Іменем України
30 квітня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/373/25
Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Пляшкової К.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду 24 лютого 2025 року надійшов адміністративний позов адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Луганській області), в якому з урахуванням уточненого позову, що надійшов до суду 20 березня 2025 року, заявлено такі вимоги:
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУПФУ в Луганській області від 23 квітня 2024 року № 1420917191-2024-2;
- зобов'язати ГУПФУ в Луганській області призначити позивачу щомісячну страхову виплату втраченої заробітної плати відповідно до статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з 22 січня 2024 року за його заявою від 12 квітня 2024 року.
В обґрунтування вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в ГУПФУ в Луганській області, як потерпілий внаслідок нещасного випадку на виробництві. Згідно з висновком медико - соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у надані медичної та соціальної допомоги від 27 листопада 2022 року серії 12ААА № 333476 позивачу встановлено 20 % втрати професійної працездатності.
Відповідно до висновку медико - соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у надані медичної та соціальної допомоги від 22 січня 2024 року № 26196 серії 10 ААА позивачу встановлено 60 % втрати професійної працездатності.
Позивач 12 квітня 2024 року звернувся засобами вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою про призначення страхових виплат, у зв'язку з встановленням іншого виду захворювання зі збільшенням відсотку втрати професійної працездатності. При проведенні попереднього розгляду документів з метою призначення страхових виплат ОСОБА_1 з'ясовано, що акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) від 07 листопада 2023 року складено Відокремленому підрозділі шахта «Карбоніт» Державного підприємства «Первомайськвугілля».
Представник позивача зазначає, що на думку пенсійного органу розслідування хронічного професійного захворювання ОСОБА_1 проведено без врахування його роботи в шкідливих умовах на ПРАТ «ДТЕК Павлоградвугілля».
На підставі цього відповідачем направлено запит до клініки професійних захворювань державної установи «Інститут медицини праці імені Ю. І. Кундієва» щодо врегулювання порушеного питання та надання медичних висновків про наявність (відсутність) хронічного професійного захворювання у позивача за останнім та передостаннім місцями роботи у встановлений законодавством строк.
У зв'язку із не призначенням страхової виплати за заявою позивача, направлено скаргу до Пенсійного фонду України щодо протиправної бездіяльності пенсійного органу та втручання ним у роботу інших установ, протиправне перебирання на себе повноваження органу, який встановлює наявність професійного захворювання.
На вказану скаргу відповідач листом від 04 липня 2024 року, який направлено звичайним поштовим відправленням та отримано представником позивача 24 серпня 2024 року, повідомив, що під час розгляду заяви позивача про призначення страхової виплати з врахуванням нового захворювання ГУПФУ в Луганській області встановлено, що Акт П-4 складений з порушенням вимог пунктів 82, 83, 101 та 129 Порядку. Також, в листі зазначено, що оскільки до заяви про перерахунок страхової виплати від 12 квітня 2024 року позивачем долучено довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 14 лютого 2017 року № 7405, скасовану 18 січня 2024 року, відповідачем прийнято рішення про відмову у розгляді зазначеної заяви у зв'язку з поданням недостовірних відомостей. Враховуючи зазначене, питання перерахунку страхових виплат ОСОБА_1 у зв'язку з профзахворюванням на підставі Акту П-4 буде розглянуто Головним управлінням після отримання від Клініки професійних захворювань Державної установи «Інститут медицини праці імені Ю. І. Кундієва» інформації стосовно процедури встановлення ОСОБА_1 профзахворювання та від Східного міжрегіонального управління Держпраці інформації щодо чинності Акту П-4, та звернення ОСОБА_1 з відповідною заявою у встановленому чинним законодавством порядку та підтвердження даних про його реєстрацію в ЄІБДВПО.
Позивач з таким рішенням відповідача не згодний, оскільки статтею 39 Закону № 1105-ХIV визначений вичерпний перелік підстав для відмови у страховій виплати, а наведена відповідачем підстава у вказаному переліку відсутня.
Вважаючи порушеним право позивача на отримання страхових виплат, представник позивача звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою від 03 березня 2025 року позовну заяву представника позивача залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.
Від представника позивача до суду 04 березня 2025 року надійшла заява про усунення недоліків.
Ухвалою від 07 березня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву; встановлено сторонам строк для обміну заявами по суті справи; витребувано від відповідача докази, яких не вистачає для розгляду справи.
Від ГУПФУ в Луганській області до суду 20 березня 2025 року надійшов відзив, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав.
Позивач з 01 січня 2023 року перебуває на обліку в ГУПФУ в Луганській області, як потерпілий внаслідок нещасного випадку на виробництві. Згідно з висновком медико-соціальної експертної комісії (далі - МСЕК) про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у надані медичної та соціальної допомоги від 27 листопада 2022 року серія 12ААА № 333476 потерпілому встановлено 20 % втрати професійної працездатності з 01 липня 2022 року по 18 серпня 2023 року. Відповідно до положень підпункту 1 пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Головним управлінням продовжено щомісячні страхові виплати ОСОБА_1 з 18 серпня 2023 року до 09 червня 2025 року.
ОСОБА_1 12 квітня 2024 року звернувся засобами вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою про призначення страхових виплат у зв'язку з встановленням нового захворювання. Рішенням від 23 квітня 2024 року № 1420917191-2024-2 позивачу відмовлено у призначенні страхових виплат у зв'язку з встановленням нового захворювання з причини надання недостовірних відомостей (зокрема при призначенні страхових виплат позивачем надано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 14 лютого 2017 року № 7405, яка скасована у встановленому законом порядку).
Додатково, при проведенні попереднього розгляду документів з метою призначення страхових ОСОБА_1 . Головним управлінням встановлено, що акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) від 07 листопада 2023 року складено на відокремленому підрозділі шахта «Карбоніт» Державного підприємства «Первомайськвугілля».
Відповідно до даних трудової книжки НОМЕР_1 ОСОБА_1 працює на Відокремленому підрозділі шахта «Карбоніт» Державного підприємства «Первомайськвугілля» з 12 червня 2013 року, запис про звільнення відсутній. Проте згідно з наказом від 09 квітня 2022 року № 205/к з працівниками ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» призупинено дію трудових договорів з 07 квітня 2022 року, а наказом від 05 грудня 2022 року № 61/а, виданим ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» ОСОБА_1 звільнено з посади заступника начальника дільниці з видобутку вугілля № 3 за угодою сторін 05 грудня 2022 року.
