Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про зупинення провадження у справі
10 квітня 2025 року Справа №200/7910/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку питання про зупинення провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у проведенні індексації пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 без обмеження збільшення сумою 1 500,00 грн та у розмірі 1,0796;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії позивачу у відповідності до ч. 2 ст. 42 Закону України № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 6 188,89 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» без обмеження розміру збільшення пенсії в результаті її перерахунку, передбаченого пунктами 1,10 цієї постанови максимальним (граничним) розміром 1500,00 грн, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, - починаючи з 1 травня 2024 року.
Ухвалою суду від 27 листопада 2024 року відкрито провадження у справі; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому порядку.
Ухвалою суду від 9 грудня 2024 року провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у адміністративній справі № 160/28752/23.
Підставою для зупинення слугувало те, що на розгляді у Верховному Суді у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 160/28752/23 за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2024 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, предметом спору у якій була бездіяльність пенсійного органу щодо не проведення індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 з 1 березня 2022 року та у розмірі 1,197 з 1 березня 2023 року.
Враховуючи, що позовні вимоги в адміністративній справі № 160/28752/23 є аналогічними позовним вимогам в адміністративній справі № 200/7910/24, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження.
Ухвалою суду від 5 березня 2025 року провадження у справі було поновлено у зв'язку із прийняттям Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23 постанови, якою рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 3 січня 2024 року та постанова Третього апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2024 року були скасовані та ухвалено нове рішення, яким частково задоволено позовні вимоги позивача, а саме:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо проведення індексації пенсії ОСОБА_2 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 2 травня 2023 року індексацію пенсії ОСОБА_2 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 2 травня 2023 року;
- позовні вимоги ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 1 березня 2022 року по 1 травня 2023 року залишено без розгляду.
У постанові зазначено, що вона є остаточною та оскарженню не підлягає (https://reyestr.court.gov.ua/Review/124381321).
Разом із цим відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 7 квітня 2025 року у адміністративній справі № 200/5836/24 (адміністративне провадження № К/990/4755/25) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії - вирішено передати зазначену справу на розгляд Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав (https://reyestr.court.gov.ua/Review/126415176).
Як вбачається із зазначеної ухвали, предметом розгляду в адміністративній справі № 200/5836/24 є спірні правовідносини з приводу дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення індексації призначеної ОСОБА_1 пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14, 1,197 та 1,0796.
Крім іншого в ухвалі зазначено наступне:
“ 112. За наведених вище обставин, колегія суддів доходить висновку про необхідність відступлення від викладених у постанові Верховного Суду від 13 січня 2025 року у с п р а в і № 160/28752/23 та інших, правових висновків про те, що індексація пенсій згідно із Законом № 1058-IV має проводитися шляхом збільшення саме того показника середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески, що був фактично застосований при обчисленні конкретної пенсії, а не умовно встановленого базового показника на 01 жовтня 2017 року, як це передбачено Порядком № 124 з огляду на те, що положення останнього не відповідають вимогам частини другої статті 42 Закону №1058.
113. Водночас колегія суддів звертає увагу, що висновок про необхідність індексації саме індивідуального показника середньої зарплати, який був застосований при призначенні пенсії, вступає у суперечність з частиною другою статті 42 Закону № 1058-IV, яка передбачає збільшення показника, що “застосовується» для обчислення пенсії, а не того, що був “застосований» у минулому. Такий підхід не враховує динамічний характер механізму індексації, який реалізується щороку шляхом єдиного перерахунку відповідно до затвердженого Урядом коефіцієнта, а не індивідуального множення персональних розрахункових величин.
114. У зв'язку з наведеним, Верховний Суд вважає, що правове тлумачення частини другої статті 42 Закону України № 1058-IV, викладене у постанові від 13 січня 2025 року у с п р а в і № 160/28752/23, потребує корекції. Індексація пенсій має проводитися не шляхом множення індивідуального показника заробітної плати, застосованого при призначенні пенсії, а через збільшення базового показника, який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року, відповідно до Порядку № 124.
115. Такий підхід узгоджується з нормами бюджетного законодавства, принципом рівності застрахованих осіб, а також правом Кабінету Міністрів України визначати порядок і умови індексації пенсій у межах делегованих повноважень. Це забезпечує передбачуваність і стабільність реалізації пенсійного права в динаміці соціально-економічної ситуації.».
Таким чином, справа № 200/7910/24, справа № 160/28752/23 та справа № 200/5836/24 є релевантними.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
На підставі викладеного вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для зупинення провадження у даній справі до набрання законної сили остаточним рішенням в адміністративній справі № 200/5836/24.
Керуючись ст.ст. 236, 243, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Зупинити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - до набрання законної сили постановою Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав у складі Верховного Суду в адміністративній справі № 200/5836/24.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її прийняття.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Н.П. Волгіна