Рішення від 15.04.2025 по справі 904/5241/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.04.2025м. ДніпроСправа № 904/5241/24

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Фещенко Ю.В.,

за участю секретаря судового засідання Стойчан В.В.

та представників:

від позивача: Гергель К.О.;

від відповідача: Сідельникова О.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АІО" (м. Дніпро)

до Марганецької міської ради (м. Марганець Дніпропетровської області)

про визнання протиправними дій, скасування рішення та визнання договору оренди земельної ділянки укладеним (з урахуванням заяви про зміну предмета позову від 22.01.2025),

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "АІО" (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою, в якій, на момент звернення з нею до суду, просило суд:

- визнати протиправними дії Марганецької міської ради щодо дискваліфікації Товариства з обмеженою відповідальністю "АІО" (далі - відповідач) як переможця електронного аукціону № LRE001-UA-20230718-72120, як то прийняття рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів та відмови у підписанні договору з переможцем щодо продажу права оренди земельної ділянки комунальної форми власності площею 0,0370 га, кадастровий номер: 1211300000:01:026:0190, яка розташована за адресою: 53400, Україна, Дніпропетровська область, Марганець, Лермонтова, біля нежитлової будівлі № 8 та скасувати таке рішення;

- визнати укладеним договір оренди земельної ділянки комунальної форми власності площею 0,0370 га, кадастровий номер: 1211300000:01:026:0190, яка розташована за адресою: 53400, Україна, Дніпропетровська область, Марганець, Лермонтова, біля нежитлової будівлі №8 з Товариством з обмеженою відповідальністю "АІО", у зазначеній позивачем редакції.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним:

- 22.12.2022 Марганецька міська рада прийняла рішення № 1010-46/VII, пунктами 1, 3.2 та додатку до рішення якого вирішила провести земельні торги у формі електронного аукціону з продажу права оренди земельної ділянки комунальної форми власності площею 0,0370 га, кадастровий номер: 1211300000:01:026:0190, яка розташована за адресою: 53400, Україна, Дніпропетровська область, Марганець, Лермонтова, біля нежитлової будівлі № 8, код цільового призначення земель згідно з КВЦПЗ - секція В, розділ 03.07 - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, прийнявши її стартову ціну 35 903 грн. 13 коп.; забезпечити оформлення договору оренди земельної ділянки з переможцем аукціону;

- 04.09.2023 відбувся електронний аукціон № LRE001-UA-20230718-72120 щодо продажу права оренди земельної ділянки комунальної форми власності площею 0,0370 га, кадастровий номер: 1211300000:01:026:0190, яка розташована за адресою: 53400, Україна, Дніпропетровська область, Марганець, Лермонтова, біля нежитлової будівлі № 8. Як видно з протоколу Марганецької міської ради про результати земельних торгів № LRE001-UA-20230718-72120 від 05.09.2023, організатором аукціону є Марганецька міська рада, оператором є Товариство з обмеженою відповідальністю "Смарттендер", на базі електронної торгової системи адміністратором якої є Державне підприємство Прозорро.Продажі; учасниками земельних торгів є: 1) Товариство з обмеженою відповідальністю "АІО"; 2) ОСОБА_1 ; 3) ОСОБА_2 . Позивачем було сплачено реєстраційний внесок в розмірі 670 грн. 00 коп. і гарантійний внесок в розмірі 10 770 грн. 94 коп., подано заяву оператору електронного майданчика на участь в електронному аукціоні, з відповідним переліком документів для участі в земельних торгах. Вказані документи, були підписані кваліфікованим електронним підписом, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. До торгів позивача було допущено, позивач приймав участь, робив свої пропозиції по ціні, в третьому раунді на 12 годині 52 хвилині зробив найкращу цінову пропозицію. Найкраща цінова пропозиція визначила позивача переможцем цих торгів. Після завершення відведеного часу на торги, здійснення автоматичної оцінки електронною торговою системою цінових пропозицій учасників було автоматично сформовано протокол про результати земельних торгів та визначено о 12:53 год. період підписання протоколу з позивачем (з 04.09.2023 12:53 год. по 12.09.2023 18:00 год.) та період підписання договору (з 04.09.2023 12:53 год. по 02.10.2023 18:00 год.);

- 05.09.2023 о 08:21 год. рішенням (актом) без дати та органу складання, який було закріплено під розділом "Рішення щодо кваліфікації учасника" під назвою "Дискваліфікація", організатор земельних торгів прийняв рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів з переможцем ТОВ "АІО", так як відповідно до пункту 19 статті 137 Земельного кодексу України учасник: а) не відповідає встановленим цим Кодексом вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї; б) не подав документи або відомості, обов'язковість подання яких встановлена частиною сьомою цієї статті, та/або в зазначених документах наявні неправдиві відомості; в) не отримав погодження Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України, встановленого частиною двадцять третьою цієї статті. Тобто організатором аукціону не було наведено конкретних підстав для дискваліфікації та відмови у підписанні протоколу та не було наведено, що саме з пропозиції позивача "не відповідає встановленим Кодексом вимогам";

- позивач зазначає, що в межах справи № 904/5289/23 відповідачем обґрунтовувалась дискваліфікація позивача з підстави невиконання приписів статті 137 Земельного кодексу України та пункту 29 Вимог щодо проведення земельних торгів стосовно подання заяви про участь у земельних торгах та інших документів, обов'язковість подання яких визначена частиною 7 статті 137 Земельного кодексу України, із накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. Рішення суду першої та апеляційної інстанції у справі № 904/5289/23 були змінені в мотивувальній частині постановою Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду від 18.09.2024;

- позивач вказує на те, що відмова відповідача підписати протокол про результати земельних торгів з переможцем ТОВ "АІО" є протиправною, порушила права та інтереси позивача на укладання договору оренди спірної земельної ділянки. Позивач зазначає, що в строк з 04.09.2023 12:53 по 12.09.2023 о 18:00 год. відповідачем мала здійснюватися перевірка електронних копій документів позивача, як переможця, поданих для участі в торгах, що і було зроблено 05.09.2023 о 08:21 год. В результаті зазначеної перевірки було прийнято рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів з позивачем, як з переможцем торгів. Таким чином, позивач був учасником торгів та відповідно до приписів закону набув статусу переможця, який надав належний пакет документів, завірений КЕП, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, що незаконним чином було "скасовано" відповідачем та відмовлено у законному праві на укладання договору оренди земельної ділянки;

- позивач стверджує, що належним способом захисту є визнання договору укладеним. Так, в постанові Верховного суду від 18.09.2024 у справі № 904/5289/23 зазначено, що якщо позивач вважає, що відповідач зобов'язаний укласти з позивачем договір, то належному способу захисту відповідає не вимога зобов'язати відповідача вирішити питання щодо укладення договору чи вимога зобов'язати відповідача укласти договір, а вимога про визнання укладеним договору в судовому порядку у запропонованій позивачем редакції, що відповідає способам захисту, визначеним пунктом 1 частини 2 статті 16 Цивільного кодексу України, та статтею 20 Господарського кодексу України (постанова Верховного Суду від 02.06.2021 у справі № 910/6139/20). Однак Верховним судом в межах зазначеної справи було помилково зроблено висновок, що позивач участі в торгах не брав і не є переможцем земельних торгів, оскільки зазначені висновки суперечать як Земельному кодексу України так і Вимогам № 1013, що спеціальними нормативно-правовими актами, які підлягають застосуванню. Та, враховуючи, що Верховний Суд, в межах справи № 904/5289/23 "не робить висновків щодо наявності чи відсутності порушення прав позивача та не розглядає інші доводи позивача, оскільки вони можуть бути предметом розгляду в іншій справі за належною позовною вимогою", то і наявність права у позивача на укладення договору у зв'язку з порушенням прав позивача відповідачем може бути досліджено судом під час розгляду справи з належною позовною вимогою;

- позивач зазначає, що визнання договору оренди землі укладеним (переукладеним) із визначенням у тексті резолютивної частини судового рішення умов такого договору передбачено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.10.2021 у справі №233/2021/19 (провадження 14-166цс20). Таким чином, належною позовною вимогою є визнання договору оренди спірної земельної ділянки між сторонами даного спору укладеним в судовому порядку.

