Рішення від 07.02.2025 по справі 911/400/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" лютого 2025 р. м. Київ Справа № 911/400/24

Господарський суд Київської області у складі судді Мальованої Л.Я. за участю секретаря судового засідання Суткової Д.С. розглянувши справу

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дорогожицьке», м. Київ

до Козинської селищної ради, Київська обл., смт. Козин

третя особа 1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1 , Київська обл., м. Біла Церква

третя особа 2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Товариства з обмеженою відповідальністю «Полонекс», м. Київ

третя особа 3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Акціонерне товариство «Прозорро Продажі», м. Київ

про зобов'язання вчинити дії

Представники сторін:

позивача - не з'явився;

відповідача - Іщенко С.М.

третьої особи 1 - не з'явився;

третьої особи 2 - не з'явився;

третьої особи 3 - не з'явився.

Обставини справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Дорогожицьке" звернулось до суду з позовом до Козинської селищної ради за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "Полонекс" та Акціонерного товариства "Прозорро Продажі", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 про: визнання недійсним та скасування рішення (акту) про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів № 1592/09-06/03-2023 від 11.08.2023 року, прийняте Козинською селищною радою; визнання недійсними результатів електронного аукціону на право укладення договору оренди на земельну ділянку з кадастровим номером 3223155400:08:001:0004, площею 1,9917 га, категорія земель - землі водного фонду, цільове призначення - для сінокосіння (код згідно КВЦПЗД - 10.06) строком на 49 років на території Козинської селищної ради Обухівського району Київської області, оформлені протоколом № LRE001-UA-20230705-44925 від 11.08.2023 року, відповідно до якого переможцем електронного аукціону визнано ОСОБА_1 ; визнання Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорогожицьке", із ставкою 2 000 500.00 грн. переможцем електронного аукціону № LRE001- UA-20230705-44925 з продажу права оренди на земельну ділянку з кадастровим номером 3223155400:08:001:0004, на території Козинської селищної ради Обухівського району Київської області, який відбувся 07.08.2023 р.; зобов'язати Козинську селищну раду підписати протокол № LRE001-UA-20230705-44925 від 07.08.2023 року про визнання Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорогожицьке" переможцем електронного аукціону на право укладення договору оренди на земельну ділянку з кадастровим номером 3223155400:08:001:0004, площею 1,9917 га, категорія земель - землі водного фонду, цільове призначення - для сінокосіння (код згідно КВЦПЗД - 10.06) строком на 49 років на території Козинської селищної ради Обухівського району Київської області; визнати договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 3223155400:08:001:0004, площею 1,9917 га, категорія земель - землі водного фонду, цільове призначення - для сінокосіння (код згідно КВЦГІЗД - 10.06) на території Козинської селищної ради Обухівського району Київської області, укладеним, між ТОВ "Дорогожицьке" та Козинською селищною радою в редакції, запропованованій позивачем.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем було прийнято рішення (акт) про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів № 1592/09-06/03-2023 від 11.08.2023 р., у зв'язку з чим позивача було дискваліфіковано, а переможцем обрано третю особу 1, за результатом чого сформовано протокол про результати земельних торгів № LRE001-UA-20230705-44925 від 11.08.2023 року.

15.03.2024 представником третьої особи 3 через систему «Електронний суд» подані письмові пояснення, в яких посилається на п.п. 2 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17.03.2022 року № 300, в якому зазначено, що на період воєнного стану на території України та протягом шести місяців з дня його припинення чи скасування дозволяється використання електронних підписів чи печаток, що базуються на сертифікатах відкритого ключа, виданих кваліфікованими надавачами електронних довірчих послуг без відомостей про те, що особистий ключ зберігається в засобі кваліфікованого електронного підпису чи печатки, користувачами електронних довірчих послуг для здійснення електронної взаємодії, електронної ідентифікації та автентифікації фізичних, юридичних осіб і представників юридичних осіб у разі, коли законодавством передбачено використання виключно кваліфікованих електронних підписів чи печаток (засобів кваліфікованого електронного підпису чи печатки, кваліфікованих електронних довірчих послуг) або засобів електронної ідентифікації з високим рівнем довіри, крім вчинення в електронній формі правочинів, що підлягають нотаріальному посвідченню та/або державній реєстрації у випадках, установлених законом, та випадках, пов'язаних з високим ризиком для інформаційної безпеки, що визначається власниками відповідних інформаційних та інформаційно-комунікаційних систем з урахуванням обмежень, установлених абзацом другим частини другої статті 17 Закону України "Про електронні довірчі послуги".

