Ухвала від 19.05.2025 по справі 757/22863/25-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/22863/25-к

пр. 1-кс-20748/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2025 року

Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва: ОСОБА_1 ,

при секретарі: ОСОБА_2 ,

за участю:

прокурора: ОСОБА_3 ,

захисника - адвоката: ОСОБА_4 ,

підозрюваної: ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання Старшого слідчого Другого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, ОСОБА_6 , погоджене Прокурором у кримінальному провадженні - прокурором відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про відсторонення від посади поліцейського сектору протидії домашньому насильству відділу взаємодії з громадами Білоцерківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрювану у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 365 КК України, у кримінальному провадженні № 12025111030000682 від 15.03.2025 року, -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий Другого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, ОСОБА_6 , за погодженням прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Печерського районного суду м. Києва з клопотанням про відсторонення від посади поліцейського сектору протидії домашньому насильству відділу взаємодії з громадами Білоцерківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрювану у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 365 КК України, у кримінальному провадженні № 12025111030000682 від 15.03.2025 року.

Досудовим розслідуванням встановлено, що У провадженні Другого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті, перебувають матеріали кримінального провадження № 12025111030000682 від 15.03.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 365 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Київській області № 108 о/с від 15.05.2024 сержанта поліції ОСОБА_7 призначено на посаду поліцейського сектору протидії домашньому насильству відділу взаємодії з громадами Білоцерківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області та згідно зі ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» вона є працівником правоохоронного органу.

Наказом Головного управління Національної поліції в Київській області № 261 о/с від 15.11.2024 внесено зміни в облікові дані ОСОБА_7 та визначено її прізвище як ОСОБА_5.

У ст. 1 Закону України «Про Національну поліцію» вказано, що Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

У своїй діяльності поліція, згідно зі статтею 6 зазначеного Закону керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Національну поліцію» під час виконання своїх завдань поліція забезпечує дотримання прав і свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, а також міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і сприяє їх реалізації.

Обмеження прав і свобод людини допускається виключно на підставах та в порядку визначених Конституцією і законами України, за нагальної необхідності і в обсязі необхідному для виконання завдань поліції.

Поліцейським заборонено, серед іншого, здійснювати будь-які форми жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження .

Статтею 17 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Відповідно до ст. 29 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський захід - це дія або комплекс дій превентивного або примусового характеру, що обмежує певні права і свободи людини та застосовується поліцейськими відповідно до закону для забезпечення виконання покладених на поліцію повноважень. Поліцейський захід застосовується виключно для виконання повноважень поліції. Обраний поліцейськими захід має бути законним, необхідним, пропорційним та ефективним. Обраний поліцейський захід є необхідним, якщо для його виконання повноважень поліції неможливо застосувати інший захід або його застосування буде неефективним, а також якщо такий захід заподіє найменшу шкоду адресату, так і іншим особам.

В статті 42 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що поліція під час виконання повноважень, визначених цим Законом, уповноважена застосовувати такий захід примусу, як фізичний вплив (силу). Фізичним впливом є застосування будь-якої фізичної сили, а також спеціальних прийомів боротьби з метою припинення протиправних дій правопорушників.

Поліцейський зобов'язаний негайно зупинити застосування певного виду заходу примусу в момент досягнення очікуваного результату.

Стаття 43 Закону України «Про Національну поліцію» визначає порядок застосування примусу до осіб, зокрема про необхідність попередження особи про застосування фізичної сили та надання їй достатньо часу для виконання законної вимоги поліцейського, крім випадку коли зволікання може спричинити посягання на життя і здоров'я чи та/або поліцейського або інші тяжкі наслідки, або в ситуації, що склалася, таке попередження є невиправданим або неможливим. Попередження може бути зроблено голосом, а за значної відстані або звернення до великої групи людей - через гучномовні установки, підсилювачі звуку. Вид та інтенсивність застосування заходів примусу визначаються з урахуванням конкретної ситуації, характеру правопорушення та індивідуальних особливостей особи, яка вчинила правопорушення.

Стаття 44 цього закону вказує, що поліцейський може застосувати фізичну силу, у тому числі спеціальні прийоми боротьби (рукопашного бою), для забезпечення особистої безпеки або/та безпеки інших осіб, припинення правопорушення, затримання особи, яка вчинила правопорушення, якщо застосування інших поліцейських заходів не забезпечує виконання поліцейським повноважень, покладених на нього законом.

