10.06.2025 Справа №607/8954/25 Провадження №1-кп/607/1457/2025
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
у складі: головуючої судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
під час підготовчого судового засідання, проведеного в залі суду в м. Тернополі, у кримінальному провадженні за №12024211060000329 від 15.10.2024 щодо
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився в м. Тернополі, громадянин України, місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , з вищою освітою, працює головним спеціалістом земельного відділу Підгороднянської сільської ради, раніше не судимий,
який обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України,
за участю:
прокурора ОСОБА_4 ,
представника потерпілого - ОСОБА_5 ,
захисника - адвоката ОСОБА_6 ,
обвинуваченого ОСОБА_3 ,
установив:
ОСОБА_3 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення за таких обставин:
ОСОБА_7 працює на посаді головного спеціаліста земельного відділу Підгороднянської сільської ради та, крім цього, 24.09.2021 на підставі розпорядження №126-к сільського голови наділений повноваженнями особи з публічних закупівель та відповідальним за організацію і проведення процедур закупівлі Підгороднянської сільської ради, згідно із ЗУ «Про публічну закупівлю».
Відповідно до посадової інструкції головного спеціаліста земельного відділу Підгороднянської сільської ради, яку затверджено розпорядженням сільського голови №36-од від 08.04.2024 (надалі - посадової інструкції), визначено наступне.
Згідно розділу 3 посадової інструкції, до основних обов'язків головного спеціаліста відноситься: ведення земельної документації стосовно землекористувачів та власників земельних ділянок, підготовка матеріалів для розроблення проектів документів сільської ради щодо встановлення ставок земельного податку, підготовка матеріалів щодо встановлення меж населених пунктів, розроблення нормативно грошової оцінки земель, інвентаризація земель, вилучення (викуп) земельних ділянок для суспільних потреб громади, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність фізичних та юридичних осіб, надання та вилучення земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, укладення договорів на право тимчасового користування землею, контроль за використанням та охороною земель, додержання землевласниками та землекористувачами земельного законодавства України, встановленого режиму використання земельних ділянок відповідно до цільового призначення та умов надання, освоєння проектів землеустрою, будівництвом протиерозійних та інших об'єктів, що супроводжувалися з метою раціонального використання та охорони земель, складання плано-картографічних матеріалів для ведення державного земельного кадастру, моніторингу земель, здійснення землеустрою та проведення робіт охорони земель, забезпечення розгляду земельних спорів, підготовка проектів висновків згідно з вимогами Закону України «Про звернення громадян», проведення земельних аукціонів і конкурсів з продажу земельних ділянок та прав на них із земель комунальної власності, контроль за встановленням на місцевості меж земельних ділянок, переданих у власність, або наданих у користування.
Відповідно до положення про уповноважену особу із публічних закупівель Підгороднянської сільської ради, затвердженого рішенням Підгороднянської сільської ради №642 від 28.03.2022, відповідно до розділу №4, ОСОБА_3 має право: проходити навчання з питань організації та здійснення публічних закупівель, у тому числі дистанційне, що здійснюється за допомогою мережі Інтернет, брати участь у плануванні видатків і визначенні потреби в товарам, роботах і послугах, що закуповуватимуться, запитувати та отримувати рекомендації та інформацію від суб'єктів господарювання для планування закупівель та підготовки до проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, вимагати та отримувати від службових осіб і підрозділів замовника інформацію та документи необхідні для виконання завдань (функцій), пов'язаних з організацією та проведенням процедури закупівель/спрощених закупівель, приймати рішення, узгоджувати проекти документів, зокрема проект договору про закупівлю з метою забезпечення його відповідності умовам процедури закупівлі/спрощеної закупівлі, та підписувати в межах компетенції відповідні документи, ініціювати утворення робочої групи із складу працівників замовника, брати участь у нарадах, зборах з питань, пов'язаних з використанням її функціональних обов'язків, надавати роз'яснення та консультації структурним підрозділам замовника з питань, що належить до компетенції уповноваженої особи, ознайомлюватися з документами, що визначають права та обов'язки уповноваженої особи (осіб), вносити пропозиції керівнику щодо організації закупівельної діяльності, здійснювати інші дії, передбачені законом.
