Справа № 420/35697/24
26 травня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючої судді Бойко О.Я.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправною та скасування податкової вимоги від 23.07.2024 № 0053506-1305-1532, вирішив у задоволенні адміністративного позову відмовити.
І. Суть спору:
Позивачка, ОСОБА_1 , звернулась до відповідача, Головного управління ДПС в Одеській області, в якій просила суд:
(1). Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС в Одеській області від 23.07.2024 року № 0053506-1305-1532.
ІІ. Аргументи сторін
(а) Позиція Позивачки
В обґрунтування позовних вимог вказала, що позивачка отримала вже податкову вимогу від 23.07.2024 року № 0053506-1305-1532 щодо сплати податку за нежитлове приміщення за у сумі 88182,29 грн. починаючи з 24.12.2022 року. З цієї податкової вимоги не зрозуміло що за борг, за яке майно. Але позивачка мала здогади що це все ж таки нараховано знов податок за нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , яке їй не належить.). Це приміщення належить колишньому чоловіку позивачки. Суворовським районним судом м. Одеси було винесено рішення про скасування реєстрації та встановлено факт повного володіння ОСОБА_2 . Податковий орган повністю ігнорує рішення суду, яке вступило в законну сила та виносить незаконні податкові повідомлення-рішення та податкові вимоги.
(б) Позиція Відповідача
Відповідач не скористався своїм правом для подання відзиву на позовну заяву, належним чином та своєчасно повідомлена про розгляд вказаної справи.
ІІІ Процедура та рух справи
24.12.2024 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд, прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
ІV. Обставини справи встановлені судом та докази на їх підтвердження
Відповідно до податкове повідомлення-рішення від 12.06.2024 року № 0818783-2407-1554-UA51100270000073549 відповідач нарахував позивачці суму податкового зобов'язання в розмірі 23349,50 грн. за платежем под. на нерух майно, відмінне від зем ділянки сплач фізособами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за нежиле приміщення за адресою АДРЕСА_1 .
У зв'язку із несплатою позивачкою заборгованості податковий орган виніс податкову вимогу форми «Ф» від 23 липня 2024 року № 0053506-1305-1532, яка направлена на адресу позивачки: АДРЕСА_2 .
06.08.2024 року позивачкою подано до ДПС України скаргу, в якій просила, зокрема, скасувати податкову вимогу від 23.07.2024 року № 0053506-1305-1532
Рішенням ДПС від 10.10.2024 року про результати розгляду скарги залишив без змін податкову вимогу ГУ ДПС В Одеській області від 23.07.2024 № 0053506-1305-1532, а скаргу - без задоволення.
IV. Джерела права
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Відповідно до підпункту 54.3.3. пункту 54.3. статті 54 ПК України згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Відповідно до пункту 54. 5 статті 54 ПК України якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до пункту 55.1 статті 55 ПК України повідомлення-рішення про визначення суми грошового зобов'язання платника податків або будь-яке інше рішення контролюючого органу може бути скасоване контролюючим органом вищого рівня під час проведення процедури його адміністративного оскарження та в інших випадках у разі встановлення невідповідності таких рішень актам законодавства.
Відповідно до підпункту 10.1.1 пункту 10.1 ПК України податок на майно належить до місцевих податків.
Згідно з підпунктом 265.1.1 пункту 265.1 статті 265 ПК України податок на майно складається, зокрема, з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Підпунктом 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПК України встановлено, що платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Відповідно до підпункту 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Згідно з підпунктами 266.3.1, 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 ПК України базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Відповідно до підпункту 266.5.1 статті 266 ПК України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Підпунктом 266.6.1 пункту 266.6 статті 266 ПК України встановлено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Відповідно до приписів підпункту 266.7.1 пункту 266.7 статті 266 ПК України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Згідно з підпунктом 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, разом з детальним розрахунком суми/сум податку, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Згідно з підпунктом 266.9.1 пункту 266.9 статті 266 ПК України податок сплачується за місцем розташування об'єкта/об'єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.
Фізичні особи можуть сплачувати податок у сільській та селищній місцевості через каси сільських (селищних) рад за квитанцією про прийняття податків.
Відповідно до підпункту 266.10.1.а пункту 266.10 ст. 266 ПК України податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
V. Висновки суду
Обґрунтовуючи протиправність оскаржуваної вимоги позивачка посилається на те, що спірний об'єкт нерухомого майна їй не належить на праві власності, про що суд зазначає таке.
Згідно з підпунктом 266.8.1 пункту 266.8 статті 266 ПК України у разі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося право власності на зазначений об'єкт оподаткування, а для нового власника - починаючи з місяця, в якому він набув право власності.
Судом встановлено, що рішенням Суворовського районного суду м. Одеси від 20.07.2023 року у справі № 523/10405/23 позовні вимоги ОСОБА_2 до Черней Юлії Юріївни, яка виступає в інтересах ОСОБА_3 , як законний представник про скасування рішення про державну реєстрацію задоволено; скасовано рішення державного реєстратора про державну реєстрацію та їх обтяжень (з відкриттям розділу) № 47208625 від 05.06.2019 р., прийняте державним реєстратором Комунального підприємства «Департамент державної реєстрації» Шевченко М.О. із закриттям в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно розділу із реєстраційним об'єктом нерухомого майна № 1845456251101.
Згідно із Витягом з Державного реєстру речових прав 07.09.2023 зареєстровано право власності ОСОБА_2 в розмірі частки 1 на складські будівлі за адресою АДРЕСА_1 за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна: 2793040851100.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна станом на 01.08.2024 року право власності на складські будівлі за адресою АДРЕСА_1 належать ОСОБА_2 в розмірі частки 1 з 07.09.2023 року.
Як вбачається зі змісту податкового повідомлення-рішення від 12.06.2024 року № 0818783-2407-1554-UA51100270000073549 відповідач в детальному розрахунку зазначив, що дата державної реєстрації набуття права власності: 31.05.2019, дата державної реєстрації припинення права власності: 07.09.2023.
Отже, відповідачем нараховано податкове зобов'язання за період перебування об'єкта нерухомості у праві власності платника та у зв'язку із несплатою позивачкою заборгованості податковий орган виніс оскаржувану податкову вимогу.
Відповідно, наведена позиція позивача - є необґрунтованою, недоведеною та безпідставною, такою, що не відповідає фактичним обставинам справи та положенням законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене вище, суд робить висновок, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
VІ. Розподіл судових витрат
З урахуванням висновку суду про відмову у задоволенні позову суд не здійснює розподіл судових витрат.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 77, 161,245, 255, 293, 295 КАС України, суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправною та скасування податкової вимоги від 23.07.2024 № 0053506-1305-1532 відмовити.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Оксана БОЙКО
.