Також позивач просить суд стягнути з відповідача на свою користь понесені судові витрати.

Ухвалою суду від 03.12.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 17.12.2024.

У подальшому, від позивача надійшла заява про забезпечення позову (вх. суду №57228/24 від 10.12.2024), в якій він просить суд постановити ухвалу, якою заборонити:

- будь-яким суб'єктам державної реєстрації прав, державним реєстраторам прав на нерухоме, державному реєстратору Держгеокадастру вчиняти (здійснювати) реєстраційні дії та/або вносити відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та до Державного земельного кадастру України, приймати рішення про державну реєстрацію права оренди щодо нерухомого майна - земельних ділянок: кадастровий номер 1211300000:01:026:0199, площею 0,0355 га; кадастровий номер 1211300000:01:026:0201, площею 0,0015 га, які розташовані за адресою: 534000, Україна, Дніпропетровська область, Марганець, Лермонтова, біля нежитлової будівлі № 8;

- Марганецькій міській раді приймати рішення про передачу в користування, укладення договорів про оренду, про проведення земельних торгів у формі електронного аукціону з продажу права оренди щодо земельних ділянок: кадастровий номер 1211300000:01:026:0199, площею 0,0355 га; кадастровий номер 1211300000:01:026:0201, площею 0,0015 га, які розташовані за адресою: 534000, Україна, Дніпропетровська область, Марганець, Лермонтова, біля нежитлової будівлі № 8.

Обґрунтовуючи подану заяву про забезпечення позову, позивач посилається на таке:

- предметом позову є незаконність дій відповідача щодо відмови у підписанні протоколу про результати земельних торгів з переможцем ТОВ "АІО", скасування рішення про відмову та визнання укладеним договору оренди земельної ділянки комунальної форми власності площею 0,0370 га, кадастровий номер: 1211300000:01:026:0190, яка розташована за адресою: 3400, Україна, Дніпропетровська область, Марганець, Лермонтова, біля нежитлової будівлі № 8;

- під час підготовки матеріалів позовної заяви позивачу стало відомо про вчинення відповідачем дій щодо поділу земельної ділянки комунальної форми власності площею 0,0370 га, кадастровий номер: 1211300000:01:026:0190 на дві земельні ділянки: 1) кадастровий номер 1211300000:01:026:0199, площею 0,0355 га; та 2) кадастровий номер 1211300000:01:026:0201, площею 0,0015 га. Такий поділ здійснювався за рішенням відповідача від 04.12.2023 № 1348-49-5/VIIІ, тобто під час розгляду справи № 904/5289/23 Господарським судом Дніпропетровської області (рішення від 26.02.2024). Технічна документація щодо поділу земельної ділянки була затверджена рішенням відповідача 25.01.2024 за № 1473-51/VII. Право власності за відповідачем на похідні земельні ділянки було зареєстровано 15.04.2024. Таким чином, з урахування предмету спору у справі №904/5289/23, та момент вчинення відповідачем дій щодо поділу спірної земельної ділянки, відповідачем було використано право на зло позивачу, з метою уникнення від виконання рішення суду у зазначеній справі. Натомість предметом спору в даній справі є визнання договору оренди укладеним на земельну ділянку, існування котрої припинено в результаті незаконних дій відповідача. Позивач змінюватиме предмет позовної заяви або збільшуватиме позовні вимоги з метою належного судового захисту його порушених прав. Наразі ж існує реальний ризик або неможливість виконання рішення суду у зв'язку із здійсненим поділом спірної земельної ділянки;

- позивач зазначає, що під час звернення із заявою про забезпечення позову до подання позовної заяви (ухвала від 25.11.2024 у справі № 904/5150/24), йому не було відомо кадастрових номерів похідних земельних ділянок від спірної земельної ділянки, з огляду на відсутність тексту рішення відповідача на офіційному сайті міської ради, а також, йому не було відомо про завершення процедури поділу земельних ділянок та реєстрацію за відповідачем похідних земельних ділянок. Таким чином, ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 25.11.2024 у справі № 904/5150/24 вирішувалось питання про забезпечення позову в розрізі позовних вимог щодо спірної земельної ділянки - площею 0,0370 га, кадастровий номер: 1211300000:01:026:0190;

- заявник зауважує, що рішенням Марганецької міської ради від 25.01.2024 за № 1473-51/VII було затверджено технічну документацію щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, які планується передати в оренду шляхом проведення земельних аукціонів (торгів) окремими лотами, тобто саме рішення відповідача підтверджує його намір передати похідні земельні ділянки, створені в результаті поділу спірної земельної ділянки, в оренду шляхом проведення земельних аукціонів (торгів) окремими лотами. Відповідно до інформації офіційного сайту Марганецької міської ради рішень щодо проведення земельних аукціонів (торгів) окремими лотами наразі не прийнято. Тобто процедура проведення торгів ще не розпочата. В результаті прийняття рішення про проведення земельних аукціонів (торгів) щодо земельних ділянок поділених зі спірної, проведення торгів, будуть наявні законні підстави для державної реєстрації права оренди на зазначені земельні ділянки за переможцями. Тобто у разі здійснення усіх перелічених дій відповідачем, ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, буде неможливим без порушення додаткових судових справ.

Ухвалою суду від 12.12.2024 розгляд заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "АІО" про забезпечення позову був призначений у судовому засіданні в межах розумного строку на 17.12.2024.

У підготовче засідання 17.12.2024 з'явився представник позивача, представник відповідача у вказане засідання не з'явився, при цьому останній був повідомлений про день, час та місце судового засідання належним чином, шляхом направлення ухвали суду від 03.12.2024 до його Електронного кабінету в підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи, на підтвердження чого до матеріалів справи долучена Довідка про доставку електронного листа, згідно з якою ухвала суду від 03.12.2024 доставлена до Електронного кабінету відповідача - 04.12.2024 (а.с. 48 в томі 1).

У вказаному засіданні була розглянута заява Товариства з обмеженою відповідальністю "АІО" про забезпечення позову, яку представник позивача просив задовольнити у повному обсязі.

