Справа № 758/12793/24
3/758/273/25
Категорія 469
Київ
08 квітня 2025 року
Суддя Подільського районного суду м. Києва Блащук А. М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення передбачене ст. 212-21 КУпАП стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рестрація за адресою:
АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,
за ст. 212-21 КУпАП, -
26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ (далі - Закон), який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства з питань запобігання корупції перевіряти Звіти.
Політичні партії мали подати Звіт за 2022 рік (квартальні або річні) протягом 120 днів з дня набрання чинності вказаних Законом № 3337-ІХ. Граничний термін подання політичними партіями Звітів за 2022 рік (квартальні або річні) - 26 березня 2024 року.
Крім того, політичні партії мали подати Звіт за 2023 рік (квартальні або річні) протягом
90 днів з дня набрання чинності вказаним Законом № 3337-ХІ. Граничний термін подання політичними партіями Звітів за 2023 рік (квартальні або річні) - 26 березня 2024
Частиною 20 статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» передбачено, що протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство на своєму офіційному веб-сайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.
Список політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк (далі - Списки), розміщений на офіційному веб-сайті Національного агентства за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/82651/, https://nazk.gov.ua/uk/82563//.
Політична партія «Велика Україна» (ідентифікаційний код - 34728168, далі - Партія) зазначена у пункті 50 списоку політичних партій, якими не подано або подано не в повному обсязі Звіти про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2022 рік для оприлюднення на сайті Національного агентства.
Політична партія «Велика Україна» (ідентифікаційний код - 34728168, далі - Партія) зазначена у пункті 2, списку політичних партій, якими не подано або подано не в повному обсязі Звіти про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2023 рік для оприлюднення на сайті Національного агентства.
Враховуючи положення ч. 3 ст. 21 Закону, ч. 4 ст. 105 Цивільного кодексу України, з моменту набрання законної сили рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду
від 11.01.2023 у справі № П/857/13/22, ОСОБА_1 визначено як голову Комісії з припинення (ліквідаційної комісії) Партії.
Відповідно до ч. 5 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Таким чином, враховуючи вищевикладене Звіти Партій , що перебувають у стані ліквідації / припинення, необхідно подавати за відповідні періоди до дати ліквідації / припинення, шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Отже, станом на дату вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 як головою Комісії з припинення політичної партії «Велика Україна», не подано до Національного агентства Звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2022 рік та 2023 рік (квартальні та річні) (далі - Звіти). Як убачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, граничний термін подання політичними партіями Звітів за 2022 рік було 26 квітня 2024 року; граничний термін подання політичними партіями Звітів за 2023 рік було 26 березня 2024 року. Чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачене ст. 212-21 КУпАП.
Судове засідання було призначено на 10.01.2025, однак 25.12.2024 на адресу суду від ОСОБА_1 надійшли додаткові пояснення у справі, де останній зазначає, що протоколи НАЗК складені неправомірно та помилково, тому що 11.01.2023 колегія суддів Восьмого ААС завершила розгляд адміністративної справи № 857/23/22 про заборону Політичної партії «Велика Україна», задовольнивши повністю позов Міністерства юстиції України.
ОСОБА_1 в поясненнях зазначає, що з того часу Партія не має права здійснювати будь-яку політичну діяльність, адже це заборонено рішенням суду. ОСОБА_1 вказує те, що суд також прийняв рішення - передати майно, кошти та інші активи Політичної партії «Велика Україна», її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень у власність держави. З 01.03.2023 відповідно до даних державного реєстру юридичних осіб - Партія знаходиться в стані припинення, № запису 1000711130011029960, внесення СР щодо припинення ЮО, що не пов'язано з її банкрутством. Голова партії не має прав представляти партію у відносинах з іншими органами, організаціями, виступати від її імені, підписувати та подавати будь-які документи, виконувати свої статутні повноваження. В додаткових поясненнях ОСОБА_1 просить розглядати справу без його присутності за наявними матеріалами справи та поясненнями, так як воєнний стан - не має можливості прибути на судове засідання.
Також 02.01.2025 на адресу суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, обґрунтовуючи це тим, що в умовах воєнного стану не має можливості прибути на засідання.
Суд ухвалив задовольнити клопотання ОСОБА_1 , та відкласти розгляд справи на 08.04.2025. Однак 08.04.2025 в судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, проте в своїх додаткових поясненнях та клопотання просив проводити розгляд за наявними матеріалами без його участі.
Дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, суддя дійшов висновку про наступне.
Ст. 212-21 КУпАП, передбачає адміністративну відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
У частині 9 статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» визначено, що політична партія зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Згідно з пунктами 1, 2 розділу II та пунктами 1, 8, 9 розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) керівника (уповноваженої особи) політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.
Стаття 3 Закону України «Про політичні партії в Україні» передбачає, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Відповідно до частини 1 статті 19 Закону України «Про політичні партії в Україні» у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності; заборона політичної партії.
Датою вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП, слід вважати 27.03.2024 (наступний день після спливу граничного граничного терміну подання Звіту політичної партії «Велика Україна» за 2023 рік (квартальних або річного)) та 27.04.2024 (наступний день пісял спливу граничного терміну подання Звіту політичної партії «Велика Україна» за 2022 рік (квартальних або річних)).
Датою виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП, слід вважати день опублікування на офіційному вебсайті Списків політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк, тобто 04.04.2024 (день опублікування на офіційному вебсайті Списку політичних партій, які не подали Звітим за 2023 рік) та 10.04.2024 (день опублікування на офіційному вебсайті Списків політичних партій, які не подавали Звіти за 2022 рік)
Статтею 14 КУпАП визначено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв?язані з недодержанням установлених правил, зокрема, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов?язків.
Суд дослідив матеріали у справі про адміністративне правопорушення, а саме:
- протокол про адміністративне правопорушення від 18.09.2024 № 50-33/271 стосовно ОСОБА_1 ;
- копію документів;
- витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-
підприємців та громадських формувань
- роздруківку з вебсайту Національного агентства щодо оприлюднення Списку політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк;
- роздруківку з вебсайту Національного агентства щодо оприлюднення Списку політичних партій, які не подали свої Звіти за 2023 рік у визначений Законом строк;
- копію Статуту політичної партії «Велика Україна» (нова редакція);
- копію наказу Національного агентства «Про внесення змін у додаток до наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 16.01.2024 № 24/24» від 24.05.2024
№ 127/24;
- копію листа Національного агентства про надання пояснень та складання
протоколу від 16.04.2024 №50-20/25988-24;
- копію листа Національного агентства про надання пояснень та складання
протоколу від 11.09.2024 № 50-20/66655-24.
- роздруківку з вебсайту Національного агентства щодо повідомлення про
дату, на яку ОСОБА_1 запрошено для надання пояснень та складання
протоколу про адміністративне правопорушення.
Датою вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП, слід вважати 27.03.2024 (наступний день після спливу граничного граничного терміну подання Звіту політичної партії «Велика Україна» за 2023 рік (квартальних або річного)) та 27.04.2024 (наступний день пісял спливу граничного терміну подання Звіту політичної партії «Велика Україна» за 2022 рік (квартальних або річних)).
Датою виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП, слід вважати день опублікування на офіційному вебсайті Списків політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк, тобто 04.04.2024 (день опублікування на офіційному вебсайті Списку політичних партій, які не подали Звітим за 2023 рік) та 10.04.2024 (день опублікування на офіційному вебсайті Списків політичних партій, які не подавали Звіти за 2022 рік)
Однак 11 січня 2023 року колегія суддів Восьмого ААС завершила розгляд адміністративної справи № 857/23/22 про заборону Політичної партії «ВЕЛИКА УКРАЇНА». Тому на момент вчинення та момент виявлення адміністративного правопорушення, ОСОБА_1 не мав права представляти Партію у відносинах з іншими органами, організаціями, виступати від імені Партії, підписувати та подавати будь-які документи Партії, виконувати свої статутні повноваження, тощо.
Національним агентством з питань запобігання корупції не наведено доказів, що з моменту, як партія знаходиться в стані припинення, що не пов'язано з її банкрутством, голова партії (як і голова ліквідаційної комісії) має право представляти партію у відносинах з іншими органами, організаціями, виступати від її імені, підписувати та подавати будь-які документи, виконувати інші дії саме щодо своїх статутних повноважень, а не щодо тих, що пов'язані із припиненням діяльності партії.
Таким чином суд, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному та повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності вважає, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого
ст. 212-21 КУпАП.
Відповідно до статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події, складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Керуючись ст. ст. 23, 33, 38, 212-12 221, 247, 284, 287,294, 303, 307,308 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 212-21 КУпАП закрити відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП - у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня її винесення.
Суддя А. М. Блащук