Справа № 758/12795/24
3/758/274/25
Категорія 469
Київ
08 квітня 2025 року Суддя Подільського районного суду м. Києва Блащук А. М., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , фактично проживає за адресою:
АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,
за ст. 212-21 КУпАП, -
26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ (далі - Закон), який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства з питань запобігання корупції перевіряти Звіти.
Частиною 9 ст. 17 Закону передбачено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Відповідно до п. З розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021
№ 507/36129 - політична партія подає до Національного агентства Звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за І квартал 2024 року до 10 травня,
а за II квартал - до 09 серпня наступного за звітним періодом року.
Частиною 20 ст. 17 Закону передбачено, що протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство на своєму офіційному вебсайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.
Список політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк (далі - Список), розміщений на офіційному вебсайті Національного агентства за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/82675/, https://nazk.gov.ua/uk/82938/
Політична партія «Велика Україна» (ідентифікаційний код - 34728168, далі - Партія) зазначена у пункті 57 списку політичних партій, які не виконали вимоги закону щодо звітування до НАЗК за I квартал 2024 року про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
Політична партія «Велика Україна» (ідентиф. код - 34728168, далі - Партія) зазначена у пункті 51, списку політичних партій, які не подали звіти до НАЗК за IІ квартал 2024 року.
Частиною 2 ст. 21 Закону визначено, що заборона діяльності політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших структурних утворень, передбачених статутом партії, припинення членства в політичній партії, а також прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, та його територіальними органами рішень про припинення політичної партії та її структурних утворень відповідно.
Частина 3 ст. 21 Закону прямо вказує на те, що у разі, якщо в рішенні суду про анулювання реєстрації політичної партії не призначена комісія з припинення (ліквідаційна комісія) політичної партії, її структурних утворень, які мають статус юридичної особи, в рішенні про припинення політичної партії, її структурних утворень визначається як голова комісії з притінення (ліквідаційної комісії) політичної партії, її структурних утворень керівник органу управління або особа, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, якщо інше не встановлено рішенням суду.
Положенням ч. 4 ст. 105 Цивільного кодексу України визначено, що до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Враховуючи положення ч. 3 ст. 21 Закону, ч. 4 ст. 105 Цивільного кодексу України з моменту набрання законної сили рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду
від 11.01.2023 у справі № П/857/13/22, Кравчука Дмитра Олеговича визначено як голову Комісії з припинення (ліквідаційної комісії) Партії.
Відповідно до ч. 5 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Таким чином, враховуючи вищевикладене Звіти Партій, що перебувають у стані ліквідації / припинення, необхідно подавати за відповідні періоди до дати ліквідації / припинення, шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Отже, станом на дату складання протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 як головою Комісії з припинення політичної партії «Велика Україна», ідентифікаційний код - НОМЕР_2 (далі - Партія) не подано Звіти за І квартал 2024 року та II квартал 2024 року до Національного агентства через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (далі - Реєстр), про що свідчать Списки, оприлюднений на офіційному вебсайті Національного агентства.
Таким чином, з огляду на вищевикладене неподання Звітів політичної партії за І квартал 2024 року до 10 травня 2024 року та за II квартал 2024 року до 09 серпня 2024 року є порушенням вимог ст. 17 Закону, за що ст. 212-21 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність.
Судове засідання було призначено на 10.01.2025, однак 25.12.2024 на адресу суду від ОСОБА_1 на адресу суду надійшли додаткові пояснення у справі, де останній зазначає, що протоколи НАЗК складено неправомірно та помилково, тому що 11.01.2023 колегія суддів Восьмого ААС завершила розгляд адміністративної справи № 857/23/22 про заборону Політичної партії «Велика Україна», задовольнивши повністю позов Міністерства юстиції України.
ОСОБА_1 в поясненнях зазначає, що з того часу Партія не має права здійснювати будь-яку політичну діяльність, адже це заборонено рішенням суду. ОСОБА_1 вказує також те, що суд також прийняв рішення - передати майно, кошти та інші активи Політичної партії «Велика Україна», її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень у власність держави. З 01.03.2023 відповідно до даних державного реєстру юридичних осіб - Партія знаходиться в стані припинення, № запису 1000711130011029960, внесення СР щодо припинення ЮО, що не пов'язано з її банкрутством. В додаткових поясненнях
ОСОБА_1 просить розглядати справу без його присутності за наявними матеріалами справи та поясненнями, так як воєнний стан - не має можливості прибути на судове засідання.
