Справа № 459/731/25
Провадження № 3/451/212/25
іменем України
17 квітня 2025 року місто Радехів
Суддя Радехівського районного суду Львівської області Патинок О.П., розглянувши в режимі дистанційного судового провадження матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Червоноградського міського суду Львівської області за підсудністю, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , із середньо-спеціальною освітою, інваліда ІІ групи, працюючого водієм, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , із слів раніше до кримінальної чи адміністративної відповідальності не притягався
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП,
із участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , якому роз'яснені права, передбачені ст. 268 КУпАП, захисника - Олексів Р.Й., якому роз'яснені права, передбачені ст. 271 КУпАП, представника потерпілого - Захаренко О.О., якому роз'яснені права, передбачені ст. 270 КУпАП,
встановив:
Обставини справи, які встановив суд.
ОСОБА_1 - 23.02.2025 о 11 год 30 хв на дорозі М10 19 км 750 м керуючи т/з «FIAT DUCATO» д.н.з. НОМЕР_2 , на перехресті нерівнозначних доріг - перехрестя доріг Т1425 та дороги М10, рухаючись по другорядній дорозі, не дав дорогу автомобілю, який рухався по головній дорозі, у результаті чого сталось зіткнення із т/з «LAND ROVER RENGE ROVER SPORT», д.н.з. НОМЕР_3 . При ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження та завдано матеріальних збитків, чим порушив вимоги п. 16.11 ПДР України.
Такими діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП.
24.03.2025 судове засідання було відкладено у зв'язку із неявкою ОСОБА_1 .
Постановою суду від 17.04.2025 у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про призначення автотехнічної експертизи відмовлено.
Позиція особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
В судовому засіданні ОСОБА_1 показав, що 23.02.2025 о 11 год 30 хв дійсно керував т/з «FIAT DUCATO» д.н.з. НОМЕР_2 та здійснив зіткнення із т/з марки «LAND ROVER RАNGE ROVER SPORT». Вину у вчиненому правопорушенні визнав частково, зокрема, у тому, що не надав дорогу т/з марки «LAND ROVER RЕNGE ROVER SPORT» д.н.з. НОМЕР_3 при виїзді на головну дорогу. Однак, зазначив, що вказана ДТП сталася внаслідок суттєвого перевищення швидкості водія автомобіля «Ленд ровер спорт» д.н. НОМЕР_3 . Окремо звернув увагу суду, що є інвалідом 2 групи та просив не позбавляти його права керування т/з, застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу.
Позиція захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
В судовому засіданні ОСОБА_2 просив застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу, оскільки останній є інвалідом ІІ групи.
Позиція потерпілого.
Потерпілий ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, його інтереси згідно ордеру про надання правової допомоги представляв адвокат Захаренко О.О.
Позиція представника потерпілого.
21.03.2025 від представника потерпілого Швачка В.М. надійшли додаткові пояснення по справі, де представник вказує, що ОСОБА_3 вважає, що ОСОБА_1 керуючи автомобілем «FIAT», не обрав безпечного інтервалу та дистанції не врахував дорожню обстановку, а відповідно не забезпечив безпечне керування вказаними транспортними засобами, що призвело до вчинення ДТП та пошкодження транспортного засобу «RENGE ROVER». Протиправні та умисні дії ОСОБА_1 призвели до того, що матеріальний збиток ОСОБА_3 попередньо становить 747 755,00 гривень, тому вважає що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення передбачене ст. 124 КУпАП та повинен бути позбавлений права керування транспортними засобами на строк один рік у зв'язку з значними збитками завданими ОСОБА_3 . Зазначає, що протокол від 23.02.2025 оформлений у відповідності до вимог ст. 256 КУПАП, в ньому зазначені усі відомості, які передбачені вказаною статтею, а також даний протокол відповідає вимогам Порядку № 3/02-15, адже не містить жодних виправлень, закреслень та з протоколу від 23.02.2025 вбачається, що ОСОБА_1 був ознайомлений з правами та обов'язками, які передбачено ст. 268 КУпАП та ст. 63 Конституції України.
ОСОБА_4 будучи присутнім в залі судових засідань в режимі дистанційного судового провадження просив судове засідання проводити без участі ОСОБА_3 та застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування т/з.
