23 квітня 2025 рокуСправа №160/5983/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПрудника С.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
21.02.2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява (20.02.2025 року направлено засобами поштового зв'язку) ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 17.01.2025 року за №8735/01-16 про відмову в призначенні ОСОБА_1 , пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до ст. ст. 55 - 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», п. “а» ч. 1 ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення», ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням пільгового страхового стажу за період його роботи у зоні відчуження з особливо шкідливими умовами праці у пільговому обчисленні у полуторному розмірі (рік за півтора) до страхового стажу з 03.08.2009 року по 31.05.2018 року в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік, що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, в зв'язку з досягненням ОСОБА_1 віку 50 років;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 з 10.01.2025 року пенсію за віком на пільгових умовах за Списом № 1 відповідно до ст. ст. 55-56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», п. “а» ч. 1 ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення», ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням пільгового страхового стажу за період роботи ОСОБА_1 у зоні відчуження з особливо шкідливими умовами праці у пільговому обчисленні у полуторному розмірі (рік за півтора) до страхового стажу з 03.08.2009 року по 31.05.2018 року в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії ОСОБА_2 , що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, в зв'язку з досягненням ОСОБА_1 віку 50 років.
Означені позовні вимоги вмотивовані спірністю та протиправністю рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 17.01.2025 року за №8735/01-16 про відмову в призначенні ОСОБА_1 , пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до ст. ст. 55 - 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», п. “а» ч. 1 ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення», ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням пільгового страхового стажу за період його роботи у зоні відчуження з особливо шкідливими умовами праці у пільговому обчисленні у полуторному розмірі (рік за півтора) до страхового стажу з 03.08.2009 року по 31.05.2018 року в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії ОСОБА_2 , що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, в зв'язку з досягненням ОСОБА_1 віку 50 років.
18.04.2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до суду надійшов відзив а позовну заяву, в якому відповідач заперечив щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї правової позиції відповідач зазначив наступне. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (далі - позивач) 10.01.2025 звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України, про призначення пенсії за віком. Заяву та документи позивача було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та прийнято рішення № 103230002182 від 17.01.2025 року про відмову у призначені пенсії за віком, в зв'язку з відсутністю необхідного пенсійного віку. Відповідно до Закону України №1058-IV від 09.07.2003 року “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) пенсійні виплати - грошові виплати в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що здійснюються у вигляді пенсії, довічної пенсії або одноразової виплати. Пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом. Згідно частини 1 ст. 5 Закону №1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно - правових актів може поширюватися на ці відносини, лише у випадках передбачених цим Законом або в частині, що не суперечить цьому Закону. Відповідно до ст. 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасне право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Пенсійний вік, визначений пунктом 1 статті 26 Закон №1058-IV 60 років Статтею 26 Закон №1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років за наявності страхового стажу починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років. Статтею 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 , за відсутності трудової книжки, а також у випадку, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. Відповідно до статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю. Постановою Ради Міністрів СРСР від 21.04.1975 № 310 затверджено Основні положення про порядок видачі та ведення трудових книжок колгоспників. Відповідно до пунктів 1, 2 Основних Положень трудова книжка колгоспника є основним документом про трудову діяльність членів колгоспів. Трудові книжки ведуться на всіх членів колгоспу з моменту їх вступу в члени колгоспу. До трудової книжки колгоспника, зокрема, заносяться: відомості про колгоспника: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, освіта, професія, спеціальність; відомості про роботу: призначення на роботу, переведення на іншу роботу, закінчення роботи; відомості про трудову участь: прийнятий в колгоспі річний мінімум трудової участі в громадському господарстві, його виконання (пункт 5 Основних Положень). Отже, трудова діяльність членів колгоспів підтверджується трудовою книжкою колгоспника встановленого взірця, що є основним документом про трудову діяльність членів колгоспів, та до якої вносяться відомості, зокрема про прийом роботу, переведення на іншу посаду, звільнення з роботи, а також трудову участь у громадському господарстві (встановлений у колгоспі річний мінімум трудової участі в громадському господарстві, виконання річного мінімуму трудової участі, причини невиконання встановленого мінімум трудової участі). В разі відсутності в трудовій книжці відомостей про роботу або наявності неточних записів, заповнення трудової книжки з порушенням чинних вимог законодавства, в підтвердження трудового стажу приймаються уточнюючі довідки, зокрема, довідки архівних установ. Згідно означеного рішення страховий стаж позивача становить 33 роки 11 місяців 24 дні. Вік позивача 53 роки 10 місяців. Згідно означеного рішення результати розгляду документів, доданих до заяви: - до розрахунку страхового стажу не враховано періоди роботи в колгоспі з 01.07.1985 по 09.09.1991, оскільки відсутня інформація про відпрацьовані трудодні. Таким чином, позивачу було відмовлено вищезазначеним рішенням в призначенні пенсії в зв'язку з відсутністю необхідного пенсійного віку. Відтак, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами. Відповідно до ст. 58 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійнестрахування» Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсію та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.02.2025 року, зазначена вище справа була розподілена та 24.02.2025 року передана судді Пруднику С.В.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.02.2025 року вказану позовну заяву було залишено без руху через невідповідність вимогам ст. ст. 160, 161 КАС України.
