Постанова від 15.05.2025 по справі 711/4250/25

Справа № 711/4250/25

Номер провадження 3/711/1232/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2025 року м.Черкаси

Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Остапенко Ю.А., розглянувши справу про адміністративне правопорушення за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , яка надійшла з військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (протокол НГУ № 286225), про притягнення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця

с. Дирдин Городищенського району Черкаської області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 , солдата, призваного по мобілізації, стрільця 1 відділення стрілецького взводу (з охорони та оборони важливого державного об'єкту № 227) 2 стрілецького батальйону (з охорони та оборони важливих державних об'єктів), військовий квиток серії НОМЕР_2 , виданий ІНФОРМАЦІЯ_3 від 19.01.2024,

до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст.172-20 КУпАП,

ВСТАНОВИВ :

30 квітня 2025 року, о 09:30 годині солдат ОСОБА_1 з'явився на територію військової частини НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_2 , в стані алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з ротової порожнини, хитка хода, нечітке мовлення, а тому солдата ОСОБА_1 було направлено до медичного пункту в/ч НОМЕР_1 для проведення медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння. Тестом, проведеним за допомогою газоаналізатора «АлкоФОР 307» № Q2311150264 солдату ОСОБА_1 встановлено діагноз - алкогольне сп'яніння 1,66 проміле.

Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав, щиро розкаявся та просив суворо не карати.

Суд, заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи приходить до наступного.

Відповідно до положень ст.1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Згідно з вимогами ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Відповідно до положень ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

За ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до статей 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За приписами ст. 1 Закону України «Про оборону України», особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні ведений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. Відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошена та проводиться загальна мобілізація. Згідно з вимогами ч. 5 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацією» вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення. Відповідно до Закону України від 24 лютого 2022 року № 2102- IX « Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджений Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».

У такий спосіб, з моменту видання Указу Президента України № 64/202 від 24 лютого 2022 «Про введення воєнного стану в Україні» на території України почав діяти воєнний стан, який у подальшому неодноразово продовжувався, востаннє - Законом України № 12404 від 16.04.2025 до 07.08.2025, і триває до теперішнього часу. Відповідно до положень нормативно-правових актів, які регламентують порядок проходження військової служби, військовослужбовці виконують обов'язки військової служби цілодобово, окрім випадків, відповідно до яких військовослужбовці тимчасово звільняються від виконання обов'язків військової служби (відпустка, тощо).

Згідно із ст. 11 Закону України «Про Збройні Сили України», Збройні Сили України провадять свою діяльність на засадах вірності конституційному обов'язку та військовій присязі; верховенства права, законності та гуманності, поваги до людини, її конституційних прав і свобод; виховання військовослужбовців на патріотичних, бойових традиціях Українського народу, додержання військової дисципліни.

За приписами статей 11, 241 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, кожен військовослужбовець зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; піклуватися про збереження свого здоров'я, не приховувати хвороб, суворо додержуватися правил особистої, громадської гігієни та утримуватися від шкідливих звичок (куріння і вживання алкоголю).

Як зазначено у статтях 1, 5 Дисциплінарного статуту ЗСУ, військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України. Військова дисципліна зокрема зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.

Частиною першою статті 172-20 КУпАП передбачено відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, віднесене до адміністративних правопорушень. Відповідальність за ч. 3 ст.172-20 КУпАП наступає за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою в умовах особливого періоду.

У той же час, 30 квітня 2025 року, о 09:30 годині солдат ОСОБА_1 з'явився на територію військової частини НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_2 , в стані алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з ротової порожнини, хитка хода, нечітке мовлення, а тому солдата ОСОБА_1 було направлено до медичного пункту в/ч НОМЕР_1 для проведення медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння. Тест на стан сп'яніння проводився за допомогою газоаналізатора «АлкоФОР 307» № Q2311150264, встановлений діагноз - алкогольне сп'яніння 1,66 проміле.

Викладене свідчить про недбале ставлення військової службової особи до військової служби в умовах особливого періоду солдатом ОСОБА_1 .

