Справа № 357/18677/24
3/357/559/25
24.04.2025 року cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Гребінь О.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з полку патрульної поліції у місті Біла Церква та Білоцерківському районі Управління патрульної поліції у Київській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, паспортні дані та РНОККП відсутні в матеріалах справи, працюючої лікарем отоларингологом в КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №1», проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст. 130 КУпАП,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 199203 від 18.12.2024 року: 18.12.2024 року о 08 год. 57 хв. автодорога М-05 «Київ - Одеса» 78 км. водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Toyota RAV4» з номерним знаком НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки транспортного засобу та у найближчому медичному закладі у лікаря нарколога водій категорично відмовився.
Таким чином ОСОБА_1 порушила вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
ОСОБА_1 належним повідомлялась про дату, час та місце розгляду справи, однак в судове засідання не з'явилась, заяв чи клопотань до суду не надсилала.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Турченко В.В. в судовому засіданні не заперечувала проти розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 , зазначивши, що остання не має можливості прибути до суду.
Відповідно до статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неприбуття в судове засідання особи, що притягується до відповідальності, не перешкоджає судовому розгляду справи за його відсутністю, тому суддя вважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 .
Під час розгляду справи захисник ОСОБА_1 - адвокат Турченко В.В. просила суд закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП у зв'язку із відсутністю в діях останньої складу адміністративного правопорушення.
Так, адвокат Турченко В.В. вказала, що того ранку ОСОБА_1 перебувала у тверезому стані, алкогольних напоїв не вживала. Захисник пояснила, що ОСОБА_1 повідомили про передчасну смерть її чоловіка, тому ОСОБА_1 перебувала у схвильованому стані та поспішала, оскільки їхала займатись похованням її чоловіка. Поліцейські безпідставно зупинили автомобіль ОСОБА_1 та почали вказувати на нібито наявність ознак алкогольного сп'яніння та пропонувати пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння. ОСОБА_1 пояснила поліцейським, що у неї помер чоловік та у зв'язку із хвилюванням вживала лікарський засіб аби заспокоїтись, проте алкоголю не вживала. Працівники поліції були упередженими по відношенню до ОСОБА_1 , а також вона дуже поспішала, тому й відмовилась від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
При цьому адвокат Турченко В.В. зазначила, що працівники поліції безпідставно направляли ОСОБА_1 до не найближчого закладу охорони здоров'я для проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Зокрема захисник звернула увагу суду, що поліцейські направляли ОСОБА_1 до «Володарська районна лікарня», водночас найближчим закладом охорони здоров'я в даному випадку є КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №4» або КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2». Водночас з наявного в матеріалах справи листа №70 від 01.04.2024 вбачається, що ОСОБА_1 мала можливість пройти огляд в КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №4», однак працівники поліції не направили її до вказаного закладу охорони здоров'я, що стало наслідком відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння у медичному закладі.
Крім цього захисник вказала, що після складання протоколу про адміністративне правопорушення та вирішення деяких питань з похованням, ОСОБА_1 пройшла огляд на стан алкогольного сп'яніння в КНП ТМР «Таращанська міська лікарня» за висновками якого 18.12.2024 ОСОБА_1 перебувала у тверезому стані.
Вислухавши пояснення адвокат Турченко В.В., дослідивши клопотання захисника про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, надану захисником копію свідоцтва про смерть, копію протоколу огляду на стан сп'яніння №22 від 18.12.2024, а також докази, що містяться в справі, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 199203 від 18.12.2024 року, направлення на огляд водія транспортного засобу з метою визначення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 18.12.2024, акт огляду на стан сп'яніння, копію листа №70 від 01.04.2024, копію листа №03-05/2525 від 19.12.2023, розписку ОСОБА_2 від 18.12.2024, рапорт від 18.12.2024, відеозаписи, додані до протоколу про адміністративне правопорушення, суддя дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, виходячи з наступного.
Так, суддя зазначає, що у відповідності до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Відповідно до положень ст.1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно ч.2 ст.7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Зі змісту ст. 9 КУпАП слідує, що адміністративним правопорушенням визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено відповідальність.
Відповідно до ст.245 КУпАП серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно положень ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За приписами ст.252 КУпАП оцінка доказів здійснюється органом (посадовою особою) за своїм внутрішнім переконанням, яке повинно ґрунтуватися на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Вимоги ст.280 КУпАП визначають, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з п.2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
У диспозиції ч.1 ст.130 КУпАП закріплено, що відповідальність за вказане правопорушення настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Статтею 266 КУпАП передбачено, що особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Процедура направлення та проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду визначається також Інструкцією про порядок виявлення водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 № 1452\735 (далі Інструкція) та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого Постановою КМУ № 1103 від 17.12.2008 (далі - Порядок).