У встановлений ухвалою суду від 26.02.2025 року строк позивач усунув недоліки адміністративного позову.
17.03.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати до суду у строк до 16 квітня 2025 року: засвідчену належним чином у відповідності до вимог ст. 94 КАС України копію пенсійної справи відносно ОСОБА_1 ; засвідчену належним чином копію рішення про відмову в призначенні пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 17.01.2025 року №8735/01-16.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом установлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 10.01.2025 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про призначення пенсії за віком.
Тож, ОСОБА_1 , на протязі його трудової діяльності тривалий період часу працював у зоні відчуження Чорнобильської АЕС в особливо шкідливих умовах праці: з 03 серпня 2009 року по 31 травня 2018 року в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік, про що свідчать записи у його трудовій книжці серія НОМЕР_1 на сторінках 52-55 та інші первинні документи, додані до позовної заяви, що подавалися позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області через Відділ обслуговування громадян № 9 (сервісний) ПФУ в м. Славутичі Київської області разом з заявою за призначенням пенсії від 10.01.2025 року (зареєстровано за № 78).
У відповідності до наказу № 86і від 03.08.2009 позивач з 03 серпня 2009 був прийнятий на роботу в Компанію Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік на виконання проекту “Грантова угода (Чорнобильський фонд “Укриття»: Новий безпечний конфаймент (Франція) в Україні на посаду машиніста автомобільного крана.
За наказом № 63і від 01.06.2011 позивач з того ж дня був переведений на посаду машиніста крана (пневмоколісних і гусеничних кранів).
На даній посаді позивач пропрацював по 31 травня 2018 (за виключенням періоду часу проходження служби за мобілізацією у лавах Збройних Сил України з 20.03.2014 по 13.03.2015), з якої був звільнений за п. 2 ст. 36 КЗпП України (закінчення строку трудового договору) за наказом № 102і від 31.05.2018 р.
Підтвердженням вищенаведених обставин є відповідні записи у трудовій книжці та моєму військовому квитку серія НОМЕР_2 на сторінках 2-3 та табеля обліку робочого часу за 2014-2015 роки.