09.04.2024 через систему «Електронний суд» представником відповідача поданий відзив на позов, в якому посилається на те, що Згідно з пунктом "а" частини 7 статті 137 Земельного кодексу України особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, подає через особистий кабінет в електронній торговій системі заяву про участь у земельних торгах, підписану кваліфікованим електронним підписом, а також юридична особа подає копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, засвідчену кваліфікованим електронним підписом особи, яка бажає взяти участь у торгах.

За змістом пункту 29 Вимог щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2021 № 1013, під час реєстрації для участі в земельних торгах потенційний покупець через свій особистий кабінет заповнює електронну форму, подає у довільній формі заяву про участь у земельних торгах, на яку накладається електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, і завантажує електронні копії документів, передбачені частиною 7 статті 137 Кодексу.

Таким чином, до осіб, які бажають взяти участь у земельних торгах, чинним спеціальним законодавством встановлена вимога щодо підписання документів під час їх подання кваліфікованим електронним підписом, і така вимога є імперативною.

Ухвалою суду від 08.05.2024 було зупинено провадження у справі до розгляду Верховним судом у складі колегії суддів Касаційного господарського суду справи № 903/662/23 за позовом ФГ «Соло Агро Трейд» до Ківерціської міської ради та СПП «Заріччя-Агро» про визнання протиправними дій щодо дискваліфікації учасника аукціону, визнання недійсними результатів земельних торгів та визнання недійсними договорів оренди, зобов'язання укласти договір.

В поданій касаційний скарзі скаржник посилається на те, що відсутні висновки Верховного суду у правовідносинах, які регулюються ч. 1 п. 3 постанови КМУ «Про реалізацію експериментального проекту щодо забезпечення можливості використання удосконалених електронних підписів і печаток, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів» № 193 від 03.03.2020 та ч. 2 п. 2 постанови КМУ «Деякі питання забезпечення безперебійного функціонування системи надання електронних довірчих послуг» № 300 від 17.03.2022 у сфері використання замість кваліфікованого електронного підпису удосконаленого електронного підпису у разі, коли законодавством передбачено використання виключно кваліфікованих електронних підписів.

Ухвалою суду від 18.10.2024 поновлено провадження у справі у зв'язку з прийняттям Верховним судом постанови у справі № 903/662/23 та викладенням правової позиції щодо використання електронного підпису на незахищеному носії.

Ухвалою суду від 13.11.2024 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті.

Представник позивача та треті особи в засідання суду не з'явились, про причини неявки суд не повідомили.

Відповідач проти позовних вимог заперечував, просив суд в позові відмовити.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

УСТАНОВИВ:

07.08.2023 відбулись земельні торги у формі аукціону № № LRE001-UA-20230705-44925 щодо продажу права оренди на земельну ділянку площею 1,9917 га, кадастровий номер: 3223155400:08:001:0004, категорія земель- землі водного фонду, цільове призначення - для сінокосіння (код згідно КВЦПЗД - 10.06) строком на 49 років на території Козинської селищної ради Обухівського району Київської області.

По завершенню торгів електронною торговою системою автоматично було сформовано протокол та відкрито пропозиції всіх учасників, згідно якого переможцем земельних торгів став позивач.

