23 квітня 2025 року Справа № 320/251/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №320/251/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України у Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,-
До Київського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України у Київській області, в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо не сформування та неподання до Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області подання про повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 9583,80 грн;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області подання про повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 9583,80 грн.
Позов обґрунтований позивачем тим, що він вперше придбав квартиру АДРЕСА_1 . При здійсненні операції купівлі-продажу нерухомого майна позивачем було сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% від вартості такого нерухомого майна в загальному розмірі 9583,80 грн., але відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» громадяни, які придбавають житло вперше, звільняються від обов'язку сплачувати вищезазначений збір. Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 9583,80 грн., однак відповідач безпідставно відмовив позивачу у поверненні сплаченого збору.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.01.2021 адміністративну справу №320/251/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправним, зобов'язання вчинити певні дії, передано на розгляд Окружного адміністративного суду міста Києва.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.03.2021 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення та виклику сторін в адміністративній справі.
В подальшому, на виконання положень пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 року № 2825-IX адміністративну справу передано на розгляд до Сумського окружного адміністративного суду.
Витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.03.2025 справу №826/3318/18 передано на розгляд судді Осіповій О.О.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду позовну заяву прийнято до провадження судді Осіпової О.О. та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Оскільки, органи Пенсійного фонду України не володіють інформацією про громадян, які придбавають житло вперше, тому відсутні і правові підстави для формування подання про повернення позивачу сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У відповіді на відзив представник позивача заперечує проти доводів, зазначених у відзиві на позовну заяву, та просить задовольнити позовні вимоги з підстав, зазначених у позові.
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що 24.09.2020 ОСОБА_1 уклала з ОСОБА_2 договір купівлі-продажу квартири, який посвідчено приватним нотаріусом Бориспільського районного нотаріального округу Меленною Т.К. та зареєстровано в реєстрі від 24.09.2020 р. під №3258 та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, номер запису про право власності - 38349234 (а.с. 10-12).
Згідно вказаного вище договору, позивач придбав нерухоме майно, а саме: квартиру АДРЕСА_1 .
Відповідно до квитанції від 24.09.2020 №177, позивач сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості об'єкта купівлі-продажу, що становить - 9583,00 грн. (а.с.13).
На підставі абзацу першого пункту 9 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», позивача звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про повернення безпідставно сплачених коштів в сумі 9583,00 грн. (а.с.14-15).
За результатами розгляду вказаної заяви, відповідачем надано відповідь від 30.10.2020 щодо повернення збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, якою повідомлено про відсутність підстав для складення подання про повернення збору позивачу, так як до головного управління заявником не додано документів, що підтверджують придбання житла вперше.
Позивач не погодився з вказаною відмовою відповідача, тому звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 9 частини першої статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Пунктом 8 частини першої статті 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» об'єктом оподаткування є для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону, - вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.
Згідно з пунктом 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1740 від 03 листопада 1998 року (далі за текстом - Порядок №1740) збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
26 вересня 2020 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 866 «Про внесення змін до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» (далі за текстом - Постанова № 866).
Відповідно до підпункту в) пункту 15-2 Порядку № 1740 (в редакції Постанови № 866) збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна не сплачується, якщо особа придбаває житло вперше, що підтверджується заявою фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя), та відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід'ємної архівної складової частини цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло, а також даними про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з місць проживання (після 1992 року).
Пункт 15-3 Порядку № 1740, з урахуванням доповнень, внесених Постановою №866, передбачає такий зміст:
«…Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється без документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна за наявності зазначених у підпунктах «в» і «г» пункту 15-2 цього Порядку інформації та документів, що підтверджують звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування».
Отже, з 26 вересня 2020 року визначено механізм, за умови дотримання якого фізична особа, що придбаває житло вперше та, відповідно, не є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі нерухомого майна (житла), не сплачує збір при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу.
Зміст Порядку №1740 свідчить, що з 26 вересня 2020 року особа звільняється від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, зокрема, якщо фізична особа подає нотаріусу передбачені даним Порядком документи.
За умови отримання від фізичної особи відповідних документів нотаріус на підставі абзацу четвертого пункту 15-3 Порядку №1740 здійснює нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу нерухомого майна без документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Якщо ж особа не скористалася цим механізмом на стадії посвідчення договору в нотаріуса та помилково сплатила збір, то вона вправі скористатися ним вже після посвідчення нотаріусом договору, подавши відповідному територіальному органу Пенсійного фонду визначені підпунктом "в" пункту 15-2 Порядку №1740 інформацію та пакет документів, що підтверджують звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, для формування відповідного подання про повернення безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. У разі отримання відмови - відповідно оскаржити таке рішення до суду.
Суд зауважує, що внесені Постановою № 866 зміни до Порядку №1740 не позбавляють Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області обов'язку щодо вчинення дій стосовно повернення позивачу безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Згідно з твердженнями позивачки, наведеними у позовній заяві, нею придбано житло вперше, до укладення договору купівлі-продажу від 24.09.2020р. інша нерухомість нею не придбавалася.
При цьому, станом на час придбання позивачкою нерухомості в Україні відсутній механізм перевірки інформації про те, чи вперше особа придбала нерухомість.
Вказане питання було предметом звернення Пенсійного фонду України до Конституційного Суду України з проханням дати тлумачення терміну «придбавають житло вперше», що міститься у пункті 9 частини 1 статті 1 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначивши коло осіб, яких необхідно вважати такими, що придбавають житло вперше.