Одночасно з заявою за призначенням пенсії позивачем було надано необхідний комплект документів, а саме: паспорт громадянина України ОСОБА_1 серія НОМЕР_3 ; довідка про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_1 від 02.04.1998; військовий квиток ОСОБА_1 серія НОМЕР_2 , в якому на сторінках 2-3 містяться записи про період проходження військової служби за мобілізацією в 2014-2015 р-р.; диплом серія НОМЕР_4 про закінчення ОСОБА_1 Білоцерківського СПТУ 5 Київської області; трудова книжка ОСОБА_1 серія НОМЕР_1 , в якій на сторінках 52-55 містяться записи про періоди роботи в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік; відомості з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування на ОСОБА_1 з зазначенням реєстраційного номера облікової картки платника податків, паспорта, кодів та назв підприємств, в яких позивач працював, спеціального стажу станом на 10.01.2025; архівна довідка архівного відділу виконкому Славутицької міської ради № 05-04/46 від 14.02.2022 з особової картки працівників (ТФ № П-2) архівного фонду Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік, в якій зазначена інформація про прийняття ОСОБА_1 з 03.08.2009 на роботу на посаду машиніста крана автомобільного СП “Новарка» майданчик ЧАЕС, переведення з 01.06.2011 на посаду машиніста крана (пневмоколісних та гусеничних кранів) СП “Новарка» майданчик ЧАЕС та звільнення 31.05.2018; архівна довідка архівного відділу виконкому Славутицької міської ради № 05-04/47 від 14.02.2022 з табелів працівників, задіяних на роботі із шкідливими умовами праці архівного фонду Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанія Буйг Траво Пюблік на ОСОБА_1 з серпня 2009 по травень 2018 з зазначенням періоду (часу), відпрацьованого у зоні відчуження в особливо шкідливих умовах праці; архівна довідка Архівного відділу виконкому Славутицької міської ради № 05-04/48 від 14.02.2022 з розрахунково - платіжних відомостей із заробітної плати працівників, особової картки (Ф.№ П - 2) архівного фонду Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанія Буйг Траво Пюблік на ОСОБА_1 з серпня 2009 по травень 2018 з зазначенням доплати за роботу у зоні відчуження, особливо шкідливі умови праці; довідка Державного спеціалізованого підприємства “Чорнобильська АЕС» № 407/01090250-2022 від 28.01.2022 про отриману ОСОБА_1 дозу зовнішнього опромінення за період з 2009 по 2018 р.р. за період виконання робіт на ДСП ЧАЕС у складі сторонньої організації з серпня 2009 по травень 2018; копія Свідоцтва про акредитацію виконавця (юридичної особи - нерезидента) проекту (програми) міжнародної технічної допомоги Компанія Вінсі Констрюксьон Гран Проже /Компанія Буйг Траво Пюблік; копія Договору підряду між ДСП «Чорнобильська АЕС» та Компанією Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанія Буйг Траво Пюблік (Контракт SIP08-1-001) від 08.08.2007 р., за яким працівники компанії виконували роботи у зоні відчуження, безпосередньо на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС; копія наказу Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанія Буйг Траво Пюблік № 088 від 21.11.2013 р. «Про атестацію робочих місць за умовами праці»; копії свідоцтв про атестацію санітарно - промислової лабораторії ТОВ «НВЦ «Новатор»; копія протоколу загальних зборів виконавчого комітету від 22.05.2020 р. про припинення діяльності і закриття Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік в Україні.
Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію - відділ призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, який уповноважений розглянути подану заяву ОСОБА_1 .
Розглянувши заяву та додані до неї документи, відділом призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 17.01.2025 року прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії №103230002182 через відсутність необхідного пенсійного віку.
Так, у тексті згаданого рішення №103230002182 від 17.01.2025 року зазначено наступне. Відмова про призначення пенсії за віком ОСОБА_1 . Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 10.01.2025. Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вік заявника 53 роки 10 місяців. Пенсійний вік, визначений пунктом 1 статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 60 років. Статтею 26 Закону України № 1058 передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років за наявності страхового стажу починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років. Страховий стаж особи становить 33 роки 11 місяців 24 дні. Результати розгляду документів, доданих до заяви: - до розрахунку страхового стажу не враховано періоди роботи в колгоспі з 01.07.1985 по 09.09.1991, оскільки відсутня інформація про відпрацьовані трудодні. Працює. Додатковий коментар: відмовлено в призначенні пенсії в зв'язку з відсутністю необхідного пенсійного віку. На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує. Додатково повідомлено, що відповідно до Порядку розгляду скарг на рішення органів Пенсійного фонду України щодо пенсійного забезпечення, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 12.10.2007 року № 18-6 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.11.2007 р. За № 1241/14508 заявник має право оскаржити рішення про відмову в призначенні пенсії в органі Пенсійного фонду України вищого рівня. Скарга може бути подана протягом одного року з моменту прийняття рішення, але не пізніше одного місяця з часу ознайомлення з прийнятим рішенням. Подання скарги відповідно до цього Порядку не позбавляє заявника права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства.