Проте, після перевірки поданих учасниками аукціону документів, Козинська селищна рада дискваліфікувала переможця земельних торгів, а саме Товариство з обмеженою відповідальністю «Дорогожицьке», як таке, що не відповідає встановленим Земельним кодексом України вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї, про що винесено рішення (акт) про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів від 11.08.2023 року № 1592/09-06/03-2023.

У акті про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів зазначено про те, що документи подані позивачем замість кваліфікованого електронного підпису накладено удосконалений електронний підпис, тобто учасник торгів використав ключ на незахищеному носії. Отже, надіслані товариством для участі у земельних торгах заява та інші документи, що не містять належного електронного підпису останнього, не можуть вважатися підписаними (засвідченими) та поданими у передбаченому ст. 137 Земельного кодексу України порядку.

Оскільки ТОВ «Дорогожицьке», як переможець аукціону, який запропонував найбільшу цінову пропозиції, було дискваліфіковано, переможцем аукціону з продажу права оренди було визначено ОСОБА_1 , про що 11.08.2023 був сформований протокол про результати земельних торгів № LRE001-UA-20230705-44925.

Позивач, посилаючись на норми ч.2 п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.03.2022 №300 «Про деякі питання забезпечення безперебійного функціонування системи надання електронних довірчих послуг", вважає дії відповідача щодо його дискваліфікації, як переможця аукціонів неправомірними, а тому, просить визнати недійсними результати аукціону, визнати його переможцем зобов'язати відповідача підписати протокол про визнання позивача переможцем аукціону та визнати договір оренди земельної ділянки укладеним.

Правовідносини сторін у даній справі виникли у сфері продажу прав на земельні ділянки на конкурентних засадах, порядок здійснення якого врегульований главою 21 Земельного кодексу України та положеннями Вимог щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису), затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 22.09.2021 про «Деякі питання підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису)».

Згідно з ч. 1 ст. 134 Земельного кодексу України, яка встановлює обов'язковість передачі земельних ділянок державної чи комунальної власності у користування на конкурентних засадах (на земельних торгах), земельні ділянки державної чи комунальної власності передаються у користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Відповідно до ч. 2 ст. 135 Земельного кодексу України земельні торги проводяться у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу ціну за придбання прав емфітевзису, суперфіцію, або найвищий розмір орендної плати, зафіксовані під час проведення земельних торгів.

Земельні торги проводяться в електронній торговій системі, що перебуває у державній власності.

Порядок функціонування та адміністрування електронної торгової системи затверджує Кабінет Міністрів України.

Протокол про результати земельних торгів та договір, що укладається за результатами проведення земельних торгів (крім договору купівлі-продажу земельної ділянки), підписуються за допомогою кваліфікованого електронного підпису з урахуванням вимог Закону України «Про електронні довірчі послуги».

Позивач оскаржує дії Козинської селищної ради із дискваліфікації переможця земельних торгів, який запропонував найвищу цінову пропозицію, з підстав того, що у документах останнього електронний підпис має тип носія особистого ключа "незахищений". Оскільки саме дії відповідача щодо відмови від підписання протоколу про результати земельних торгів № LRE001-UA-20230705-44925, які відбулись 07.08.2023 та дискваліфікації позивача зумовили формування нового протоколу про результати цих земельних торгів з визначенням його переможцем третю особу 1.

Згідно п. а ч. 7 ст. 137 Земельного кодексу України особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, подає через особистий кабінет в електронній торговій системі заяву про участь у земельних торгах, підписану кваліфікованим електронним підписом.

Відповідно до пункту 29 Вимог щодо підготовки до проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису), затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 22.09.2021 про «Деякі питання підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису)» під час реєстрації для участі в земельних торгах потенційний покупець через свій особистий кабінет заповнює електронну форму, подає в довільній формі заяву про участь у земельних торгах, на яку накладається електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, і завантажує електронні копії документів, передбачені частиною сьомою статті 137 Кодексу.

