05 червня 2025 рокуСправа № 280/10357/24 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В. розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача про встановлення судового контролю в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до військової частині НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до війської частині НОМЕР_1 (далі - відповідач 1), військової частини НОМЕР_2 (далі - відповідач 2) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 28.01.2025 позовні вимоги задоволено частково, зокрема:
-визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 в періоди з 18 липня 2020 року по 08 липня 2022 року грошового забезпечення, а також виплачених за вказаний період: грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та компенсації невикористаної щорічної основної та додаткових відпусток за 2018-2022 роки, визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01.01.2020, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022, на відповідні тарифні коефіцієнти, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44.
-зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 18 липня 2020 року по 08 липня 2022 року грошового забезпечення, а також виплачених за вказаний період: грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та компенсації невикористаної щорічної основної та додаткових відпусток за 2018-2022 роки, визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01.01.2020, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022, на відповідні тарифні коефіцієнти, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44.
В решті позову відмовлено.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 15.05.2025 рішення суду від 28.01.2025 залишено без змін.
26.05.2025 до суду надійшла заява представника позивача в якій останній, зокрема, просить суд зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 надати суду в місячний термін з дня отримання ухвали про встановлення судового контролю звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.01.2025 року у справі № 280/10357/24.
Ухвалою суду від 27.05.2025 заяву прийнято і призначено до розгляду заяву без виклику учасників справи в порядку письмового провадження. Запропоновано військовій частині НОМЕР_1 у строк до 04.06.2025 висловити свою позицію з питань, викладених у заяві про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, подавши письмові пояснення до Запорізького окружного адміністративного суду. Витребувано у військової частині НОМЕР_1 пояснення та докази у їх обґрунтування щодо того, чи здійснено перерахунок та виплата грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 18 липня 2020 року по 08 липня 2022 року грошового забезпечення, а також виплачених за вказаний період: грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та компенсації невикористаної щорічної основної та додаткових відпусток за 2018-2022 роки, визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01.01.2020, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022, на відповідні тарифні коефіцієнти, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44.
02.06.2025 Військова частина НОМЕР_1 надала суду поснення, у яких зазначено, що в/ч є державною організацією, що підпорядковується Міністерству оборони України та повністю фінансується з державного бюджету України. Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Листом Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України №220/13/1587 від 23.02.2024 р. до військової частини було доведено обов'язковий для виконання алгоритм опрацювання документів щодо виконання рішень судів, які набрали законної сили та потребують видатків держаного бюджету для виплати грошового забезпечення, створений на виконання вимог Інструкції про організацію претензійної та позовної роботи, самопредставництва, представництва інтересів Міністерства оборони України та Збройних Сил України у судах та інших державних органах, виконання судових рішень», затвердженої наказом Міністерства оборони України від 30 грудня 2016 року № 744, Положення про фінансове господарство розпорядника бюджетних коштів нижчого рівня (другого ступеня) за кошторисом Міністерства оборони України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 05 листопада 2009 р. № 550, Правил організації фінансового забезпечення військових частин, установ, організацій Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, затверджених наказом Міністерства оборони України від 22 травня 2017 року № 280. Зокрема, у разі отримання рішення суду, яке набрало законної сили, та відповідно до якого військова частина зобов'язана здійснити видатки за напрямком грошового забезпечення за КЕКВ 2800 «Інші видатки» відповідними посадовими особами здійснюються наступні заходи у визначеній послідовності: Відповідними посадовими особами командиру військової частини подаються пропозиції щодо порядку виконання судового рішення, а також пропозиції щодо його оскарження. В установлених законодавством випадках забезпечується апеляційне (касаційне) оскарження судового рішення. У разі набрання рішенням законної сили та після вжиття заходів щодо його оскарження військовою частиною виконуються такі заходи: Начальником фінансового органу складається розрахунок коштів, необхідних для виконання рішення суду, який разом з копією рішення не пізніше 5-денного терміну з дня отримання рішення надсилається до фінансово-економічного підрозділу вищого органу військового управління для його перевірки стосовно відповідності нормам чинного законодавства та рішенню суду. Фінансово-економічний підрозділ вищого органу військового управління перевіряє законність та обґрунтованість складеного фінансового розрахунку, у разі необхідності повідомляє військову частину про невідповідність розрахунку видатків рішенню суду або нормам чинного законодавства та вживає заходів щодо внесення в нього відповідних змін. Перевірений фінансовий розрахунок затверджується начальником фінансово-економічного підрозділу вищого органу військового управління. Розрахунок коштів, затверджений начальником фінансово-економічного підрозділу вищого органу