Україна
Донецький окружний адміністративний суд
02 червня 2025 року Справа№640/15167/22
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Стойка В.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільпо-Фуд" (ідентифікаційний код 40720198, місцезнаходження: 02090, місто Київ, вулиця Бутлерова, будинок 1) до Східного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків (ідентифікаційний код 43968079, місцезнаходження: 49600, місто Дніпро, пр.Олександра Поля, будинок 57) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «СІЛЬПО-ФУД» із позовом Східного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Заявлені вимоги позивач обґрунтовував безпідставністю висновків податкового органу, викладених в акті фактичної перевірки. Зазначає, що контрольна закупівля товарів на суму 15500.00 грн, під час якої був би виявлений продаж товарів без відображення розрахункової операції у РРО, під час перевірки не здійснювалась. Нестача за даними звірки фактичних залишків запасів спростовується первинними документами. Фактично реалізація товарів на суму 104.10 грн не відбувалась. Докази такої реалізації контролюючим органом не надано. Надлишок готівкових коштів в касі обумовлений технічною помилкою касира, про що свідчить пояснювальна записка від 27.04.2022р. Посилання контролюючого органу на те, що в ході перевірки підприємством не надано доказів оприбуткування товару (накладні та товаро- транспортні накладні), є безпідставними і спростовуються листом ТОВ «Сільпо-Фуд» вих.б/н від 28.04.2022р., в якому зазначено про надання ГУ ДПС у Запорізькій області копій накладних та товаро- транспортних накладних на відібраний інспекторами товар, а також запереченнями на акт перевірки вих. №СР-08/816 від 17.05.2022р., в яких зазначено про надання ГУ ДПС у Запорізькій області копії накладної №205966504 від 27.04.2022р. Таким чином, висновок контролюючого органу про порушення порядку обліку товарних запасів на суму 25270.00 грн не підтверджений жодним належним доказом і є лише припущенням. Посилання контролюючого органу на ст.16, п.44.1 ст.44 ПКУ, ст.10 Закону України «Про бухгалтерській облік та фінансову звітність в Україні» є безпідставним, оскільки вказані норми врегульовують порядок ведення бухгалтерського обліку суб'єкта господарювання, а не порядок обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації.
Враховуючи наведене, просить позовну заяву задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.09.2022 відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03.04.2025 року прийнято зазначену адміністративну справу до провадження .
Відповідач позов не визнав, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на обставини, встановлені в акті перевірки на підставі якого винесені спірні податкові повідомлення рішення.
Просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Позивач надав відповідь на відзив , в якому послався на аналогічні доводи, зазначені у позовній заяві.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
Товариства з обмеженою відповідальністю «СІЛЬПО-ФУД» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з кодом ЄДРПОУ 40720198 що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до наказу Головного Управління ДПС у Запорізькій області №395-н від 26.04.2022р. у період з 27.04.2022р. по 06.05.2022р. була проведена фактична перевірка магазину «Сільпо», розташованого за адресою м.Запоріжжя, вул.Чарівна, 6.1556.
За результатами проведення фактичної перевірки ГУ ДПС у Запорізькій області складено Акт №2237/08/01/07/09/40720198 від 06,05.2022р. (далі - Акт перевірки), згідно з яким встановлені поорушення.
У висновках акту зазначено, що при перевірці магазину встановлено порушення:
- п.1, п.2 ст.З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 №265/95-ВР (із змінами та доповненнями), а саме: проведення розрахункових операцій без використання реєстратора розрахункових операцій на загальну суму - 15604,10 грн.;
- п.12 ст.З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 №265/95-ВР (із змінами та доповненнями), а саме: порушення порядку, встановленого законодавством обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації на загальну суму - 25270,00 грн.
ТОВ «Сільпо-Фуд» не погодилось з висновками, викладеним в акті перевірки та 17.05.2022р. подало у встановленому законом порядку заперечення на акт до ГУ ДПС у Запорізькій області (вих.№СР-08/816 від 17.05.2022р.), які було залишено без задоволення (лист ГУ ДПС у Запорізькій області вих.№13634/6/08-01-07-09-13 від 27.05.2022р).
На підставі висновків, вказаних у Акті перевірки. Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків винесено податкове повідомлення- рішення від 02.06.2022р. №137/32-00-07-01-03-.
Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням -рішеннями ТОВ «Сільпо-Фуд» звернулось до ДПС України зі скаргою вих.№СР-08/864 від 09.06,2022р.
Рішенням ДПС України №8979/6/99-0006030206 від 10.08.2022р. скарга залишена без задоволення, а ППР - без змін.
Позивач вважає, що вказане ППР прийняте всупереч вимог чинного законодавства України, є необґрунтованим і таким, що винесене без врахування усіх обставин, які мають значення для його прийняття, з наступних підстав.