Також 02.01.2025 на адресу суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, обґрунтовуючи це тим, що в умовах воєнного стану не має можливості прибути на засідання.
Суд ухвалив задовольнити клопотання ОСОБА_1 , та відкласти розгляд справи на 08.04.2025. Однак 08.04.2025 в судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, проте в своїх додаткових поясненнях та клопотання просив проводити розгляд за наявними матеріалами без йог участі.
Дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, суддя дійшов висновку про наступне.
Ст. 212-21 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
У ч. 9 ст. 17 Закону визначено, що політична партія зобов'язана подати до Національного агентства Звіт (у тому числі її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства.
Згідно з п.п. 1, 2 розділу II, п.п. 1, 8, 9 розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту (далі - уповноважена особа), до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) керівника (уповноваженої особи) політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.
У ст. З Закону передбачено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
У відповідності до ч. 1 ст. 19 Закону у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності; заборона політичної партії.
Датою вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 21221 КУпАП, слід вважати 11.05.2024 (наступний день після спливу граничного терміну подання Звіту політичної партії «Велика Україна» за І квартал 2024 року) та 10.08.2024 (наступний день після спливу граничного терміну подання Звіту політичної партії «Велика Україна» за II квартал 2024 року).
Датою виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 21221 КУпАП, слід вважати день опублікування на офіційному вебсайті Списків політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк, тобто 20.05.2024 (день опублікування на офіційному вебсайті Списку політичних партій, які не подали Звіти за І квартал 2024 року) та 19.08.2024 (день опублікування на офіційному вебсайті Списку політичних партій, які не подали Звіти за II квартал 2024 року).
Суд дослідив матеріали у справі про адміністративне правопорушення, а саме:
- протокол про адміністративне правопорушення від 18.09.2024 № 50-33/272 стосовно ОСОБА_1 ;
- копію документів;
- витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
- роздруківку з вебсайту Національного агентства щодо оприлюднення
Списку політичних партій, які не подали свої Звіти за І квартал 2024 року
у визначений Законом строк;
- роздруківка з вебсайту Національного агентства щодо оприлюднення
Списку політичних партій, які не подали свої Звіти за ІІ квартал 2024 року
у визначений Законом строк
- копію статуту політичної партії «Велика Україна Копія Статуту політичної партії «Велика Україна» (нова редакція);
- копію наказу Національного агентства «Про внесення змін у додаток до наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 16.01.2024
№ 24/24» від 24.05.2024 № 127/24 ;
- копію листа Національного агентства про надання пояснень та складання
протоколу від 16.04.2024 № 50-20/25988-24;
- копію листа Національного агентства про надання пояснень та складання
протоколу від 11.09.2024 № 50-20/66655-24.
- роздруківку з вебсайту Національного агентства щодо повідомлення про
дату, на яку ОСОБА_1 запрошено для надання пояснень та складання
протоколу про адміністративне правопорушення.
Датою вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП, слід вважати 11.05.2024 (наступний день після спливу граничного терміну подання Звіту політичної партії «Велика Україна» за І квартал 2024 року) та 10.08.2024 (наступний день після спливу граничного терміну подання Звіту політичної партії «Велика Україна» за II квартал 2024 року).
Датою виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 21221 КУпАП, слід вважати день опублікування на офіційному вебсайті Списків політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк, тобто 20.05.2024 (день опублікування на офіційному вебсайті Списку політичних партій, які не подали Звіти за І квартал 2024 року) та 19.08.2024 (день опублікування на офіційному вебсайті Списку політичних партій, які не подали Звіти за II квартал 2024 року).
Однак 11 січня 2023 року колегія суддів Восьмого ААС завершила розгляд адміністративної справи № 857/23/22 про заборону Політичної партії «ВЕЛИКА УКРАЇНА». Тому на момент вчинення та момент виявлення адміністративного правопорушення, ОСОБА_1 не мав права представляти Партію у відносинах з іншими органами, організаціями, виступати від імені Партії, підписувати та подавати будь-які документи Партії, виконувати свої статутні повноваження, тощо.
Таким чином, суд, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності вважає, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого
ст. 212-21 КУпАП.
Відповідно до статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Відповідно до вимог п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події, складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Керуючись ст. ст. 23, 33, 38, 212-12 221, 247, 284, 287,294, 303, 307,308 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 212-21 КУпАП закрити відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП - у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня її винесення.
Суддя А. М. Блащук