Рішення від 15.05.2025 по справі 300/158/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" травня 2025 р. справа № 300/158/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Єрьоміна Вікторія Анатоліївна, до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, зобов'язання перерахувати та виплатити щомісячну доплату до пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Єрьоміна Вікторія Анатоліївна, звернувся в суд із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, зобов'язання перерахувати та виплатити щомісячну доплату до пенсії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправно відмовлено ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01.02.2022 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» за №713 від 14.07.2021.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.10.2021 в справі №300/4165/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до складеної Головним управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача, із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, станом на 05.03.2019.

Однак Пенсійним органом, при здійсненні перерахунку пенсії на виконання вказаного рішення суду, протиправно не враховано передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» за №713 від 14.07.2021 щомісячну доплату до розміру пенсії позивача в сумі 2000 грн., яку він отримував починаючи з 01.07.2021. На думку представника позивача, перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду від 12.10.2021 по справі №300/4165/21 здійснений відповідачем з метою усунення порушеного права на належний розмір пенсії, не є перерахунком пенсії у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Отже, слід зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити пенсію з 01.02.2022 з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. згідно з вказаною постановою виходячи з грошового забезпечення встановленого на підставі рішення суду від 18.03.2024 по справі №300/1070/24, з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву відповідно до якого проти позову заперечив. У відзиві зазначив, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.03.2024 по справі №300/1070/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області від 16.10.2023 №5401-8238/5412 про розмір грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії з урахуванням проведених платежів. На виконання вказаного судового рішення відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023. Оскільки, перерахунок на виконання рішення суду проведений у зв?язку з підвищенням грошового забезпечення, то ОСОБА_1 втратив право на встановлення доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» за №713 від 14.07.2021. Звернув увагу, що правовідносини у даній справі стосуються правового регулювання інших правовідносин, ніж ті які розглядалися Верховним Судом і висвітлені у постанові від 08.11.2022 по справі №420/2473/22.

Згідно з ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.01.2025 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в частині вимог про визнання протиправними дій щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 01.02.2022 по 05.07.2024 доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», зобов'язання здійснити перерахунок та виплату з 01.02.2022 по 05.07.2024 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. згідно з вказаною постановою, повернуто позивачу.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.01.2025 відкрито провадження за вимогами про визнання протиправними дій щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 06.07.2024 доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», зобов'язання здійснити перерахунок та виплату з 06.07.2024 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн. згідно з вказаною постановою виходячи з грошового забезпечення встановленого на підставі рішення суду від 18.03.2024 по справі №300/1070/24, з урахуванням раніше виплачених сум за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

Згідно з ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 провадження у даній справі зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №400/6254/24.

Ухвалою суду від 29.04.2025 поновлено провадження у даній адміністративній справі.

Відповідно до ч.3 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, встановив наступне.

ОСОБА_1 , як пенсіонер з 01.06.2010, отримує пенсію вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (зі змінами) (а.с.47).

Згідно з розрахунком Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 01.08.2021 основний розмір пенсії позивача становив 55% грошового забезпечення - 3213,93 грн., з урахуванням доплати відповідно до Постанови КМУ №713 - 5213,93 грн. Загальний розмір пенсії становив 5856,72 грн. (а.с.11).

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.10.2021 по справі №300/4165/21, яке набрало законної сили 12.11.2021, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 відповідно до складеної Головним управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області нової довідки за №5401-4300/5416 від 19.05.2021 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, станом на 05.03.2019.

Відповідачем, на виконання вказаного судового рішення, здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.04.2019 відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. Загальний розмір пенсії склав 6091,39 грн., з урахуванням надбавки за проживання в гірській місцевості - 7309,67 грн. При цьому, згідно з розрахунком Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 01.02.2022 щомісячну доплату, передбачену Постановою КМУ №713, до розміру пенсії позивача не нараховано (а.с.12).