військового управління разом з копією рішення суду та заявкою (додатковою заявкою), в якій враховані відповідні кошти, подаються до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України. У разі наявності асигнувань за КЕКВ 2800 «Інші видатки», відповідно до заявленої потреби кошти для виконання рішення суду перераховуються Департаментом соціального забезпечення розпорядникам коштів усіх рівнів встановленим порядком. Враховуючи вищевикладене, а також вимоги п. 1.2, п. 4.6 Наказу Міністерства оборони України від 30 грудня 2016 року № 744 «Про організацію претензійної та позовної роботи, самопредставництва, представництва інтересів Міністерства оборони України та Збройних Сил України у судах та інших державних органах, виконання судових рішень», військова частина зобов'язана забезпечити оскарження в апеляційному та касаційному порядку всіх рішень, прийнятих не на користь Міноборони та Збройних Сил України. Складання військовою частиною фінансових розрахунків коштів, необхідних для виконання рішення суду для отримання від Міністерства оборони України відповідних бюджетних призначень до моменту завершення процедури касаційного оскарження рішення суду суперечить керівним документам Міністерства оборони України, які для військової частини є обов'язковими до виконання. 15 травня 2025 р. Третім апеляційним адміністративним судом винесено постанову по даній справі № 280/10357/24. На підставі підпунктів «а», «в» пункту 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України військова частина НОМЕР_1 має намір оскаржити дану постанову в касаційному порядку. Касаційна скарга на дане рішення, у відповідності до ст. 329 КАС України, має бути подана на протязі 30 днів з моменту його проголошення (до 14 червня 2025 р.). При цьому підкреслюємо, що невжиття військовою частиною заходів щодо касаційного оскарження постанови апеляційного суду буде суперечити керівним документам Міністерства оборони України та унеможливить вчинення подальших дій, направлених на добровільне виконання рішення суду. Добровільне виконання військовою частиною рішення суду в частині перерахунку і виплати Позивачу грошового забезпечення можливе виключно у випадку отримання від Міністерства оборони України відповідних бюджетних призначень за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» для виконання рішення суду. При цьому необхідною передумовою для отримання коштів є дотримання визначеної Міністерством оборони України процедури. Враховуючи вищевикладене, фінансовий розрахунків коштів, необхідних для виконання рішення суду буде складений та направлений військовою частиною до фінансово-економічного підрозділу вищого органу військового управління невідкладно після завершення процедури касаційного оскарження. У заяві про встановлення судового контролю представником Позивача єдиною підставою для такого контролю зазначено бездіяльність Відповідача щодо надання інформації та документів у відповідь на адвокатський запит від 15.05.2025, при цьому адвокатський запит подано в день проголошення судового рішення. При цьому інформація щодо суми грошового забезпечення, що має бути виплачена Позивачу, може бути у володінні Позивача виключно після затвердження розрахунку фінансово-економічним підрозділом вищого органу військового управління, а заявка на фінансування подається розпоряднику бюджетних коштів фінансово-економічним підрозділом вищого органу військового управління після затвердження фінансового розрахунку. Тобто, є очевидним, що станом на момент звернення затребуваних представником Позивача документів і інформації у Відповідача не було та бути не могло. Будь-яких інших доказів щодо вчинення військовою частиною дій, направлених на невиконання чи неналежне виконання рішення суду Відповідачем представником Позивача суду не надано, будь-яких інших обставин, які б ставили під сумнів добросовісність дій Відповідача в процесі виконання рішення, суду не повідомлено. Таким чином, вважаємо подану представником Позивача заяву про встановлення судового контролю передчасною. Жодних дій, направлених на ухилення від виконання рішення суду військовою частиною не вчинено, жодних термінів на вчинення обов'язкових дій не порушено, наявність підстав для встановлення судового контролю належними і допустимими доказами Позивачем не доведено.
Розглянувши заяву позивача, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За приписами ч. ч. 1-2 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно ч.1-3,6 ст. 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду. За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців. Ухвала суду про задоволення заяви та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 цього Кодексу.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу. У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення (ч.ч.1-3 ст.382-3 КАС України).
Конституційний Суд України у рішенні від 30.06.2009 року №16-рп/2009 зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
Відповідач у поясненнях зазначає, що не буде вчиняти дії, направленні на виконання рішення суду до моменту завершення процедури касаційного оскарження. Разом з тим рішеня суду наразі набрало законної сили а отже вже підлягає виконанню відповідачем. Зазначене свідчить про наявність підстав для встановлення судом судового контролю за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25.01.2025 у справі №280/10357/24 та задоволення заяви представника позивача.
Керуючись ст.ст. 241-243, 248, 256, 295, 382, 382-1 КАС України, суд,
Заяву зпредставника позивача про встановлення судового контролю в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до військової частині НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 у строк 30 днів з дня отримання копії ухвали подати до Запорізького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.01.2025 року у справі №280/10357/24 з підтверджуючими доказами про його виконання.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо оскарженню не підлягає згідно ч.6 ст.382-1 КАС України. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене ч.1 ст.382-3 цього Кодексу.
Суддя Н.В. Стрельнікова