Також відповідно до положення про уповноважену особу із публічних закупівель Підгороднянської сільської ради на ОСОБА_3 покладено обов'язки: дотримуватися законодавства у сфері публічних закупівель та положення про уповноважену особу, дотримуватись нормативно-правових актів затверджених на час дії воєнного стану в України, організувати та проводити процедури закупівель/спрощених закупівель, забезпечувати рівні умови для всіх учасників процедур закупівель/спрощених закупівель, об'єктивний вибір переможця, у встановленому законом порядку визначати переможця, у встановленому Законом порядку визначати переможців процедур закупівель/спрощених закупівель, окрім цього уповноважена особа несе персональну відповідальність за порушення вимог, установлених Законом та нормативно-правовими актами прийнятими на його виконання.
Таким чином, відповідно до примітки 1 ст. 364 КК України, ОСОБА_7 є службовою особою за спеціальним повноваженням та відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України є суб'єктом кримінального правопорушення, яким особа наділяється повноважним органом місцевого самоврядування (розпорядження Підгороднянської сільської ради).
Так, ОСОБА_8 , як уповноваженою особою з публічних закупівель та відповідальним за організацію та проведення процедури із закупівлі Підгороднянської сільської ради, 07.06.2023 було розміщено в мережі Інтернет тендерну пропозицію та повідомлено про намір укласти договір про виконання робіт.
Надалі, 22.06.2023 між Підгороднянською сільською радою (ЄДРПОУ 14029197, юридична адреса: вул. Бережанська, 70, с. Підгородне, Тернопільського району Тернопільської області) (надалі - Замовник) в особі голови ОСОБА_9 , що діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з однієї сторони, та Товариство з обмеженою відповідальністю «Тернопільбуд» (надалі - Виконавець) в особі заступника генерального директора по економіці ОСОБА_10 , що діє на підставі Статуту, з другої сторони, укладено договір виконання робіт №89 (надалі - Договір №89).
Згідно п. 1.1. Договору Замовник доручає та оплачує, а Виконавець приймає на себе зобов'язання виконати роботи: код ДК 021:2015 - 45454000-4 - Реконструкція «Реконструкція будівлі під центр надання адміністративних послуг за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район, с. Підгородне, вул. Бережанська, 70». Замовник оплачує виконанні роботи, за рахунок коштів передбачених з місцевого бюджету, на підставі актів виконаних робіт та зобов'язується своєчасно прийняти і оплатити виконанні роботи.
Загальна вартість виконання робіт на стадії початку виконання становить: 15 461 202,00 грн (п'ятнадцять мільйонів чотириста шістдесят одна тисяча двісті дві гривні) в тому числі ПДВ - 2 576 867,00 грн. Вид договірної ціни - тверда (п. 2.1. Договору №89).
Кінцева сума Договору може, змінюватись виходячи з фактичного обсягу виконаних робіт, що підтверджується актом (актами) здачі - приймання виконаних робіт (п. 2.2. Договору №89).
Згідно Договору Виконавець зобов'язаний: надавати послуги у відповідності до технічних вимог, вимог кошторисної документації, будівельних норм і правил, строку виконання робіт та чинного законодавства України (п. 4.4.1. Договору №89).
У випадках пред'явлення Виконавцеві скарг, претензій з боку третіх осіб, незалежно від характеру скарги, всі фінансові або інші відшкодування здійснюються за рахунок Виконавця. Замовник не несе жодної матеріальної, фінансової і юридичної відповідальності за умови, що Замовник або представник не були причиною цієї скарги (п. 4.4.9. Договору №89).
Виконавець гарантує якість виконаних робіт (закінчення робіт і змонтованих конструкцій), достовірність показників робіт, визначених у кошторисній документації та можливість їх експлуатації протягом гарантійного строку (п. 4.4.14. Договору №89).
