Рішення від 22.05.2025 по справі 200/2578/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2025 року Справа№200/2578/25

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_3 ) у якій просить:

визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка виразилася у невиданні військово-облікового документу встановленого зразку з відміткою про виключення з військового обліку позивача, відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

зобов'язати відповідача видати позивачу військово-обліковий документ встановленого зразку з відміткою про виключення з військового обліку відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

зобов'язати відповідача здійснити заходи щодо зняття позивача з розшуку в якості особи, яка скоїла адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП.

В обґрунтування позову зазначено таке.

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів 20.01.2020 на підставі постанови ВЛК ОСОБА_2 визнано непридатним з виключенням з військового обліку та він перебуває в категорії обліку « ІНФОРМАЦІЯ_4 », що підтверджується сформованим електронним військово-обліковим документом в «Резерв +» номер у реєстрі «Оберіг» 240420236428550100036 та наданою фотокопією тимчасового посвідчення військовозобов'язаного від 20.02.2020 № 849, яке було незаконно вилучено у позивача співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_5 .

У березні 2023 року у позивача співробітниками відповідача вилучено військово-обліковий документ, оскільки такий не є документом встановленого зразка та підлягає заміні. Позивач неодноразово звертався до ІНФОРМАЦІЯ_5 із вимогою видати йому військово-обліковий документ, на що отримував відмову, мотивовану необхідністю повторно пройти ВЛК.

10 січня 2025 року ОСОБА_2 знову звернувся із відповідною вимогою, на що отримав листа, який не містить відповіді по суті питання, а коли він звернувся особисто йому повідомили про необхідність пройти ВЛК.

Крім того, позивач зазначає, що відповідачем здійснюються дії щодо його призову шляхом направлення повісток про прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Також відповідачем направлено до ГУНП в Донецькій області відомості щодо позивача, як особи, що скоїла адміністративні правопорушення за статтями 210, 210-1 КупАП.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду за захистом порушених прав.

Ухвалою суду від 11.04.2025 у задоволенні заяви ОСОБА_2 про вжиття заходів забезпечення позову відмовлено.

Ухвалою суду від 15.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 200/2578/25. Розгляд справи вирішено здійснювати у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

23 квітня 2025 року до суду надійшов відзив ІНФОРМАЦІЯ_5 , де відповідач спростовує доводи позивача та просить суд у позові відмовити, з огляду на таке.

Позовні вимоги ґрунтуються на одному документів, яким є військово-обліковий документ (тимчасове посвідчення від 20.02.2020 № 849), однак встановити відповідність вказаних документів не є можливим, оскільки документи по ІНФОРМАЦІЯ_5 були вилучені на підставі протоколів обшуку.

Окрім того, надана позивачем копія військово-облікового документа (тимчасове посвідчення від 20.02.2020 № 849) викликає сумнів у дійсності такого з огляду на ряд невідповідностей.

Ухвалою суду від 02.05.2025 витребувано у Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Маріуполі) ТУ ДБР у м. Краматорську та у СВ ВСП ГУНП в Харківській області докази у справі.

Судом встановлено такі фактичні обставини у справі.

ОСОБА_1 громадянин України, паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно відомостей мобільного застосунку для уточнення облікових даних « ІНФОРМАЦІЯ_6 »+ ОСОБА_1 виключено з військового обліку, підстава зняття/виключення - непридатний (постанова ВЛК від 20.01.2020).

Наявне у матеріалах справи тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 , видане ОСОБА_1 містить відомості про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку за гр. ІІ, ст. 66 «а» наказу МОУ № 402 від 2008 року.

Повторному медичному пересвідченню не підлягає.

Вказане посвідчення видано за підписом військового комісару ІНФОРМАЦІЯ_7 та скріплено відповідною печаткою 20.02.2020.

Також на вказаному посвідченні містяться засвідчені підписом печатки ІНФОРМАЦІЯ_7 про те, що ОСОБА_1 10.01.2020 взято на військовий облік, 20.01.2020 знято з військового обліку та печатка ІНФОРМАЦІЯ_5 про зняття з обліку 27.07.2022.

09 січня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою про видачу йому документу встановленого зразка, який станом на сьогоднішній день підтверджує статус ОСОБА_1 , як невійськовозобов'язаного.

У додатках до цієї заяви рахуються: витяг з мобільного застосунку «Резерв +», сформований 08.01.2025, копія паспорта, РНОКПП.

17 лютого 2025 року відповідачем на заяву позивача від 09.01.2025 листом № 19/949 повідомлено, що заявнику 20.02.2020 ІНФОРМАЦІЯ_8 видано тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 . Надалі роз'яснено про право звернення до районного ТЦК та СП для уточнення відомостей військово облікового документа.

Згідно відповіді ГУНП в Донецькій області Краматорське РУП від 16.01.2025 № 5аз/201/02-2025 на адвокатський запит адвоката позивача повідомлено, що на підставі звернення ІНФОРМАЦІЯ_5 про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за ст. 210, 210-1 КУпАП ця інформація зареєстрована в ІТС «Інформаційного порталу Національної поліції України».

