Рішення від 09.05.2025 по справі 490/11594/24

Справа № 490/11594/24

нп 2/490/1526/2025

Центральний районний суд м. Миколаєва

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 травня 2025 року м. Миколаїв

Центральний районний суд м. Миколаєва у складі:

головуючого судді Шолох Л.М.,

при секретарі Горбань М.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2024 рку до Центрального районного суду м. Миколаєва надійшов позов Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 , в якій позивач просить стягнути з відповідачки надмірно виплачені державні кошти допомоги одиноким матерям в розмірі 9 273,98 грн та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 28 598,26 грн.

В обґрунтування вимог посилається на те, що відповідачка приховала та надала неправдиві відомості про сім'ю, що вплинули на встановлення права та призначення допомоги, виникла переплата по допомозі на дітей одиноким матерям за період з 01.05.2020 року по 31.10.2020 року в сумі 9 273,98 та по допомозі малозабезпеченим сім'ям за період з 01.05.2020 року по 31.10.2020 року в сумі 28 598,26 грн.

Ухвалою судді Центрального районного суду м. Миколаєва Шолох Л.М. від 25.12.2024 року, після отримання інформації щодо зареєстрованого місця проживання відповідачки, прийнято вищезазначену позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі. Розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Сторони в судове засідання не викликались відповідно до ч. 5 ст. 279 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), проте в ухвалі про відкриття спрощеного позовного провадження від 25.12.2024 року відповідачці був наданий строк в 15 днів з дня отримання даної ухвали суду, на подачу відзиву на позовну заяву та роз'яснено право подати заяву із обґрунтованими запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідачка, яка повідомлялась про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, не скористалась своїм процесуальним правом та не направила суду відзив на позовну заяву, із викладенням заперечень проти позову.

Рішенням Європейського суду з прав людини від 3 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Згідно ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Суд, дослідивши та перевіривши всі докази в їх сукупності, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні соціальних виплат і компенсацій Центрального району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та одиноким матерям.

Відповідно до п. 2 Порядку призначання і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 р. №250 (далі - Порядок), державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Відповідно до п. 6 Порядку, для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; декларацію про доходита майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

Згідно п. 5 Порядку, для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи: заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; довідку про доходи за шість місяців перед місяцем звернення (за наявності), у разі коли для обчислення сукупного доходу враховуються шість місяців перед місяцем звернення; посвідчення учасника бойових дій встановленого зразка (за наявності). Інформація про склад малозабезпеченої сім'ї заявника зазначається в декларації. Якщо заявник вже отримує будь-який із видів державної допомоги, які призначаються органами соціального захисту населення, відомості про розмір допомоги враховуються цим органом без необхідності її декларування. До складу малозабезпеченої сім'ї заявника включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи, які проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи та доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім'єю і мають спільних дітей. При цьому діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей, включаються до складу сім'ї незалежно від задекларованого (зареєстрованого) місця проживання (перебування). Особи, які перебувають на повному державному утриманні, до складу сім'ї не включаються. Права члена сім'ї має одинока особа. Склад малозабезпеченої сім'ї заявника визначається на дату звернення за призначенням державної соціальної допомоги.

Відповідно до п. 7 Порядку, розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та середньомісячним сукупним доходом малозабезпеченої сім'ї. Середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім'ї, одержаний ними протягом шести місяців. Шість місяців становлять шість місяців перед місяцем звернення або два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (далі - період, за який враховуються доходи). Середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім'ї для призначення державної соціальної допомоги визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.

Згідно постанови КМУ №214 від 07.03.2022 року, у разі коли у період введення воєнного стану виявлено відомості та/або отримано інформацію, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, виплата державної соціальної допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виявлено відомості та/або отримано інформацію.