Надалі, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.03.2024 по справі №300/1070/24, яке набрало законної сили 05.06.2024, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області від 16.10.2023 №5401-8238/5412 про розмір грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії з урахуванням проведених платежів.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, на виконання вказаного судового рішення у липні 2024 року здійснено перерахунок пенсії позивачу. Основний розмір пенсії позивача становив 55% грошового забезпечення - 9295,69 грн., індексація згідно з Постановою КМУ №185 - 739,94 грн., надбавки за проживання в гірській місцевості - 2007,13 грн. Загальний розмір пенсії становив 12042,76 грн. При цьому, щомісячну доплату, передбачену Постановою КМУ №713, до розміру пенсії позивача не нараховано (а.с.59).

Представник позивача - адвокат Єрьоміна В.А. 05.09.2024 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою, в якій просила нарахувати та виплатити з 01.07.2021 позивачу доплату до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до Постанови КМУ №713, виходячи з грошового забезпечення встановленого на підставі рішення суду від 12.10.2021 по справі №300/4165/21 без обмеження пенсії максимальним розміром (а.с.9).

За наслідками розгляду вищевказаної заяви відповідач листом від 08.10.2024 №8354-6942/Я-02/8-0900/24 повідомив представника позивача, що оскільки розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 внаслідок перерахунків на виконання рішень Івано-Франківського окружного адміністративного від 12.10.2021 по справі №300/4165/21 та від 18.03.2024 по справі №300/1070/24 збільшився більше ніж на 2000 грн., то щомісячна доплата відповідно до Постанови КМУ №713 не підлягає встановленню (а.с.8).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо припинення нарахування та виплати доплати до пенсії, позивач звернувся із даним позов до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

З фактичних обставин справи вбачається, що правовідносини у сфері пенсійного забезпечення позивача регулюються, зокрема Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (зі змінами) (надалі Закон №2262-XII).

За приписами ч.3 ст.43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-ХІІ, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ).

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №713, пунктом 1 якої встановив з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 грн., яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 року № 2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

З аналізу пункту 1 Постанови КМУ №713 у сукупності з приписами статті 63 Закону №2262-XII, слідує:

- з 1 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-XII до 1 березня 2018 року (і до розміру пенсії на вказану дату) або пенсія яким призначено (поновлена) після 1 березня 2018 року (з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати), було установлено щомісячну доплату в розмірі 2000 грн.;

- доплата, визначена цією Постановою, враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, що здійснюються у зв'язку з прийняттям після 1 березня 2018 року уповноваженим органом нормативно-правого акта, який став правовою підставою для перегляду (перерахування) пенсії. Тобто, таке підвищення (перерахунок пенсії) повинне відповідати порядку, передбаченому статтею 63 Закону № 2262-XII, та обов'язково мало здійснюватися після 1 березня 2018 року, при цьому не має значення, чи такий нормативно-правовий акт був прийнятий до 1 березня 2018 року або після, оскільки визначальним є саме момент підвищення після 1 березня 2018 року;

- метою установлення такої доплати є поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам;

- виплата щомісячної доплати в розмірі 2000 грн. не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому пункту 1 цієї Постанови, переглядалася (перераховувалася) саме після 1 березня 2018 року відповідно до процедури, передбаченої статтею 63 Закону № 2262-XII, і такий перегляд (перерахунок) перевищив розмір доплати;

- якщо перегляд пенсії (перерахунок) здійснювався до 1 березня 2018 року або після цієї дати, однак на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який в особи виникло до 1 березня 2018року, то такий перегляд (перерахунок) не є підставою для нездійснення виплати у розмірі 2000 грн. чи її припинення;

- водночас, якщо перегляд пенсії (перерахунок) здійснювався після 1 березня 2018 року на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який в особи виникло після 1 березня 2018 року, то такий перегляд (перерахунок), проведений відповідно до статей 43, 63 Закону № 2262-XII (підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом), є підставою для нездійснення виплати у розмірі 2000 грн. чи її зменшення (в залежності від розміру збільшення пенсії після перерахунку).

