25 квітня 2025 року м. Житомир справа № 240/630/25
категорія 113080000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним рішення та зобов'язання винити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), у якому просить визнати протиправним рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 від 24.09.2024 року № 33 про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, яка викладена в листі ІНФОРМАЦІЯ_3 від 01.10.2024 року № 14104; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 визнати право позивача на отримання відстрочки та ухвалити рішення, яким надати позивачу відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі абзацу 1 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" із внесенням відповідних відомостей до електронної системи "Оберіг".
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що він має достатні підстави для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 1 ч. 3 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" як військовозобов'язаний, який є здобувачем першої вищої освіти за денною формою навчання в Поліському національному університеті, у зв'язку з чим звернувся до відповідача з відповідною заявою від 06.09.2024 року, однак отримав протиправну відмову Комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 у наданні відстрочки від призову під час мобілізації з посиланням на те, що згідно довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти виявлені порушення.
Позивач звертає увагу, що він розпочинав навчання на заочній формі навчання в Державному університеті "Житомирська політехніка", але з причини його відрахування це навчання припинилось 30.04.2021 року, хоча наказ №222/с навчальним закладом було видано лише 03.06.2021 року і з порушенням послідовності сформовано довідку в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, без вжиття при цьому заходів щодо усунення допущених неточностей.
Позивач переконує, що він вперше здобуває вищу освіту, послідовність здобуття освіти, передбачену нормами ст. 10 Закону України "Про освіту", не порушує.
Як стверджує позивач, ним було дотримано усі вимоги щодо порядку надання заяви та необхідних документів до неї за переліком, встановленим "Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 (далі - Порядок № 560).
Додатково позивач вказує, що Міністерство освіти і науки України у своєму листі від 03.06.2024 року №1/9758 "Про особливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти" повідомило, що не вважається порушенням послідовності наступне здобуття освіти, якщо у здобувача освіти було попереднє навчання (запис про яке у статусі "відраховано і ЗО") за таким же рівнем, що й поточне навчання (аналогічно, якщо поточне навчання - за ОПС фахового молодшого бакалавра, а попереднє - за ОКР молодшого спеціаліста, або поточне навчання - за ОС бакалавра (на основі ПЗСО), а попереднє - за ОС магістра (на основі ПЗСО)) та при цьому в записах про попереднє навчання зазначено, що особу було відраховано з причиною "За невиконання вимог навчального плану та графіка навчального процесу".
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 14.01.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Запропоновано відповідачу надати суду відзив на позовну заяву.
Відповідач у відзиві на позовну заяву заперечив проти вимог позивача та просив відмовити у їх задоволенні. Зазначає, що Комісія ТЦК не вправі здійснювати аналіз змісту довідки ЄДЕБО на предмет правомірності чи неправомірності відомостей у ній та ставити їх під сумнів чи не брати до уваги, відтак прийняте Комісією рішення ґрунтувалось лише на підставі даних довідки, яку надав позивач.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов такого висновку.
Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що ОСОБА_1 є військовозобов'язаним та перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копією військово-облікового документа №171220221379948000121.
Позивач 06.09.2024 року склав заяву, яку адресував відповідачу, з проханням надати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до норми пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Відомості про дату подання заяви та дату її реєстрації відповідачем в матеріалах справи відсутні.
В додатку до заяви позивачем зазначено:
- нотаріально завірену копію паспорту;
- витяг з Реєстру територіальної громади про місце проживання;
- нотаріально завірену копію довідки Поліського національного університету від 05.09.2024 року №313/09-20;
- копію наказу Поліського національного університету від 13.08.2024 року і додатку до наказу Поліського національного університету форма № Н-1.03.2;
- нотаріально завірену копію академічної довідки, виданої на підставі наказу від 03.06.2021 року, щодо заочної форми навчання;
- довідку здобувача освіти від 27.08.2024 року № 215392;
- витяг із військово-облікової системи "Резерв+" від 27.08.2024 року про оновлення даних 30.05.2024 року.
