на відповідних територіях; розроблення, забезпечення та виконання визначених законодавством планів у сфері цивільного захисту; виконання на відповідній території передбачених законодавством заходів щодо радіаційного, хімічного, біологічного, медичного захисту населення та інженерного захисту територій від наслідків надзвичайних ситуацій.
Машівська селищна рада є, в даному випадку, уповноваженим органом місцевого самоврядування для вжиття заходів щодо взяття на баланс безхазяйного майна, у тому числі споруди цивільного захисту, розташованої на території громади сел. Машівка.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовну заяву слід задовольнити з викладених вище підстав.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд зазначає, що згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки докази про такі судові витрати суду не надано, то підстави для їх розподілу відсутні, а судовий збір у цьому випадку відшкодуванню не підлягає.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 139, 243-246, 250, 255, 287, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Заступника керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області (код ЄДРПОУ 0291006027, вул. Покровська, 22, м.Решетилівка, Полтавський район, Полтавська область) в інтересах держави до Машівської селищної ради (код ЄДРПОУ 21047618, вул. Незалежності, 113, селище Машівка, Полтавський район, Полтавська область) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Машівської селищної ради (ЄДРПОУ 21047618, вул. Незалежності, буд. 113, селище Машівка, Полтавський район, Полтавська область, 39400) щодо набуття права власності на безхазяйне майно, а саме протирадіаційне укриття № 62574, розташоване за адресою: вул. Незалежності, буд. 144, селище Машівка Полтавського району Полтавської області.
Зобов'язати Машівську селищну раду вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно шляхом звернення із заявою про взяття на облік до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, щодо протирадіаційного укриття № 62574, розташованого за адресою: вул. Незалежності, буд. 144, селище Машівка Полтавського району Полтавської області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.О. Удовіченко