Ухвалою Конституційного Суду України від 23 березня 2000 року №29-у/2000 відмовлено у відкритті конституційного провадження у справі через відсутність у Пенсійного фонду України права на конституційне подання та непідвідомчість Конституційному Суду України питання, порушеного у поданні.
За відсутності відповідного правового механізму перевірки інформації про факт придбання нерухомості вперше саме держава в особі Пенсійного фонду України як уповноваженого суб'єкта владних повноважень зобов'язана доводити той факт, що у кожному конкретному випадку особа, що зобов'язана сплачувати збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, придбала житло не вперше.
Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов'язана забезпечити його реалізацію. В протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання покладаються саме на державу.
Відсутність в Україні єдиної системи реєстрації прав на нерухоме майно та позбавлення можливості Пенсійного фонду України та його територіальних відділень можливості встановити придбання квартир конкретною особою вперше, не може ставитись в провину особі, оскільки не визначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може призводити до порушення прав громадян, які наділені такими правами.
Зазначена правова позиція також викладена в постанові Верховного Суду від 20 березня 2018 року у справі №819/1249/17.
Як свідчать матеріали справи, зокрема квитанції №177 від 24.09.2020р., збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна сплачено позивачкою на рахунок Державного бюджету України, отримувач - Борисп. УК/Бориспіль, який спрямовано до спеціального фонду Державного бюджету.
За відсутності доказів щодо придбавання позивачкою житла не вперше, остання має право на повернення суми помилково сплаченого збору.
Відповідно до письмової інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта - позивачці належить на праві власності квартира - за адресою: АДРЕСА_2 , загальної площею 72,1кв.м., житловою площею 34кв.м., придбана відповідно до договору купівлі-продажу від 24 вересня 2020 року, посвідченого приватним нотаріусом Бориспільського районного нотаріального округу Київської області Меленною Тетяною Константинівною та зареєстрованого за №594144432208 (а.с.20-21).
Поряд з цим, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта позивачці також належить на праві власності житловий будинок за адресою: АДРЕСА_3 .
Підстава для державної реєстрації: декларація про готовність обєкта до експлуатації, серія та номер КС141180470785, видавник: Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Київській області (а.с.18-19).
Суд звертає увагу, що Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» від 23 вересня 2020 року № 866 внесено зміни до Порядку № 1740, а саме:
«- Пункт 15-2 доповнено підпунктами «в» і «г» викладено у такому змісті: «збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна не сплачується, якщо:
в) особа придбаває житло вперше, що підтверджується заявою фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя), та відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід'ємної архівної складової частини цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло, а також даними про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з місць проживання (після 1992 року);
г) особа перебуває у черзі на одержання житла, що підтверджується документом, виданим органом, до компетенції якого належить ведення обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
- Пункт 15-3 доповнено абзацом такого змісту: нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється без документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна за наявності зазначених у підпунктах «в» і «г» пункту 15-2 цього Порядку інформації та документів, що підтверджують звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування».
Отже, з аналізу викладених вище змін до Порядку № 1740, які були чинні на момент виникнення оспорюваних правовідносин, була усунена правова невизначеність щодо розуміння юридичного терміну «придбавають».
Зокрема, суд звертає увагу, що під «придбаває житло вперше» необхідно розуміти, що фізична особа не має та не набувала права власності на житло, в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя.
Викладене вище дає суду підстави для висновку, що визначення «придбаває», охоплює не лише оплатне набуття права власності на певний об'єкт, а і його приватизацію, успадкування, дарування та купівля частки в спільному майні подружжі.
Лише у разі відсутності наведених способів придбавання нерухомого майна, особа відповідно до пункту 15-2 Порядку № 1740 не сплачує збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна.
Вказана постанова Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 866 «Про внесення змін до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» набрала чинності 26 вересня 2020 року.
На підставі аналізу матеріалів цієї справ судом було встановлено, що станом на сплату позивачкою спірного збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу квартири (24 вересня 2020 року) та на час звернення з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про повернення збору (12 жовтня 2020р.), вказані зміни набули чинності.
У спірному випадку, як вже зазначалося, позивачка, до придбання квартири за адресою: АДРЕСА_2 , набула право власності 13.08.2018р. на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_3 .
При цьому, доказів перебування на квартирному обліку позивачкою не надано.
Водночас, суд враховує, що підставою для державної реєстрації права власності на житловий будинок в 2018 році була декларація про готовність об'єкта до експлуатації, тобто документа, який юридично закріплює завершення позивачкою будівельних робіт на відповідній земельній ділянці, а не на підставі договорів купівлі-продажу, дарування чи в порядку приватизації або спадкування, як це передбачено п.п. «в» пунку 15-2 Порядку №1740, в якості доказів того, що особа придбаває житло вперше, не має та не набувала права власності на житло
Відтак, оскільки позивачка звільняється від сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, відповідно, то є підстави для повернення «помилково» сплаченої суми такого збору.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за подання цього адміністративного позову сплачено судовий збір у сумі 840грн.80коп., що підтверджується квитанцією №91248 від 30.12.2020р., яка міститься в матеріалах справи.
Відтак, на користь ОСОБА_1 слід стягнути за рахунок з бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - ГУ ПФУ у Київській області документально підтверджені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 840грн.80коп.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України у Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо не сформування та неподання до Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області подання про повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 9583,80 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (04071, м. Київ, вул. Ярославська, буд. 40, код ЄДРПОУ 22933548) сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області подання про повернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) помилково сплаченого збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 9583,80 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (04071, м. Київ, вул. Ярославська, буд. 40, код ЄДРПОУ 22933548) суму сплаченого судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Осіпова