Рішення від 24.04.2025 по справі 480/3523/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2025 року Справа № 480/3523/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кунець О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3523/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області у вигляді відмови в призначенні позивачу пенсії у зв'язку з втратою годувальника з дня, що настає за днем смерті годувальника відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- скасувати рішення від 08.08.2023 № 914210167695 відповідно до якого позивачу було призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника з 03.08.2023;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області призначити позивачу пенсію у зв'язку з втратою годувальника починаючи з дня, що настає за днем смерті годувальника, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням раніше проведених виплат.

Мотивуючи заявлений позов, заявниця вказує на обставини того, що відповідач у порушення вимог п. 3 ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" призначив їй пенсію у зв'язку з втратою годувальника не з дня, що настає за днем смерті годувальника, а з 03.08.2023, дати звернення із заявою.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач повідомлявся про розгляд даної справи належним чином, проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав.

Згідно ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 з 18.08.2006 отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що вбачається з листа ГУ ПФУ в Сумській області від 28.11.2023 №1800-0202-8/53193 та не заперечується позивачем у позовній заяві.

Як зазначає позивач у позовній заяві, вона перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 , який ІНФОРМАЦІЯ_1 помер.

15.02.2023 позивач звернулася через Сумське об'єднане управління ПФУ із заявою про перехід на пенсію у разі втрати годувальника та доданими до неї документами згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 7).

За принципом екстериторіальності розгляд заяви ОСОБА_1 здійснило ГУ ПФУ в Одеській області, рішенням якого від 21.02.2023 № 914210167695 відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку та переході на пенсію по втраті годувальника (а.с. 8).

Підставами відмови зазначено те, що не надані документи про перебування на утриманні померлого годувальника, а в паспортах про реєстрацію місця проживання у заявниці та померлого годувальника встановлено різні адреси місця проживання. Також вказано, що прізвище заявниці згідно паспорта ОСОБА_3 , а годувальника ОСОБА_4 , згідно паспорта та свідоцтва про смерть.

ОСОБА_1 повторно звернулася через Сумське об'єднане управління ПФУ із заявою від 03.08.2023 про перехід на інший вид пенсії (в разі втрати годувальника) (а.с.10), додавши до заяви копію рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 07.06.2023 у справі №592/4340/23, що набрало законної сили 10.07.2023, про встановлення факту родинних відносин (а.с.8(зворотня сторона)-9).

Відповідно до рішення ГУ ПФУ в Сумькій області про перерахунок пенсії №914210167695 від 08.08.2023 ОСОБА_1 переведено на пенсію в разі втрати годувальника з 03.08.2023, тобто з моменту подання заяви від 03.08.2023 (а.с. 11).

У листопаді 2023 року позивач звернулася до відповідача із заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії по втраті годувальника за період з 01.01.2023, оскільки, на її переконання, до неї повинний застосовуватися пунк третій частини першої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого, пенсія у з'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника (а.с.12).

Проте листом від 28.11.2023 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника з 01.01.2023. Зазначив, що переведення ОСОБА_1 на пенсію в разі втрати годувальника здійснено з 03.08.2023 згідно з вимогами частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.13).

Вважаючи протиправними такі мотиви відмови, позивач звернулася до суду з позовом у цій справі.

Надаючи оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09 липня 2003 року (далі - Закон №1058-IV, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно з частиною першою статті 9 Закону №1058-IV відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

За приписами частини першої статті 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно з частиною першою статті 36 Закону №1058-IV пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності.

За приписами частини другої статті 36 Закону №1058-IV непрацездатними членами сім'ї вважаються:

1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону;

2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.

3) чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.

Відповідно до частини третьої статті 36 Закону № 1058-IV до членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони:

1) були на повному утриманні померлого годувальника;

2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Виходячи з аналізу наведених норм, юридичне значення для призначення пенсії у разі втрати годувальника має встановлення факту перебування особи на утриманні.

Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Порядок №22-1).

Пунктом 2.3 Порядку №22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу.

Також надаються такі документи:

1) документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) особи, якій призначається пенсія (надається у разі відсутності в паспорті громадянина України або свідоцтві про народження інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків), та померлого годувальника (надається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи);

2) свідоцтво про народження або документ, що посвідчує особу, зазначений у пункті 2.9 цього розділу, якій призначається пенсія;

3) документи, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником;

4) свідоцтво про смерть годувальника, або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим, або інформація з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин;

5) документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;

6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів, закладів освіти за кордоном про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;

7) документи про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;

8) відомості про місце проживання;

9) документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;

10) експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (крім дружин (чоловіків), які втратили годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, та звернулися за призначенням пенсії у зв'язку з втратою годувальника).

11) документи про стаж особи, якій призначається пенсія, визначені підпунктом 2 пункту 2.1 цього розділу (для визначення пенсійного віку осіб, зазначених у пункті 1 частини другої статті 36 Закону).

Спір у цій справі стосується оцінки правомірності дій пенсійного органу щодо призначення/переведення позивача на пенсію у зв'язку з втратою годувальника з дати повторного звернення - 03.08.2023, тоді як позивач вважає правильним переведення її таку пенсію з дня, наступного за днем смерті годувальника.

Так, приписами пункту 3 частини першої статті 45 Закону №1058-IV передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

Тож на переконання позивача, вона має право на отримання пенсії з дня, що настає за днем смерті годувальника, тобто з 28.12.2022.

Проте частина перша статті 45 Закону №1058-IV регулює строки призначення пенсії вперше, тоді як частина третя цієї норми регламентує переведення з одного виду пенсії на інший та обумовлює, що таке переведення здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Враховуючи обставини того, що ОСОБА_1 , отримуючи пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", звернулася із заявою про переведення на інший вид пенсії з усіма необхідними документами лише 03.08.2023, то суд вважає правомірним застосуванням ГУ ПФУ в Сумській області до спірних правовідносин частини третьої статті 45 Закону №1058-IV.

Окрім того, слід зауважити на тому, що як убачається з матеріалів справи, рішення ГУПФУ у Одеській області від 21.02.2023, яким відмовлено ОСОБА_1 (у зв'язку з ненаданням усіх необхідних документів) у призначенні пенсії по втраті годувальника, не оскаржувалося.

У зв'язку з цим висновок пенсійного органу про відсутність підстав для перегляду строку призначення пенсії в разі втрати годувальника суд визнає правомірним, а заявлений позов - безпідставним, у зв'язку з чим залишає такий без задоволення у повному обсязі.

За відсутності підстав для задоволення позову, відсутні й підстави для розподілу судових витрат, які складаються лише із сум сплаченого судового збору.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити у повному обсязі.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Кунець