У ст. 5 ЗУ «Про електронні документи та електронний документообіг» зазначено, що електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов'язкові реквізити документа.

За приписом ст. 6 цього Закону для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документу.

Правові й організаційні засади надання електронних довірчих послуг та електронної ідентифікації визначені Законом України від 05.10.2017 №2155-VІІІ «Про електронні довірчі послуги», згідно зі статтею 1 якого кваліфікованим електронним підписом є удосконалений електронний підпис, який створюється з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису і базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа (п. 23); кваліфікованим сертифікатом відкритого ключа є сертифікат відкритого ключа, який видається кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг, засвідчувальним центром або центральним засвідчувальним органом і відповідає вимогам цього Закону (п. 25); удосконаленим електронним підписом є електронний підпис, створений за результатом криптографічного перетворення електронних даних, з якими пов'язаний цей електронний підпис, з використанням засобу удосконаленого електронного підпису та особистого ключа, однозначно пов'язаного з підписувачем, і який дає змогу здійснити електронну ідентифікацію підписувача та виявити порушення цілісності електронних даних, з якими пов'язаний цей електронний підпис (п. 44); засобом кваліфікованого електронного підпису чи печатки є апаратно-програмний або апаратний пристрій чи програмне забезпечення, які реалізують криптографічні алгоритми генерації пар ключів та/або створення кваліфікованого електронного підпису чи печатки, та/або перевірки кваліфікованого електронного підпису чи печатки, та/або зберігання особистого ключа кваліфікованого електронного підпису чи печатки, який відповідає вимогам цього Закону (п. 17).

Пунктом 2 частини 2 статті 23 Закону України «Про електронні довірчі послуги» встановлено, що кваліфіковані сертифікати відкритих ключів обов'язково повинні містити відомості про те, що особистий ключ зберігається в засобі кваліфікованого електронного підпису чи печатки (для кваліфікованого сертифіката електронного підпису чи печатки), тобто на пристрої для безпечного зберігання ключів кваліфікованого електронного підпису чи печатки.

Як вбачається із поданого позивачем протоколу створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису на заяві ТОВ «Дорогожицьке» про участь у земельних торгах та поданих ним для участі документах вбачається, що використаний електронний підпис має тип носія особистого ключа "незахищений", тобто кваліфікований сертифікат відкритого ключа не містить обов'язкових встановлених Законом України «Про електронні довірчі послуги» відомостей.

Водночас, позивач вважає, що Кабінет Міністрів України дозволив використовувати удосконалений електронний підпис чи печатку (УЕП) у випадках, коли законодавством передбачено використання лише кваліфікованого електронного підпису чи печатки (КЕП), на період воєнного стану на території України та протягом шести місяців із дня його припинення або скасування.

Відповідно до ч. 2 п. 2 Постанови Кабінет Міністрів України "Деякі питання забезпечення безперебійного функціонування системи надання електронних довірчих послуг" від 17.03.2022 р. № 300, на період воєнного стану на території України та протягом шести місяців з дня його припинення чи скасування дозволяється використання електронних підписів чи печаток, що базуються на сертифікатах відкритого ключа, виданих кваліфікованими надавачами електронних довірчих послуг без відомостей про те, що особистий ключ зберігається в засобі кваліфікованого електронного підпису чи печатки, користувачами електронних довірчих послуг для здійснення електронної взаємодії, електронної ідентифікації та автентифікації фізичних, юридичних осіб і представників юридичних осіб у разі, коли законодавством передбачено використання виключно кваліфікованих електронних підписів чи печаток (засобів кваліфікованого електронного підпису чи печатки, кваліфікованих електронних довірчих послуг) або засобів електронної ідентифікації з високим рівнем довіри, крім вчинення в електронній формі правочинів, що підлягають нотаріальному посвідченню та/або державній реєстрації у випадках, установлених законом, та випадках, пов'язаних з високим ризиком для інформаційної безпеки, що визначається власниками відповідних інформаційних та інформаційно-комунікаційних систем з урахуванням обмежень, установлених абзацом другим частини другої статті 17 Закону України «Про електронні довірчі послуги».

