донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
06.12.2010 р. справа №41/103пн
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:
суддівНовікової Р.Г.
Волкова Р.В., Дучал Н.М.
за участю представників
від позивача:не з'явився
від відповідача:не з'явився
від третьої особи 1:не з'явився
від третьої особи 2:не з'явився
розглянувши у відкритому
судовому засіданні апеляційну скаргуСелянського фермерського господарства «Артеміда»с. Покровське
на рішення
господарського суду Донецької області
від16 вересня 2010р.
(повний текст підписаний 21.09.2010р.)
по справі№41/103пн (суддя Гончаров С.А.)
за позовомПокровської сільської ради с.Покровське Артемівського району
доСелянського фермерського господарства «Артеміда»с. Покровське
за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет споруВідділ Держкомзему в Артемівському районі Донецької області м. Артемівськ
Головне управління Держкомзему у Донецькій області м. Донецьк
провилучення із незаконного володіння земельної ділянки загальною площею 0,25 га, розташовану за адресою: вул. Чапаєва, с. Покровське, Артемівський район Донецької області
Покровська сільська рада Артемівського району звернулась до Селянського фермерського господарства «Артеміда»с. Покровське з позовом про вилучення із незаконного володіння земельної ділянки загальною площею 0,25 га, розташовану за адресою: вул. Чапаєва, с. Покровське, Артемівський район Донецької області.
Ухвалами господарського суду Донецької області від 06.07.2010р. та від 20.07.2010р. до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці позивача залучено відділ Держкомзему в Артемівському районі Донецької області та Головне управління Держкомзему у Донецькій області.
Рішенням господарського суду Донецької області від 16.09.2010р. (повний текст підписаний 21.09.2010р.) у справі №41/103пн позовні вимоги задоволено в повному обсязі.
Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оспорюване рішення та припинити провадження у справі через відсутність предмету спору.
В обґрунтування своєї правової позиції скаржник посилається на недоведеність позовних вимог належними та допустимими доказами, а саме -складення та оформлення акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 04.02.2010р. без дотримання вимог чинного законодавства.
На адресу апеляційної інстанції надходило клопотання з боку позивача від 27.10.2010р. про відкладення розгляду апеляційної скарги.
Від третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору також надійшли клопотання про розгляд апеляційної скарги за відсутності представників Відділу Держкомзему в Артемівському районі Донецької області м. Артемівськ та Головного управління Держкомзему у Донецькій області м. Донецьк
Розгляд апеляційної скарги неодноразово відкладався через нез'явлення представника позивача та необхідність витребування письмових пояснень від сторін. В судове засідання від 06.12.2010р. представники сторін не з'явились.
Колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду відповідно до ст.101 Господарського процесуального кодексу України, на підставі встановлених фактичних обставин, переглядає матеріали господарської справи та викладені в скарзі доводи щодо застосування судом при розгляді норм матеріального та процесуального права, що мають значення для справи. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Розглянувши матеріали господарської справи, апеляційну скаргу, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія апеляційної інстанції дійшла до висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги з огляду на наступне.
Як встановлено господарським судом, на підставі заяви голови СФГ «Артеміда»від 03.10.2006р. рішенням Покровської сільської ради від 20.10.2006р. було внесено зміни до договору оренди земельних ділянок від 06.07.2004р. (зменшений розмір площі земельної ділянки №1 з 1,01 га до 0,76 га). Цим же рішенням вилучену земельну ділянку площею 0,25 га із земель запасу населеного пункту села Покровське, розташовану по вул. Чапаєва, 1, і передано до земель населеного пункту села Покровське.
За результатами перевірки дотримання вимог земельного законодавства СФГ «Артеміда»державними інспекторами Північного регіонального відділу Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області складений відповідний акт від 04.02.2010р.
Під час перевірки було встановлено, що відповідачем використовуються земельні ділянки загальною площею 1,75 га в с. Покровське по вул. Чапаєва, 1 на землях Покровської сільської ради сільськогосподарського призначення для розміщення нежитлових будівель та споруд, що належать СФГ «Артеміда»згідно витягів з реєстру прав власності на нерухоме майно, на підстав договору оренди земельних ділянок від 06.07.2004р. Термін дії цього договору закінчився 06.07.2009р.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про охорону земель»до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі охорони земель на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності.