У зв'язку з тим, що положення Постанови КМУ №713 припинення або зміну розміру щомісячної доплати в сумі 2000 грн. пов'язують з переглядом (перерахунком) пенсії, при цьому не вказуючи правову та фактичну підставу такого перегляду, але вказують на мету виплати такої доплати (поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій) та підстави припинення її виплати (збільшення пенсії більше аніж на 2000 грн.), то перерахунок пенсії у зв'язку із зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мав наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), є тим підвищенням, з яким абзац третій пункту 1 Постанови КМУ № 713 пов'язує припинення або зміну (зменшення) розміру щомісячної доплати, передбаченої цим нормативно-правовим актом.

Оскільки, зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, є правовою підставою для зміни розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу) та, відповідно, отримання нової довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку КМУ № 45 з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови КМУ №704, і подання таких довідок до відповідного управління Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії відповідно до частин першої, другої статті 63 Закону № 2262-XII, то здійснений вказаним державним органом перерахунок пенсії, право на який в особи виникло після 1 березня 2018 року, за умови підвищення розміру пенсії, є підставою для припинення (у разі підвищення розміру пенсії більш ніж на 2000 грн.) або зменшення розміру (у разі підвищення розміру пенсії менш ніж на 2000 грн.) щомісячної доплати в сумі 2000 грн., передбаченої Постановою КМУ №713.

При цьому, відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови КМУ №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб, яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 1 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає близько 2000 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій залежно від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема, складають близько 2000-2700 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Кабінету Міністрів України з 1 липня 2021 року особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року, було встановлено щомісячну доплату в сумі 2000 грн., виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія відповідним особам переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року. Тобто такі доплати є тимчасовими.

Отже, з системного аналізу наведених норм, а також мети прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови КМУ №713 слідує, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 цієї Постанови є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка була підставою для ухвалення Постанови КМУ №713, а саме зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Іншими словами, доплати до пенсій (розмір яких обчислювався з прожиткового мінімуму станом на 1 березня 2018 року), передбачені Постановою КМУ № 713, здійснювалися тимчасово до перерахунку відповідних пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), зокрема через підвищення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на відповідний рік відповідно до пункту 4 Постанови КМУ № 704 в редакції з 29 січня 2020 року.

Суд констатує, що перерахунок пенсії у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу та окладу за військове звання), є підставою для припинення виплати доплати до пенсії в розмірі 2000 грн, передбаченої Постановою КМУ №713.

Підсумовуючи вищенаведене, перерахунок пенсії особам, які отримують пенсію відповідно до Закону №2262-XII, на підставі рішення суду з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», є таким перерахунком пенсії з її підвищенням, який відповідно до абзацу третього пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» є підставою для припинення виплати доплати до пенсії в розмірі 2000 грн.

Така правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13 березня 2025 року у зразковій справі №400/6254/24.

Суд зазначає, що предметом спору в даній справі є правовідносини щодо наявності підстав для нарахування та виплати позивачу з 06.07.2024 доплати до пенсії саме за приписами постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Як вже з'ясовано судом, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.03.2024 по справі №300/1070/24, здійснено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 із врахуванням оновленого грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2023.

Вказаний перерахунок пенсії позивача на підставі рішення суду вважається таким, що виник на підставі, встановленій нормативно-правовим актом, а саме через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу) та є підставою для перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям відповідно до статті 43, 63 Закону № 2262-XII.

Тобто, у цьому випадку не має значення, що перерахунок пенсії здійснено на виконання рішення суду, про що стверджує представник позивача, чи/або одразу на підставі безпосередньо поданої уповноваженим органом довідки до пенсійного органу. Ключовим фактором для визначення пенсій, які переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 року в розумінні Постанови КМУ №713 як підстави для припинення або зміни доплати, передбаченої цією постановою, є саме підвищення пенсії після її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення військовослужбовців, а саме прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, як розрахункової величини для визначення посадових окладів військовослужбовців.