Поліцейський зобов'язаний письмово повідомити свого керівника, а той повідомити прокурора про завдання особі тілесних ушкоджень унаслідок застосування фізичної сили.

У ст. 3 Конституції України передбачено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положення ст. 28 Конституції України передбачають, що ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському, або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню.

Статтею 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод забороняється катування. Нікого не може бути піддано катуванню або нелюдському чи такому, що принижує гідність, поводженню або покаранню.

Стаття 19 Закону України «Про Національну поліцію» передбачає відповідальність, у тому числі кримінальну у разі вчинення поліцейським протиправних дій.

ОСОБА_5 відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, як працівник органу державної влади, зобов'язана діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до посадової інструкції, затвердженої 17.01.2025 тимчасово виконуючим обов'язки начальника Білоцерківського районного управління Головного управління Національної поліції в Київській області, поліцейський сектору протидії домашньому насильству відділу взаємодії з громадами Білоцерківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області повинен:

- неухильно дотримуватись положень Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції та Присяги поліцейського;

- професійно виконувати свої службові обов'язки, діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що визначені Конституцією, законами України, іншими нормативно- правовими актами, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, міжнародними договорами України;

- поважати і не порушувати права та свободи людини, до яких, зокрема, відносяться права: на життя; на повагу до гідності: на свободу та особисту недоторканність; недоторканність житла; на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань; на свободу світогляду і віросповідання; володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності; на мирні зібрання; на свободу пересування, вільний вибір місця проживання; інші права, які передбачені Конституцією та законами України, міжнародними договорами України;

- у кожному окремому випадку обирати той захід з-поміж заходів, передбачених законодавством України, застосування якого призведе до настання найменш негативних наслідків;

- виявляти повагу до гідності кожної людини, справедливо та неупереджено ставитися до кожного, незважаючи на расову чи національну приналежність, мову, стать, вік, віросповідання, політичні чи інші переконання, майновий стан, соціальне походження чи статус, освіту, місце проживання, сексуальну орієнтацію або іншу ознаку, не допускати дискримінації в будь-якій формі;

- поводитися стримано, доброзичливо, відкрито, уважно і ввічливо, викликаючи в населення повагу до поліції і готовність співпрацювати;

- контролювати свою поведінку, почуття та емоції, не дозволяючи особистим симпатіям або антипатіям, неприязні, недоброму настрою або дружнім почуттям впливати на прийняття рішень та службову поведінку;

- дотримуватися норм ділового мовлення, не допускати використання ненормативної лексики;

- надавати невідкладну, зокрема до едичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров'я.

Обіймаючи посаду поліцейського сектору протидії домашньому насильству відділу взаємодії з громадами Білоцерківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, перебуваючи на службі в складі мобільної групи сектору протидії домашньому відділу взаємодії з громадами Білоцерківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, ОСОБА_5 виконувала функції представника влади і відповідно до ст. 18 КК України була службовою особою.

Таким чином, будучи службовою особою правоохоронного органу, маючи спеціальне звання сержанта поліції, діючи всупереч Закону України «Про Національну поліцію», Конституції України та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ОСОБА_5 умисно вчинила дії, які явно виходять за межі наданих їй повноважень, що супроводжувалися насильством, а також болісними і такими, що ображають особисту гідність потерпілого за відсутності ознак катування при наступних обставинах.

Так, 14.03.2025 близько 22 год. 02 хв. поліцейський сектору протидії домашньому насильству відділу взаємодії з громадами Білоцерківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_5 разом з інспектором сектору протидії домашньому насильству відділу взаємодії з громадами Білоцерківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області старшим лейтенантом поліції ОСОБА_8 , у складі мобільної групи сектору протидії домашньому відділу взаємодії з громадами Білоцерківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, на службовому автомобілі Шкода, реєстраційний номер НОМЕР_1 , за повідомленням ОСОБА_9 про вчинення ОСОБА_10 домашнього насильства стосовно неї, яке о 21 год 53 хв надійшло на логістичний пристрій екіпажу та зареєстроване у Єдиному обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події за № і14670 прибули, за адресою: АДРЕСА_1 .