Докази подані особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР № 254453 від 23.02.2025 відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП, з якого суд встановив, що ОСОБА_1 - 23.02.2025 о 11 год 30 хв дорога М 19 км 750 м керував т/з «FIAT DUCATO» д.н.з. НОМЕР_2 , на перехресті нерівнозначних доріг перехрестя доріг Т1425 та дороги М10, рухаючись по другорядній дорозі, не дав дорогу автомобілю, який рухався по головній дорозі, у результаті чого сталось зіткнення з т/з ««LAND ROVER RENGE ROVER SPORT» д.н.з. НОМЕР_3 . При ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження, чим завдано матеріальних збитків, чим порушив вимоги п. 16.11 ПДР України. Такими діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП;
- схема місця ДТП, де відображено місце ДТП, яка відбулась 23.02.2025 на автодорозі М-10 19 км 750м;
- письмові пояснення ОСОБА_3 від 23.02.2025, згідно яких останній їдучи з м. Львів в сторону кордону на трасі «Львів-Краківець» керуючи авто НОМЕР_3 , на перехресті траси і дороги до містечка Страдч, їдучи по головній дорозі раптово отримав боковий удар у задню частину свого авто від мікроавтобуса «FIAT» д.н.з. НОМЕР_2 , який виїхав на швидкості із другорядної дороги і скоїв наїзд на його авто;
- письмові пояснення ОСОБА_1 від 23.02.2025, в яких зазначив, що 23.02.2025 керуючи т/з марки «Фіат Дукато» д.н.з. НОМЕР_2 , не переконався в своєму маневрі виїжджаючи на головну смугу повертаючи ліворуч не бачив транспортний засіб «Ренж Ровер», внаслідок чого відбулося зіткнення. Вину визнає, просить суворо не карати.
Оцінка суду доказів та норми права, які суд застосував.
З'ясувавши дійсні обставини справи, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , захисника, представника потерпілого, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суддя приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з положеннями ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218-221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи органів внутрішніх справ, тобто органи Національної поліції (стаття 130 КУпАП).
Відповідно до положень ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі змісту ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідальність за ст. 124 КУпАП наступає за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до п. 16.11 ПДР України на перехресті нерівнозначних доріг водій транспортного засобу, що рухається по другорядній дорозі, повинен дати дорогу транспортним засобам, які наближаються до даного перехрещення проїзних частин по головній дорозі, незалежно від напрямку їх подальшого руху.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, полягає у порушенні учасниками дорожнього руху, відповідно, Правил дорожнього руху України, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, слід правильно кваліфікувати за ст. 124 КУпАП як порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Положення Кодексу України про адміністративні правопорушення відображають принцип індивідуалізації адміністративної відповідальності, який означає відповідність заходу впливу, який обирається для порушника, меті адміністративної відповідальності.
Щодо твердження сторони потерпілого про застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування т/з на строк один рік, то суд зазначає, що ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи, а тому відповідно до положень ст. 30 КУпАП до нього не може застосуватись такий вид стягнення, як позбавлення права керувати транспортними засобами.
Так, санкції ст.124 КУпАП передбачає стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.
Отже, санкція інкримінованого адміністративного правопорушення є альтернативною, тобто законодавець передбачив можливість накладення на особу одного із основних видів стягнень, передбачених нормою цієї статті. При цьому, такий вид стягнення, як позбавлення права керування транспортними засобами, у даному випадку не є додатковим стягненням імперативного характеру, тобто при вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення, суд, з огляду на його дискреційні повноваження, наділений правом вибору щодо застосування до особи одного із основних стягнень, які є альтернативними.
При цьому, ч. 4 ст. 30 КУпАП визначено, що позбавлення права керування засобами транспорту не може застосовуватись до осіб, які користуються цими засобами в зв'язку з інвалідністю, за винятком випадків керування в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також у разі невиконання вимоги поліцейського про зупинку транспортного засобу, залишення на порушення вимог встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, учасниками якої вони є, ухилення від огляду на наявність алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Як вбачається із посвідчення серії НОМЕР_4 ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що матеріали справи не містять підтверджень жодних виняткових обставин, передбачених ч. 4 ст. 30 КУпАП, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення в межах санкції статті ст. 124 КУпАП у виді штрафу - 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» №3674-VI від 08.07.2011, від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
За таких обставин, суд вважає, що ОСОБА_1 необхідно звільнити від сплати судового збору.
Керуючись ст. 40-1, ст. 124, 251, 283, 284 КУпАП,
постановив:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Штраф необхідно сплатити за реквізитами: отримувач - ГУДКСУ у Львівської області, код отримувача ЄДРПОУ - 38008294, банк отримувача - ГУК у Львівській області, рахунок отримувача - UA268999980313040149000013001, ЗКПО - 21081300, МФО - 899998.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст.300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом та відповідно до вимог ст.308 цього Кодексу з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців, що обчислюється з наступного дня після набрання постановою законної сили.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Радехівський районний суд Львівської області прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено та потерпілим.
СуддяО. Патинок