Справа № 560/6488/25
іменем України
21 травня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Позивачка звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Позов мотивований тим, що пенсійний орган неправомірно здійснив позивачці розрахунок житлової субсидії на послугу з постачання природного газу на опалення за діючим тарифом ГК "Нафтогаз Україна" в розмірі 7,95689 грн за 1 метр кубічний. 28.03.2025 письмово звернулася до Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з проханням здійснити перерахунок та виплату житлової субсидії за період з 01.05.2024 по 30.04.2025 по тарифах ТОВ "Львівснергозбут". У відповіді на письмову заяву від 28.03.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило в здійсненні перерахунку житлової субсидії з 01.05.2024 по 30.04.2025 не посилаючись на жоден правовий акт, чим порушує її права.
Ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався та відзиву на позовну заяву не подав.
З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
24.09.2021 позивач подала до ТОВ "Львівенергозбут" заяву-приєднання до договору постачання природного газу побутовим споживачам на умовах комерційної пропозиції "Базова (травень 2021)" від 25.04.2021.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.11.2023 у справі №560/12505/23, яке набрало законної сили згідно постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 20.03.2024, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату житлової субсидії за період з 01.01.2023 по 30.04.2023 по тарифах ТОВ «Львівенергозбут».
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.11.2023 у справі №560/12505/23 ОСОБА_1 проведено перерахунок житлової субсидії (послуги з постачання природного газу на опалення та на газову плиту (для приготування їжі)) з урахуванням тарифу за січень 2023 року в розмірі 29,20 грн за 1 куб. метр природного газу згідно довідки від 27.12.2023 №906-202-020ХМ, виданої ТОВ «Львівенергозбут». Розмір житлової субсидії за період з 01.01.2023 по 31.01.2023 склав 7866,71 грн.
При обчисленні житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг на опалювальний сезон 2023 - 2024 років враховані доходи заявниці за в розмірі 35567,58 грн (пенсія за серпень 2023 року 5927,93 грн * 6 (пункти 35-37 Положення)). Середньомісячний сукупний дохід домогосподарства становить: 35567,58 грн/6 (місяців) = 5927,93 грн. Середньомісячний сукупний дохід на одного члена домогосподарства склав 5927,93 грн.
28.05.2024 ОСОБА_1 звернулася до головного управління із заявою щодо перерахунку житлової субсидії з 01.05.2023 з урахуванням рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.11.2023 у справі №560/12505/23.
У відповідь на заяву головне управління листом від 14.06.2024 №11227-9979/Ц-03/8-2200/24 повідомило позивачу про відсутність підстав для проведення перерахунку житлової субсидії з 01.05.2023, оскільки зазначеним судовим рішенням не зобов'язано головне управління проводити перерахунки житлової субсидії в подальшому.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2024 року по справі № 560/9731/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 житлової субсидії за період з 01.05.2023 по 30.04.2024 по тарифах ТОВ "Львівенергозбут".
Позивачка 28.03.2025 письмово звернулася до Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з проханням здійснити перерахунок та виплату житлової субсидії за період з 01.05.2024 по 30.04.2025 по тарифах ТОВ "Львівснергозбут".
У відповіді на письмову заяву від 28.03.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило в здійсненні перерахунку житлової субсидії з 01.05.2024 по 30.04.2025.
Не погоджуючись з такою відмовою, позивачка звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848.
Пунктом 119 Положення №848 визначено, що за рішенням уповноваженого органу надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли:
- домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг);
- громадянин не виконує зобов'язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг;
- у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;
- громадянин не повідомив уповноваженому органу про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення;
- настали умови, у тому числі під час отримання житлової субсидії, зазначені у підпунктах 2, 4, 8-10 пункту 14 цього Положення, виявлені, зокрема, на підставі рекомендацій Мінфіну, отриманих відповідно до Закону України “Про верифікацію та моніторинг державних виплат»;
- плата за житлово-комунальні послуги, витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги або витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку відповідно до договору, нормативно-правового або розпорядчого акта здійснюються третьою особою за її рахунок або виконавчим органом за рахунок коштів місцевого бюджету.