Також згідно відомостей про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування ОСОБА_1 з 14 квітня 2022 року за основним місцем роботи перебував у трудових відносинах з Приватним акціонерним товариством «ДТЕК Павлоградвугілля» на посаді майстра гірничої дільниці відповідно до наказу від 13 квітня 2022 року № 70/6 та за власним бажанням, у зв'язку з виходом на пенсію його з 06 лютого 2023 року звільнено з роботи (наказ від 06 лютого 2023 року № 27/9). Вказані записи про трудову діяльність у ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» трудовій книжці НОМЕР_1 відсутні.
Відповідно до пункту 101 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 337 (далі - Порядок № 337), розслідування професійного захворювання проводиться за останнім місцем де працював хворий за професією під час роботи за якою були умови для розвитку професійного захворювання.
На підставі наказу від 23 березня 2023 року № 219/СХ «Про створення комісії з проведення розслідування причин виникнення професійного захворювання ОСОБА_1 » відповідачем створено комісію з проведення розслідування причин виникнення професійного захворювання ОСОБА_1 (підставою видання для наказу було повідомлення Державної установи «Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва» від 09 лютого 2023 року П-3 № 286/2).
Однак відповідачем не в повній мірі з'ясовано обставини по справі та за результатами роботи комісії 07 листопада 2023 року складено акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання за формою П-4, відповідно до якого хронічне професійне захворювання ОСОБА_1 виникло на ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля». Проте при проведенні розслідування хронічного професійного захворювання ОСОБА_1 , комісією не враховано його роботу в шкідливих умовах на ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» майстром гірничим дільниці з 13 квітня 2022 року по 06 лютого 2023 року.
Листами від 30 квітня 2024 року № 1200-1105-8/11342, від 17 червня 2024 року за № 1200-1105-8/15788 та від 21 листопада 2024 року № 1200-0905-8/29850 Головне управління зверталось із запитами до Клініки професійних захворювань Державної установи «Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва» щодо врегулювання порушеного питання та отримання медичних висновків про наявність (відсутність) хронічного професійного захворювання у ОСОБА_1 за останнім та передостаннім місцями роботи у встановлений законодавством строк.
Листом від 25 листопада 2024 року № 03/949 Державна установа «Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва» повідомило Головне управління, що рішенням ЛЕК установи від 29 травня 2024 року № 22/581 Медичний висновок лікарсько-експертної комісії лікарсько-експертної комісії спеціалізованого профпатологічного закладу охорони здоров'я про наявність (відсутність) хронічного професійного захворювання (отруєння) від 08 лютого 2023 року № 5/79, Повідомлення про хронічне професійне захворювання (отруєння) від 08 лютого 2023 року № 61 ОСОБА_1 (тобто документи, на підставі яких створювалась комісія з проведення розслідування причин виникнення професійного захворювання ОСОБА_1 та за результатати роботи якої складено акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання за формою П-4) визнані недійсними на підставі наданих нових відомостей щодо професійної діяльності ОСОБА_1 .
Головним управлінням 17 грудня 2024 року за № 1200-0905-8/32075 направлений запит до Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці про надання роз'яснень щодо чинності акту за формою П-4 від 07 листопада 2023 року розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) у ОСОБА_1 , у відповідь на який отримано лист від 20 грудня 2024 року № СХ/З.1/14047-24 з повідомленням, що діючим Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 337 не передбачено скасування, або визнання недійсним акту розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання за формою П-4, тому у Міжрегіонального управління законодавчих підстав для скасування зазначеного акта немає.
З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Разом із відзивом ГУПФУ в Луганській області подано до суду клопотання про зупинення провадження у цій справі до вирішення по суті справи № 360/150/25 за позовною заявою ГУПФУ в Луганській області до Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці, третя особа - ОСОБА_1 , про визнання протиправним та скасування акта розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання за формою П-4 від 07 листопада 2023 року, який затверджено начальником Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці.
Від представник позивача до суду 20 березня 2025 року надійшла уточнена позовна заява, заперечення проти зупинення провадження у справі, клопотання про витребування доказів.
Ухвалою від 25 березня 2025 року відмовлено у задоволенні клопотання ГУПФУ в Луганській області про зупинення провадження у справі.
Ухвалою від 25 березня 2025 року прийнято до розгляду уточнений позов; задоволено клопотання про витребування доказів та зобов'язано ГУПФУ в Луганській області надати до суду додаткові докази.
На виконання вимог ухвали від 25 березня 2025 року, представником ГУПФУ в Луганській області 02 квітня 2025 року подано витребувані ухвалою суду докази.
Від представника позивача до суду 03 квітня 2025 року надійшла відповідь на відзив, в якій наведено пояснення та аргументи щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотиви їх відхилення.
Інших заяв по суті справи від сторін не надходило.
Дослідивши матеріали судової справи в електронній формі, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.
ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання як внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) перебуває на обліку в ГУПФУ в Луганській області, як потерпілий внаслідок нещасного випадку на виробництві, та з 01 грудня 2022 року отримує щомісячну страхову виплату в разі часткової втрати працездатності, що підтверджено рішенням про призначення страхової виплати з ІКІС ПФУ.
ОСОБА_1 звернувся до ГУПФУ в Луганській області із заявою від 12 квітня 2024 року про призначення / перерахування / продовження страхової виплати у зв'язку з нещасним випадком на виробництві (професійним захворюванням), разом з якою подав: акт П-4 (акт розслідування професійного захворювання); виписку з акта огляду МСЕК про встановлення, зняття або зміну групи інвалідності; довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; паспорт; інший документ; довідку про відкритий рахунок у банку; акт Н-1 (акт розслідування нещасного випадку); трудову книжку.
Постановою (рішенням) від 23 квітня 2024 року № 1420917191/1420917191-2024-2 про відмову в призначенні щомісячної страхової виплати втраченої заробітної плати ГУПФУ в Луганській області відмовило ОСОБА_1 в призначенні щомісячної страхової виплати у зв'язку з поданням уповноваженому органу управління завідомо неправдивих відомостей про страховий випадок.