Зі змісту підписаної в.о. декана факультету О.Сукманюк довідки Поліського національного університету №313/09-20 від 05.09.2024 року, доданої позивачем до своєї заяви, вбачається, що ОСОБА_1 є здобувачем вищої освіти першого курсу скороченого терміну навчання факультету інженерії та енергетики денної форми навчання спеціальності "208 Агроінженерія" за освітнім ступенем "бакалавр" Поліського національного університету ІV рівня акредитації, зарахований на навчання згідно наказу №1036/ст від 13.08.2024 року, термін навчання з 01.09.2024 року по 30.06.2027 року.
До цього, як свідчить копія архівної довідки Державного університету "Житомирська політехніка" №44-05.01.01/23 від 07.01.2025 року, ОСОБА_1 був зарахований з 01.02.2019 року студентом першого курсу заочної форми навчання факультету комп'ютерно-інтегрованих технологій мехатроніки та роботехніки за спеціальністю "Автомобільний транспорт", а згідно академічної довідки цього ж навчального закладу від 15.02.2023 року у зв'язку з невиконанням умов договору на підставі наказу №222/с від 03.06.2021 року він був відрахований з університету до закінчення строку навчання.
У довідці від 27.08.2024 року № 215392, сформованій в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (далі - ЄДЕБО), яку позивач додав до своєї заяви про надання відстрочки від призову, у відповідній графі щодо послідовності поточного здобуття освіти, визначеної ст. 10 Закону України "Про освіту", зазначено "Ні, порушує".
За результатами розгляду поданих позивачем документів, повідомленням від 01.10.2024 року № 14104 відповідач поінформував позивача про те, що Комісія ІНФОРМАЦІЯ_3 ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (протокол № 33 від 24.09.2024). Причини відмови: згідно довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти виявлені порушення.
Вважаючи вищезазначену відмову комісії протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25 березня 1992 року "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон № 2232-ХІІ).
Згідно з частинами 1, 2 ст. 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ) введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
На момент розгляду цієї адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено, а мобілізація триває.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі - Закон № 3543-XII).
Процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення врегульовано "Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період" (далі - Порядок № 560), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560.
Пунктом 58 Порядку № 560 передбачено, що за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Відповідно до пункту 60 Порядку № 560 Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
Підстави звільнення від призову на військову службу під час мобілізації передбачені ст. 23 Закону № 3543-XII.
Згідно з приписами п. 1 абз. 1 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-XII в редакції, яка діяла на дату подання ОСОБА_2 заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняття відповідачем відмови у наданні відстрочки, призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Як передбачено пунктом 62 Порядку № 560, здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, та документи (нотаріально засвідчені копії документів), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5.
Відповідно до Додатку 5 Порядку № 560 документом, який підтверджує право на відстрочку за зазначеною позивачем підставою згідно п. 1 абз. 1 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-XII, є довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.
Аналіз наведених вище норм свідчить про те, що право на відстрочку від призову мають ті особи, які здобувають рівень освіти вищий, ніж той, який вони здобули раніше, виходячи з градації рівнів освіти, яка встановлена частиною 2 статті 10 Закону України від 5 вересня 2017 року № 2145-VIII "Про освіту" (далі - Закон № 2145-VIII).
Пунктом 23 ч. 1 ст. 1 Закону № 2145-VIII визначено, що рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.
В свою чергу, ч. 2 статті 10 Закону № 2145-VIII визначає наступні рівні освіти: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
Слід звернути увагу на конструкцію норми пункту 1 частини 3 статті 23 Закону № 3543-XII, а саме: призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також здобувачі вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і "здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності", визначеній частиною другою статті 10 Закону № 2145-VIII.
Словосполучення "здобутий рівень освіти" безумовно вказує на факт завершеності процесу здобуття освіти, що свідчить про завершення і офіційне підтвердження рівня освіти відповідним документом про освіту (диплом, свідоцтво, атестат).
Обов'язковою характеристикою є завершеність етапу освіти, а для встановлення факту дотримання послідовності здобуття освіти необхідно враховувати лише раніше здобуті рівні освіти, тобто завершене навчання, яке підтверджено документом державного зразка, як випливає із змісту ст.ст. 1, 40 Закону № 2145-VIII.