Крім цього, пунктом 120 Положення №848 передбачено, що надання субсидії припиняється також за рішенням уповноваженого органу у разі, коли:
- виникли обставини, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема у разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення (будинок), іншу місцевість, у разі смерті одинокої особи;
- громадянин, якому призначено житлову субсидію, звернувся із заявою про припинення її надання.
Відповідно до пункту 121 Положення №848 надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою).
У разі прийняття рішення про припинення надання житлової субсидії уповноважений орган повідомляє одержувачу житлової субсидії про прийняте рішення протягом трьох робочих днів з дня його прийняття. Водночас уповноважений орган інформує одержувача про прийняте рішення із зазначенням причин відмови та порядку оскарження прийнятого рішення в порядку, встановленому пунктом 62 цього Положення.
За змістом пункту 125 Положення №848 у випадках, зазначених в абзацах четвертому - дев'ятому пункту 119 цього Положення, на вимогу уповноваженого органу, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином.
Вимогами пункту 127 Положення №848 передбачено, що у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.
Разом з тим, спірні правовідносини також регулюються приписами Цивільного кодексу України та Порядкку повернення коштів, надмірно виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29.12.1997 №39/283/90/5 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 2 Порядку в разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів (додаток 1); подають позовні заяви до суду (додаток 2) про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно).
Пунктами 92, 93 Положення №848 передбачено, що перерахунок житлової субсидії в межах установленого строку її призначення без звернення громадян здійснюється у разі:
- зміни розміру цін і тарифів на житлово-комунальні послуги, внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком;
- встановлення нового порядку обчислення розміру обов'язкового відсотка платежу громадян за житлово-комунальні послуги, внесків/платежів на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком та комунальні послуги в такому будинку, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;
- отримання за запитом уточненої інформації про доходи осіб, зазначених у пунктах 24-28 цього Положення (крім житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива);
- зміни соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування;
- зміни виконавця комунальної послуги, управителя багатоквартирного будинку на окремій території (на підставі списків, наданих таким виконавцем, управителем);
- отримання від виконавця комунальної послуги, управителя багатоквартирного будинку інформації, визначеної у пункті 90-1 цього Положення.
Перерахунок житлової субсидії може бути здійснений за зверненням одержувача з місяця звернення:
- непрацюючим пенсіонерам, якщо розрахунок житлової субсидії проводився з урахуванням отриманої заробітної плати;
- особам, які подають додаткові документи щодо уточнення розміру доходу, з урахуванням якого призначено субсидію;
- непрацездатним непрацюючим особам, які проживають самі, щодо призначення житлової субсидії на понаднормову площу житла.
Суд враховує, що відповідач не посилається на норми Положення №848, відповідно до яких пенсійний орган мав право розрахувати позивачці житлову субсидію за діючим тарифом ГК "Нафтогаз України", клієнтом якого не являється остання.
Пенсійний орган не надав суду доказів, що позивач надала неповний пакет документів, необхідний для здійснення перерахунку житлової субсидії, або надані позивачем документи не відповідають вимогам закону чи містять недостовірні відомості.
Водночас, в матеріалах справи є довідка ТОВ "Львівенергозбут" від 27.03.2025 №906-2022-034ХМ, про розмір цін на природний газ за травень 2024 року по квітень 2025 року.
Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За таких обставин, з врахуванням рішень Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.11.2023 у справі №560/12505/23 та від 11 вересня 2024 року по справі № 560/9731/24, протиправною є бездіяльність відповідача щодо здійснення позивачу обчисленні і виплати житлової субсидії за період з 01.05.2024 по 30.04.2025 по тарифах ТОВ "Львівенергозбут". У зв'язку з чим, слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату житлової субсидії за період з 01.05.2024 по 30.04.2025 по тарифах ТОВ "Львівенергозбут".
Враховуючи викладене, позовні вимог підлягають задоволенню.
Оскільки, позивач звільнена від сплати судового збору, тому судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 житлової субсидії за період з 01.05.2024 по 30.04.2025 без врахування тарифів ТОВ "Львівенергозбут".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 житлової субсидії за період з 01.05.2024 по 30.04.2025 по тарифах ТОВ "Львівенергозбут".
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.П. Шевчук