Виконавець зобов'язаний виконувати роботи тільки в межах бюджетного призначення, передбаченого договірною ціною (п. 4.4.16. Договору №89).
Договір вступає в силу з моменту його підписання і діє до 31.12.2023, а в частині розрахунків - до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань (п. 10.1. Договору №89).
Виходячи з фактичних обсягів виконаних робіт, сторони дійшли взаємної згоди про зменшення суми договору виконання робіт вказаної в пункті 2.1 на 584 992,00 грн (в т.ч. ПДВ 930 832,00 грн). Загальна вартість виконаних робіт становить 9 876 210,00 грн (в т.ч. ПДВ 1 646 035,00 грн).
Згідно звіту про виконання договору про закупівлю, сума оплати за договором виконання робіт від 22.06.2023 за №89 за предметом закупівлі «Реконструкція будівлі під центр надання адміністративних послуг за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район, с. Підгородне, вул. Бережанська 70», склала 9 876 210,00 гривень.
Так, згідно з п. 5 ч. 2 ст. 40 Закону України «Про публічні закупівлі» переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у разі: якщо після укладення договору про закупівлю у замовника виникла необхідність у закупівлі додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника.
Можливість і умови таких додаткових робіт чи послуг можуть бути передбачені в основному договорі про закупівлю, який укладений за результатами проведення тендера. Закупівля додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника здійснюється протягом трьох років після укладення договору про закупівлю, якщо загальна вартість таких робіт чи послуг не перевищує 50 відсотків ціни основного договору про закупівлю, укладеного за результатами проведення тендера.
Відповідно до п.п. 8 пункту 13 Постанови №1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару у разі, коли: у замовника після укладення договору про закупівлю виникла необхідність у закупівлі додаткових робіт чи послуг, пов'язаних з предметом закупівлі основного договору, в того самого виконавця робіт/надавача послуг.
Можливість і умови виконання таких додаткових робіт чи надання послуг можуть бути передбачені в основному договорі про закупівлю, укладеному за результатами проведення закупівлі. Закупівля додаткових робіт чи послуг у того самого виконавця робіт/надавача послуг здійснюється протягом трьох років після укладення договору про закупівлю, якщо загальна вартість таких робіт чи послуг не перевищує 50 відсотків ціни основного договору про закупівлю, укладеного за результатами проведення закупівлі.
В порушення вищевикладеного, ОСОБА_7 , будучи службовою особою неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, діючи в порушення підпункту 8 пункту 13 Особливостей №1178, та в порушення Положення про уповноважену особу із публічних закупівель Підгороднянської сільської ради, згідно із якою ОСОБА_7 повинен був забезпечувати рівні умови для всіх учасників процедур закупівель/спрощених закупівель, у встановленому Законом порядку визначати переможця та застосувати процедуру закупівлі через відкриті торги.
Достеменно знаючи, що роботи по договору №89 від 22.06.2023 за предметом закупівлі «Реконструкції будівлі під центр надання адміністративних послуг, що за адресою Тернопільська область, Тернопільський район, село Підгородне вул. Бережанська,70» виконано на суму, що становить 9 876 210.00 грн (в т.ч. ПДВ 1 646 035,00 грн) (основний договір №89), без застосування процедури відкритих торгів, як визначено в п.п. 8 п. 13 Особливостей №1178, згідно яких вартість додаткових робіт не може перевищувати 50 відсотків від вартості робіт наданих з первинним договором (який виконано достроково на суму 9876 210,00 грн), ОСОБА_7 з метою використання залишкових коштів, які залишилися від основного договору, маючи можливість забезпечити рівні умови для всіх учасників процедури закупівель, керуючись власними переконаннями, допустив укладення додаткової угоди №161 від 05.12.2023 до договору виконання робіт від 22.06.2023 за №89 на суму 5 584 992,00 грн щодо «Реконструкції будівлі під Центр надання адміністративних послуг, що за адресою Тернопільська область, Тернопільський район, село Підгородне вул. Бережанська, 70», надавши відповідні обґрунтування Підгороднянському сільському голові.