На свою заяву за призначенням пенсії від 10.01.2025, яка за принципом екстериторіальності була розподілена для розгляду і прийняття рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, позивач отримав лист Головного управління Пенсійного Фонду України у Київській області від 21.01.2025 за № 1000-0212-8/10224, з змісту якого вбачається, що за результатами розгляду його заяви про призначення пенсії прийнято рішення про відмову від 17.01.2025 № 8735/01-16 за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Вважаючи спірне рішення протиправним та безпідставним, позивач, з метою захисту своїх порушених прав, звернулася із даною позовною заявою до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з офіційним тлумаченням положення статті 1 Конституції України, яке міститься в рішенні Конституційного Суду України № 3-рп/2012 від 25 січня 2012 року, основними завданнями соціальної держави є створення умов для реалізації соціальних, культурних та економічних прав людини, сприяння самостійності і відповідальності кожної особи за свої дії, надання соціальної допомоги тим громадянам, які з незалежних від них обставин не можуть забезпечити достатній рівень життя для себе і своєї сім'ї.
Статтею 3 Конституції України встановлено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Статтею 8 Конституції України встановлено, що в Україні визнається і діє принцип вер ховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші норма тивно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до п.п. 4.2. Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Приписи вищенаведених законодавчо - нормативних актів дають мені всі підстави стверджувати, що органи Пенсійного Фонду України, розглядаючи мою заяву за призначенням пенсії та надаючи оцінку поданим мною документам мали достатньо прав і повноважень для їх аналізу та перевірки, прийняття рішення про призначення пенсії.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що відповідачем при розгляді спірного питання не були враховані підстави, за якими позивач звернувся із заявою про призначення пенсії, приписи законодавчо - нормативних актів, що регулюють це питання, та не надана належна оцінка поданим позивачем у сукупності документам на підтвердження права на призначення пенсії, судова практика з даної категорії справ.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ, 28.02.1991 особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Як зазначено у п.п. 7 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного Фонду України N 22-1, 25.11.2005 (зареєстровано Міністерством юстиції України 27.12.2005 за № 1566) документами, які підтверджують право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку є документи про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видані органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями), або довідка про евакуацію із зони відчуження у 1986 році, видана Волинською, Житомирською, Київською, Рівненською або Чернігівською облдержадміністраціями.
Відповідно до п. 2 Розділу XV. Перехідні положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.
Аналогічну підстави зменшення пенсійного віку передбачені і ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Підтвердженням факту роботи позивача у зоні відчуження Чорнобильської АЕС в особливо шкідливих умовах праці: з 03 серпня 2009 року по 31 травня 2018 року в Компанії Він сі Констрюксьон Гран Проже/Компанії ОСОБА_2 , на умовах повного робочого дня та додаткової оплати за роботу у зоні відчуження, особливо шкідливі умови праці, є додані мною до позову відповідні письмові докази: трудова книжка ОСОБА_1 серія НОМЕР_1 , в якій на сторінках 52-55 містяться записи про періоди роботи в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік; відомості з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування на ОСОБА_1 з зазначенням реєстраційного номера облікової картки платника податків, паспорта, кодів та назв підприємств, в яких я працював, спеціального стажу станом на 10.01.2025; архівна довідка архівного відділу виконкому Славутицької міської ради № 05- 04/46 від 14.02.2022 з особової картки працівників (ТФ № П-2) архівного фонду Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік, в якій зазначена інформація про прийняття ОСОБА_1 з 03.08.2009 на роботу на посаду машиніста крана автомобільного СП “Новарка» майданчик ЧАЕС, переведення з 01.06.2011 на посаду машиніста крана (пневмоколісних та гусеничних кранів) СП “Новарка» майданчик ЧАЕС та звільнення 31.05.2018; архівна довідка архівного відділу виконкому Славутицької міської ради № 05-04/47 від 14.02.2022 з табелів працівників, задіяних на роботі із шкідливими умовами праці архівного фонду Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанія Буйг Траво Пюблік на ОСОБА_1 з серпня 2009 по травень 2018 з зазначенням періоду (часу), відпрацьованого у зоні відчуження в особливо шкідливих умовах праці; архівна довідка архівного відділу виконкому Славутицької міської ради № 05- 04/48 від 14.02.2022 з розрахунково - платіжних відомостей із заробітної плати працівників, особової картки (Ф.