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про реалізацію експериментального проекту щодо забезпечення можливості використання удосконалених електронних підписів і печаток, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів» від 03.032020 року №193 удосконалені електронні підписи чи печатки, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів, що відповідають затвердженим пунктом 2 цієї постанови вимогам, можуть використовуватися користувачами електронних довірчих послуг для здійснення електронної взаємодії, електронної ідентифікації та автентифікації фізичних, юридичних осіб і представників юридичних осіб у разі, коли законодавством передбачено використання виключно кваліфікованих електронних підписів чи печаток (кваліфікованих електронних довірчих послуг) або засобів електронної ідентифікації з високим рівнем довіри, крім:

- використання кваліфікованих електронних підписів чи печаток органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями державної форми власності, державними реєстраторами, нотаріусами та іншими суб'єктами, уповноваженими державою на здійснення функцій державного реєстратора, а також кваліфікованими надавачами електронних довірчих послуг і центральним засвідчувальним органом;

- застосування виключно засобів кваліфікованого електронного підпису чи печатки, які мають вбудовані апаратно-програмні засоби, що забезпечують захист записаних на них даних від несанкціонованого доступу, від безпосереднього ознайомлення із значенням параметрів особистих ключів та їх копіювання (захищених носіїв особистих ключів);

- використання кваліфікованих електронних підписів чи печаток на об'єктах критичної інформаційної інфраструктури для здійснення електронної взаємодії, електронної ідентифікації та автентифікації фізичних, юридичних осіб і представників юридичних осіб, якщо використання електронних довірчих послуг для таких цілей пов'язане з високим ризиком для інформаційної безпеки, що визначається власниками відповідних інформаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем;

- вчинення в електронній формі правочинів, що підлягають нотаріальному посвідченню та/або державній реєстрації у випадках, установлених законом.

Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про електронні довірчі послуги» органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної форми власності, державні реєстратори, нотаріуси та інші суб'єкти, уповноважені державою на здійснення функцій державного реєстратора, для засвідчення чинності відкритого ключа використовують лише кваліфікований сертифікат відкритого ключа, а для реалізації повноважень, спрямованих на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків фізичної або юридичної особи відповідно до закону, застосовують виключно засоби кваліфікованого електронного підпису чи печатки, які мають вбудовані апаратно-програмні засоби, що забезпечують захист записаних на них даних від несанкціонованого доступу, від безпосереднього ознайомлення із значенням параметрів особистих ключів та їх копіювання.

Згідно ч. 20 ст. 137 ЗК України право на земельну ділянку, набуте за результатами проведення земельних торгів, виникає з дня державної реєстрації такого права в порядку, встановленому законом.

В даному випадку, за результатами земельних торгів між переможцем торгів та організатором торгів мав бути укладений договір оренди земельної ділянки.

Таким чином, посилання позивача на постанови Кабінету Міністрів України від 17.03.2022 р. № 300 та від 03 березня 2020 року №193 є безпідставними.

Міністерство цифрової трансформації України в листі від 16.02.2021 р. №1/06-3-1587 надало роз'яснення з питань застосування кваліфікованого електронного підпису, зокрема, виклавши їх у форматі питання-відповідь та пояснило в чому полягає відмінність між удосконаленим та кваліфікованим електронним підписом.

Кваліфікований електронний підпис чи печатка вважається таким, що пройшов перевірку та отримав підтвердження, якщо, серед іншого, під час перевірки за допомогою кваліфікованого сертифіката електронного підпису чи печатки отримано підтвердження того, що особистий ключ, який належить підписувачу чи створювачу електронної печатки, зберігається в засобі кваліфікованого електронного підпису чи печатки; під час перевірки підтверджено цілісність електронних даних в електронній формі, з якими пов'язаний цей кваліфікований електронний підпис чи печатка. Разом з тим засоби кваліфікованого електронного підпису чи печатки повинні забезпечувати, серед іншого, захист від доступу до особистих ключів сторонніх осіб.