Згідно обґрунтування від 05.12.2023 підстави здійснення закупівлі відповідно до п.п. 8 пункту 13 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 (далі - Особливості №1178), прийнято рішення Уповноваженою особою Підгороднянської сільської ради здійснити закупівлю без використання електронної системи закупівель за предметом - Додаткові роботи «Реконструкція будівлі під центр надання адміністративних послуг за адресою: Тернопільський район, с. Підгородне, вул. Бережанська 70» (ДК021:2015:45454000 Реконструкція) з очікуваною вартістю 5 584 992,00 грн з ПДВ.
Так, 05.12.2023 між Підгороднянською сільською радою (ЄДРПОУ 14029197, юридична адреса: вул. Бережанська, 70, с. Підгородне, Тернопільського району Тернопільської області) (надалі - Замовник) в особі голови ОСОБА_9 , що діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з однієї сторони, та Товариство з обмеженою відповідальністю «Тернопільбуд» (надалі - Виконавець) в особі заступника генерального директора по економіці ОСОБА_10 , що діє на підставі Статуту, з другої сторони, укладено договір виконання робіт №161 (надалі - договір №161).
Згідно п. 1.1. Договору Замовник доручає та оплачує, а Виконавець приймає на себе зобов'язання виконати роботи: код ДК 021:2015 - 45454000-4 - Реконструкція «Реконструкція будівлі під центр надання адміністративних послуг за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район, с. Підгородне, вул. Бережанська, 70». Замовник оплачує виконанні роботи, за рахунок коштів передбачених з місцевого бюджету, на підставі актів виконаних робіт та зобов'язується своєчасно прийняти і оплатити виконанні роботи.
Загальна вартість виконання робіт на стадії початку виконання становить: 5 584 992,00 грн (п'ять мільйонів п'ятсот вісімдесят чотири тисячі дев'ятсот дев'яносто дві гривні) в тому числі ПДВ - 930 832,00 грн. Вид договірної ціни - тверда (п. 2.1. Договору №161).
Таким чином, ОСОБА_3 , маючи у розпорядженні проектно-кошторисну документацію (із змінами), затверджену рішенням виконавчого комітету сільської ради «Про затвердження проектно-кошторисної документації» від 04.12.2023 за №210, експертний висновок від 30.11.2023 №0384/23EK та володіючи інформацією про необхідність виконання інших робіт, які не передбаченні договором виконання робіт від 22.06.2023 за №89 та сума яких перевищує 50 відсотків від вартості виконаних робіт за договором виконання робіт від 22.06.2023 за №89 (9 876 210.00 грн), на порушення підпункту 8 пункту 13 Особливостей №1178 не застосував процедуру закупівлі відкриті торги, на підставі чого надалі укладено договір виконання робіт від 05.12.2023 за №161 на суму 5 584 992,00 грн.
Після підписання сторонами договору, працівники ТОВ «Тернопільбуд» приступили до виконання будівельних робіт на об'єкті «Реконструкція будівлі під центр надання адміністративних послуг за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район, с. Підгородне, вул. Бережанська, 70», технічний нагляд за будівництвом якого виконував заступник директора департаменту - начальник управління капітального будівництва департаменту капітального будівництва Тернопільської обласної військової адміністрації ОСОБА_11 .
На підставі підписаних актів приймання виконаних будівельних робіт за примірною формою КБ-2в: №1 за грудень 2023 року на суму 2 046 030,00 грн, №2 за грудень 2023 року на суму 3 053 928,00 грн до договору №161 від 05.12.2023 із зазначеними неправдивими відомостями щодо об'ємів фактично виконаних робіт на Об'єкті, який підписаний представником Підгороднянської сільської ради (Замовник), Управління капітального будівництва Тернопільської ОДА (Технагляд), відповідно до поданих Підгороднянською сільською радою платіжних інструкцій за №977 від 11.12.2023 на суму 2 046 030,00 грн, №1018 від 18.12.2023 на суму 1 264 532,00 грн, №1019 від 18.12.2023 на суму 1 789 396,00 грн, були перераховані грошові кошти на рахунок ТОВ «Тернопільбуд» та проведено оплату за роботи в повному обсязі.