№ П - 2) архівного фонду Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанія Буйг Траво Пюблік на ОСОБА_1 з серпня 2009 по травень 2018 з зазначенням доплати за роботу у зоні відчуження, особливо шкідливі умови праці; довідка Державного спеціалізованого підприємства “Чорнобильська АЕС» № 407/01090250-2022 від 28.01.2022 про отриману ОСОБА_3 дозу зовнішнього опромінення за період з 2009 по 2018 р.р. за період виконання робіт на ДСП ЧАЕС у складі сторонньої організації з серпня 2009 по травень 2018; копія свідоцтва про акредитацію виконавця (юридичної особи - нерезидента) проекту (програми) міжнародної технічної допомоги Компанія Вінсі Констрюксьон Гран Проже /Компанія Буйг Траво Пюблік; копія договору підряду між ДСП «Чорнобильська АЕС» та Компанією Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанія Буйг Траво Пюблік (Контракт SIP08-1-001) від 08.08.2007 р., за яким працівники компанії виконували роботи у зоні відчуження, безпосередньо на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС; копія наказу Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанія Буйг Траво Пюблік № 088 від 21.11.2013 р. «Про атестацію робочих місць за умовами праці»; копії свідоцтв про атестацію санітарно - промислової лабораторії ТОВ «НВЦ «Новатор»; копія протоколу загальних зборів виконавчого комітету від 22.05.2020 р. про припинення діяльності і закриття Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік в Україні.
У відповідності до п. 4 розділу XXII Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 р. № 461 працівники, зайняті на роботах у зоні відчуження, сумарна щільність забруднення території якої радіонуклідами становить 100 кБк/м2 і більше, були віднесені до категорії осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах.
Крім того, при вирішенні питання, яке є предметом спору, необхідно враховувати у сукупності вимоги і інших законодавчо - нормативних актів, що підтверджують моє право на зарахування вказаного періоду моєї роботи в особливо шкідливих умовах праці у зоні відчуження ЧАЕС при розрахунку стажу роботи, що дає право на зниження пенсійного віку на пільгових умовах.
Пунктом 4 постанови ЦК КПРС, Ради міністрів СРСР та ВЦРПС від 29.12.1987 року № 1497-378 було встановлено, що у період 1988-1990 років час роботи працівників, зайнятих на експлуатації Чорнобильської АЕС та ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження зараховується у полуторному розмірі в трудовий стаж та в стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб": до 1 січня 1988 року - у потрійному, азі січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком № 1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановами Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 року № 250, від 30.06.1998 року № 982, від 07.02.2000 року № 223, від 29.01.2003 року № 137, від 27.04.2006 року № 571, від 10.09.2008 року № 831 (з наступними змінами) було встановлено, зокрема, що особам, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи та вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36).
Вищенаведене дає всі підстави стверджувати, що дія даної постанови поширюється на осіб, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження, в тому числі, а не виключно, на осіб, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Списку №1.
Відповідно ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. ,
За приписали ч. 1 ст. 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = См х Вс : 100% х 12, де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).
Тобто, сума місяців страхового стажу є одним з чинників, від якого залежить розмір пенсії.
Згідно положень ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду.
Відповідно п. 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженого наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення від 29.07.1993 року № 58 трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
За приписами п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
Перелік документів, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком, який не є виключним та вичерпним, наведено у п.п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), зокрема: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання і роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Отже, стаж роботи в особливо шкідливих умовах праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць враховується при визначенні права на пенсію на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Постанова Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 року № 831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження», яка встановлює правила пільгового обчислення стажу роботи в зоні відчуження, так само як і раніше діючі з цього питання постанови уряду, є самостійною правовою підставою для обчислення стажу роботи в-зоні відчуження, який враховується при обчисленні коефіцієнту страхового стажу при визначенні розміру пенсії, незалежно від наявності підстав для застосування Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах.