Той факт, що з 01.09.2019 року позивач був зарахований до Державного університету "Житомирська політехніка" за спеціальністю "Автомобільний транспорт" на заочну форму навчання, для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня "Бакалавр", а 03.06.2021 року був відрахований з цього навчального закладу, не свідчить про те, що позивач здобув таку освіту, оскільки таке навчання не було завершене і позивач не отримував відповідного диплому про такий рівень освіти.
Посилання на лист-роз'яснення Міністерства освіти і науки України (далі - МОН) №1/9758-24 від 03.06.2024 щодо формування довідки з ЄДЕБО, де "відрахування" прирівняне до "здобутого рівня освіти", до уваги судом не береться, оскільки вказане твердження суперечить нормам Закону № 2145-VIII.
Крім того, лист МОН не є нормативно-правовим актом, має лише роз'яснювальний, інформаційний характер і не встановлює правових норм. Норма Закону № 2145-VIII є нормою прямої дії та має юридичну силу, позаяк лист МОН № 1/9758-24 від 03.06.2024 не відповідає таким ознакам.
Разом з тим, суд вважає, що правило дотримання послідовності здобуття освіти не вимагає, щоб особа послідовно здобувала всі рівні освіти, які передбачені нормою ч. 2 статті 10 Закону № 2145-VIII, а передбачає лише, щоб наступний рівень освіти був вищий за вже здобутий рівень.
Як вбачається з довідки № 215392, попередньо здобутим позивачем рівнем освіти є "молодший спеціаліст" (диплом 012738 видано 28.02.2019 Житомирським автомобільно-дорожнім коледжем Національного транспортного університету). Відтак, навчання позивача з 01.09.2024 року в Поліському національному університеті на денній формі навчання за спеціальністю "208. Агроінженерія", ступінь вищої освіти "Бакалавр" є здобуттям позивачем рівня освіти, що є вищим за раніше здобутий ним рівень освіти, що в свою чергу, надає позивачу право на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі п. 1 ч. 3 статті 23 Закону №3543-XII.
Водночас, в контексті вищенаведених норм Закону № 3543-XII та Порядку № 560 для прийняття Комісією з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період рішення по суті заяви військовозобов'язаної особи, документом, який підтверджує дотримання послідовності здобуття освіти, є довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.
Тобто перелік документів, які вимагаються для розгляду Комісією при ТЦК та СП питання про надання відстрочки від призову на підставі абзацу 1 ч. 3 ст. 23 Закону № 3543-XII, обмежується довідкою ЄДЕБО, а правомірність видачі такої довідки відповідним органом не належить до компетенції Комісії.
Відповідно до ч. 1 ст. 75 КАС України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи, а за правилом ч. 1 ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Як зазначалося вище, додана позивачем до заяви про надання відстрочки довідка про здобувача освіти № 215392, яка сформована в ЄДЕБО 27.08.2024, містить застереження, що позивачем порушено послідовність здобуття освіти.
Виходячи з норм Закону № 2145-VIII та затвердженого наказом МОН України від 08 червня 2018 року № 620 "Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти", повноваженнями щодо внесення змін до ЄДЕБО про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною 2 Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти щодо здобувача освіти, наділені Міністерство освіти і науки України та Технічний адміністратор Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Державне підприємство "ІНФОРЕСУРС".
Відомості про те, що позивачем оскаржено дії уповноваженого суб'єкта владних повноважень, відповідального за формування змісту такої довідки, в матеріалах справи, що розглядається, відсутні.
За наведених обставин та за відсутності доказів подання відповідачу інших документів, які б підтверджували, що зазначена довідка з такими доказами не узгоджується та прямо їм суперечить, Комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 фактично не мала іншого варіанта рішення ніж те, яке було нею прийняте.
Підсумовуючи викладене, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство України, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Зазначений висновок не позбавляє позивача права у встановленому порядку вирішити питання про внесення змін до ЄДЕБО щодо відсутності порушення послідовності здобуття освіти та повторно ініціювати питання про надання йому відстрочки.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись положеннями статей 2, 9, 72-77, 139, 242-246, 255, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Майстренко
25.04.25