За результатом розгляду заяви ухвалою суду від 17.12.2024 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "АІО" про забезпечення позову було задоволено частково, а саме: вжито заходи щодо забезпечення позову шляхом заборони будь-яким суб'єктам державної реєстрації прав, державним реєстраторам прав на нерухоме майно, державному реєстратору Держгеокадастру вчиняти (здійснювати) реєстраційні дії та/або вносити відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та до Державного земельного кадастру України, приймати рішення про державну реєстрацію права оренди щодо нерухомого майна - земельних ділянок: кадастровий номер 1211300000:01:026:0199, площею 0,0355 га; кадастровий номер 1211300000:01:026:0201, площею 0,0015 га, які розташовані за адресою: 534000, Україна, Дніпропетровська область, Марганець, Лермонтова, біля нежитлової будівлі № 8; в задоволенні решти вимог заяви - відмовлено.

Також, у вказаному засіданні судом було відзначено, що ухвалою суду від 03.12.2024, з урахуванням вимог частини 8 статті 165 Господарського процесуального кодексу України, судом було запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву протягом 15-ти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

З урахуванням того, що відповідач отримав ухвалу суду лише 04.12.2024, що підтверджується Довідкою про доставку електронного листа в Електронний кабінет відповідача в підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи (а.с. 48 в томі 1), граничним строком подання відзиву на позовну заяву є 19.12.2024, отже встановлений судом строк для подачі відзиву на позовну заяву не закінчився.

Враховуючи вказане, ухвалою суду від 17.12.2024 підготовче засідання було відкладено на 14.01.2025.

Від відповідача за допомогою системи "Електронний суд" надійшло клопотання про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору (вх. суду № 59388/24 від 24.12.2024), в якому він просить суд залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . В обґрунтування поданого клопотання відповідач посилається на те, що відповідно до пункту 49 розділу "Порядок функціонування та адміністрування електронної торгової системи" "Вимоги щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису)", затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2021 № 1013 "Деякі питання підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису)" (далі - Постанова № 1013), організатор земельних торгів приймає рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів, про відмову у підписанні договору за результатами проведення земельних торгів з переможцем торгів, який: не відповідає встановленим Кодексом вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї; не подав документи або відомості, обов'язковість подання яких встановлена частиною сьомою статті 137 Кодексу, та/або в зазначених документах наявні неправдиві відомості; не отримав погодження Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України у випадках, встановлених Кодексом. Якщо переможець земельних торгів відмовився від підписання протоколу про результати земельних торгів або договору, не підписав такий протокол або договір в установлені строки, не сплатив належної суми за придбаний лот та суми витрат (видатків), здійснених на підготовку лота для продажу на земельних торгах, організатор складає та завантажує відповідний акт в електронну торгову систему. Відповідне рішення (акт) організатор приймає (складає) та завантажує в електронну торгову систему в межах строку, встановленого для підписання та оприлюднення договору, крім акта про несплату належної суми за придбаний лот та суми витрат (видатків), здійснених на підготовку лота для продажу на земельних торгах, який завантажується не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня закінчення строку, визначеного пунктом 55 цих вимог. У такому разі в електронній торговій системі автоматично формується новий протокол про результати земельних торгів з визначенням переможцем земельних торгів учасника з наступною за величиною ціновою пропозицією, а у разі однакових цінових пропозицій - учасника, що подав її раніше, за умови, що ним зроблений щонайменше один крок аукціону, та у разі відсутності заяви від такого учасника щодо повернення йому гарантійного внеску та відсутності факту натискання ним відповідної кнопки про відмову від очікування в особистому кабінеті. З викладеного вбачається, що відповідач зобов'язаний розглядати документи всіх наступних учасників земельних торгів у випадку прийняття рішення про дискваліфікацію учасника, який запропонував найвищу ціну, отже рішення суду у даній справі беззаперечно впливатиме на права та інтереси ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Від відповідача за допомогою системи "Електронний суд" надійшов відзив на позовну заяву (вх. суду № 59427/24 від 24.12.2024), в якому він просить суд закрити провадження в частині позовних вимог про визнання протиправними дії Марганецької міської ради щодо дискваліфікації ТОВ "АІО" як переможця електронного аукціону №LRE001-UA-20230718-72120, як то прийняття рішення про відмову у підписанні протоколу земельних торгів та відмови в підписанні договору з переможцем щодо продажу права оренди земельної ділянки комунальної форми власності площею 0,0370 га, кадастровий номер 1211300000:01:026:0190, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 та скасувати таке рішення, або у випадку відмови в закритті провадження, - відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на таке:

- у позовній заяві зазначено вимоги, які не підлягають розгляду в порядку господарського судочинства, і за правилами предметної юрисдикції відносяться до адміністративних судів, а саме: визнати протиправними дії Марганецької міської ради щодо дискваліфікації ТОВ "АІО" як переможця електронного аукціону № LRE001-UA-20230718-72120, як то прийняття рішення про відмову у підписанні протоколу земельних торгів та відмови в підписанні договору з переможцем щодо продажу права оренди земельної ділянки комунальної форми власності площею 0,0370 га, кадастровий номер 1211300000:01:026:0190, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 та скасувати таке рішення. Відповідач зазначає, що юрисдикція господарських судів не розповсюджується на справи, які містять позовні вимоги про визнання дій суб'єктів владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Юрисдикція таких спорів належить до виключної компетенції адміністративних судів, що підтверджується статтями 2, 5 Кодексу адміністративного судочинства України;

- статтею 21 Господарського процесуального кодексу України імперативно встановлено, що не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які підлягають розгляду в порядку різного судочинства, якщо інше не передбачено цим Кодексом, аналогічна норма міститься і в частині 4 статті 173 Господарського процесуального кодексу України. Так, позивачем заявлені позовні вимоги щодо визнання протиправними дій Марганецької міської ради щодо дискваліфікації ТОВ "АІО" як учасника електронного аукціону № LRE001-UA-20230718-72120, як то прийняття рішення про відмову у підписанні протоколу земельних торгів та відмови в підписанні договору з переможцем щодо продажу права оренди земельної ділянки комунальної форми власності площею 0,0370 га, кадастровий номер 1211300000:01:026:0190, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 та скасувати таке рішення. При цьому жодних доказів прийняття відповідачем рішень про відмову у підписанні протоколу земельних торгів та відмови в підписанні договору з переможцем щодо продажу права оренди земельної ділянки комунальної форми власності площею 0,0370 га, кадастровий номер 1211300000:01:026:0190, яка розташована за адресою: 34000, Україна, Дніпропетровська область, Марганець, вул. Лермонтова біля нежитлової будівлі № 8, позивач не надає. Відтак, ним заявлені ілюзорні вимоги та оскаржуються рішення, і ставиться вимога про їх скасування, які відповідачем не приймались. Предметом розгляду в господарському суді можуть бути лише прийняті рішення, а не дії, тому відповідач вважає наявними підстави для закриття провадження у справі щодо цих позовних вимог;