Поліцейські ОСОБА_5 та ОСОБА_8 , перебуваючи у приміщенні зазначеної квартири з'ясували, що між ОСОБА_10 та ОСОБА_9 відбувся конфлікт, після чого остання здійснила виклик працівників поліції.

У зв'язку з вчиненням ОСОБА_10 домашнього насильства щодо ОСОБА_9 , поліцейською ОСОБА_5 розпочато складання протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 708768 від 14.03.2025 про вчинення ОСОБА_10 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

Під час складання адміністративних матеріалів ОСОБА_8 , недотримуючись норм ділового мовлення, проявляючи неповагу до гідності ОСОБА_10 спонукав останнього підійти до нього ближче.

При цьому, ОСОБА_10 наближаючись до ОСОБА_8 випадково правою рукою доторкнувся до ОСОБА_5 та одразу за це вибачився.

В подальшому, 14.03.2025, близько 22 год 29 хв, ОСОБА_5 , перебуваючи у приміщенні кімнати квартири АДРЕСА_1 , усвідомлюючи, що визначених у Законі України «Про Національну поліцію» правових підстав для застосування заходів фізичного впливу у неї немає, реально оцінюючи обстановку та розуміючи, що дії ОСОБА_10 не містять будь-якої реальної загрози її особистій безпеці та безпеці інших осіб, достовірно знаючи про те, що працівник правоохоронного органу повинен діяти в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України, підриваючи авторитет Національної поліції, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій та їх наслідки, умисно, виходячи за межі наданих їй прав та повноважень працівника правоохоронного органу, підвівшись з сидячого положення, схопила руками руки ОСОБА_10 та штовхнула останнього, виражаючись в його сторону нецензурними словами, від чого він не втримавши рівноваги впав на підлогу.

Внаслідок падіння з висоти власного зросту з наданням тілу прискорення від поштовху ОСОБА_5 , ОСОБА_10 спричинено сильний фізичний біль та тілесні ушкодження середньої тяжкості у вигляді закритого черезвертлюгового перелому лівої стегнової кістки.

За результатами проведеного розслідування ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку с. Антонівка Солонянського району Дніпропетровської області, проживаючу за адресою: АДРЕСА_2 , громадянку України, перебуваючу на посаді поліцейського сектору протидії домашньому насильству відділу взаємодії з громадами Білоцерківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, раніше не судиму, 16.05.2025 повідомлено про підозру та вручене письмове повідомлення про те, що вона підозрюється у перевищенні службових повноважень, тобто умисному вчиненні працівником правоохоронного органу дій, які явно виходять за межі наданих йому повноважень, що супроводжувалися насильством, а також болісними і такими, що ображають особисту гідність потерпілого, діями, за відсутності ознак катування, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 365 КК України.

Зважаючи на те, що ОСОБА_5 є працівником правоохоронного органу, а саме поліцейським сектору протидії домашньому насильству відділу взаємодії з громадами Білоцерківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як відсторонення підозрюваного від посади є необхідним для забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура, що відповідає завданню кримінального провадження.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав з викладених в ньому підстав, просив задовольнити клопотання.

Підозрювана та її захисник ОСОБА_4 в судовому засіданні щодо задоволення клопотання заперечував, посилаючись на його безпідставність.

Під час розгляду клопотання в судовому засіданні встановлено, що упровадженні Другого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті, перебувають матеріали кримінального провадження № 12025111030000682 від 15.03.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 365 КК України.

В ході досудового розслідування вказаного провадження 16.05.2025 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку с. Антонівка Солонянського району Дніпропетровської області, проживаючу за адресою: АДРЕСА_2 , громадянку України, перебуваючу на посаді поліцейського сектору протидії домашньому насильству відділу взаємодії з громадами Білоцерківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, раніше не судиму, повідомлено про підозру та вручене письмове повідомлення про те, що вона підозрюється у перевищенні службових повноважень, тобто умисному вчиненні працівником правоохоронного органу дій, які явно виходять за межі наданих йому повноважень, що супроводжувалися насильством, а також болісними і такими, що ображають особисту гідність потерпілого, діями, за відсутності ознак катування, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 365 КК України.