Відповідачем до матеріалів справи надано такі письмові докази:

протокол обшуку від 01.08.2022 за у кримінальному провадження ЄРДР 42022051110000025, протокол обшуку від 11.02.2025, складений слідчим СВ ВСП ГУНП в Харківській області у кримінальному провадження ЄРДР № 42024051110000062.

ГУНП у Харківській області на виконання вимог ухвали суду від 02.05.2025 надано копію облікової картки військовозобов'язаного ОСОБА_1 , яка була вилучена у ході проведення обшуку 11.02.2025 у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_9 згідно протокол обшуку від 11.02.2025, у кримінальному провадження ЄРДР № 42024051110000062.

Згідно відомостей вказаної облікової картки до військового квитка серії НОМЕР_4 ОСОБА_1 20.01.2020 комісією при ІНФОРМАЦІЯ_10 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за гр. ІІ ст. 66а розкладу хвороб наказ МО України 2008 року № 402, повторному огляду не підлягає

Військовий квиток видано 20.02.2020 ІНФОРМАЦІЯ_8 .

ОСОБА_1 прийнятий на облік 10.01.2020 та знятий з обліку 20.01.2020, вибув за ст. 37 п. 6 п.п.3 ЗУ «ВО і ВС» - через хворобу.

Правова позиція суду обґрунтована таким.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, який затверджено Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX в Україні введено воєнний стан, який триває і по теперішній час.

Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232)

Стаття 1. Військовий обов'язок

9. Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:

допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;

призовники - особи, які взяті на військовий облік;

військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

До категорії військовослужбовців прирівнюються іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону проходять військову службу у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України.

Призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку

10. Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:

уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;

прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;

проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;

проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;

виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Стаття 2. Військова служба і виконання військового обов'язку в запасі

Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Стаття 37. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього

6. Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки … підлягають громадяни України, які: 3) визнані непридатними до військової служби;

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Аналогічне викладено у п. 3 ч. 6 ст. 37 цього закону у редакції, чинній на момент виключення позивача з військового обліку.

Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон № 3543)

Стаття 22. Обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації

1. Громадяни зобов'язані:

з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;

проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.

6. У період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

Закон України від 16.03.2017 № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон України № 1951)

Стаття 1. Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів

Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Стаття 2. Основні завдання Реєстру

1. Основними завданнями Реєстру є:

1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;

Стаття 3. Основні засади ведення Реєстру

1. Основними засадами ведення Реєстру є:

1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.

2. Оформлення документів військового обліку громадян України здійснюється з використанням засобів Реєстру.

Стаття 5. Суб'єкти Реєстру

8. Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

9. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Стаття 7. Персональні дані призовника, військовозобов'язаного та резервіста

17-1) відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку;

34) відомості про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Стаття 8. Службові дані призовника, військовозобов'язаного та резервіста

1. До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать:

1) відомості про виконання військового обов'язку;

2) відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи);

Стаття 9. Права та обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів

1. Призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:

1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

Стаття 10. Гарантії захисту та безпеки персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів

4. За внесення завідомо недостовірної інформації про призовників, військовозобов'язаних та резервістів органи ведення Реєстру несуть відповідальність відповідно до законодавства.

Стаття 16. Прикінцеві положення

2. Частину першу статті 34 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (Відомості Верховної Ради України, 2006 p., № 38, ст. 324; 2015 p., № 22, ст. 151) викласти в такій редакції:

"1. Персонально-якісний облік призовників і військовозобов'язаних передбачає облік відомостей (біографічні дані, стан здоров'я, результати співбесід тощо) щодо призовників і військовозобов'язаних, які узагальнюються в особових справах призовників або в облікових картках військовозобов'язаних та реєструються в Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних. Ведення персонально-якісного обліку покладається на районні (міські) військові комісаріати".

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин)

Загальні питання.

2. На військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі - Збройні Сили та інші військові формування).

6. Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає:

оповіщення резервістів та військовозобов'язаних про виклик до районного (об'єднаного районного) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу, міського (районного у містах, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів України;

прибуття резервістів та військовозобов'язаних до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, уточнення своїх персональних даних, внесення відповідних змін у військово-облікові документи та до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

перевірку підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення;

документальне оформлення призову на військову службу під час мобілізації;

відправлення призваних громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період до місць проходження військової служби.

21. За викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

22. Резервісти та військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів України, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ.

27. Під час мобілізації громадяни викликаються з метою:

1) до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів:

взяття на військовий облік;

проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);

призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби;

28. Виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).

55. Військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов'язку, виданий до дня набрання чинності Законом України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», є чинним та не потребує обов'язкової заміни у разі (з підстав) затвердження органом державної влади нової форми військово-облікового документа.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 1487)

19. Призовники, військовозобов'язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом.

20. Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

79. Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки:

організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку;

проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;

виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку;

виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

81. Взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 559 у редакції, чинній на момент спірних правовідносин)

Пунктом 2 цієї постанови установлено, що військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.