Дослідженням наданих разом із заявою від 12 квітня 2024 року документів встановлено таке.
Згідно із випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та соціальної допомоги від 23 січня 2024 року до довідки серії 10 ААА № 261967 ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІІ групи з 22 січня 2024 року безстроково, ступінь втрати професійної працездатності у відсотках: 1) 30 % та 10 % - первинно з 07 листопада 2023 року - професійне захворювання; 2) 20 % - нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом - повторно з 25 квітня 2018 року.
У довідці до акта огляду МСЕК від 23 січня 2024 року серії 12 ААГ № 882070 вказано, що причиною інвалідності позивача є професійне захворювання.
У висновку акта проведення розслідування нещасного випадку, що стався 06 квітня 2018 року о 04 годині 30 хвилин від 25 квітня 2018 року (форми Н-5), затвердженому директором ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» 25 квітня 2018 року, вказано, що з'ясувавши обставини, встановивши причини нещасного випадку, ознайомившись з медичним висновком КУ «Попаснянської центральної районної лікарні» поліклінічного відділення № 2 м. Гірське, комісія встановила, що нещасний випадок з ОСОБА_1 стався під час виконання ним трудових обов'язків за режимом роботи підприємства. Комісія прийшла до висновку, що нещасний випадок з ОСОБА_1 вважається пов'язаним і з виробництвом, на нього складається акт за формою Н-1.
Згідно із актом про нещасний випадок, пов'язаний із виробництвом, від 25 квітня 2018 року № 03 (форма Н-1), затвердженим директором ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» 25 квітня 2018 року, з ОСОБА_1 06 квітня 2018 року стався нещасний випадок, внаслідок якого потерпілий отримав травму.
Комісією з проведення розслідування причин виникнення професійного захворювання ОСОБА_1 , створеною за наказом Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці від 23 березня 2023 року № 219/СХ, в період з 24 березня 2024 року по 07 листопада 2024 року проведено розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання у ОСОБА_1 : 1.Хронічна двобічна сенсоневральна приглухуватість з легким ступенем зниження слуху (ІІ ст.) - за класифікацією Остапкович В.Є. та Пономарьової Н.І. 2.Хронічний бронхіт ІІ ст., фаза затихаючого загострення, прикореневий та базальний пневиосклероз, ЛН ІІ ст. (другого ст.) - захворювання професійні, встановлені вперше Клінікою професійних захворювань Державної установи «Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва НАМН України» 08 лютого 2023 року. За наслідками розслідування складено акт від 07 листопада 2024 року (форма П-4), затверджений начальником Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці 07 листопада 2024 року.
У пунктах 3, 4 акта вказано реєстраційні відомості підприємства ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля», а також, що на момент розслідування хворий ОСОБА_1 з 05 грудня 2022 року звільнений з підприємства (пункт 16 акта).
У пункті 12 акта вказано відомості про хворого ОСОБА_1 , зокрема: вік - 45 років, професія (посада) - заступник начальника дільниці (1222.2), стаж роботи - 28 років 11 місяців 28 днів, стаж роботи за професією - 04 роки 01 місяць 24 дні, у цеху в умовах впливу шкідливих факторів - 09 років 05 місяців 23 дні.
У пунктах 17 та 18 акта вказано встановлені комісією обставини виникнення хронічного професійного захворювання та причини його виникнення.
Згідно із записами у трудовій книжці позивача від 10 жовтня 2004 року серії НОМЕР_1 , довідкою форми ОК-5 від 16 квітня 2024 року, наказами ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» від 09 квітня 2022 року, від 05 грудня 2022 року № 61/а, позивач:
у період з 12 червня 2013 року по 05 грудня 2022 року працював у ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» (з 07 квітня 2022 року призупинено дію трудового договору, укладеного ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» з ОСОБА_1 , у зв'язку з находженням шахти в зоні проведення активних бойових дій та запровадженням воєнного стану);
у період з 14 квітня 2022 року по 06 лютого 2023 року працював у ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля».
Листами від 30 квітня 2024 року № 1200-1105-8/11342, від 17 червня 2024 року за № 1200-1105-8/15788 та від 21 листопада 2024 року № 1200-0905-8/29850 ГУПФУ в Луганській області зверталось із запитами до Клініки професійних захворювань Державної установи «Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва» щодо врегулювання порушеного питання та отримання медичних висновків про наявність (відсутність) хронічного професійного захворювання у ОСОБА_1 за останнім та передостаннім місцями роботи у встановлений законодавством строк.
У відповідь листом від 25 листопада 2024 року № 03/949 Державна установа «Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва» повідомило ГУПФУ в Луганській області, що рішенням ЛЕК установи від 29 травня 2024 року № 22/581 Медичний висновок лікарсько-експертної комісії лікарсько-експертної комісії спеціалізованого профпатологічного закладу охорони здоров'я про наявність (відсутність) хронічного професійного захворювання (отруєння) від 08 лютого 2023 року № 5/79 та Повідомлення про хронічне професійне захворювання (отруєння) від 08 лютого 2023 року № 61 ОСОБА_1 визнано недійсними на підставі наданих нових відомостей ГУПФУ в Луганській області від 30 квітня 2024 року № 1200-1105-8/11342 щодо професійної діяльності ОСОБА_1 , а саме: з 11 квітня 2022 року по 09 жовтня 2023 року він працював на ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» у професії майстер гірничий дільниці.
Листом від 11 грудня 2024 року № 03/992 Державна установа «Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва» направила до ГУПФУ в Луганській області копію Медичного висновку лікарсько-експертної комісії лікарсько-експертної комісії спеціалізованого профпатологічного закладу охорони здоров'я про наявність (відсутність) хронічного професійного захворювання (отруєння) від 29 травня 2024 року № 22/581.
Листом від 17 грудня 2024 року за № 1200-0905-8/32075 ГУПФУ в Луганській області направлено запит до Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці про надання роз'яснень щодо чинності акту за формою П-4 від 07 листопада 2023 року розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) у ОСОБА_1 , у відповідь на який отримано лист Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці від 20 грудня 2024 року № СХ/З.1/14047-24 з повідомленням, що діючим Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 337, не передбачено скасування, або визнання недійсним акту розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання за формою П-4, тому у Міжрегіонального управління законодавчих підстав для скасування зазначеного акта немає.