Як встановлено шляхом документального дослідження з урахуванням акту контрольних обмірів та обстежень обсягів ремонтно-будівельних робіт на об'єкті Підгороднянської сільської ради «Реконструкція будівлі під центр надання адміністративних послуг за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район, с. Підгородне, вул. Бережанська, 70» встановлено завищення обсягів та вартості виконаних робіт та завдано матеріальної шкоди на суму 195 306,00 грн.
Внаслідок неналежного виконання головним спеціалістом земельного відділу Підгороднянської сільської ради - уповноваженого на проведення публічних закупівель та відповідального за проведення процедур закупівель ОСОБА_12 , який діяв відповідно до положення про уповноважену особу із публічних закупівель, затвердженого рішенням Підгороднянської сільської ради №642 від 28.03.2022, було укладено з порушенням вимог чинного законодавства додаткову угоду №161 від 05.12.2023, та як наслідок в подальшому призвело до складення за формою КБ 2В актів №1 від 08.12.2023 та №2 від 18.12.2023 із недостовірними відомостями, а саме завищенням розміру та вартості ремонтно-будівельних робіт на об'єкті «Реконструкція будівлі під центр надання адміністративних послуг за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район, с. Підгородне, вул. Бережанська, 70», своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, сільському бюджету Підгороднянської сільської ради заподіяно шкоду на суму 195 306,00 гривень, що станом на 2023 рік становило 146 розмірів неоподаткованого мінімуму доходів громадян, та є істотним розміром збитків завданих місцевому бюджету.
Такі дії ОСОБА_3 кваліфіковано за ч. 1 ст. 367 КК України, як неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди державним інтересам.
Захисник ОСОБА_6 у судовому засіданні 04.06.2025 заявив усне клопотання про закриття кримінального провадження з підстави, передбаченої ст. 45 КК України (далі - Клопотання), у зв'язку із дійовим каяттям, аргументуючи тим, що обвинувачений покаявся, повністю відшкодував завдані збитки, вперше вчинив необережний нетяжкий злочин.
У судовому засіданні 04.06.2025 обвинувачений ОСОБА_3 підтримав Клопотання захисника. Ствердив, що на досудовому розслідуванні з'являвся за першим викликом до слідчого, пояснення надавав щиро і відверто. Зазначив, що негативно ставиться до вчиненого, сподівається, що такого більше не повториться. Винуу вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, при обставинах викладених в обвинувальному акті, визнав повністю. Щиро розкаявся. Вказав, що відшкодовано завдані збитки.
Також підтвердив суду, що йому зрозуміле обвинувачення, підстава звільнення від кримінальної відповідальності, яка є не реабілітуючою, та наслідки прийняття судом такого рішення.
Представник потерпілого Підгороднянської сільської ради - ОСОБА_5 у судовому засіданні 04.06.2025 не заперечила проти задоволення Клопотання сторони захисту, зазначивши, що місцевому бюджету відшкодовано завдані збитки. Підгороднянська сільська рада претензій матеріального характеру до обвинуваченого не має.
Прокурор ОСОБА_4 у судовому засіданні 04.06.2025 вказав, що обвинувачений на досудовому розслідуванні активно сприяв розкриттю кримінального правопорушення, оскільки з'являвся на всі виклики, жодним чином не перешкоджав проведенню досудового розслідування. Також зазначив, що обвинувачений вперше вчинив необережний нетяжкий злочин та покаявся, відшкодував завдані збитки. Відтак вважає, що Клопотання сторони захисту є підставним, а тому підлягає задоволенню.