Підозра ОСОБА_5 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 365 КК України, обґрунтовується зібраними під час досудового розслідування доказами, а саме:

- заявою ОСОБА_10 від 15.03.2025;

- протоколом огляду приміщення від 17.03.2025;

- протоколом огляду предметів від 12.05.2025;

- висновком службового розслідування у формі письмового провадження за фактом можливих порушень службової дисципліни окремими працівниками Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області від 11.04.2025;

- показаннями свідка ОСОБА_9 , ОСОБА_8 ;

- протоколом огляду предметів від 12.05.2025;

- протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 17.04.2025;

- висновком судово-медичної експертизи № 82//Е проведеної у період із 24.04.2025 до 12.05.2025

- показаннями потерпілого ОСОБА_10 .

- речовими доказами та іншими матеріалами досудового розслідування у своїй сукупності.

Відповідно до ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є відсторонення від посади.

Частинами 1, 2 статті 154 КПК України визначено, що відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

Відповідно п. 18 ч. 1 ст. 3 КПК України на слідчого суддю покладається функція здійснення контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.

Основна мета функції судового контролю полягає в захисті прав і законних інтересів учасників кримінального судочинства. Для її досягнення перед судовим контролем постає низка завдань: а) запобігти неправомірним діям і рішенням, що порушують конституційні права і свободи громадян; б) відновлювати права, безпідставно порушені органами досудового розслідування; в) надавати правомірним діям і рішенням особи, що провадить дізнання, слідчого, прокурора юридичної сили, легалізувавши, тим самим, отримані докази тощо.

Сторона обвинувачення зазначає, що застосування до підозрюваної ОСОБА_5 заходу забезпечення кримінального провадження - відсторонення від посади забезпечить виконання нею процесуальних обов'язків підозрюваного та зможе запобігти впливу на свідків та потерпілого та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Проте, слідчий та прокурор не довели належними доказами, що підозрювана може незаконно впливати на свідків, потерпілого, які не є її підлеглими та не перебувають у її безпосередньому підпорядкуванні.

Слідчий у клопотанні не навів конкретних фактів, які б підтверджували протиправну поведінку підозрюваної. Зокрема, слідчим не зазначено, яких свідків необхідно допитати у кримінальному провадженні, а також матеріли клопотання не містять інших будь-яких доказів, що підозрюваною здійснюється чи здійснювався вплив на свідків, потерпілого або підозрювана іншим чином перешкоджає або має намір перешкодити кримінальному провадженню.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 157 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. При вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду діяльності, а також гарантує громадянам захист від незаконного звільнення.

Відтак, будь-які обмеження щодо реалізації права на працю, в тому числі, і відсторонення від посади як захід забезпечення кримінального провадження, повинно здійснюватись виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.

Так, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя зобов'язаний врахувати наслідки такого відсторонення для інших осіб. Судовим розглядом встановлено, що підозрювана раніше не судима, має постійне місце проживання, позитивно характеризується за місцем роботи, що свідчить про її міцні соціальні зв'язки, має на утриманні неповнолітню дитину, а тому відсторонення ОСОБА_5 від посади матиме негативні наслідки для осіб, які перебувають на її утриманні.

Підстави для відсторонення ОСОБА_5 від посади поліцейського сектору протидії домашньому насильству відділу взаємодії з громадами Білоцерківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області для запобігання її протиправній поведінці є лише припущенням сторони обвинувачення, яке не базується на жодних фактичних обставинах справи та не підтверджується жодним доказом.

Аналізуючи викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що матеріалами клопотання не підтверджено та прокурором в судовому засіданні не доведено наявність підстав вважати, що підозрювана ОСОБА_5 може негативно впливати на хід досудового розслідування, незаконним засобом впливати на свідків у кримінальному провадженні, протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Органом досудового розслідування не доведено, що без відсторонення підозрюваної від займаної посади неможливо забезпечити швидке, повне та неупереджене досудове розслідування і такі потреби досудового розслідування відповідають засадам розумності і пропорційності і виправдовують обмеження гарантованого ст. 43 Конституції України права на працю підозрюваного, а тому клопотання слідчого задоволенню не підлягає.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.с.155, 156, .309, 532, 534 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання Старшого слідчого Другого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, ОСОБА_6 , погоджене Прокурором у кримінальному провадженні - прокурором відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про відсторонення від посади поліцейського сектору протидії домашньому насильству відділу взаємодії з громадами Білоцерківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрювану у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 365 КК України, у кримінальному провадженні № 12025111030000682 від 15.03.2025 року - залишити без задоволення.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1