ГУПФУ в Луганській області листом від 06 травня 2024 року № 1200-0208-8/11899 у відповідь на адвокатський запит представника позивача повідомило, що при проведенні попереднього розгляду документів з метою призначення страхових виплат ОСОБА_1 з'ясовано, що акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) від 07 листопада 2023 року складено на підприємстві ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» (ЄДРПОУ 26402983). Проте відповідно до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 337, розслідування професійного захворювання проводиться за останнім місцем де працював хворий за професією під час роботи за якою були умови для розвитку професійного захворювання. Однак, розслідування хронічного професійного захворювання ОСОБА_1 проведено без врахування його роботи в шкідливих умовах на ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля». У зв'язку з вищевикладеним, Головним управлінням направлено запит до клініки професійних захворювань державної установи «Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва» щодо врегулювання порушеного питання та надання медичних висновків про наявність (відсутність) хронічного професійного захворювання у ОСОБА_1 за останнім та передостаннім місцями роботи у встановлений законодавством строк. Після отримання інформації від клініки професійних захворювань державної установи «Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва» Головним управлінням буде прийнято остаточне рішення щодо призначення чи відмови в призначенні одноразової та щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 , про що буде додатково повідомлено.
Також позивачем 13 квітня 2024 року через вебпортал Пенсійного фонду України у додаток до доданих до заяви від 12 квітня 2024 року № 2548 документів просив долучити актуальну скановану з оригіналу копію паспорта та довідки внутрішньо переміщеної особи.
Листом від 15 травня 2024 року № 3122-2404/Б-02/8-1200/24 ГУПФУ в Луганській області повідомлено ОСОБА_1 , що до наданої засобами вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України заяви про призначення / перерахування / продовження страхової виплати у зв'язку з нещасним випадком на виробництві (професійним захворюванням) від 12 квітня 2024 року № 2548 долучено довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 14 лютого 2017 року № 7405. Зазначена заява перебуває в опрацюванні, остаточне рішення не прийнято у зв'язку з направленням запиту до ДУ «Інститут медицини праці імені Ю. І. Кундієва» Національної академії медичних наук України стосовно врегулювання питання про наявність (відсутність) у ОСОБА_1 хронічного професійного захворювання за останнім та передостаннім місцями роботи - ВП Шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» та ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля». Після уточнення даних рішення буде прийнято відповідно до норм чинного законодавства. Додатково повідомлено, що долучати до поданого до заяви від 12 квітня 2024 року № 2548 пакету документів будь-які інші копії документів, підстави та технічні можливості відсутні.
Доказів повідомлення позивача про прийняте ГУПФУ в Луганській області рішення про відмову в призначенні страхової виплати суду не надано.
Копії всіх вищеописаних документів наявні в матеріалах справи.
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Закон України від 23.09.1999 № 1105-ХIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 1105-ХIV в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення страхової виплати) відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючим громадянам щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, охорони їхнього життя та здоров'я.
За приписами статті 1 Закону № 1105-ХIV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
види загальнообов'язкового державного соціального страхування: у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності; від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (далі - страхування від нещасного випадку); медичне страхування (пункт 1);
загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - соціальне страхування) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає страхові виплати та надання соціальних послуг застрахованим особам за рахунок коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (далі - кошти соціального страхування), коштів державного бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством (пункт 3);
нещасний випадок - обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов'язків, внаслідок яких заподіяно шкоду здоров'ю працівника або настала його смерть (пункт 5);
об'єкт соціального страхування - страховий ризик та страховий випадок, із настанням яких у застрахованих осіб (членів їхніх сімей, інших осіб) виникає право на страхові виплати та соціальні послуги відповідно до цього Закону залежно від видів соціального страхування (пункт 6);
професійне захворювання - захворювання, що виникло внаслідок професійної діяльності застрахованого та зумовлено виключно або переважно впливом шкідливих речовин і певних видів робіт та інших факторів, пов'язаних з роботою (пункт 7);
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає соціальному страхуванню відповідно до видів соціального страхування (пункт 8);
страховик - Пенсійний фонд України (пункт 9);
страхові випадки: за соціальним страхуванням від нещасного випадку - нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання (у тому числі встановлене чи виявлене у період, коли потерпілий не перебував у трудових відносинах з підприємством, на якому він захворів), що спричинили застрахованому професійно зумовлену фізичну чи психічну травму; нещасний випадок, що стався, або професійне захворювання, яке виникло внаслідок порушення застрахованим нормативних актів про охорону праці; за соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності - подія, з настанням якої виникає право застрахованої особи, членів її сім'ї або іншої особи на отримання відповідно до цього Закону страхових виплат (пункт 10);
страхові кошти - акумульовані страхові внески, суми від фінансових санкцій та інші надходження відповідно до законодавства для здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг згідно з цим Законом (пункт 12);
суб'єкти соціального страхування - застрахована особа, члени її сім'ї або інша особа у випадках, передбачених цим Законом, страхувальник та страховик (пункт 14).
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 4 Закону № 1105-ХIV уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі - уповноважений орган управління) є Пенсійний фонд України.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 5 Закону № 1105-ХIV основними завданнями уповноваженого органу управління та його територіальних органів є здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до цього Закону.
Частиною першою статті 29 Закону № 1105-ХIV передбачено, що страхуванню від нещасного випадку підлягають:
1) особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, зокрема які є резидентами Дія Сіті, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах, фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню від нещасного випадку на інших підставах;
2) здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої, післядипломної освіти, залучені до будь-яких робіт під час, перед або після занять, під час занять, коли вони набувають професійних навичок, у період проходження виробничої практики (стажування), виконання робіт на підприємствах.
Згідно з частинами першою, другою статті 30 Закону № 1105-ХIV страховими виплатами є грошові суми, які уповноважений орган управління виплачує застрахованій особі чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку. Факт нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання розслідується в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України «Про охорону праці».
Підставою для оплати потерпілому витрат на проведення професійної реабілітації, оплати соціальних послуг, а також для здійснення страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами. Перелік обставин, за яких настає страховий випадок, та перелік професійних захворювань визначаються Кабінетом Міністрів України (частини третя, четверта статті 30 Закону № 1105-ХIV).
