"01" грудня 2010 р. Справа № 3/47
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя , суддя , суддя
при секретарі Криворученко О.І.
за участю представників сторін:
прокурор - Супрун О.М.
позивач - Коркішко Т.О.
першої третьої особи - Бражник Д.О.
другої третьої особи - не з'явився.
відповідача - не з'явився.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу третьої особи - Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" в особі Полтавської дирекції Поштамт - Центр поштового зв'язку № 1 (вх. № 3970 П/1-7) на рішення господарського суду Полтавської області від 21.09.10 року у справі № 3/47
за позовом прокурора Полтавського району Полтавської області в інтересах держави в особі Міністерства транспорту та зв'язку України, м. Київ,
треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору:
1) Українське державне підприємство поштового зв'язку "Укрпошта" в особі Полтавської дирекції Поштамт - Центр поштового зв'язку № 1,
2) регіональне відділення Фонду державного майна України в Полтавській області, до Микільської сільської ради, с. Микільське Полтавського району Полтавської області,
про
1) визнання незаконним та скасування рішення № 62 виконкому Микільської сільської ради "Про оформлення права власності" від 04.05.2006 року;
2) визнання недійсним свідоцтва про право комунальної власності, виданого на підставі рішення виконкому Микільської сільської ради від 04.05.2006 року;
3) визнання права власності за державою в особі Міністерства транспорту та зв'язку України на частину нежитлового приміщення площею 60 кв. м, що розташоване в с. Микільське по вул. Шевченка, 4 Полтавського району Полтавської області, перебуває на балансі Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" та використовується під відділення поштового зв'язку Микільське Полтавського району,
встановила:
Прокурор звернувся до господарського суду Полтавської області в інтересах держави в особі Міністерства транспорту та зв'язку України з позовом до відповідача про визнання незаконним та скасування рішення № 62 виконкому Микільської сільської ради "Про оформлення права власності" від 04.05.2006 року; визнання недійсним свідоцтва про право комунальної власності, виданого на підставі рішення виконкому Микільської сільської ради від 04.05.2006 року; визнання права власності за державою в особі Міністерства транспорту та зв'язку України на частину нежитлового приміщення площею 60 кв. м, що розташоване в с. Микільське по вул. Шевченка, 4 Полтавського району Полтавської області, перебуває на балансі Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" та використовується під відділення поштового зв'язку Микільське Полтавського району.
Рішенням господарського суду Полтавської області від 21.09.2010р. у справі № 3/47 (суддя Бунякіна Г.І.) в позові відмовлено.
Українське державне підприємство поштового зв'язку "Укрпошта" в особі Полтавської дирекції Поштамт - Центр поштового зв'язку № 1, третя особа на стороні позивача, не погодилося з цим рішенням, оскільки вважає, що господарський суд першої інстанції неправильно застосував норму матеріального права -без врахування приписів статті 392 та статті 396 Цивільного кодексу України, неправильно застосував норми процесуального права. Звернулося до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, просить вказане рішення місцевого господарського суду скасувати, винести нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, а також стягнути з Микільської сільської ради на користь УДППЗ «Укрпошта»51,00 грн. державного мита за подачу апеляційної скарги.
Представник третьої особи в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав, просив її задовольнити.
Прокурор в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав, просив її задовольнити.
Представник позивача у відзиві та в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав, просив її задовольнити.
Представники другої третьої особи та відповідача в судове засідання не з'явились, причини неявки суду не повідомили, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлялись належним чином.
Беручи до уваги, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України обов'язок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд згідно за статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, вислухавши пояснення прокурора, представників позивача, третьої особи та перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом позову є визнання права державної власності на об'єкт нерухомого майна за державою в особі органу, уповноваженого управляти майном - Міністерства транспорту та зв'язку України і яке знаходиться в повному господарському віданні УДППЗ «Укрпошта». Підставами для звернення до суду із вказаними вимогами стало те, що спірне нерухоме майно входить до складу основних засобів Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта»в особі Полтавської дирекції, знаходиться на його балансі, утримується за рахунок коштів державного підприємства (ремонт та обслуговування), на нього нараховуються амортизаційні відрахування та використовується у виробничій діяльності державного підприємства, для розміщення Микільського відділення поштового зв'язку.