Предметом розгляду даної адміністративної справі є правомірність прийняття зазначеного податкового повідомлення - рішення на підставі фактичної перевірки.
Згідно з п 75.1.3. ст.75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Згідно з п. 14.1.202 ст.14 ПКУ, продаж (реалізація) товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.
Статтею 2 Закону № 265 визначено, що розрахункова операція - це, зокрема, приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу).
Відповідно до п.1, п.2, п.12 ст.З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон №265) суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
2) надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій рН-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
12) вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб'єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).
Відповідно до ст.15 Закон №265 контроль за додержанням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів, інших емітованих платіжних інструментів та інших вимог цього Закону здійснюють контролюючі органи шляхом проведення фактичних та документальних перевірок відповідно до Податкового кодексу України.
Відповідно до ст.20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з ст.17 Закону №481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберігання пального, тютюнової сировини посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України № 265 за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції, за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:
1) у разі встановлення в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг) або неповну суму розрахунку при організації та проведенні азартних ігор; непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання:
100 відсотків суми, на яку здійснено продаж товарів (робіт, послуг) та/або розрахунки при організації та проведенні азартних ігор з порушеннями, встановленими цим пунктом, - за порушення, вчинене вперше;
150 відсотків суми, на яку здійснено продаж товарів (робіт, послуг) та/або розрахунки при організації та проведенні азартних ігор з порушеннями, встановленими цим пунктом, - за кожне наступне порушення;
Як вбачається з акту фактичної перевірки, податковим органом було встановлено:
- порушення проведення розрахункових операцій без використання реєстратора розрахункових операцій при продажу товарів на суму 15500.00грн, згідно відомості ТМЦ;
- реалізація товарів на суму 104.10 грн, по яким розрахункові операції проведені без застосування РРО (фіскальний номер 3000280574), а саме: на місці проведення розрахунків знаходились готівкові кошти у сумі 104.10 грн від реалізації товару за 27.04.2022р. без застосування РРО;
- порушення порядку, встановленого законодавством, обліку товарних запасів на суму 25270.00 грн, згідно відомості ТМЦ, що є порушенням пунктів 1, 2, 12 ст.З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995р.
Як вбачається з матеріалів справи перевіркою контролюючим органом в ході проведеної фактичної перевірки станом на 27.04.2022 року встановлено проведення розрахункових операцій (далі - РРО) без використання реєстратора розрахункових операцій при продажу товарів, а саме: цигарок «Вопй Кеб Зеїесііоп» у кількості 250 од. на суму 15500,00 грн., згідно відомості ТМЦ. При цьому, до таких висновків контролюючий орган дійшов на підставі звірці фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей) під час проведення перевірки з обліковими даними підприємства станом на 27.04.2022 року о 09 год. 15 хв. та залишкам ТМЦ магазину за даними комп'ютерної програми.
З цього приводу суд зазначає, що будь- які розрахункові операції щодо вказаних у «Відомості» товарів, а саме приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо на суму 15500.00 грн, не проводились.
Контрольна закупівля товарів на суму 15500.00 грн, під час якої був би виявлений продаж товарів без відображення розрахункової операції у РРО, під час перевірки також не здійснювалась.
Вищезазначені обставини відсутності проведення розрахункових операцій підтверджуються актом перевірки та сторонами, отже не є спірними.
Отже, будь яких доказів, які б підтверджували висновки контролюючого органу про здійснення розрахункових операцій без використання РРО суду не надано.
Щодо нестачі за даними звірки фактичних залишків запасів суд зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, що дані щодо невідповідності показників обліку товарних запасів на магазині і фактично виявлених залишків товарів, відображені у вказаному Додатку до акту перевірки.
Як було встановлено судом, під час проведення перевірки, частина товару , а саме: цигарки «Вопсі Кеб Зеїесііоп» у кількості 250.00 од на суму 15500.00 грн, була повернена на розподільчий центр ТОВ «Сільпо-Фуд» м.Запоріжжя, вул.Базова, 6.11 згідно з накладною №8АР 89280020КУ132553/205012310 від 27.04.2022р. , тому ця операція залишилась поза увагою контролюючого органу. Разом з цим зазначена накладна №8АР 89280020КУ132553/205012310 від 27.04.2022р. є безумовним доказом повернення товару та пояснює його не відображення в обліку товарних запасів на магазині.
Суд не сприймає посилання контролюючого органу на те, що докази повернення товару на розподільчий центр ТОВ «Сільпо-Фуд» за адресою м.Запоріжжя, вул. Базова, 6.11, а саме: товаро транспортна накладна, підприємством не були надані при перевірці, є безпідставними і спростовуються листом ТОВ «Сільпо-Фуд» вих.б/н від 28.04.2022р., в якому зазначено про надання ГУ ДПС у Запорізькій області копій накладних та товаре- транспортних накладних, а також запереченнями на акт перевірки вих. №СР-08/816 від 17.05.2022р,, в яких зазначено про надання ГУ ДПС у Запорізькій області копії накладної № №8АР 89280020К/132553/205012310 від 27.04.2022р.
