Справа № 148/795/25
Провадження №3/148/414/25
15 квітня 2025 року м. Тульчин
Суддя Тульчинського районного суду Вінницької області Штифурко Л.А., за участю секретаря Лиженко Є.М., прокурора Тульчинської окружної прокуратури Сосновського О., розглянувши матеріали, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Рахни-Лісові Вінницької області, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , працюючого начальником виробництва ТОВ «УКРЕЛКО», за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
встановив:
ОСОБА_1 , будучи депутатом 8 скликання Шпиківської селищної ради та відповідно до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п.2-7 Розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік лише 06.11.2024, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом 8 скликання Шпиківської селищної ради та відповідно до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п.2-7 Розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік лише 06.11.2024, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаного вище правопорушення визна. Зазначив, що через неуважність та незнання вимог законодавства допустив несвоєчасне подання декларацій.
Прокурор у судовому засіданні висловив думку, що зібрані у справі докази вказують на наявність у діях ОСОБА_1 ознак адміністративних корупційних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, - несвоєчасне подання декларацій особою, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування за 2022 та 2023 роки. Просив накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 думку прокурора, дослідивши матеріали справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення № 285 від 18.03.2025 (а.с. 1 - 7), роздруківку щодо пошуку декларацій, поданих ОСОБА_1 , з якої вбачається, що останній подав декларацію за 2023 рік 06.11.2024 (а.с. 8), копію щорічної декларації ОСОБА_1 за 2022 рік, яку подано 06.11.2024 о 16:41 год. (а.с. 9-11), лист Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України до Шпиківської селищної ради від 02.10.2024 №48760-2024 про надання інформації та копій документів (а.с. 12-14), копію листа Шпиківської селищної ради від 16.10.2024 №913/02-14 (а.с. 15), копію протоколу 21 сесії 8 скликання Шпиківської селищної ради від 12.08.2022 (а.с. 16-21), копію постанови № 36 Шпиківської селищної територіальної виборчої комісії від 20.07.2022, згідно якої замінено депутата Шпиківської селищної ради ОСОБА_2 на ОСОБА_1 (а.с. 22), копію листа Національного агентства з питань запобігання корупції Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (а.с. 25-26), протокол про адміністративне правопорушення № 284 від 18.03.2025 (а.с. 40-46), роздруківку щодо пошуку декларацій, поданих ОСОБА_1 , з якої вбачається що останній подав декларацію за 2022 рік 06.11.2024 (а.с. 47), копію щорічної декларації ОСОБА_1 за 2022 рік, яку подано 06.11.2024 о 16:34 год. (а.с. 48-50), доходжу висновку, що своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Так, оскільки судом встановлено, що ОСОБА_1 є депутатом Шпиківської селищної ради, то відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом декларування та зобов'язана подавати декларації відповідно до цього Закону.
За змістом ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно п.2-7 Розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
12.10.2023 набрав чинності Закон України від 20.03.2023 №3384-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану".
На виконання п. 3 розділу ІІ Закону України від 20.03.2023 №3384-ІХ Національне агентство з питань запобігання корупції підготувало Роз'яснення від 13.11.2023 № 4, де розяснило, що за загальним правилом до 31.01.2024 публічні службовці подають щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди.
Отже, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічні декларації за 2022 рік до 31.01.2024, а за 2023 - до 23.59 год. 31.03.2024, тобто до 01.04.2024.
Разом з цим, в ході судового розгляду даної справи встановлено, що ОСОБА_1 невчасно подав декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 та 2023 роки, а саме лише 06.11.2024. Жодних поважних причин такого несвоєчасного подання в ході судового засідання не встановлено.
Датою вчинення ОСОБА_1 правопорушень, пов'язаних з корупцією, є 06.11.2024 - дата фактичного подання декларацій, а виявлено правопорушення 18.03.2025, коли складено протоколи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до роз'яснень, викладених у листі від 22.05.2017 № 223-943/0/4-17, Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ зазначив, що вирішуючи питання про притягнення осіб до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 КУпАП, слід враховувати об'єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема його об'єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації. Конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення в обов'язковому порядку має бути з'ясовано: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують її відповідальність, тощо.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Оцінивши докази, що містяться в матеріалах справи про адміністративні правопорушення, враховуючи характер вчинених правопорушень, які є корупційними діяннями, їх суспільну небезпеку, особу правопорушника, ставлення ОСОБА_1 до вчиненого, визнання ним вини, щире каяття, майновий стан, його вперше притягнення до адміністративної відповідальності, суд доходить висновку, що з метою попередження вчинення аналогічних правопорушень в майбутньому з урахуванням вимог ч. 2 ст. 36 КУпАП на нього слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу.
За змістом ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 23, 33, 40-1, ч. 1 ст. 172-6 283, 287, 289 КУпАП, суддя,
постановив:
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн. (вісімсот п'ятдесят гривень) (Отримувач коштів:УК у Тульч. р-н./Тульчинськ. р-н./21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37979858, Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.) (ЕАП), Рахунок отримувача: UA 368999980313090106000002568.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок) (Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача: (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником до Вінницького апеляційного суду через Тульчинський районний суд Вінницької області ротягом десяти днів з дня її винесення.
Повна постанова складена 21.04.2025.
Суддя Л.А.Штифурко