Відповідно до частини сьомої статті 30 Закону № 1105-ХIV страхові виплати складаються із:
1) щомісячної страхової виплати втраченої заробітної плати (або відповідної її частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності (далі - щомісячна страхова виплата);
2) страхової виплати у встановлених випадках одноразової допомоги потерпілому (членам його сім'ї та особам, які перебували на утриманні померлого);
3) страхової виплати дитині, яка народилася з інвалідністю внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності;
4) страхових витрат на професійну реабілітацію та соціальну допомогу;
5) допомоги по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Частиною першою статті 31 Закону № 1105-ХIV передбачено, що перерахування сум щомісячних страхових виплат проводиться у разі: 1) зміни ступеня втрати професійної працездатності; 2) зміни складу сім'ї померлого.
Відповідно до частини другої статті 31 Закону № 1105-ХIV щомісячні страхові виплати підлягають перерахуванню щороку, з 1 березня, на коефіцієнт, що враховує показники зростання споживчих цін та середньої заробітної плати (доходу) в Україні. Коефіцієнт перерахунку щомісячних страхових виплат відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначеного відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. За наявності фінансових можливостей бюджету уповноваженого органу управління розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для здійснення перерахування, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення. Розмір такого збільшення визначається у межах бюджету уповноваженого органу управління за рішенням Кабінету Міністрів України. Визначена раніше сума щомісячної страхової виплати не підлягає зменшенню.
За приписами статті 32 Закону № 1105-ХIV:
медико-соціальна експертиза стійких обмежень життєдіяльності потерпілих здійснюється МСЕК відповідно до Основ законодавства України про охорону здоров'я (частина перша);
ступінь втрати працездатності потерпілим установлюється МСЕК і визначається у відсотках професійної працездатності, яку мав потерпілий до ушкодження здоров'я, з урахуванням (за наявності) результатів заключного реабілітаційного обстеження після надання реабілітаційної допомоги мультидисциплінарною командою реабілітаційного закладу, відділення, підрозділу, внесеного до індивідуального реабілітаційного плану. Огляд потерпілого, складання, внесення змін до індивідуальної програми реабілітації проводиться МСЕК відповідно до законодавства (частина друга);
позачергова експертиза проводиться МСЕК за заявою потерпілого, страховика чи інших заінтересованих осіб, а у випадках, передбачених законом, - за клопотанням органів досудового розслідування або за рішенням суду (судді) (частина третя).
Згідно з частиною першою статті 36 Закону № 1105-ХIV сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячної заробітної плати, яку потерпілий мав до ушкодження здоров'я. Максимальний розмір щомісячної страхової виплати не може перевищувати чотири мінімальні заробітні плати. Максимальний розмір щомісячної страхової виплати після проведеного перерахування відповідно до частини другої статті 31 цього Закону не може перевищувати чотири мінімальні заробітні плати. Мінімальний розмір призначеної щомісячної страхової виплати потерпілому у перерахунку на 100 відсотків втрати професійної працездатності не може бути меншим за мінімальну заробітну плату.
Середньомісячна заробітна плата для обчислення суми страхових виплат потерпілому у зв'язку із втраченою ним заробітною платою (або відповідною її частиною) визначається згідно з порядком обчислення середньої заробітної плати для виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Під час обчислення середньомісячної заробітної плати враховуються всі види виплат, на які нараховувалися страхові внески (частини восьма, дев'ята статті 36 Закону № 1105-ХIV).
Відповідно до частини чотирнадцятої статті 36 Закону № 1105-ХIV перерахування сум страхових виплат проводиться відповідно до частини другої статті 31 цього Закону.
Згідно з абзацами першим, третім частини першої статті 37 Закону № 1105-ХIV для призначення страхових виплат потерпілий або особи, які мають право на такі виплати у разі смерті потерпілого, подають до уповноваженого органу управління в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг або вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України заяву про призначення виплати (особисто або через уповноваженого представника) за формою, затвердженою правлінням Пенсійного фонду України. Заява може бути подана до Пенсійного фонду України у формі паперового документа.
Відповідно до частини другої статті 37 Закону № 1105-ХIV територіальні органи уповноваженого органу управління приймають рішення про призначення страхових виплат на підставі заяви та отриманих шляхом автоматизованого обміну наявними даними між інформаційно-комунікаційними системами органів державної влади, підприємств, установ, організацій:
1) акта розслідування нещасного випадку або акта розслідування професійного захворювання за встановленими формами;
2) даних про встановлення інвалідності та ступеня втрати професійної працездатності;
3) даних Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження особи, яка має право на виплати, та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть потерпілого та інших актів цивільного стану, необхідних для призначення страхових виплат;
4) даних реєстру застрахованих осіб та реєстру страхувальників Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про працевлаштування, нараховану заробітну плату (дохід) і сплату страхових внесків та інших даних, необхідних для призначення виплат;
5) наявних даних Єдиного державного демографічного реєстру про реєстрацію місця проживання;
6) даних органів реєстрації про реєстрацію місця проживання;
7) даних Єдиної державної електронної бази з питань освіти про навчання;
8) даних Державного реєстру боржників про виплату аліментів;
9) даних Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб щодо статусу внутрішньо переміщеної особи;
10) даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Потерпілий або особи, які мають право на страхові виплати, у разі відсутності необхідної інформації в державних реєстрах і базах даних мають право надати додаткові документи, необхідні для призначення страхових виплат (частина третя статті 37 Закону № 1105-ХIV).
Статтею 38 Закону № 1105-ХIV визначено, що територіальні органи уповноваженого органу управління розглядають справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або заінтересованої особи і приймають відповідні рішення протягом 10 календарних днів, не враховуючи дня надходження зазначених документів. Рішення оформлюється постановою, в якій зазначаються дані про осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім'ї та строки їх здійснення або обґрунтування відмови у виплатах; до постанови додаються копії необхідних документів. Територіальні органи уповноваженого органу управління можуть затримати страхові виплати до з'ясування підстав для виплат, якщо документи про нещасний випадок оформлені з порушенням установлених вимог.