Згідно ч. 1. ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком призначається з дня звернення за пенсією.
Усі надані позивачем до ГУ ПФУ у Київській області документи, які підтверджують наявність його права на зниження пенсійного віку на 10 років в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік могли бути витребувані та перевірені самим відповідачем у межах повноважень, наданих згідно закону та покладених на ці органи прав та обов'язків, так само як і отримання документів на підтвердження роботи позивача у зоні відчуження, сумарна щільність забруднення територія якої радіонуклідами становить 100 кБк/м2 і більше, оскільки архівні документи даної компанії зберігаються в Архівному відділі виконкому Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області.
Вищенаведені обставини та надані до відповідного територіального органу Пенсійного Фонду України, приєднані до позову письмові докази свідчать про протиправність відмови у прийнятті даних за поданими позивачем документами для зарахування зазначеного у них періоду його роботи в зоні відчуження в особливо шкідливих умовах праці в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік до пільгового стажу, що дає позивачу право на зменшення пенсійного віку на 10 років та призначення такої пенсії на пільгових умовах у відповідності до вимог ст. 13, ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 55 - 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваних у встановленому порядку, без зазначення будь - яких підстав прийняття такого рішення.
За проведення атестації робочих місць на підприємстві несе роботодавець та посадові особи підприємства, які їх посвідчують у встановленому законом порядку, та держава, яка повинна забезпечувати зі сторони відповідних територіальних органів Держпраці належний нагляд і контроль за проведенням атестації робочих місць за умовами праці, іцо не може бути підставою порушення моїх соціальних прав при пизначенні пенсії та врахування вищевказаного періоду роботи за Списком № 1 до пільгового страхового стажу.
У 2014 році за заявкою Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже"/Компанії "Буйг Траво Пюблік" (СП «Новарка») у період з 14.05.2014 року по 16.05.2014 року санітарно - промисловою лабораторією ТОВ «НВЦ «Новатор» були проведені санітарно - гігієнічні обстеження робочих місць та складені протоколи досліджень, але атестація робочих місць на підприємстві не була закінчена, про що свідчать документи, наявні у матеріалах справи №320/2573/20, рішення за якою набрало законної сили: лист ТОВ «НВЦ «Новатор» від 18.11.2019 р. № 153 та лист Головного управління Держпраці у Київській області від 14.06.2019 р. № 4.2/2-К-2230-2867.
Відповідно до постанови KM України № 479 від 04.07.2017 року з 01.01.2018 року набрали чинності зміни до постанови KM України № 461 від 24.06.2016 р. «Про затвердження Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, занятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», згідно яких працівники підприємств, установ та організацій, зайняті на роботах у зоні відчуження, у тому числі Компанія "Вінсі Констрюксьон Гран Проже"/Компанії "Буйг Траво Пюблік", мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, про що свідчить лист Державного агенства України з управління зоною відчуження № 03-3544/3.2.-19 від 15.08.2019 року, який міститься у матеріалах вищезазначеної справи № 320/2573/20.
Вищенаведені обставини з аналогічних правовідносин були предметом судового розгляду адміністративних судів касаційної інстанції (справа № 743/683/17 - постанова Верховного Суду від 09.02.2021; справа № 620/7043/22 - постанова Верховного Суду від 15.11.2023).
Отже особи, які зайняті на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № 1788-ХІІ.
Про аналогічний підхід до оцінки питання атестації робочого міста та її непроведення підприємством за відсутності вини працівника, зарахування до пільгового стажу роботи, що дає право на зниження пенсійного віку, на підставі трудової книжки працівника та інших первинних документів, що підтверджують факт його роботи в шкідливих або особо шкідливих умовах праці, свідчить і остання судова практика з розгляду цих питань.