Пункт 4 Порядку. У разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Пункт 6 Порядку. Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

3) визнані непридатними до військової служби;

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Висновки суду.

Отже, предметом спору у цій справі є з'ясування судом чи допущено відповідачем протиправну бездіяльність, яка виразилися у невидачі позивачу військово-облікового документу встановленого зразку з відміткою про виключення його з військового обліку.

Відповідаючи на вказане питання, суд посилатиметься на наведені вище положення законодавства України.

Перше, що належить відмітити, це безпідставність покликань відповідача на необхідність особистої явки позивача, так, як абз.2 п. 81 Порядок № 1487 передбачено, що особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова. Водночас п. 4 Порядку № 559 визначено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку.

Водночас суд звертає особливу увагу, що позивач вже перебуває у статусі невійськовозобов'язаного, тому за умови належного виконання відповідачем його функціональних обов'язків позивачу не потрібно було би звертатися із відповідною заявою.

Позаяк подання особистої заяви у паперовому вигляді, як визначено у п. 4 Порядку № 559 передбачено для уточнення відомостей у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, суд вкотре наголошує, що позивач до вказаних категорій не належить, оскільки виключений з військового обліку.

По друге, відповідач у відзиві стверджує, що наданий позивачем військово-обліковий документ (тимчасове посвідчення № 849, видане 20.02.2020) є сумнівним доказом.

Суд зі свого боку звертає увагу, що у позивача наявний витяг з мобільного застосунку для уточнення облікових даних «Резерв+», де вказано, що ОСОБА_1 , виключено з військового обліку, підстава зняття/виключення - непридатний (постанова ВЛК від 20.01.2020).

Саме на відповідача, як суб'єкта ведення реєстру, в силу Закону № 1951 покладається відповідальність за достовірність внесених даних.

Поки у судовому порядку не доведено їх сфальшованість, позивач вважається виключеним з військового обліку.

Водночас суду не потрібно й не належить до його компетенції установлювати юридичний факт чи є позивач невійськовозобов'язаним, вказаний юридичний факт, як вже відзначалося, слідує із наданих позивачем документів, а саме згідно тимчасового посвідчення № 849, видане 20.02.2020 та витягу з мобільного застосунку для уточнення облікових даних «Резерв+»

Тому за відсутності інших фактичних даних, наявні у матеріалах справи письмові докази свідчать, що позивач є невійськовозобов'язаним, а тому перелічені Законами України № 2232 та № 3543 обов'язки його не стосуються.

Суд звертає увагу, що п. 55 Порядок № 560 та п. 2 Постанови № 559 установлено, що військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов'язку, виданий до дня набрання чинності Законом України від 11.04.2024 №3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», є чинним та не потребує обов'язкової заміни.

Наведені положення є підставою для висновку суду про правомірність та обґрунтованість позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка виразилися у не невидачі військово-облікового документу встановленого зразку з відміткою про виключення з військового обліку позивача, відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та відповідність обраного способу захисту шляхом зобов'язання відповідача видати позивачу військово-обліковий документ встановленого зразку з відміткою про виключення з військового обліку відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити заходи щодо зняття позивача з розшуку в якості особи, яка скоїла адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП, суд вважає похідними від основних вимог та задовольняє такі.

Крім того, суд у цій частині суд виходить з того, що судовий захист порушених прав має бути ефективним та забезпечувати принцип процесуальної економії, зміст якого полягає у тому, що особі не потрібно буде додатково звертатися за захистом порушених прав про які йдеться у цьому рішенні.

Відповідно рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003 № 3-рп/2003 правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.

Отже, позов ОСОБА_1 належить задовольнити у повному обсязі.

Щодо судового збору.

Пунктом 3 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою справляється судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що наразі складає 1211,20 грн.

Водночас, відповідно ч. 3 ст. 4 Закону України “Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Отже, оскільки позивач звернувся до суду в електронній формі, то розмір судового збору має складати - 968,96 грн.

Стаття 139 КАС України.

1. При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Пунктом 7 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 передбачено, що Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.

Ураховуючи, що судовий збір стягується за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, а ІНФОРМАЦІЯ_3 не є юридичною особою, не має рахунків в органах Казначейства, то судовий збір стягується за рахунок ІНФОРМАЦІЯ_3 , однак в особі ІНФОРМАЦІЯ_11 у розмірі 968,96 грн. Про інші судові витрати суду не заявлено.

В іншій частині надміру сплачений позивачем судовий збір підлягає поверненню позивачу за правилами установленими ст. 7 Закону України “Про судовий збір».

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка виразилася у невиданні ОСОБА_1 військово-облікового документу встановленого зразку з відміткою про виключення з військового обліку відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_12 видати ОСОБА_1 військово-обліковий документ встановленого зразку з відміткою про виключення з військового обліку відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_12 здійснити заходи щодо зняття ОСОБА_1 з розшуку в якості особи, яка скоїла адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) в особі ІНФОРМАЦІЯ_11 ; АДРЕСА_4 , ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) судовий збір в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду складено у повному обсязі - 22.05.2025.

Суддя І.В. Буряк