Згідно з частиною першою статті 39 Закону № 1105-ХIV уповноважений орган управління відмовляє у здійсненні страхових виплат і наданні соціальних послуг застрахованому, якщо: 1) потерпілий вчиняв дії, а також бездіяльність (приховування захворювань, невиконання рекомендацій лікаря), що сприяли настанню страхового випадку; 2) роботодавець, інші органи, що беруть участь у встановленні страхового випадку, або потерпілий надали уповноваженому органу управління завідомо неправдиві відомості про страховий випадок; 3) застрахована особа вчинила умисне кримінальне правопорушення, що призвело до настання страхового випадку.
Відповідно до частини другої статті 39 Закону № 1105-ХIV уповноважений орган управління відмовляє у здійсненні страхових виплат і наданні соціальних послуг застрахованій особі, якщо нещасний випадок згідно із законодавством не визнаний пов'язаним з виробництвом.
Страхові виплати здійснюються щомісяця у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку або за рішенням суду потерпілому - з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання (пункт 1 частини першої статті 41 Закону № 1105-ХIV).
За приписами частин п'ятої, сьомої статті 41 Закону № 1105-ХIV страхові виплати здійснюються протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у зв'язку із страховим випадком, а фінансування додаткових витрат згідно з цим Законом - протягом строку, на який визначено потребу в них. Якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхових виплат, з вини уповноваженого органу управління або його територіальних органів своєчасно не призначено або не виплачено суму страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв'язку з підвищенням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України «Про оплату праці».
Постановою правління Пенсійного фонду України від 26.01.2024 № 4-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11.03.2024 за № 353/41698, затверджено Порядок призначення, перерахування та здійснення страхових виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (далі - Порядок № 4-1), який набрав чинності 21 березня 2024 року.
Відповідно до пункту 1 розділу І «Загальні положення» Порядку № 4-1 цей Порядок визначає механізм призначення, перерахування та здійснення таких страхових виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності: допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячна страхова виплата втраченої заробітної плати (або відповідної її частини); страхова виплата потерпілому під час його професійної реабілітації; страхова виплата при тимчасовому переведенні потерпілого на легшу, нижчеоплачувану роботу; одноразова допомога потерпілому; страхові виплати в разі смерті потерпілого; страхова виплата дитині, яка народилася з інвалідністю внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності; страхові витрати на соціальну допомогу, інші витрати на відшкодування шкоди, які включають: компенсацію витрат на проїзд потерпілого, який став особою з інвалідністю, до місця лікування та/або реабілітації і у зворотному напрямку та витрат на проїзд і житло особи, яка супроводжує потерпілого до місця лікування та/або реабілітації (якщо потерпілому визначено потребу в супроводі); відшкодування витрат на надання соціальної послуги догляду вдома; щомісячна грошова компенсація вартості заходів, необхідних для надання соціальної послуги натуральної допомоги; відшкодування витрат на поховання потерпілого та пов'язаних з цим ритуальних послуг.
Заява про призначення, перерахування, продовження та здійснення страхових виплат (крім виплат, які призначаються страхувальником) подається потерпілим або особою, яка має право на страхові виплати у разі смерті потерпілого, особисто або через уповноваженого представника до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає страхову виплату) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр) (абзац перший пункту 1 розділу ІІ «Звернення за призначенням, перерахуванням, продовженням та здійсненням страхових виплат» Порядку № 4-1).
Згідно з абзацами першим-другим, п'ятим пункту 2 розділу ІІ «Звернення за призначенням, перерахуванням, продовженням та здійсненням страхових виплат» Порядку № 4-1 заява разом з документами, необхідними для призначення, перерахування, продовження та здійснення страхових виплат подається: для призначення, перерахування, продовження та здійснення страхових виплат за формою згідно з додатками 1, 2 до цього Порядку. У заяві зазначається інформація про місце проживання (перебування), для підтвердження якої особа може надати відомості про задеклароване / зареєстроване місце проживання (перебування), що були внесені до документів, визначених Законом України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні».
За приписами пункту 3 розділу ІІ «Звернення за призначенням, перерахуванням, продовженням та здійсненням страхових виплат» Порядку № 4-1 незалежно від виду страхової виплати, щодо якої звертається особа, під час подання заяви особа надає: паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне проживання, посвідчення біженця або інший документ, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України); свідоцтво про народження дитини (за відсутності у дитини паспорта громадянина України) у разі призначення виплат на дитину; документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, надається у разі відсутності в паспорті громадянина України або свідоцтві про народження інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті).
Особа може пред'явити копію документа, що засвідчує реєстрацію особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, у тому числі в електронній формі.
Інформація, що міститься в державних електронних інформаційних ресурсах, отримується шляхом електронної інформаційної взаємодії або направлення запитів до власників (розпорядників) зазначених відомостей.
Електронна інформаційна взаємодія здійснюється засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів.
Абзацами першим-третім пункту 4 розділу ІІ «Звернення за призначенням, перерахуванням, продовженням та здійсненням страхових виплат» Порядку № 4-1 передбачено, що заява разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), може подаватись заявником в електронній формі через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал Пенсійного фонду) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) (у разі наявності технічної можливості). На заяву, подану в електронній формі, накладається електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису або інших засобах ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу заявника, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
У разі подання заяви засобами Порталу Дія її формування та подання здійснюється засобами Порталу Дія відповідно до відомостей, зазначених в додатках до цього Порядку. Відомості, що містяться в державних електронних інформаційних ресурсах, необхідні для формування заяви, отримуються шляхом електронної інформаційної взаємодії.
У разі відсутності таких відомостей в державних електронних інформаційних ресурсах до такої заяви додаються сканкопії (фотокопії) відповідних документів. Електронна інформаційна взаємодія, передбачена цим Порядком, здійснюється з використанням засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів «Трембіта» з дотриманням Законів України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», «Про захист персональних даних», «Про публічні електронні реєстри», «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах».
Днем звернення за призначенням, перерахуванням, продовженням та здійсненням страхових виплат вважається день прийняття органом, що призначає страхову виплату, відповідної заяви з усіма необхідними документами. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) страхової виплати), днем звернення за страховою виплатою вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Якщо заява подається через вебпортал або засобами Порталу Дія, днем звернення вважається дата її реєстрації разом зі сканкопіями (фотокопіями) документів (пункт 5 розділу ІІ «Звернення за призначенням, перерахуванням, продовженням та здійсненням страхових виплат» Порядку № 4-1).
