Справа № 592/5499/25
Провадження № 3/592/1252/25
29 квітня 2025 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду м.Суми Котенко Ольга Анатоліївна, за участю захисника - Огорілко Ю.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст.130 КУпАП, -
24.03.2025 року о 03 год. 19 хв. в м.Суми, вул.Литовська, буд. 43, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 2108 н.з. НОМЕР_2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, яка не відповідає обстановці, різка зміна забарвлення шкірного покрову обличчя. Від проходження огляду відповідно до встановленого порядку на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та в найближчому закладі охорони здоров'я КНП СОР «ОКМЦСНЗ» відмовився. Правопорушення зафіксовано на відеореєстратор Xiaomi Yi Car DVD, Motorola SOLUTION VB400. ОСОБА_1 порушив п.2.5 Правил дорожнього руху.
В суді захисник ОСОБА_1 - адвокат Огорілко Ю.М. пояснив, що на відеозапису не зафіксовано, до кого саме звертається інспектор поліції щодо проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння. ОСОБА_1 не роз'яснені його права, процедура проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння. Не зафіксована категорична відмова ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння. Вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Відповідно до ст.266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Вина ОСОБА_1 підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серія ЕПР1 №280024 від 24.03.2025 року щодо вчинення гр. ОСОБА_1 , правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП (а.с.1), актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, в якому зафіксовано, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння (а.с.4), направленням на огляд водія з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, в якому зафіксована відмова водія від проходження огляду (а.с.3), відеозаписами, наданими УПП в Сумській області (а.с.8).
З відеозаписів вбачається, що інспектором поліції був зупинений транспортний засіб ВАЗ 2108 н.з. НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_1 . Інспектор поліції повідомив ОСОБА_1 , що останній має ознаки алкогольного сп'яніння. ОСОБА_1 сказав, що трохи випив. Інспектор поліції роз'яснив ОСОБА_1 , що допустима норма становить 0,2 проміле. Інспектор пропонує ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки, а якщо не буде згоден з результатом, то в медичному закладі. Інспектор роз'яснює порядок проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, складання протоколу, розгляд справи судом. Ще раз інспектор поліції запитує у ОСОБА_1 , чи згоден він пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки. ОСОБА_1 відмовляється. Запитує інспектор у ОСОБА_1 , чи буде він їхати до медичного закладу для проходження огляду, ОСОБА_1 такої згоди не дав. ОСОБА_1 роз'яснили, що буде складений протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП і були роз'яснені його права.
Відеозапис проводився інспекторами поліції безперервно, в присутності ОСОБА_1 , на відеозапису повністю зафіксовані дії інспекторів поліції при виявленні у водія транспортного засобу ознак алкогольного сп'яніння, пропозиції водію пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки чи в медичному закладі, оформлення протоколу про адміністративне правопорушення, а також дії та відповіді ОСОБА_1 .
Протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП був складений відповідно до вимог Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України №1395 від 07.11.2015 року.
Зазначені докази узгоджуються між собою, є належними та допустимими, в своїй сукупності підтверджують обставини щодо вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Враховуючи характер правопорушення, особу винного, вважаю необхідним накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Керуючись ст.130 ч.1, ст.ст.40-1, 283 КУпАП, -
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605,60грн. за наступними реквізитами: Отримувач ГУК у м. Києві /м. Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Відповідно до частини 1 статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу.
Відповідно до статті 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною 1 статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, тобто 34000грн.00коп.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Сумського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.А. Котенко