Позовні вимоги обґрунтовано наступним.
Прокуратурою Полтавського району Полтавської області проведено перевірку за зверненням Полтавської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта»щодо незаконного оформлення права власності Микільською сільською радою на частину нежитлового приміщення.
Встановлено, що рішенням виконавчого комітету Микільської сільської ради Полтавського району № 62 від 04.05.2006 року оформлено право комунальної власності на нежитлові будівлі, що розташовані в селі Микільське по вул. Шевченка, 4 за територіальною громадою Микільської сільської ради. Прокурор звертає увагу на те, що сільська рада оформила право власності на весь будинок, не дивлячись на те, що частина будинку використовується під відділення поштового зв'язку Микільське, Полтавського району.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до інвентарної картки обліку основних засобів Полтавської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта»№ 11906, частина нежитлового приміщення 55,9 м2, що розташована в с. Микільське по вул. Шевченка, 4 Полтавського району, Полтавської області перебуває на балансі Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта»з 1968 року та використовується під відділення поштового зв'язку Микільське, Полтавського району.
Вказаний об'єкт нерухомості входить до складу основних засобів Полтавської дирекції УДППЗ «Укрпошта», утримуються за рахунок коштів державного підприємства та використовуються у його виробничій діяльності.
Приміщення ВПЗ Микільське з 01 січня 1969 року по сьогоднішній день використовується для розміщення в ньому відділення поштового зв'язку та обліковується на балансі УДППЗ «Укрпошта». В матеріалах справи наявні докази про передачу на баланс Полтавському районному вузлу зв'язку будинку.
Відповідно інформації Фонду державного майна України, наданої з Єдиного реєстру об'єктів державної власності, станом на 01.01.2009 року, будівля - Микільське відділення зв'язку за адресою: Полтавська область, Полтавський район, с. Микільке, вул. Шевченко, 4 площею 60 м2, перебуває на балансі Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта», органом управління являється Міністерство транспорту та зв'язку України.
Статтею 12 Закону України «Про управління об'єктами державної власності»дано визначення Єдиного реєстру об'єктів державної власності, що є автоматизованою системою збирання, обліку, накопичення, оброблення, захисту та надання інформації про нерухоме майно, у тому числі передане в оренду (лізинг), концесію або заставу, державних підприємств, установ та організацій, а також про корпоративні права держави та державне майно, що не увійшло до статутного фонду господарських структур.
Українське державне підприємство поштового зв'язку «Укрпошта»є державним унітарним підприємством і діє як державне комерційне підприємство, що засноване на державній власності та згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів Украйни від 29.09.2004 року № 684-р. «Про затвердження переліку підприємств, установ та організацій, що передаються до сфери управління Міністерства транспорту та зв'язку»належить до сфери управління Міністерства транспорту та зв'язку України. До складу підприємства входять філіали - дирекції, які не є юридичними особами і здійснюють свою діяльність на підставі положення про них.
Стаття 326 Цивільного кодексу України визначила, що у державній власності є майно, яке належить державі Україна. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватись іншими суб'єктами.
Частина 3 статті 73 Господарського кодексу України визначає, що майно, яке є державною власність, закріплене за державним підприємством на праві господарського відання чи оперативного управління.
У відповідності до ст. 1 Закону України "Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України" від 10.09.91 з наступними змінами і доповненнями встановлено, що майно та фінансові ресурси підприємств, установ, організацій та інших об'єктів союзного підпорядкування, розташованих на території України, є державною власністю України.
Стаття 32 Закону України "Про власність", який втратив чинність з 20.06.2007, встановлювала, що суб'єктом права загальнодержавної (республіканської) власності є держава в особі Верховної Ради України. Стаття 34 цього Закону до об'єктів права загальнодержавної (республіканської) власності відносила, в тому числі, системи транспорту загального користування, зв'язку та інформації, що мають загальнодержавне (республіканське) значення.
Постановою КМУ від 06.06.2006 року № 789 затверджено положення про Міністерство транспорту та зв'язку України (надалі - Міністерство), відповідно до якого Міністерство є головним органом виконавчої влади з питань реалізації державної політики в галузі надання поштового зв'язку.
Пунктом 29 частини 4 даного Положення встановлено, що Міністерство виконує відповідно до законодавства України функції з управління об'єктами державної власності, що належить до сфери його управління.