Відповідно до пункту 6 розділу ІІ «Звернення за призначенням, перерахуванням, продовженням та здійсненням страхових виплат» Порядку № 4-1 шляхом електронної інформаційної взаємодії між інформаційно-комунікаційними системами органів державної влади, підприємств, установ, організацій, підсистемами Пенсійного фонду України орган, що призначає страхову виплату, може отримати: дані з Державного реєстру актів цивільного стану громадян; дані з Електронного реєстру листків непрацездатності; дані з Єдиного державного демографічного реєстру; дані з Єдиної державної електронної бази з питань освіти; дані з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; дані з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб; дані з Єдиного реєстру боржників; дані з інформаційно-аналітичної платформи електронної верифікації та моніторингу; дані з реєстру застрахованих осіб та реєстру страхувальників Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; дані з централізованого банку даних з проблем інвалідності.
Згідно з абзацом першим пункту 7 розділу ІІ «Звернення за призначенням, перерахуванням, продовженням та здійсненням страхових виплат» Порядку № 4-1 якщо орган, що призначає страхову виплату, не отримав відомості, необхідні для призначення страхової виплати, із інформаційних систем органів державної влади, державних реєстрів або баз даних, особа, яка звертається за страховою виплатою або компенсацією, має право надати документи, що підтверджують ці відомості.
Якщо до заяви додані не всі необхідні документи, орган, що призначає страхову виплату, письмово повідомляє заявника, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві робиться відповідний запис. У разі подання заяви через вебпортал Пенсійного фонду або Портал Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу Пенсійного фонду або засобами Порталу Дія (у разі наявності технічної можливості) (абзац другий пункту 7 розділу ІІ «Звернення за призначенням, перерахуванням, продовженням та здійсненням страхових виплат» Порядку № 4-1).
Пунктами 8, 9 розділу ІІ «Звернення за призначенням, перерахуванням, продовженням та здійсненням страхових виплат» Порядку № 4-1 визначено, що заяви реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає страхову виплату.
При прийманні документів працівник сервісного центру:
ідентифікує особу заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення, перерахування, продовження та здійснення страхових виплат;
реєструє заяву, перевіряє її зміст, належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта чи іншого документа, який посвідчує особу;
сканує документи, при цьому скановані копії повинні відповідати оригіналам та бути придатними для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного тексту документа та його реквізитів);
надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних інформаційних систем органів державної влади, державних реєстрів або баз даних;
видає особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних документів, пам'ятку одержувача страхової виплати (додаток 6 до цього Порядку). Скановані розписка та пам'ятка зберігаються в електронній справі про страхові виплати.
Працівник сервісного центру не пізніше двох робочих днів після отримання інформації про відсутність та/або наявність розбіжностей відомостей про заявника у відповідних інформаційних системах органів державної влади, державних реєстрах або базах даних повідомляє особу у вибраний нею спосіб про перелік відсутніх документів та строк, у який їх необхідно подати.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів, за умови їх наявності у повному обсязі, засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає страхову виплату, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення) та електронну справу про страхові виплати.
Порядок формування електронної справи про страхові виплати визначено у розділі ІІІ «Порядок формування електронної справи про страхові виплати» Порядку № 4-1:
створення та обробка документів здійснюється з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій (пункт 1);
рішення про призначення, перерахування, продовження та здійснення страхових виплат приймається протягом 10 календарних днів, не враховуючи дня надходження заяви з усіма необхідними документами з урахуванням отриманої органом, що призначає страхову виплату, інформації із відповідних державних електронних інформаційних реєстрів та баз даних (пункт 2);
орган, що призначає страхову виплату, може затримати страхові виплати до з'ясування підстав для виплат, якщо документи про нещасний випадок або професійне захворювання оформлені з порушенням установлених вимог (пункт 3);
рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає страхову виплату (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає страхову виплату, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній справі про страхові виплати;
рішення оформлюється постановою, в якій зазначаються дані про осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім'ї та строки їх здійснення або обґрунтування відмови у виплатах;
за бажанням потерпілого або особи, яка має право на виплати, рішення можна отримати в сервісному центрі в паперовій формі або через електронний кабінет користувача вебпорталу Пенсійного фонду або засобами Порталу Дія (у разі наявності технічної можливості) (пункт 4); […]
документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає страхову виплату, за правилами, встановленими Типовою інструкцією з діловодства в міністерствах, інших центральних та місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року № 55 (пункт 6);
після призначення страхової виплати чи продовження виплати раніше призначеної страхової виплати електронна справа про страхові виплати засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає страхову виплату, за адресою фактичного проживання незалежно від задекларованого / зареєстрованого місця проживання (перебування) особи для здійснення її виплати (пункт 7).
Відповідно до пункту 1 розділу V «Щомісячна страхова виплата втраченої заробітної плати (або відповідної її частини)» Порядку № 4-1 щомісячна страхова виплата втраченої заробітної плати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячної заробітної плати потерпілого перед настанням страхового випадку.
Для призначення щомісячної страхової виплати втраченої заробітної плати потерпілий подає в електронній формі засобами Порталу Дія (за наявності технічної можливості) або вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України до органу, що призначає страхову виплату, заяву за формою відповідно до додатка 1 до цього Порядку. Заява може бути подана у формі паперового документа. Потерпілий має право надати додаткові документи, необхідні для призначення страхової виплати (абзаци перший, другий пункту 2 розділу V «Щомісячна страхова виплата втраченої заробітної плати (або відповідної її частини)» Порядку № 4-1).
Згідно з абзацами третім-шостим пункту 2 розділу V «Щомісячна страхова виплата втраченої заробітної плати (або відповідної її частини)» Порядку № 4-1 органом, що призначає страхову виплату, до електронної справи про страхові виплати додаються: акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за формою, встановленою Кабінетом Міністрів України; виписка з акта огляду медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) про ступінь втрати професійної працездатності; довідка про розмір середньої заробітної плати перед настанням страхового випадку.
Середньомісячний заробіток для обчислення щомісячної страхової виплати визначається згідно з Порядком № 1266 (пункт 3 розділу V «Щомісячна страхова виплата втраченої заробітної плати (або відповідної її частини)» Порядку № 4-1).