- відповідач стверджує про відсутність правових підстав для визнання протиправними дій про дискваліфікацію та зазначає, що 04.09.2023 о 12 год. 15 хв. адміністратором системи було розпочато електронний аукціон з купівлі-продажу права оренди земельної ділянки, за адресою: м. Марганець, вул. Лермонтова, біля нежитлової будівлі, № 8, площею 0,0370 га, 1211300000:01:026:0190; 04.09.2023 о 12 год. 53 хв. завершено 3-й раунд аукціону та оголошено результати: кількість учасників: 3, початкова ціна: 35 903 грн. 13 коп., Товариство з обмеженою відповідальністю "АІО" (#43110380) - 151 001 грн. 00 коп. (12:52:42.951), ОСОБА_1 (# НОМЕР_1 ) - 151 001 грн. 00 коп. (12:48:35.261), ОСОБА_2 (# НОМЕР_2 ) - 95 000 грн. 00 коп. (12:45:18.733) За результатами перевірки заяв учасників та доданих до них документів у документах переможця земельних торгів - ТОВ "АІО", який запропонував найвищу ціну - 151 001 грн.00 коп., Марганецькою міською радою виявлено такі недоліки: на документах, доданих для участі в торгах, відсутній електронний підпис, таким чином не виконано вимоги діючого законодавства; відсутні відомості про кінцевих бенефіціарних власників, не зазначено РНОКПП, дату народження і країну громадянства, чим не дотримано вимоги чинного законодавства; відсутні відомості про кінцевих бенефіціарних власників, не надано структуру власності; адреса ОСОБА_3 як кінцевого бенефіціарного власника та засновника не збігається; відсутні документи, що підтверджують право діяти від імені учасника торгів. В результаті чого, уповноваженою особою ОСОБА_4 повідомлено про виявлені недоліки шляхом розміщення відповідної інформації на електронному майданчику. В подальшому системою в автоматичному режимі встановлюється плажка "Дискваліфіковано", відповідач не може впливати на роботу та функціонал системи;

- згідно з пунктом "а" частини 7 статті 137 Земельного кодексу України особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, подає через особистий кабінет в електронній торговій системі заяву про участь у земельних торгах, підписану кваліфікованим електронним підписом. За змістом пункту 29 Вимог щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2021 № 1013, під час реєстрації для участі в земельних торгах потенційний покупець через свій особистий кабінет заповнює електронну форму, подає в довільній формі заяву про участь у земельних торгах, на яку накладається електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, і завантажує електронні копії документів, передбачені частиною 7 статті 137 Кодексу. Отже, до осіб, які бажають взяти участь у земельних торгах, чинним законодавством встановлена вимога щодо підписання документів під час їх подання кваліфікованим електронним підписом, і така вимога є імперативною (аналогічний висновок викладено в постанові Верховного Суду у справі № 904/2391/22 від 29.08.2023). Разом з тим, окрім засвідчення документів кваліфікованим електронним підписом, законом передбачено і інші вимоги до документів, які подаються учасником торгів. Відповідно до частини 7 статті 137 Земельного кодексу України, особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, подає через особистий кабінет в електронній торговій системі: а) заяву про участь у земельних торгах, підписану кваліфікованим електронним підписом; б) для юридичної особи - копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань або копію документа про реєстрацію у державі її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського або судового реєстру тощо), засвідчену згідно із законодавством держави його видачі, перекладену українською мовою (для юридичної особи - нерезидента), інформацію про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання засновники (учасники) юридичної особи, у статутному (складеному) капіталі якої є частка іноземного капіталу, інформацію про кінцевого бенефіціарного власника. Якщо особа не має кінцевого бенефіціарного власника, зазначається інформація про відсутність кінцевого бенефіціарного власника і про причину його відсутності; для громадянина України, фізичної особи - підприємця - копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті); для іноземних громадян та осіб без громадянства - інформацію про прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), громадянство (підданство) іншої держави, постійне місце проживання в державі, громадянином (підданим) якої є особа, копію документа, що посвідчує особу. Копії зазначених документів засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, яка бажає взяти участь у торгах; в) документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (копії розрахункових документів, виписки з рахунків), а в разі проведення земельних торгів з продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення - документи, що підтверджують сплату таких платежів з рахунку особи, яка бажає взяти участь у торгах, відкритого в українському або іноземному банку (крім банків держав, внесених FATF до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом). Представник фізичної чи юридичної особи також розміщує документи, що підтверджують його право діяти від імені учасника торгів. Як вбачається з документів, поданих позивачем, вони не засвідчені кваліфікованим електронним підписом, а є лише сканованими копіями документів, що суперечить вимогам статті 137 Земельного кодексу України. Документ із накладеними ЕЦП складається з декількох файлів: оригінал документу, файл PDF; файл підпису документу.p7s. (відповідач також зазначає, що додає до відзиву скрін-шоти документів позивача, розміщених на електронному майданчику, з яких вбачається, що всі файли мають формат PDF, що підтверджує відсутність кваліфікованого електронного цифрового підпису). Щодо неподання позивачем відомостей про кінцевих бенефіціарних власників (позивачем надано на електронні торги аркуш № 2 від 23.08.2023 з найменуванням "інформація про кінцевого бенефіціарного власника", відповідач також зазначає, що такий документ не може вважатися належним виконанням вимог пункту 2 частини 7 статті 137 Земельного кодексу України з огляду на те, що визначення кінцевого бенефіціарного власника наведено в Законі України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", кінцевий бенефіціарний власник - будь-яка фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив (контроль) на діяльність клієнта та/або фізичну особу, від імені якої проводиться фінансова операція. Кінцевим бенефіціарним власником для юридичних осіб є будь-яка фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив на діяльність юридичної особи (в тому числі через ланцюг контролю/володіння). Відповідно до пункту 15 статті 1 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" дані, що дають змогу встановити кінцевого бенефіціарного власника, - прізвище, ім'я та (за наявності) по-батькові, країна громадянства та постійного місця проживання, дата народження, характер та міра (рівень, ступінь, частка) бенефіціарного володіння (вигоди, інтересу, впливу). Згідно зі статтею 51 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", юридичні особи повинні мати інформацію про кінцевого бенефіціарного власника або його відсутність та структуру власності. За наведеного, вбачається, що інформація про кінцевих бенефіціарних власників подається у вигляді структури власності. Натомість позивачем структура власності подана не була, а в поданому документі відсутня обов'язкова інформація (рік народження, країна громадянства, РНОКПП), що свідчить про невідповідність поданих документів вимогам статті 137 Земельного кодексу України та правомірність дискваліфікації. Крім того, в поданих документах адреса ОСОБА_3 як кінцевого бенефіціарного власника та засновника не збігається. Документи подані для участі в електронних торгах підписані від імені директора ТОВ "АІО" Деменіної Анастасії, однак, учасником не надано документів, що підтверджують право діяти від імені учасника торгів;

- крім того, відповідач зазначає, що згідно з частиною 19 статті 137 Земельного кодексу України, організатор земельних торгів не підписує протокол торгів, не укладає договір за результатами проведення земельних торгів з переможцем торгів, який не подав документи або відомості, обов'язковість подання яких встановлена частиною сьомою цієї статті, та/або в зазначених документах наявні неправдиві відомості. Відповідно до пункту 49 Постанови №1013, організатор земельних торгів приймає рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів, про відмову у підписанні договору за результатами проведення земельних торгів з переможцем торгів, який: не відповідає встановленим Кодексом вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї; не подав документи або відомості, обов'язковість подання яких встановлена частиною сьомою статті 137 Кодексу, та/або в зазначених документах наявні неправдиві відомості; не отримав погодження Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України у випадках, встановлених Кодексом. В ресурсі електронної системи таке рішення формується як дискваліфікація. Враховуючи викладене, обґрунтовано встановлено наявність підстав, визначених пунктом 19 статті 137 Земельного кодексу України;

