Рішення від 30.04.2025 по справі 140/1637/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2025 року ЛуцькСправа № 140/1637/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Рівненській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кузьмівка-Агро» про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Рівненській області (далі - ГУ ДПС у Рівненській області) звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кузьмівка-Агро» (далі - ТзОВ «Кузьмівка-Агро») про стягнення коштів у сумі 81893,55 грн для погашення податкового боргу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач відповідно до вимог статті 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом. Такий обов'язок відповідач не виконав у встановлені строки та за ним обліковується податковий борг у сумі 81893,55 грн, який утворився внаслідок несплати штрафних санкцій, застосованих податковими повідомленнями-рішеннями у зв'язку із несвоєчасною сплатою податкових зобов'язань з орендною плати за землю, самостійно визначених податкових зобов'язань та пені. Направлення відповідачу податкової вимоги не призвело до погашення податкового боргу у повному обсязі.

З наведених підстав позивач просив стягнути з рахунків відповідача у банках кошти на погашення податкового боргу.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 10 березня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Копію зазначеної ухвали відповідач отримав 24 березня 2025 року (а.с.68), проте у встановлений строк відзив на позов не подав, як і будь-які докази у спростування позовних вимог.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Також від учасників справи клопотання про розгляд справи у судовому засіданні не надходили.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позові, суд встановив такі обставини.

ТзОВ «Кузьмівка-Агро» зареєстроване як юридична особа 11 січня 2018 року (а.с.63).

З матеріалів справи слідує, що ТзОВ «Кузьмівка-Агро» має податковий борг з орендної плати з юридичних осіб у сумі 81893,55 грн, що виник у зв'язку із несплатою грошових зобов'язань згідно з податковими повідомленнями-рішеннями ГУ ДПС у Рівненській області від 06 лютого 2024 року №1190/17-00-04-08-20, від 24 жовтня 2024 року №15892/17-00-04-08-10 - штрафних санкцій у сумі 25007,77 грн та 5633,13 грн відповідно, застосованих за порушення строку сплати грошових зобов'язань з орендної плати (а.с.47-49), податкових зобов'язань згідно з податковим розрахунком земельного податку від 20 лютого 2024 року №9034463984 у сумі 21941,29 грн, та нарахування пені за період з 31 березня 2023 року по 07 жовтня 2024 року у сумі 29311,36 грн.

Наявність податкового боргу підтверджується довідкою-розрахунком податкової заборгованості (а.с.45), карткою обліку розрахунків з бюджетом (а.с.51-52).

Несплата відповідачем податкового боргу у загальній сумі 81893,55 грн стала підставою для звернення ГУ ДПС у Рівненській області з адміністративним позовом про стягнення податкового боргу з відповідача у примусовому порядку.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (пункт 38.1 статті 38 ПК України).

За приписами підпунктів 14.1.39, 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом; грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Приписами пункту 57.1 статті 57 ПК України встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

За змістом пункту 46.2 статті 46 ПК України податковою декларацією, розрахунком є документ, що подається платником податків контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання.

Згідно з пунктом 56.11 статті 56 ПК України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Як видно з матеріалів справи, відповідно до податкового розрахунку від 20 лютого 2024 року №9034463984, відповідач мав обов'язок сплатити 21941,29 грн до 30 вересня 2024 року (а.с.45).

Самостійно визначені платником податкові зобов'язання є узгодженими, а через їх несплату у встановлений строк такі набули статусу податкового боргу.

Пунктом 57.3 статті 57 ПК України обумовлено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.

Пунктом 56.18 статті 56 ПК України установлено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

У цій справі встановлено, що податковими повідомленнями-рішеннями ГУ ДПС у Рівненській області від 06 лютого 2024 року №1190/17-00-04-08-20 та від 24 жовтня 2024 року №15892/17-00-04-08-10 до відповідача застосовано штрафні санкцій у сумі 25007,77 грн та 5633,13 грн (а.с.47-49).

Зазначені податкові повідомлення-рішення надіслані рекомендованим листом з повідомленням про вручення та з урахуванням приписів пункту 42.5 статті 42 ПК України вважаються врученими відповідачу (а.с.12, 15).

Доказів оскарження цих податкових повідомлень-рішень чи доказів сплати, визначених ними штрафних санкцій, відповідач не надав.

Отже, несплачені грошові зобов'язання є узгодженими і також набули статусу податкового боргу.

За приписами статті 129 ПК України несвоєчасна сплата грошових зобов'язань має наслідком нарахування контролюючим органом пені.

Згідно з підпунктом 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

З облікових документів по розрахунках з бюджетом вбачається, що у зв'язку із несвоєчасною сплатою податкових зобов'язань відповідачу нараховано пеню, що також є його заборгованістю (а.с.51-52).

Загальна сума податкового боргу становить 81893,55 грн.

Пунктами 59.1, 59.5 статті 59 ПК України визначено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Як встановлено судом, позивач вживав заходи з метою погашення податкового боргу та відповідачу була направлена податкова від 08 лютого 2022 року №000749-1303-1709 (а.с.46).

З облікової картки платника видно, що податковий борг з моменту надіслання вказаної вимоги не переривався, а тому у контролюючого органу відсутній обов'язок надсилати нову податкову вимогу про сплату боргу.

Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно із пунктами 95.1, 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Таким чином, оскільки за відповідачем обліковується податковий борг на загальну суму 81893,55 грн, щодо наявності якого відповідачем не подано до суду доказів його сплати, а вжиті контролюючим органом заходи не призвели до його погашення, тому позовні вимоги належить задовольнити шляхом прийняття рішення про стягнення коштів для погашення цього боргу з рахунків у банках, що обслуговують ТзОВ «Кузьмівка-Агро», на суму податкового боргу.

Керуючись статтями 9, 72-77, 162, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДПС у Рівненській області (33023, Рівненська область, місто Рівне, вулиця Відінська, будинок 12, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44070166) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кузьмівка-Агро» (43016, Волинська область, Луцький район, місто Луцьк, вулиця Лесі Українки, 16А, ідентифікаційний код юридичної особи 41862644) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.

Стягнути з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «Кузьмівка-Агро» в банках, що обслуговують такого платника податків, в дохід бюджету кошти у сумі 81893,55 грн (вісімдесят одна тисяча вісімсот дев'яносто три грн 55 коп.) для погашення податкового боргу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ж.В. Каленюк