У судовому засіданні 10.06.2025 прокурор ОСОБА_4 надав суду документи, зокрема, щодо судимості обвинуваченого ОСОБА_3 . Підтвердив, що під час досудового розслідування процесуальна поведінка підозрюваного була спрямована на з'ясування всіх обставин справи, останній неодноразово з'являвся на виклики, що підтверджується протоколами допитів, які також відображені в реєстрі матеріалів досудового розслідування, добровільно надав взірці підпису, а тому вважає, що наявна обставина активного сприяння розкриттю кримінального правопорушення. Також обвинувачений щиро покаявся у вчиненому. Відтак не заперечив проти задоволення Клопотання сторони захисту, оскільки, на його думку, для цього наявні всі підстави, передбачені КК України та КПК України. Крім того, просив речовий доказ зберігати при матеріалах кримінального провадження.
Від інших учасників заперечень та доповнень в даному судовому засіданні не надійшло.
Відповідно до ч. 4 ст. 286 КПК України якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Згідно із п. 24 ч. 1 ст. 3 КПК України судове провадження - кримінальне провадження у суді першої інстанції, яке включає зокрема підготовче судове провадження.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК України, у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження у кримінальній справі за наявності підстав, передбачених ч. 2 ст. 284 КПК України, зокрема у разі звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Тому суд, невідкладно вирішуючи клопотання захисника про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності, дійшов такого:
згідно із ч. 1 ст. 285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку з звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ст. 44 КК України особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.
Особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень або кримінальних правопорушень, пов'язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення кримінального правопорушення щиро покаялася, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду (ст. 45 КК України).
ОСОБА_3 обвинувачується у вчиненні з необережності кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, яке згідно з ст. 12 КК України є нетяжким злочином, та яке не є корупційним кримінальним правопорушенням або кримінальним правопорушенням, пов'язаним з корупцією (згідно із приміткою до ст. 45 КК України), порушенням правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Збитки, завдані вказаним кримінальним правопорушенням, повністю відшкодовані, що підтвердила у судовому засіданні представник потерпілого.
Відповідно до довідки про судимість №24-29042025/61014 від 29.04.2025, ОСОБА_3 раніше до кримінальної відповідальності не притягувався.
Також обвинувачений, як встановлено з пояснень учасників в судовому засіданні, після вчинення ним кримінального правопорушення щиро покаявся та активно сприяв розкриттю кримінального правопорушення.
Отже, враховуючи наведене, суд вважає, що обвинуваченого слід звільнити від кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 367 КК України згідно з положеннями ст. 45 КК України, оскільки у судовому засіданні встановлено необхідні для прийняття такого рішення обставини, передбачені вказаною статтею КК України.
Відповідно, кримінальне провадження щодо обвинуваченого підлягає закриттю.
Процесуальні витрати підлягають стягненню із ОСОБА_3 у відповідності до вимог ч. 2 ст. 124 КПК України, а також з врахуванням висновку, що міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 17.06.2020 (справа № 598/1781/17, провадження 13-47кс20) про те, що суд повинен вирішити питання про розподіл процесуальних витрат у будь-якому рішенні, яким завершується розгляд кримінального провадження по суті, у тому числі й в ухвалі про закриття кримінального провадження у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Питання щодо речового доказу слід вирішити згідно з вимогами ст. 100 КПК України.
Керуючись ст.ст. 284-286, 350, 372, 392, 395 КПК України, ст.ст. 44, 45 КК України, суд
постановив:
клопотання захисника про закриття кримінального провадження - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 367 КК України, на підставі ст. 45 КК України, у зв'язку із дійовим каяттям.
Кримінальне провадження за №12024211060000329 від 15.10.2024 за ч. 1 ст. 367 КК України - закрити.
Стягнути із ОСОБА_3 в користь держави процесуальні витрати на залучення експертів: 12 116,48 грн - за проведення судово-економічної експертизи №831/24-22 від 28.11.2024; 10 177,92 грн - за проведення судово-економічної експертизи №248/25-22 від 31.03.2025, усього на загальну суму 22 294,40 грн (двадцять дві тисячі двісті дев'яносто чотири гривні 40 копійок).
Речовий доказ, а саме: копії документів, які надійшли із Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області, - зберігати при матеріалах кримінального провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом семи днів з дня її оголошення до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Головуюча суддя ОСОБА_1