- відповідач наголошує на неприпустимості втручання в дискреційні повноваження органу місцевого самоврядування та зазначає, що позовна вимога про визнання укладеним договору не підлягає задоволенню, оскільки заявляючи дану позовну вимогу позивач фактично підміняє судом орган місцевого самоврядування, позбавляючи цей орган виконувати надані йому дискреційні повноваження. По-перше, окрім позивача в торгах приймали участь ще 2 особи, пропозиції яких теж були розглянуті і які були дискваліфіковані, з тих же підстав що й позивач. Відповідно до частини 2 статті 138 Земельного кодексу України земельні торги можуть бути скасовані або визнані такими, що не відбулися, чи їх результати можуть бути визнані судом недійсними. У постанові від 10.014.2019 у справі № 161/9939/17 (провадження № 61-40053св18) Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду зазначив, що суд не може підміняти орган, до повноважень якого належить прийняття рішення, яке є предметом оскарження, приймати замість нього своє рішення та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта. Разом з тим в матеріалах справи відсутній протокол про визнання позивача переможцем земельних торгів, відтак суд не може одноособово прийняти таке рішення, замінивши собою встановлений законом порядок визначення переможця і формування протоколу. Крім того, в договорі, який позивач просить визнати укладеним, в розділі предмет договору міститься посилання на протокол земельних торгів - аукціону від 04.09.2023 з продажу права оренди земельної ділянки, разом з тим, такого протоколу не існує. З матеріалів справи також вбачається, що земельна ділянка, відносно якої розглядається спір, поділена на дві земельні ділянки, відтак станом на момент розгляду справи земельної ділянки з кадастровим номером 1211300000:01:026:0190 не існує як об'єкту права, відтак неможливо визнати укладеним договір оренди щодо неіснуючої земельної ділянки.

Від відповідача за допомогою системи "Електронний суд" надійшла заява (вх. суду №59431/24 від 24.12.2024), в якій він просить суд надати можливість представнику відповідача прийняти участь у наступному судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

За відомостями Відділу інформаційно-технічного забезпечення суду у Господарському суді Дніпропетровської області була наявна технічна можливість для проведення наступного судового засідання в режимі відеоконференції.

Враховуючи вказане, ухвалою суду від 25.12.2024 заяву відповідача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів було задоволено судом.

Від позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшла відповідь на відзив на позовну заяву (вх. суду № 59714/24 від 26.12.2024), в якому він просить суд не долучати до матеріалів справи відзив на позовну заяву та розглядати справу за наявними матеріалами, відмовити у задоволенні клопотання відповідача про залучення до участі у справі третіх осіб та врахувати дану відповідь на відзив на позовну заяву, посилаючись на таке:

- дата початку строку на подання відзиву на позовну заяву - 04.12.2024у, закінчення - 19.12.2024. Натомість відповідачем подано відзив на позовну заяву 24.12.2024, в тексті якого представником відповідача зазначено, що її було підключено до електронного суду лише 20.12.2024, що на її думку є датою, коли відповідач був ознайомлений з матеріалами справи. Однак, представником відповідача не заявляється клопотання про поновлення строку на подання відзиву на позовну заяву. Причина, зазначена представником відповідача для обґрунтування пропуску строку, не є поважною, оскільки адвокат не є стороною у справі, а стороною у справі є Марганецька міська рада, яка отримала ухвалу ще 04.12.2024;

- щодо відсутності підстав для закриття провадження у справі, позивач зазначає, що в постанові від 18.01.2023 у справі № 160/14260/21 Верховний Суд дійшов висновку про те, що спори з приводу проходження електронних торгів не відносяться до юрисдикції адміністративного суду. Міськрада у спірних правовідносинах реалізує права власника майна, що перебуває у комунальній власності, щодо володіння, користування та розпорядження таким майном. Приватноправова природа цього позову вказує на те, що цей спір стосується права цивільного і вимоги позивача не стосуються захисту його прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У даній справі підставою для звернення до суду з позовом стала незгода позивача з діями органу місцевого самоврядування, який здійснює свої повноваження, як власник комунального майна, водночас, фактично позивач звернувся до суду за захистом свого права оренди земельної ділянки. Таким чином, позовна вимога щодо визнання дій відповідача протиправними належить до юрисдикції господарського суду, а клопотання про закриття провадження не підлягає задоволенню;

- щодо відсутності інших невідповідностей поданих до участі позивачем в електронному аукціоні документів вимогам статті 137 Земельного кодексу України, встановлених незаконним рішенням, позивач зазначає, що Велика Палата Верховного Суду в ухвалі від 15.05.2024 у справі № 903/662/23 звернула увагу на те, що наявність складної юридичної колізії (темпоральної, ієрархічної, змістової), яка виникає з розбіжностей праворегулювання спірних правовідносин, може бути вирішена з урахуванням визначення ієрархічності та пріоритету застосування норми, яка закріплена в нормативно-правовому акті, що має вищу юридичну силу, застосування принципу "закон спеціальний має перевагу над загальним" (lex specialis derogat generali)". Відповідно до приписів Земельного кодексу України, особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах подає через особистий кабінет в електронній торговій системі, окрім іншого, інформацію про кінцевого бенефіціарного власника. Спеціальним законом у земельних правовідносинах, зокрема щодо проведення земельних торгів, є Земельний кодекс України від 25.10.2001 № 2768-III та Вимоги щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису), затверджені Кабінетом Міністрів України 22.09.2021 за № 1013. Зазначені нормативно-правові акти не містять вимог щодо зазначення конкретної інформації про бенефіціарних власників чи то структури підприємства. Не містять зазначені нормативно-правові акти і умов отримання чи надання згоди на збирання, обробку та поширення персональних даних кінцевих бенефіціарних власників фізичних осіб організаторами аукціонів. Натомість, нормативно-правовий акт, на який посилається відповідач, не застосовується до даних правовідносин, адже юридичні особи зобов'язані подавати інформацію про кінцевого бенефіціарного власника або про його відсутність та структуру власності для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань у порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що передбачено частиною 1 статті 51 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", а не для участі в електронному аукціону на вимогу організатора, без повідомлення про надання згоди на обробку персональних даних. Позивачем було надано інформацію про кінцевих бенефіціарних власників, яка відповідає даним, включеним до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що є у відкритому доступі;