Отже, твердження представника позивача про те, що перерахунок пенсії, здійснений на виконання рішення суду є відновленням його порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 1 березня 2018 року, і не є перерахунком пенсії у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії - помилкове, оскільки у цій справі перерахунок пенсії позивача проведений саме у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (незалежно від того, на виконання рішення суду чи на підставі безпосередньо поданої уповноваженим органом довідки до пенсійного органу). Тому, відсутні підстави для виплати позивачу щомісячної доплати в сумі 2000 гривень, передбаченої Постановою КМУ №713, адже пенсія позивача при її перерахунку збільшилася більш ніж на 2000 грн. за рахунок зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб на відповідний рік.

Посилання представника позивача на висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 8 листопада 2022 року по справі № 420/2473/22 є безпідставним, оскільки обставини у вказаній справі є нерелевантними до обставин справи, що розглядається.

Зі змісту постанови Верховного Суду від 8 листопада 2022 року по справі №420/2473/22 вбачається, що предметом спору є припинення виплати доплати, передбаченої Постановою КМУ №713, після здійсненого на виконання рішення суду перерахунку пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення (з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) станом на 05 березня 2019 року, яка видана у зв'язку зі скасуванням пунктів 1, 2, 3 Постанови КМУ №103, пункту 5 і додатка 2 Порядку КМУ №45, якими було встановлено відсоткове зменшення виплати пенсії військовослужбовцям та звужувалися складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії.

Натомість у справі, яка розглядається предметом спору є, зокрема припинення виплати доплати, передбаченої Постановою КМУ № 713, після перерахунку пенсії у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу).

Отже, висновки Верховного Суду у справі № 420/2473/22 не можуть бути застосовані до спірних правовідносин, оскільки перерахунок пенсії, який є підставою для припинення виплати доплати, передбаченої Постановою КМУ №713, хоч і проведений на виконання рішення суду, однак проведений за різних підстав та нормативного регулювання.

Враховуючи встановлені обставини справи в сукупності, а також правове регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що відповідачем доведено правомірність дій щодо припинення нарахування та виплати доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ №713, натомість позивачем належними та допустимими доказами не підтверджено свої доводи проти наданих пенсійним органом доводів.

Суд вважає, що відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та неупереджено.

Суд також зазначає, що інші зазначені позивачем у позовній заяві аргументи, ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин справи і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді або спростування.

Решта аргументів учасників справи на спірні правовідносини не впливають та висновків суду по суті спору не змінюють.

Європейський Суд з прав людини у своєму рішенні по справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (від 9 грудня 1994 року №18390/91) вказав, що статтю 6 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень, детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Міра цього обов'язку може варіюватися залежно від характеру рішення. Необхідно також враховувати численність різноманітних тверджень, з якими сторона у справі може звернутися до судів, та відмінності, наявні в Договірних державах, стосовно передбачених законом положень, звичаєвих норм, правових висновків, викладення та підготовки рішень. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.

В рішенні «Салов проти України» (заява №65518/01; від 6 вересня 2005 року) суд також звернув увагу на те, що статтю 6 параграф 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін.

У своїх рішеннях Європейський Суд з прав людини неодноразово зазначав, що рішення національних судів мають бути обґрунтованими, зрозумілими для учасників справ та чітко структурованими; у судових рішеннях має бути проведена правова оцінка доводів сторін, однак, це не означає, що суди мають давати оцінку кожному аргументу та детальну відповідь на нього. Тобто, мотивованість рішення залежить від особливостей кожної справи, судової інстанції, яка постановляє рішення, та інших обставин, що характеризують індивідуальні особливості справи.

Разом з цим, згідно з пунктом 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

В підсумку суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Єрьоміна В.А., до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, зобов'язання перерахувати та виплатити щомісячну доплату до пенсії не підлягає до задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Єрьоміна Вікторія Анатоліївна, до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, зобов'язання перерахувати та виплатити щомісячну доплату до пенсії, відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя /підпис/ Могила А.Б.