За таких обставин, в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП - а саме перебування на території військової частини в стані алкогольного сп'яніння, в умовах особливого періоду.

Окрім визнання вини самим ОСОБА_1 , його вина у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується матеріалами справи, а саме:

-даними протоколу про адміністративне правопорушення НГУ № 286225 від 01.05.2025;

-копією військового квитка ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_3 від 19.01.2024;

-довідкою заступника командира другого стрілецького батальйону по роботі з особовим складом капітана ОСОБА_2 про перебування ОСОБА_1 на території розташування підрозділу в стані алкогольного сп'яніння, в умовах особливого періоду;

-копією наказу № 587 від 01.05.2025 про призначення службового розслідування за фактом з'явлення на території військової частини з явними ознаками алкогольного сп'яніння солдата, призваного по мобілізації, ОСОБА_1 ;

-відомостями рапорту командира другого стрілецького батальйону (з охорони та оборони важливих державних об'єктів) ОСОБА_3 від 30.04.2025, відповідно до якого солдата ОСОБА_1 було виявлено на території військової частини з явними ознаками алкогольного сп'яніння та направлення його до медичного пункту військової частини НОМЕР_1 для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння;

-відомостями рапорту т.в.о. начальника медичної служби секції тилу лейтенанта м/с ОСОБА_4 від 30.04.2025, відповідно до якого за результатами огляду за допомогою технічного засобу газоаналізатора «АлкоФор 307» № Q2311150264, ОСОБА_1 встановлено діагноз - алкогольне сп'яніння 1,66‰ та виданий акт № 13 з результатами огляду;

-актом № 13 від 30.04.2025 про проведення ОСОБА_1 огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу газоаналізатора «АлкоФор 307» № Q2311150264, з позитивним результатом - 1,660%, з яким ОСОБА_1 в присутності свідків погодився;

-копією журналу реєстрації медичних оглядів з метою виявлення стану алкогольного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, в якому зазначені дані ОСОБА_1 та діагноз - 1,660%;

-службовою характеристикою, наданою командиром стрілецького взводу (з охорони та оборони важливого державного об'єкту № НОМЕР_3 ) молодшим лейтенантом ОСОБА_5 та командиром військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України полковником ОСОБА_6 від 13.05.2025, згідно з якою ОСОБА_1 зарекомендував себе з негативної сторони;

-медичною характеристикою, виданою т.в.о. начальника медичної служби секції тилу лейтенантом м/с ОСОБА_7 від 01.05.2025, відповідно до якої ОСОБА_1 за час проходження військової служби за медичною допомогою не звертався, під диспансерним наглядом та медичним наглядом у лікаря нарколога та психіатра не перебував;

-витягом з наказу № 117 від 29.05.2025 про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та на всі види забезпечення.

Обставиною, яка пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 , відповідно до ст. 34 КУпАП, є щире каяття.

Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , передбачених ст. 35 КУпАП, під час розгляду справи не встановлено.

З урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи правопорушника, ступеня його вини, наявності обставини, що пом'якшує його відповідальність, та відсутності обставин, що обтяжують відповідальність, вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу, в межах мінімальної межі санкції ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, яке буде достатнім для його виховання в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як ним самим, так і іншими особами.

Частиною 1 ст. 307 КУпАП передбачено, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300--2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Згідно з ч. 1 і 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Водночас, згідно із п. 12 ч. 1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

Оскільки ОСОБА_1 є військовослужбовцем, що підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_2 , виданим ІНФОРМАЦІЯ_3 від 19.01.2024, він підлягає звільненню від сплати судового збору.

Виходячи із вищевикладеного та керуючись статтями 7, 9, ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ :

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

У разі несплати правопорушником штрафу у п'ятнадцятиденний термін з дня вручення йому постанови, постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.

У порядку примусового виконання постанови в порядку ст. 308 КУпАП стягнути із

ОСОБА_1 подвійний розмір штрафу, що становитиме 34000 (тридцять чотири тисячі) грн.

Строк пред'явлення постанови до виконання - протягом трьох місяців з моменту її винесення.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Суддя Ю. А. Остапенко