- позивач зазначає, що дані, які відповідач вважає належними до інформації про бенефіціарних власників в розумінні статті 137 Земельного кодексу України, можуть збиратись, зберігатись та використовуватись лише у встановленому законом порядку. Не було враховано відповідачем, який без дотримання належного порядку збирання, зберігання, використання та поширення персональних даних фізичних осіб, вважає, що в нього є право на такі дії. Таким чином, висновок відповідача про невідповідність поданих документів вимогам статті 137 Земельного кодексу України та правомірність дискваліфікації не відповідає приписам законодавства України. Від імені учасника торгів, ТОВ "АІО", в електронному аукціоні приймала участь директор позивача - Деменіна Анастасія Володимирівна. На підтвердження повноважень директора позивачем було надано Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних - осіб підприємців та громадських формувань. На сторінці 4 зазначеного Витягу міститься інформація про органи управління товариством: виконавчий орган - директор, керівник юридичної особи: Деменіна Анастасія Володимирівна (без обмежень) - керівник. Згідно з частиною 2 статті 39 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" до компетенції виконавчого органу товариства належить вирішення всіх питань, пов'язаних з управлінням поточною діяльністю товариства, крім питань, що належать до виключної компетенції загальних зборів учасників та наглядової ради товариства (у разі утворення). Частиною 10 зазначеної норми встановлено, що одноосібний виконавчий орган товариства може діяти від імені товариства без довіреності. Відповідно до частини 3 статті 92 Цивільного кодексу України у відносинах із третіми особами обмеження повноважень щодо представництва юридичної особи не має юридичної сили, крім випадків, коли юридична особа доведе, що третя особа знала чи за всіма обставинами не могла не знати про такі обмеження. Надана позивачем інформація містить вичерпні дані щодо повноважень директора, котрі не мають обмежень, а відповідачем не наведено доказів щодо наявності будь-яких обмежень повноважень директора позивача чи вимог закону щодо підтвердження повноважень представника юридичної особи конкретними документами (як то статуту). Невідповідність адреси засновника адресі бенефіціарного власника не має наслідком неправдивість наданої інформації, а є лише помилкою реєстратора, яка буде виправлена за зверненням позивача. Надмірний формалізм відповідача не свідчить про невідповідність документів позивача встановленим Кодексом вимогам;

- позивач заперечує проти задоволення клопотання відповідача про залучення до участі у справі третіх осіб, оскільки, у випадку відмови переможця від підписання протоколу/договору, не сплати належної суми за придбаний лот та суми витрат, в електронній торговій системі автоматично формується новий протокол про результати земельних торгів з визначенням переможцем земельних торгів учасника з наступною за величиною ціновою пропозицією. Однак, в межах даної справи розглядається незаконна відмова відповідача від підписання протоколу та договору з позивачем, наслідком чого аж ніяк не буде автоматичного формування нового протоколу про результати земельних торгів, адже торги вже є такими, що не відбулись. Рішення в даній справі жодним чином не може вплинути на права та обов'язки зазначених у клопотанні відповідача осіб, оскільки торги не відбулись не через вину позивача, а з підстави такої ж відмови відповідача від підписання протоколу та договору з наступним учасником - ОСОБА_1 . Позовні вимоги позивача стосуються лише його прав та обов'язків, а зазначені у клопотанні особи, якщо вважають, що їхні права якось були порушені, мають право оскаржити їх, та у спорі стосовно порушення права позивача, як переможця, не мають жодного особистого інтересу. Визнання дій відповідача протиправними та визнання договору укладеним в судовому порядку здійснюється поза межами процедури проведення електронного аукціону, отже не може мати наслідком переходу права укладання договору іншому учаснику з найвищою ціновою пропозицією.

Від позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшло клопотання про відкладення розгляду справи (вх. суду № 1465/25 від 13.01.2025), в якому він просить суд відкласти розгляд справи у зв'язку з участю його представника в іншому судовому засіданні.

У підготовче засідання 14.01.2025 з'явився представник відповідача, представник позивача у вказане засідання не з'явився, при цьому судом враховано наявність його клопотання про відкладення розгляду справи, яке було задоволено судом.

Також, у вказаному засіданні судом було відзначено, що розгляд клопотання відповідача про залучення третіх осіб судом відкладається до наступного судового засідання, з метою надання всім учасникам справи прийняти участь в його розгляді.

Крім того, у вказаному засіданні представник відповідача заявив усне клопотання про надання йому можливості прийняти участь у наступному судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Вказане клопотання було задоволено судом.

Враховуючи вказане, ухвалою суду від 14.01.2025 підготовче засіданні було відкладено на 23.01.2025.

Від позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшла заява (вх. суду №2442/25 від 20.01.2025), в якій він просить суд надати можливість представнику позивача прийняти участь у наступному судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

За відомостями Відділу інформаційно-технічного забезпечення суду у Господарському суді Дніпропетровської області була наявна технічна можливість для проведення наступного судового засідання в режимі відеоконференції.

Враховуючи вказане, ухвалою суду від 20.01.2025 заяву позивача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів було задоволено судом.

Від позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшла заява про зміну предмета позову (вх. суду № 3029/25 від 22.01.2025), в якій він просить суд прийняти до розгляду дану заяву та розглядати справу з урахуванням змінених позовних вимог в наступній редакції:

- визнати протиправними дії Марганецької міської ради щодо дискваліфікації Товариства з обмеженою відповідальністю "АІО" як переможця електронного аукціону №LRE001-UA-20230718-72120, як то прийняття рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів та відмови у підписанні договору з переможцем щодо продажу права оренди земельної ділянки комунальної форми власності площею 0,0370 га, кадастровий номер: 1211300000:01:026:0190, яка розташована за адресою: 53400, Україна, Дніпропетровська область, Марганець, Лермонтова, біля нежитлової будівлі № 8 та скасувати таке рішення;

- визнати укладеним договір оренди земельної ділянки комунальної форми власності площею 0,0370 га, кадастровий номер: 1211300000:01:026:0190, яка розташована за адресою: 53400, Україна, Дніпропетровська область, Марганець, Лермонтова, біля нежитлової будівлі №8 (яка фактично є земельними ділянками: кадастровий номер 1211300000:01:026:0199, площею 0,0355 га та кадастровий номер 1211300000:01:026:0201, площею 0,0015 га) з Товариством з обмеженою відповідальністю "АІО", у зазначеній позивачем редакції.

В обґрунтування поданої заяви позивач посилається на таке:

- предметом позову є незаконність дій відповідача щодо відмови у підписанні протоколу про результати земельних торгів з переможцем ТОВ "АІО", скасування рішення про відмову та визнання укладеним договору оренди земельної ділянки комунальної форми власності площею 0,0370 га, кадастровий номер: 1211300000:01:026:0190, яка розташована за адресою: 53400, Україна, Дніпропетровська область, Марганець, Лермонтова, біля нежитлової будівлі № 8. Вже після подання позовної заяви до суду позивачу стала відома детальна інформація про вчинення відповідачем дій щодо поділу земельної ділянки комунальної форми власності площею 0,0370 га, кадастровий номер 1211300000:01:026:0190 на дві земельні ділянки, а саме: стали відомі кадастрові номери земельних ділянок: 1) кадастровий номер 1211300000:01:026:0199, площею 0,0355 га; 2) кадастровий номер 1211300000:01:026:0201, площею 0,0015 га. Такий поділ здійснювався за рішенням відповідача від 04.12.2023 № 1348-49 - 5/VIIІ, тобто під час розгляду справи № 904/5289/23 Господарським судом Дніпропетровської області (рішення від 26.02.2024). Технічна документація щодо поділу земельної ділянки була затверджена рішенням відповідача 25.01.2024 за № 1473-51/VII. Право власності за відповідачем на похідні земельні ділянки було зареєстровано 15.04.2024;