Пунктами 6, 7 розділу V «Щомісячна страхова виплата втраченої заробітної плати (або відповідної її частини)» Порядку № 4-1 закріплено, що мінімальний розмір призначеної щомісячної страхової виплати потерпілому в перерахунку на 100 відсотків втрати професійної працездатності не може бути меншим за мінімальну заробітну плату. Максимальний розмір щомісячної страхової виплати не повинен перевищувати чотири мінімальні заробітні плати. Щомісячна страхова виплата призначається потерпілому з дня встановлення МСЕК ступеня втрати професійної працездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
З вище описаних доказів судом встановлено, що позивач звернувся до ГУПФУ в Луганській області із заявою від 12 квітня 2024 року про призначення / перерахунок / продовження страхової виплати у зв'язку з нещасним випадком на виробництві (професійним захворюванням) разом з якою надав визначений Законом № 1105-ХIV та Порядком № 4-1 пакет документів, у тому числі й акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання від 07 листопада 2023 року (форми П-4), складений щодо ОСОБА_1 як колишнього працівника ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля».
Однак з трудової книжки ОСОБА_1 та довідки форми ОК-5 слідує, що позивач у період з 12 червня 2013 року по 05 грудня 2022 року працював у ВП Шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» (з 07 квітня 2022 року призупинено дію трудового договору, укладеного ВП Шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» з ОСОБА_1 , у зв'язку з находженням шахти в зоні проведення активних бойових дій та запровадженням воєнного стану); у період з 14 квітня 2022 року по 06 лютого 2023 року - у ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля».
Тобто останнім місцем роботи позивача зі шкідливими умовами праці є ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», а не ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля».
Враховуючи, що останнім місцем роботи позивача є ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», суд погоджується з твердженнями відповідача про те, що повідомлення за формою П-3 мало бути надіслано на останнє підприємство, де позивач працював за професією, під час роботи за якою були умови для розвитку хронічного професійного захворювання (отруєння), як це передбачено приписами пункту 101 Порядку № 337, тому акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання від 07 листопада 2023 року (форми П-4) складено з порушенням Порядку № 337.
Разом з цим, недотримання у межах спірних правовідносин приписів пункту 101 Порядку № 337 не нівелює того факту, що позивач протягом повних 9 років працював на роботах в шахтах зі шкідливими умовами праці та отримав хронічне професійне захворювання.
Крім того, як слушно зазначено Східним міжрегіональним управлінням Державної служби України з питань праці у листі від 20 грудня 2024 року, направленому до ГУПФУ в Луганській області у відповідь на лист від 17 грудня 2024 року № 1200-0905-8/32075 «Про надання роз'яснень», рішенням ЛЕК ДУ «ІМП імені Ю.І. Кундієва НАМН України» від 29 травня 2024 року за № 22/581 Медичний висновок лікарсько-експертної комісії спеціалізованого профпатологічного закладу охорони здоров'я про наявність (відсутність) хронічного професійного захворювання (отруєння) від 08 лютого 2023 року № 5/79 та Повідомлення про хронічне професійне захворювання (отруєння) від 08 лютого 2023 року № 61 ОСОБА_1 визнано недійсним на підставі наданих нових відомостей щодо професійної діяльності хворого ОСОБА_1 , інформація про зміну, або відміну діагнозу хронічного професійного захворювання (отруєння) відсутня.
Отже, оскільки акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) за формою П-4 від 07 листопада 2023 року, затверджений начальником Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці 07 листопада 2023 року, який за нормами статті 30 Закону № 1105-ХIV є підставою для здійснення страхових виплат, станом на час розгляду цієї справи є чинним, а раніше встановлений позивачу діагноз хронічного професійного захворювання не змінений та не відмінений, суд дійшов висновку, що у відповідача відсутні правові підстави для відмови позивачу у призначенні страхової виплати.
Щодо тверджень відповідача про надання позивачем разом із заявою від 12 квітня 2024 року довідки про реєстрацію ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеної особи від 14 лютого 2017 року № 7405, яка є нечинної, як підстави для відмови в призначенні позивачу щомісячної страхової виплати, то суд відхиляє їх як безпідставні, оскільки відповідно до вищенаведених положень Закону № 1105-ХIV та Порядку № 4-1 у позивача відсутній обов'язок надавати таку довідку разом із заявою. Отримання даних з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб здійснюється шляхом електронної інформаційної взаємодії між інформаційно-комунікаційними системами органів державної влади, підприємств, установ, організацій, підсистемами Пенсійного фонду України.
Так ГУПФУ в Луганській області отримано інформацію з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб станом на 19 квітня 2024 року, згідно з якою у ОСОБА_1 наявна інша довідка про його реєстрацію як внутрішньо переміщеної особи від 18 січня 2024 року № 7001951769, яка є діючою.
Отже, за встановлених обставин суд дійшов висновку, що постанова (рішення) ГУПФУ в Луганській області від 23 квітня 2024 року № 1420917191-2024-2 про відмову в призначенні ОСОБА_1 щомісячної страхової виплати втраченої заробітної плати є протиправною та підлягає скасуванню, а позовні вимоги - задоволенню.
Призначення щомісячної страхової виплати позивачу має бути здійснено відповідачем з 22 січня 2024 року (з дати встановлення професійного захворювання).
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
Відповідно до частини восьмої статті 139 КАС України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
При зверненні до суду з позовом в електронній формі позивачем сплачено судовий збір в сумі 968,96 грн, що підтверджено квитанцією від 03 березня 2025 року.
З огляду на те, що судом встановлено порушення відповідачем конституційного права позивача на отримання страхових виплат як складової частини права на соціальний захист і спір виник внаслідок неправильних дій територіального органу Пенсійного фонду України, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Уточнений позов адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сіверськодонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9, код ЄДРПОУ 21782461) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову (рішення) Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 23 квітня 2024 року № 1420917191-2024-2 про відмову в призначенні ОСОБА_1 щомісячної страхової виплати втраченої заробітної плати.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити ОСОБА_1 за його заявою від 12 квітня 2024 року щомісячну страхову виплату втраченої заробітної плати відповідно до статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з 22 січня 2024 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім грн 96 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Пляшкова