Таким чином, частина нерухомого майна площею 60 м2, яке розташоване за адресою - с. Микільське, вул. Шевченко, 4, Полтавського району є державним.
Виходячи з викладеного, власником частини будинку є держава в особі Міністерства транспорту та зв'язку України, а Українське державне підприємство поштового зв'язку «Укрпошта»і його структурні підрозділи є суб'єктами господарювання, яким майно належить на праві господарського відання.
Закон України «Про управління об'єктами державної власності»від 21.09.2006 р. встановив, що суб'єктами управління об'єктами державної власності є Кабінет Міністрів України, Фонд державного майна України, Міністерства та інші органи виконавчої влади (повноважені органи управління) та інші господарські структури та уповноважені особи. Цим Законом встановлено та розмежовано компетенцію Кабінету Міністрів України, Фонду державного майна України та інших органів виконавчої влади (повноважених органів управління) щодо управління об'єктами державної власності.
Стаття 6 Закону України «Про управління об'єктами державної власності»до компетенції уповноважених органів управління міністерств) відносить, зокрема, прийняття рішення про створення, організацію, ліквідацію підприємств, установ і організацій, заснованих на загальнодержавній власності; затвердження статутів підприємств; здіснення контролю за ефективністю використання і збереження закріпленого за підприємствами державного майна.
Частинами 3,4 статті 7 Закону України «Про зв'язок»від 16.05.1995 р. №160/95-ВР, який втратив чинність з 18.11.2003 р. було визначено, що при проектуванні та розвитку міст, інших населених пунктів місцеві Ради народних депутатів здійснюють за рахунок коштів інвесторів виготовлення проектної документації та будівництво спеціальних приміщень для відділень зв'язку, автоматичних телефонних станцій та станцій радіотрансляційних вузлів, а також переобладнання приміщень, що не відповідають технологічним нормам галузі. Зазначені приміщення передаються у користування державним підприємствам і об'єднанням зв'язку безкоштовно. Стаття 11 Закону України «Про зв'язок»встановлювала, що право власності належить виключно державним підприємствам. Не допускається зміна форми власності на окремих підприємствах зв'язку, які діють в єдиному технологічному процесі.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ГК України до державного майна у сфері господарювання належать цілісні майнові комплекси державних підприємств або їх підрозділів, нерухоме майно, інше окреме індивідуально визначене майно державних підприємств, акції (частки, паї) держави у майні суб'єктів господарювання різних форм власності, а також майно, закріплене за державними установами і організаціями з метою здійснення необхідної господарської діяльності та майно, передане в безоплатне користування самоврядним установам і організаціям або в оренду для використання його у господарській діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)" від 05.11.91 N 311 затверджено перелік державного майна України, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності), та встановлено, що державне майно України, яке не належить до комунальної власності, є загальнодержавною (республіканською) власністю. Майно підприємства поштового зв'язку, яке знаходиться у його повному господарському віданні, до цього переліку не включено (за винятком кіосків Союз друку).
Конституцією України, зокрема статтями 41 та 142, 143 передбачена державна власність та власність територіальних громад села, селища, міста, тобто комунальна власність.
Так, статтею 143 Конституції України встановлено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності. Аналогічні положення закріплюються і в статті 327 Цивільного кодексу України.
Підставою для набуття права комунальної власності, відповідно до частини 2 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування»є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Статтею 170 Цивільного кодексу України встановлено, що держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом. Тобто, від імені та в інтересах держави право власності здійснюють відповідні органи державної влади.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» суб'єктами управління об'єктами державної власності є міністерства та інші органи виконавчої влади (далі - уповноважені органи управління) Згідно п. 18 ч. 1 ст., 6 вказаного Закону, уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань: погоджують передачу об'єктів державної власності в комунальну власність, до сфери управління інших органів, уповноважених управляти об'єктами державної власності, господарських структур або в користування Національній академії наук України, галузевим академіям наук, а також передачу об'єктів комунальної власності в державну власність; у випадках, передбачених законодавством, приймають рішення про передачу об'єктів державної власності в комунальну власність, до сфери управління інших органів, уповноважених управляти об'єктами державної власності, господарських структур або в користування Національній академії наук України, галузевим академіям наук.