- позивач зауважує, що згідно з частиною 13 статті 791 Земельного кодексу України земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі: поділу або об'єднання земельних ділянок. З урахуванням предмету спору у справі № 904/5289/23, та момент вчинення відповідачем дій щодо поділу спірної земельної ділянки, відповідачем було використано право на зло позивачу, з метою уникнення від виконання рішення суду у зазначеній справі. Тобто наразі предметом спору в даній справі є визнання договору оренди укладеним на земельну ділянку, існування котрої припинено в результаті незаконних дій відповідача. Однак, земельна ділянка комунальної форми власності площею 0,0370 га, кадастровий номер: 1211300000:01:026:0190, по площі та межовим знакам повністю співпадає з земельними ділянками, утвореними в результаті поділу першої, тобто дві земельні ділянки: кадастровий номер 1211300000:01:026:0199, площею 0,0355 га та кадастровий номер 1211300000:01:026:0201, площею 0,0015 га, разом складають земельну ділянку, комунальної форми власності площею 0,0370 га, кадастровий номер: 1211300000:01:026:0190 та повністю співпадають з такою, що вбачається з технічної документації та можливо встановити за допомогою судової земельно-технічної експертизи;

- позивач зазначає, що друга позовна вимога позову стосувалась визнання договору оренди земельної ділянки укладеним, предметом та об'єктом котрого була земельна ділянка, що знаходиться за адресою: 53400 Дніпропетровська обл., м. Марганець, вул. Лермонтова, площею 0,0370 га, кадастровий номер: 1211300000:01:026:0190. Однак, земельна ділянка, кадастровий номер 1211300000:01:026:0190, після поділу припинила існування як об'єкт цивільних прав та земельні ділянки, що виникли в результаті поділу, повністю співпадають зі старою земельною ділянкою, отже, такі земельні ділянки можуть бути фактичним предметом та об'єктом договору оренди, який позивач просить визнати укладеним. Отже, необхідність у зміні предмету позову виникла, оскільки первісні вимоги позивача не забезпечать захист його порушених прав та інтересів.

Від позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшло клопотання про призначення експертизи (вх. суду № 3057/25 від 22.01.2025), в якому він просить суд постановити ухвалу про призначення по справі судової земельно-технічної експертизи, на вирішення якої поставити такі питання:

1) Чи відповідає розташування, площа, конфігурація, межові знаки земельних ділянок (кадастровий номер 1211300000:01:026:0199, площею 0,0355 га та кадастровий номер 1211300000:01:026:0201, площею 0,0015 га), утворених в результаті поділу земельної ділянки (площею 0,0370 га, кадастровий номер 1211300000:01:026:0190) розташуванню, площі, конфігурації та межовим знакам такої земельної ділянки до моменту її поділу?

2) Чи є земельні ділянки (кадастровий номер 1211300000:01:026:0199, площею 0,0355 га та кадастровий номер 1211300000:01:026:0201, площею 0,0015 га) фактично складовими земельної ділянки (площею 0,0370 га, кадастровий номер 1211300000:01:026:0190), які до поділу утворювали земельну ділянку (площею 0,0370 га, кадастровий номер: 1211300000:01:026:0190)?

Також, позивач просить суд зупинити провадження у справі до повернення справи з експертної установи та доручити проведення судової земельно-технічної експертизи Дніпропетровському НДІ судових експертиз МЮУ.

В обґрунтування поданого клопотання позивач зазначає про те, що предметом позову, після зміни його позивачем, є незаконність дій відповідача щодо відмови у підписанні протоколу про результати земельних торгів з переможцем ТОВ "АІО", скасування рішення про відмову та визнання укладеним договору оренди земельної ділянки комунальної форми власності площею 0,0370 га, кадастровий номер: 1211300000:01:026:0190, яка розташована за адресою: 3400, Україна, Дніпропетровська область, Марганець, Лермонтова, біля нежитлової будівлі № 8 (яка фактично є земельними ділянками з кадастровим номером 1211300000:01:026:0199, площею 0,0355 га та кадастровим номером 1211300000:01:026:0201, площею 0,0015 га). Земельна ділянка (0,0370 га, кадастровий номер: 1211300000:01:026:0190), яка була предметом земельного аукціону, була поділена на дві інші земельні ділянки (кадастровий номер 1211300000:01:026:0199, площею 0,0355 га та кадастровий номер 1211300000:01:026:0201, площею 0,0015 га), розмір та межові знаки яких співпадають. Позивач зауважує, що оскільки земельна ділянка, кадастровий номер: 1211300000:01:026:0190, припинила своє існування після поділу, то належним предметом розгляду даної справи є новостворені земельні ділянки, які фактично є складовими частинами спірної земельної діялнки, тому для доведення зазначених обставин необхідні спеціальні знання, які відсутні у суду та сторін, що є підставою для призначення судової земельно-технічної експертизи.

Від позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшли додаткові пояснення у справі (вх. суду № 3030/25 від 22.01.2025), в яких він зазначає про те, що відзив відповідача, поданий поза межами встановлених судом строків, без належного обґрунтування їх пропуску та клопотання про поновлення, містив посилання на відсутність протоколу про визначення позивача переможцем, що на думку відповідача спростовує можливість судового захисту, однак позивач заперечує проти такого твердження та вказує на те, що на адвокатський запит від оператора, через електронний майданчик якого позивач приймав участь в електронному аукціоні, було надано копію Протоколу про визначення позивача переможцем та інформацію про формування протоколів в межах спірного аукціону. Зі змісту зазначеного листа № 10/01/ZK-2178 від 10.01.2025 вбачається, що хоч за найвищою ціновою пропозицією електронною торговою системою і було визначено позивача переможцем, протокол про визначення переможцем позивача не було оприлюднено в електронній торговій системі з підстави відмови у підписанні зі сторони організатора - відповідача. Незаконна відмова відповідача підписати протокол з позивачем, як з переможцем з найкращою ціновою пропозицією, мала наслідком формування наступного протоколу з наступним учасником з найвищою ціновою пропозицією - ОСОБА_1 . Однак, внаслідок такої самої відмови відповідача підписати протокол з Власенком О.В., протокол про визначення переможцем Власенко В.О. не було оприлюднено в електронній торговій системі, а електронна торгова система автоматично сформувала новий протокол про результати земельних торгів та присвоїла земельним торгам статус таких, що не відбулися. Позивач зазначає, що з урахуванням вказаного, саме незаконні дії відповідача щодо відмови від підписання протоколу з позивачем без законних на те підстав мали наслідком те, що земельні торги не відбулися та відсутність протоколів про визначення переможців в електронній торговій системі, адже без підпису організатора такий документ не оприлюднюється, тому позивач зауважує, що не просить суд визнати його переможцем, адже він є таким в силу приписів закону, а саме через незаконні дії зі сторони відповідача, з таким не було укладено договір, визнання укладеним котрого в судовому порядку є належним способом захисту.

У підготовче засідання 23.01.2025 з'явилися представники позивача та відповідача.

У вказаному засіданні судом було відзначено, що заява про зміну предмета позову та клопотання про призначення у справі судової експертизи подані позивачем лише 22.01.2025, у зв'язку з чим, з метою надання можливості ознайомитися із поданими документами, їх розгляд було відкладено до наступного судового засідання.