Таким чином, особистий ключ кваліфікованого електронного підпису може зберігатися виключно в засобі кваліфікованого електронного підпису чи печатки та повинен бути пов'язаним з кваліфікованим сертифікатом електронного підпису. Водночас, кваліфікований сертифікат відкритого ключа, сформований для удосконаленого електронного підпису чи печатки, не містить відомостей про те, що особистий ключ зберігається в засобі кваліфікованого електронного підпису чи печатки; під час перевірки удосконаленого електронного підпису чи печатки за допомогою кваліфікованого сертифіката відкритого ключа надається підтвердження того, що особистий ключ не зберігається в засобі кваліфікованого електронного підпису чи печатки.

Кваліфіковані надавачі електронних довірчих послуг мають право, зокрема, самостійно обирати, які саме стандарти будуть ними застосовуватися при наданні довірчих послуг з переліку стандартів, визначеного Кабінетом Міністрів України, крім сфери спеціального зв'язку.

В умовах щодо проведення Козинською селищною радою земельних торгів (аукціону) з продажу права оренди земельної ділянки комунальної власності, у формі електронного аукціону чітко визначено необхідність дотримання учасником п. 7 ст. 137 Земельного кодексу України.

Проте, вимога відповідача щодо посвідчення заяви про участь у земельних торгах та копій документів кваліфікованим електронним підписом особи, яка бажає взяти участь у торгах позивачем не була виконана. Використаний позивачем електронний підпис мав тип носія особистого ключа "незахищений", тобто сертифікат відкритого ключа не містив обов'язкових встановлених Законом України «Про електронні довірчі послуги» відомостей. Наведене свідчить про невиконання позивачем приписів статті 137 Земельного кодексу України та пункту 29 Вимог щодо проведення земельних торгів стосовно подання заяви про участь у земельних торгах та інших документів, обов'язковість подання яких визначена частиною 7 статті 137 Земельного кодексу України, із накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, що не може свідчити про подання документів для участі в земельних торгах у передбаченому законом порядку. Отже, наявні підстави для відмови організатора від підписання протоколів про результати земельних торгів з позивачем як переможцем торгів.

Згідно ч. 17 ст. 137 Земельного кодексу України у разі якщо переможець торгів відмовився від підписання протоколу про результати земельних торгів, укладення договору за результатами проведення земельних торгів або організатор не підписав такий протокол, не уклав договір з підстав, визначених частиною дев'ятнадцятою цієї статті, а також у разі несплати переможцем торгів належної суми за придбаний лот та суми витрат підготовки лота до продажу, що підтверджується відповідним актом організатора земельних торгів, електронною торговою системою автоматично формується та оприлюднюється новий протокол про результати земельних торгів.

Частиною 19 статті 137 Земельного кодексу України передбачено, що організатор земельних торгів не підписує протокол торгів, не укладає договір за результатами проведення земельних торгів з переможцем торгів, який:

а) не відповідає встановленим цим Кодексом вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї;

б) не подав документи або відомості, обов'язковість подання яких встановлена частиною сьомою цієї статті, та/або в зазначених документах наявні неправдиві відомості;

в) не отримав погодження Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України, встановленого частиною двадцять третьою цієї статті.

Таким чином, обставини неправомірності прийнятого відповідачем рішення у формі акту про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів є недоведеними.

Згідно з ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За таких обставин у позивача відсутнє право вимоги до відповідача щодо визнання недійсними результатів аукціону на право укладання договору оренди на земельну ділянку, а відтак суд відмовляє в їх задоволенні.

Відшкодування витрат по сплаті судового збору відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладається судом на позивача.

Керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 73-92, 129, 207, 236, 238 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

В позові відмовити повністю.

Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення підписано 12.05.2025 року.

Суддя Л.Я. Мальована