Як вбачається з Постанови Великої палати Верховного Суду України від 19 лютого 2020 року (справа № 520/15025/16-а) касаційна інстанція прийшла до висновку, що на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.
На обґрунтування свого рішення Велика палата Верховного Суду України послалася на офіційне тлумачення положення статті 1 Конституції України, яке міститься у рішенні Конституційного Суду України № З-рп/2012 від 25 січня 2012 року, та приписи частин першої та другої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними; аналіз законодавчо - нормативних актів, за якими визначений порядок, умови та підстави розрахунку страхового стажу роботи за шкідливими та особливо шкідливими умовами праці, що дає право працівнику на зниження пенсійного віку.
З 01.04.2021 у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», органи Пенсійного Фонду при опрацюванні заяв про призначення/перерахунки пенсій застосовують принцип екстериторіальності, який передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунки пенсій територіальними органами Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає пенсіонер.
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.11.2005 №22-1 (далі Порядок №22-1) заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Додатком 6 до Порядку №22-1 передбачено, що заяви з питань пенсійного забезпечення, передбачені абзацом першим пункту 1.1 розділу І, пунктом 5.1 розділу V Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846, подаються до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України незалежно від місця проживання (реєстрації) заявника.
Абзацом 13 пункту 4.2 Порядку №22-1 визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Згідно з абзацами 2, 3 пункту 4.3 Порядку №22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Враховуючи вищенаведене органом, уповноваженим на прийняття рішення за результатами розгляду заяви позивача, за принципом екстериторіальності було визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яке і прийняло рішення про відмову у призначенні пенсії №103230002182 від 17.01.2025 року, протиправність якого є предметом розгляду даної справи.
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд повинен застосовувати принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Відповідно до пунктів 21, 24 рішення у справі «Федоренко проти України» (№ 25921/02) Європейський суд з прав людини, здійснюючи прецедентне тлумачення статті 1 Першого Протоколу до Конвенції сформулював правову позицію про те, що право власності може бути «існуючим майном» або «виправданими очікуваннями» щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи «законними сподіваннями» отримання права власності. Аналогічна правова позиція сформульована Європейським судом з прав людини і в справі Стреч проти Сполучного Королівства («STRETCH v. THE UNITED KINGDOM» № 44277/98).
У пункті 52 рішення у справі «Щокін проти України» (№ 23759/03 та № 37943/06) Європейський суд з прав людини зазначив, що тлумачення та застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд однак зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, в який тлумачиться і застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних з принципами Конвенції з точки зору тлумачення їх у світлі практики Суду. Аналогічна правова позиція сформульована Європейським судом з прав людини і в справі «Скордіно проти Італії» («Scordino v. Italy» № 36813/97).
За таких обставин суд дійшов висновку про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №103230002182 від 17.01.2025 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 з 10.01.2025 року пенсію за віком на пільгових умовах за Списом № 1 відповідно до ст. ст. 55-56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», п. “а» ч. 1 ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення», ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням пільгового страхового стажу за період роботи ОСОБА_1 у зоні відчуження з особливо шкідливими умовами праці у пільговому обчисленні у полуторному розмірі (рік за півтора) до страхового стажу з 03.08.2009 року по 31.05.2018 року в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік, що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, в зв'язку з досягненням ОСОБА_1 віку 50 років, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин 1, 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України).
У випадку, визначеному пунктом 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З урахуванням наведеного, а також дискреції пенсійного органу в питаннях призначення пенсії, суд з метою ефективного захисту права позивача на пенсію за віком на пільгових умовах вважає за необхідне зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву позивача від 10.01.2025 року про призначення пенсії за віком, з урахуванням правової позиції, викладеної у цьому рішенні.
Відповідно до пункту 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Отже, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 1211,20 грн.
Враховуючи те, що підставою звернення до суду стало протиправне рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судовий збір в розмірі 1211,20 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №103230002182 від 17.01.2025 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.01.2025 року про призначення пенсії за віком, з урахуванням правової позиції, викладеної у цьому рішенні.
В задоволенні решти заявлених позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) документально підтверджені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С. В. Прудник