Відповідно до п. 34. Допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Відповідно до заяви про призначення всіх видів соціальних допомог та декларації про доходи та майновий стан осіб, ОСОБА_1 зазначала лише дітей та те, що в шлюбі не перебуває. Однак 05.06.2024 року до Управління надійшло повідомлення від відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), щодо актового запису №1304 від 01.08.2018 року про народження ОСОБА_2 на підставі рішення Центрального районного суду м. Миколаєва від 09.04.2024 року про встановлення факту батьківства, внесені відомості про батька.

Згідно рішення суду від 09.04.2024 року, встановлено факт, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 є батьком дитини ОСОБА_2 . Судом встановлено, що мати дитини, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 спільно проживали, вели спільне господарство,спільно виховували дитину, також те, що за життя ОСОБА_3 визнавав себе батьком ОСОБА_2 .

На підставі заяви про призначення усіх видів соціальних допомог та декларації про доходи та майновий стан осіб від 15.05.2020 року ОСОБА_1 було призачено допомогу одиноким матерям з 01.05.2020 року по 30.06.2020 року в сумі 1 492,33 грн, з 01.07.2020 року по 31.10.2020 року в сумі 1 572,33 грн, щомісяця та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.05.2020 року по 30.06.2020 року в сумі 4 060,43 грн, з 01.07.2020 року по 31.10.2020 року в сумі 5 119,35 грн.

При розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї, було взято доходи членів сім'ї, які були задекларовані в декларації, а саме: самої заявниці, ОСОБА_4 - донька, ОСОБА_2 - донька.

В заяві від 14.05.2020 року ОСОБА_1 зазначала, що її повідомлено, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, компенсації та пільг, вона зобов'язується повідомити органи праці та соціального захисту населення, що підтверджується її особистим підписом у заяві, копія якої додана до матеріалів справи.

У зв'язку з тим, що відповідачка не повідомила про зміни в сім'ї, що вплинули на подальше встановлення права на допомогу та визначення її розміру, виникла переплата по допомозі на дітей одиноким матерям за період з 01.05.2020 року по 31.10.2020 року в сумі 9 273,98 та по допомозі малозабезпеченим сім'ям за період з 01.05.2020 року по 31.10.2020 року в сумі 28 598,26 грн.

Однак відповідачкою не повідомлено органи праці та соціального захисту населення про зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, компенсації та пільг.

Відповідно до п. 25 Порядку, якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення. Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються: отримувачем державної соціальної допомоги самостійно; за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення зарахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.

Отже, ОСОБА_1 були надмірно виплачені кошти грошової допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.05.2020 року по 31.10.2020 року в сумі 9 273,98 та по допомозі малозабезпеченим сім'ям за період з 01.05.2020 року по 31.10.2020 року в сумі 28 598,26 грн.

Згідно ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1213 ЦК України, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Статтею 1215 ЦК встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Оскільки судом встановлено, що виплата позивачем коштів відповідачці хоча і була здійснена добровільно, але у зв'язку з недобросовісною поведінкою відповідачки, за такого суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідачки на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

Керуючись ст. ст. 18, 259, 263-265, 281, 284 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 , про повернення надміру виплачених державних коштів задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради надмірно виплачені кошти допомоги одиноким матерям у розмірі 9 273 грн 98 коп (перерахувати на р/р UA718201720343160098000032971, код класифікації 2501400, код ЄДРПОУ 03194499 Держказначейська служба України, м. Київ).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради надмірно виплачені державні кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 28 598 грн 26 коп (перерахувати на р/р UA658201720343190097000032971, код класифікації 2501540, код ЄДРПОУ 03194499 Держказначейська служба України, м. Київ).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради суму сплаченого судового збору в розмірі 3028 грн 00 коп (перерахувати на р/р UA398201720344230082000032971, код класифікації 0810160, код ЄДРПОУ 03194499 Держказначейська служба України, м. Київ).

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення може бути оскаржено позивачем до Миколаївського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Інформація про сторони:

Позивач: Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради код ЄДРПОУ: 03194499, адреса: 54001, м. Миколаїв, вул. Мала Морська, 19.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .

Суддя Л.М. Шолох