З відеозаписів доданих до протоколу про адміністративне правопорушення слідує, що 18.12.2024 року о 08 год. 57 хв. автодорога М-05 «Київ - Одеса» 78 км. водій ОСОБА_1 керувала транспортним засобом «Toyota RAV4» з номерним знаком НОМЕР_1 та була зупинена працівниками поліції.
Під час перевірки документів, поліцейський запитав чи не вживала ОСОБА_1 алкогольних напоїв та запропонував пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, на що ОСОБА_1 зазначила, що алкоголю цього дня не вживала, пояснила, що у неї помер чоловік, у зв'язку із чим має сильне хвилювання та вживала ліки. ОСОБА_1 тривалий час вагалась стосовно необхідності проходження огляду та згодом відмовилась від огляду.
Суддя зазначає, що відповідно до п.12 розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 № 1452\735 визначено, що у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані алкогольного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я, яким в даному випадку є КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №4» або КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2».
З направлення на огляд водія транспортного засобу з метою визначення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 18.12.2024 року встановлено, що працівники поліції направляли ОСОБА_1 до «Володарська районна лікарня», що в даному випадку не є найближчим визначеним медичним закладом.
З копії листа № 70 від 01.04.2024 головного лікаря КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №4» вбачається, що 18.12.2024 ОСОБА_1 мала можливість безперешкодно пройти огляд у даному закладі охорони здоров'я.
Не зважаючи на зазначені обставини, про які безумовно були обізнані працівники поліції, поліцейські всупереч внормованого порядку проведення огляду та направлення водіїв для проведення огляду на стан сп'яніння, безпідставно направляли ОСОБА_1 до не найближчого відповідного медичного закладу, що в свою чергу створило передумови для відмови особи від проходження огляду на стан сп'яніння у іншому населеному пункті, та може свідчити про формальність дій працівників поліції.
Враховуючи наведене, суддя констатує, що мало місце порушення з боку працівників поліції та фактично ОСОБА_1 було направлено до не найближчого закладу охорони здоров'я, а відтак й відмова ОСОБА_1 від проходження огляду у закладі охорони здоров'я, котрий не є найближчим, не може бути наслідком притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП.
При цьому варто також звернути увагу на причини небажання ОСОБА_1 на проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у не найближчому закладі охорони здоров'я, котрі були пов'язані з із смертю чоловіка ОСОБА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть, з якої вбачається, що дійсно ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 .
З даного приводу, суддя також зауважує, що згідно із ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Вирішуючи справу, суд враховує, що лише вимога суб'єкта владних повноважень, що ґрунтується на законі, має наслідком її виконання, висування ж вимоги, що не продиктована об'єктивними передумовами і наповнена лише формальним змістом, не є підставою для її виконання за рахунок шкоди для особистих інтересів особи.
Означені вимоги суб'єкта владних повноважень не повинні межувати із свавіллям та з незаконним посяганням на права та обов'язки людини.
Суддя також бере до уваги копію протоколу №22, з якого слідує, що 18.12.2024 о 12 год. 05 хв. в КНП ТМР «Таращанська міська лікарня» ОСОБА_1 пройшла огляд на стан сп'яніння та згідно висновку лікаря ОСОБА_1 перебувала у тверезому стані.
Враховуючи вищевикладене, суддя зауважує, що притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена достатніми, належними та допустимими доказами.
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", зобов'язано суди застосовувати при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерела права, а ЄСПЛ притримується у своїх рішення позиції того, що суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа "Коробов проти України" № 39598/03 від 21 липня 2011 року), тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), n. 161. Series А заява № 25).
Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
При цьому, ЄСПЛ у справі «АЛЛЕНЕ де Рібермон про Франції» вказав, що сфера застосування принципу презумпції невинуватості є значно ширшою: він обов'язковий не лише для кримінального суду, який вирішує питання про обґрунтованість обвинувачення, а й для всіх інших органів держави.
Згідно ч.1 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження по справі закривається, якщо відсутній склад адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладені обставини, а також те, що належних та допустимих доказів факту вчинення інкримінованого діяння суду не надано, суддя дійшов висновку про недоведеність матеріалами справи об'єктивної сторони інкримінованого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, тому провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП відносно неї слід закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, оскільки у відповідності до вимог ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 130, ст. 221, ст. 247, ст. 284 КУпАП, суддя,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , розпочате за ч.1 ст.130 КУпАП - закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.
СуддяО.О. Гребінь