Отже, фактично, рішенням виконкому Микільської сільської ради № 62 від 04.05.2006 року «Про оформлення права власності»частина приміщення, в якому перебуває відділення поштового зв'язку - Микільське, Полтавського району, яке є об'єктом державної власності та органом управління якого є Міністерство транспорту та зв'язку України, передано з державної власності у комунальну, що не відповідає вищевказаним нормам чинного законодавства.
Таким чином, оформлення права комунальної власності на частину нежитлових будівель, що розташовані в селі Микільке по вул. Шевченка, 4 за територіальною громадою без погодження із органом управління, здійснено з порушенням вимог ст. 41 Конституції України, ст.4, ст.6 Закону України „Про управління об'єктами державної власності", що порушує право державної власності, тим самим інтереси держави в особі Міністерства транспорту та зв'язку України.
Рішення № 62, прийняте виконавчим комітетом Микільської сільської ради 04.05.06р. яким оформлено право комунальної власності на нежитлові будівлі, що розташовані в селі Микільське по вул. Шевченка,4 за територіальною громадою Микільської сільської ради не відповідає вимогам закону, тому воно має бути скасовано. На підставі ст. 21 ЦК України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом місцевого самоврядування, який суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права.
Реєстрація КП «БТІ та містобудування Полтавського району»права власності на спірну будівлю за територіальною громадою Микільської сільради, з зазначенням комунальної форми власності є недійсною, у відповідності до вимог ч.1 ст. 328 ЦК України, право власності виникає з підстав, передбачених законом.
Відповідачем за даним позовом є Микільська сільська рада, яка згідно ст. 10 ЗУ „Про місцеве самоврядування в Україні" є органом місцевого самоврядування, рішення якого визнається незаконним.
Відповідно до п. 6.1 «Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно», оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про права власності.
Свідоцтво про право власності на нерухоме майно за адресою с. Микільське, вул. Шевченка, 4, Полтавського району, яке видане 26.05.2006 року, на підставі незаконного рішення виконкому сільської ради № 62 від 04.05.2006 року, підлягає анулюванню, згідно вимог ч.1 ст. 328 ЦК України.
Господарським судом першої інстанції вищенаведені обставини справи та вимоги законодавства при прийнятті рішення по справі не враховані.
Колегія суддів зазначає, що рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги норм процесуального права і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, і при їх відсутності - на підставі закону, що регулює подібні відносини, або виходячи із загальних засад і змісту законодавства України.
Обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, які мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Мотивувальна частина рішення повинна містити встановлені судом обставини, які мають значення для справи, їх юридичну оцінку, а також оцінку всіх доказів.
При винесенні рішення по справі господарським судом не з'ясовані всі обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовані норми матеріального права у зв'язку з чим це рішення підлягає скасуванню, а апеляційна скарга задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 99, 101, 103, 105, 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду
Апеляційну скаргу задовольнити.
Рішення господарського суду Полтавської області від 21.09.2010 року скасувати.
Постановити нове рішення.
Позов задовольнити у повному обсязі.
Скасувати рішення № 62 від 04.05.2006 року виконкому Микільської сільської ради "Про оформлення права власності".
Визнати недійсним свідоцтво про право комунальної власності, виданого на підставі рішення виконкому Микільської сільської ради № 62 від 04.05.2006 року;
Визнати право власності за державою в особі Міністерства транспорту та зв'язку України на частину нежитлового приміщення площею 60 кв. м, що розташоване в с. Микільське по вул. Шевченка, 4 Полтавського району Полтавської області, яке перебуває на балансі Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" та використовується під відділення поштового зв'язку Микільське Полтавського району.
Стягнути з Микільської сільської ради (38760, Полтавська область, Полтавський район, с. Микільське, вул. Шевченка, 4, код ЄДРПОУ 21044728) на користь Українського державного підприємства поштовогозв'язкуу в особі Полтавської дирекції Поштампу-ЦПЗ №1 (36014, м. Полтава, вул. Жовтнева, 33, код ЄДРПОУ 21061678) 51 грн. витрат по сплаті державного мита за подання апеляційної скарги.
Дана постанова набирає законної сили з дня її підписання і може бути оскаржена протягом 20 днів до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя
Суддя
Суддя
Повний текст постанови підписано 06.12.2010 року