З огляду на вищезазначене висновки контролюючого органу щодо нестачі товару на суму 15500 є необґрунтовані.
Крім того, перевіркою встановлено порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх зберігання та реалізації на суму 25 270 грн., згідно відомості ТМЦ, чим порушено п. 12 ст. 3 Закону №265.
Відповідно до вимог СТ.8 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», підприємство самостійно визначає облікову політику, обирає форму бухгалтерського обліку, розробляє систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності і контролю господарських операцій, затверджує правила документообігу і технологію обробки облікової інформації.
Як вбачається з матеріалів справи Товар, зазначений в якості надлишку, а саме: тютюновмістний виріб «НЕЕТ8 Вгоп2е 8ЄІЄС1ІОП» у кількості 361 од. вартістю 25270.00 грн був оприбуткований і відображений в товарному обліку магазину відповідно до накладної №205966504 від 27.04.2022р. під час проведення перевірки після роздруківки товарного звіту «Залишки».
Суд не сприймає посилання контролюючого органу на те, що в ході перевірки підприємством не надано доказів оприбуткування товару, оскільки, спростовуються листом ТОВ «Сільпо-Фуд» вих.б/н від 28.04.2022р., в якому зазначено про надання ГУ ДПС у Запорізькій області копій накладних та товаро- транспортних накладних на відібраний інспекторами товар, а також запереченнями на акт перевірки вих. №СР-08/816 від 17.05.2022р., в яких зазначено про надання ГУ ДПС у Запорізькій області копії накладної №205966504 від 27.04.2022р.
Отже, дані щодо товарних надлишків, зазначені інспекторами у Додатку до акту перевірки «Відомість про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків», є необгрунтованими.
Таким чином, висновок контролюючого органу про порушення порядку обліку товарних запасів на суму 25270.00 грн не підтверджений жодним належним доказом.
Щодо реалізації товарів на суму 104.10 грн, по яким розрахункові операції проведені без застосування РРО (фіскальний номер 3000280574) суд зазначає наступне.
Висновок контролюючого органу обґрунтований тим, що під час перевірки на місці проведення розрахунків знаходились готівкові кошти у сумі 104.10 грн від реалізації товару за 27.04,2022р. без застосування РРО.
Суд зазначає, що доказів реалізації товару на суму 104.10 грн не надано. Контрольноої щакупки здійснено не було.
При цьому , посилання контролюючого органу на надлишок готівкових коштів в касі на суму 104.10 грн, в якості доказу реалізації товару без застосування РРО , суд не сприймає та вважає його припущенням.
Суд зазначає, що законодавчою підставою для накладення на суб'єкта господарювання вищевказаних фінансових санкцій є встановлення контролюючим органом факту реалізації товарів, які не обліковані у встановленому порядку.
Контролюючими органами доказів на підтвердження обставин та фактів щодо реалізації товарів, які не обліковані у встановленому порядку суду представлено не було.
З огляду на зазначене суд дійшов висновку про відсутність порушення позивачем п.1, п.2, п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єктом владних повноважень доказів правомірності висновків про порушення позивачем норм законодавства з питань оподаткування не надано.
Вказане свідчить про необґрунтованість його висновків.
Вказане призвело до винесення податкового повідомлення-рішення №137/32-00-07-01-03-29 про застосування штрафної санкції у сумі 48 676.15 грн.
З огляду на наведене прийняте контролюючим органом податкове повідомлення-рішення не можна вважати законними і обґрунтованими, у зв'язку з чим воно підлягає скасуванню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2481.00 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м.Києві на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільпо-Фуд" (ідентифікаційний код 40720198, місцезнаходження: 02090, місто Київ, вулиця Бутлерова, будинок 1) до Східного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків (ідентифікаційний код 43968079, місцезнаходження: 49600, місто Дніпро, пр.Олександра Поля, будинок 57) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення- задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення- рішення Східного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків від 02.06.2022р. №137/32-00-07-01-03-29 про застосування штрафної санкції у сумі 48 676.15 грн.
Стягнути з Східного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків (ідентифікаційний код 43968079, місцезнаходження: 49600, місто Дніпро, пр.Олександра Поля, будинок 57) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільпо-Фуд» (ідентифікаційний код 40720198, місцезнаходження: 02090, місто Київ, вулиця Бутлерова, будинок 1) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2481.00 грн (дві тисячі чотириста вісімдесят одна грн 00 коп).
Повний текст рішення складено та підписано 02.05.2025 року
Рішення суду першої інстанції може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Стойка