В подальшому, комісією у складі голови комісії - Покровського сільського голови, членів комісії -фахівців сільської ради, було проведено обстеження земельної ділянки площею 0,25 га, розташовану за адресою: с. Покровське, вул. Чапаєва, про що складено акт обстеження земельної ділянки від 06.05.2010р.
Як зазначається в акті від 06.05.2010р., спірна земельна ділянка відповідно до рішення сільської ради №5/04-44 від 20.10.2006р. передана до земель запасу Покровської сільської ради, але по теперішній час використовується СФГ «Артеміда»без правовстановлюючих документів, для обслуговування нежилих будівель з метою ведення комерційної діяльності.
Апеляційна інстанція погоджується з висновком господарського суду про належність та допустимість наведеного акту, з огляду на приписи статті 189 Земельного кодексу України та статей 12, 20 Закону України «Про охорону земель», Закону України «Про місцеве самоврядування України».
Факт використання спірної земельної ділянки відповідачем також зафіксований в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 18.08.2010р., складеному головним державним інспектором відділу державного контролю за додержанням земельного законодавства Головного Управління Держкомзему України у Донецькій області.
Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, іншими законодавчими актами України.
Статтею 2 Земельного Кодексу України передбачено, що земельні відносини -це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Стаття 12 Земельного кодексу України встановлює повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин. Зокрема, до їх повноважень належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності; додержання земельного та екологічного законодавства.
Підстави набуття права на землю передбачені статтею 116 Земельного кодексу України. У цій статті врегульовані відносини щодо набуття громадянами та юридичними особами права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності. Підставою набуття права на землю у таких випадках є рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
На підставі рішень сільських, селищних, міських рад, а в окремих випадках -районних і обласних рад, земельні ділянки передаються у власність громадян і юридичних осіб із земель комунальної власності шляхом відведення їх в натурі (на місцевості) та оформлення відповідних правовстановлюючих документів.
Порядок надання у постійне користування земельних ділянок встановлений статтею 123 Земельного кодексу України. Так, згідно ч. 1 цієї статті надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі зміни цільового призначення земельних ділянок; надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Згідно статті 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Лише така реєстрація надає документам легітимності.
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Визначення терміну «самовільне зайняття земельних ділянок»наведене в ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель». За приписами цієї статті, самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Рішення позивача про передачу відповідачу у власність спірної земельної ділянки або надання її у користування (оренду) відсутнє, в матеріалах справи також відсутні вчинені відповідачем правочини щодо спірної земельної ділянки.
Матеріалами справи підтверджений факт самовільного заволодіння відповідачем спірною земельною ділянкою. Документи, які підтверджують право відповідача на користування земельною ділянкою загальною площею 0,25 га, розташовану за адресою: вул. Чапаєва, с. Покровське, Артемівський район Донецької області, відповідачем не надано.
Заходів щодо усунення порушень земельного законодавства відповідачем не вжито, самостійно земельну ділянку відповідачем не звільнено.
Згідно статті 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Підприємства, установи, організації та громадяни, винні у самовільному зайнятті земель, зобов'язані самостійно (за власний рахунок) привести ділянку до стану, придатного для використання, відновити порушені межові знаки, знести самовільно зведені будівлі.
Відповідно до ч.3 ст.212 цього Кодексу повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
З огляду на наведене, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду визначила, що доводи заявника, викладені в апеляційній скарзі не обґрунтовані, не доведені належними та допустимими доказами в розумінні статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України та спростовуються наявними в матеріалах справи доказами.
Твердження заявника апеляційної скарги про порушення і неправильне застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права при прийнятті рішення не знайшли свого підтвердження, в зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування рішення господарського суду Донецької області від 16.09.2010р. (повний текст підписаний 21.09.2010р.) у справі №41/103пн колегія суддів апеляційної інстанції не вбачає.
Результати розгляду апеляційної скарги оголошені в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті державного мита за подання апеляційної скарги покладаються на заявника апеляційної скарги.
Керуючись ст. ст. 49, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
Апеляційну скаргу Селянського фермерського господарства «Артеміда»с. Покровське на рішення господарського суду Донецької області від 16.09.2010р. (повний текст підписаний 21.09.2010р.) у справі №41/103пн - залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Донецької області від 16.09.2010р. (повний текст підписаний 21.09.2010р.) у справі №41/103пн - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.
Головуючий Р.Г. Новікова
Судді: Р.В. Волков
Н.М.Дучал
Надруковано 6 примірників: 1 -позивачу; 1 -відповідачу 1; 2 - третім особам; 1 -до справи; 1 - ДАГС