Судом також було зауважено, що відповідно до частини 3 статті 177 Господарського процесуального кодексу України, підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.

З огляду на те, що встановлений Господарським процесуальним кодексом шістдесятиденний строк проведення підготовчого провадження закінчувався 03.02.2025, з метою надання можливості сторонам скористатися процесуальними правами, визначеними статтями 42 та 46 Господарського процесуального кодексу України (зокрема, подання до суду додаткових доказів на підтвердження своїх доводів та заперечень), та з метою дотримання принципів господарського судочинства, а саме: рівності усіх учасників перед законом і судом та змагальності, а також для належної підготовки справи для розгляду по суті, суд вважав за необхідне продовжити строк проведення підготовчого провадження на 30 днів.

Враховуючи вказане, ухвалою суду від 23.01.2025 строк проведення підготовчого провадження було продовжено на 30 днів, а саме: по 05.03.2025 включно. Крім того, у підготовчому засіданні 23.01.2025 судом протокольно було оголошено перерву до 13.02.2025.

Від відповідача за допомогою системи "Електронний суд" надійшла заява (вх. суду № 3216/25 від 23.01.2025), в якій він просить суд у задоволенні заяви позивача про зміну предмета позову та заяви про призначення судової експертизи відмовити, посилаючись на таке:

- в поданій позивачем заяві про зміну предмета позову одночасно змінюється предмет і підстава позову. Зокрема, як підстава позову додається нова підстава - рішення Марганецької міської ради від 25.01.2024 про затвердження технічної документації щодо поділу земельної ділянки кадастровий номер 1211300000:01:026:0190 площею 0,0370, витяги про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, утворених в результаті поділу вищевказаної земельної ділянки, а також, інформація з Державного реєстру речових прав щодо новостворених земельних ділянок, крім того, змінюється предмет позову - земельна ділянка щодо якої вирішується спір. При цьому в обґрунтування заяви позивач зазначає, що йому стала відома інформація про поділ земельних ділянок вже після подачі позову. Разом з тим, до подачі позову в листопаді 2024 року позивач звернувся до суду з заявою про забезпечення позову до подання позовної заяви, яку обґрунтовував тим, що право заявника на оренду земельної ділянки було порушено Марганецькою міською радою в ході земельних торгів (електронний аукціон № LRE001-UA-20230718-72120), якою вчиняються дії щодо поділу на інші земельні ділянки, державної реєстрації таких земельних ділянок та передання в оренду шляхом проведення земельних аукціонів (торгів) окремими лотами. Крім того, заявник зазначав, що предметом спору між заявником та Марганецькою міською радою є земельна ділянка площею 0,0370 га, кадастровий номер: 1211300000:01:026:0190, яка розташована за адресою: 534000, Україна, Дніпропетровська область, Марганець, Лермонтова, біля нежитлової будівлі № 8, завершення процедури поділу якої матиме наслідком припинення існування такої земельною ділянки як об'єкта цивільних прав та скасування державної реєстрації такої ділянки. За результатами розгляду заяви ухвалою від 25.11.2024 у справі № 904/5150/24 заяву було задоволено частково, а саме: заборонено будь-яким суб'єктам державної реєстрації прав, державним реєстраторам прав на нерухоме, реєстратору Державного земельного кадастру України вчиняти (здійснювати) реєстраційні дії та/або вносити відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та до Державного земельного кадастру України, приймати рішення про державну реєстрацію поділу або об'єднання, про закриття розділу щодо земельної ділянки в ДРРП, площею 0,0370 га, кадастровий номер: 1211300000:01:026:0190, яка розташована за адресою: 534000, Україна, Дніпропетровська область, Марганець, Лермонтова, біля нежитлової будівлі № 8;

- відповідач зазначає, що позов у даній справі було подано 29.11.2024, отже, на момент його подачі позивачу було відомо про поділ земельних ділянок і він не був позбавлений можливості сформулювати по іншому позовні вимоги. Крім того від позивача надійшла заява про забезпечення позову в межах даної справи, яку задоволено частково та ухвалою суду від 17.12.2024 заборонено будь-яким суб'єктам державної реєстрації прав, державним реєстраторам прав на нерухоме майно, державному реєстратору Держгеокадастру вчиняти (здійснювати) реєстраційні дії та/або вносити відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та до Державного земельного кадастру України, приймати рішення про державну реєстрацію права оренди щодо нерухомого майна - земельних ділянок: кадастровий номер 1211300000:01:026:0199, площею 0,0355 га; кадастровий номер 1211300000:01:026:0201, площею 0,0015 га, які розташовані за адресою: 534000, Україна, Дніпропетровська область, Марганець, Лермонтова, біля нежитлової будівлі № 8;

- відповідач зауважує, що 26.12.2024 позивач подав відповідь на відзив на позовну заяву, в якій наполягав на первісних вимогах. І лише 22.01.2025 позивач вирішив змінити предмет і підстави позову, хоча про поділ земельних ділянок йому було відомо ще до звернення до суду. Жодних доказів того, що ці обставини стали йому відомі після звернення до суду позивач не надав;

- відповідач стверджує, заяву позивача про зміну предмета або підстав позову можна вважати новим позовом у разі, якщо в ній зазначена самостійна матеріально-правова вимога (або вимоги) та одночасно на її обґрунтування наведені інші обставини (фактичні підстави), які не були визначені позивачем первісною підставою позову та які у своїй сукупності дають особі право на звернення до суду з позовними вимогами, тому відповідач вважає подану позивачем заяву такою, що задоволенню не підлягає;

- щодо задоволення клопотання про призначення судової експертизи відповідач заперечує та вказує на те, що таке клопотання не стосується предмету спору, адже рішення Марганецької міської ради № 1473-51/VIII від 25.01.2024 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, які будуть передаватися в оренду шляхом проведення земельних аукціонів (торгів) окремими лотами за адресою: м. Марганець, вул. Лермонтова, біля нежитлової будівлі №8" відповідно до якого, зокрема, вирішено: затвердити технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, які планується передати в оренду шляхом проведення земельних аукціонів (торгів), окремими лотами на території м. Марганець (Виконавчий комітет Марганецької міської ради, ідентифікаційний код юридичної особи - 04052181), розроблену приватним підприємством "Землевпорядник-М": (1.1.) м. Марганець, вул.Лермонтова, біля нежитлової будівлі № 8, площею 0,0015 та, кадастровий номер земельної ділянки: 1211300000:01:026:0201, цільове призначення - 03.07. - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі; (1.2.) м. Марганець, вул. Лермонтова, біля нежитлової будівлі № 8, площею 0,0355 га, кадастровий номер земельної ділянки: 1211300000:01:026:0199, цільове призначення - 03.07. - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, не оскаржувалось та є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території (стаття 73 Закону України "Про місцеве самоврядування". Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або передача таких ділянок у користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами 2 і 3 статті 134 Земельного кодексу України. Оскільки в результаті поділу утворено два нових об'єкти речових прав набуття прав на них повинно здійснюватись у визначеному законодавством порядку, тобто шляхом проведення земельних торгів. З урахуванням викладеного відповідач вважає, що призначення експертизи в даній справі не є необхідним.

Від позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшло клопотання (вх. суду № 5429/25 від 06.02.2025), в якому він просить суд, з метою доведення візуального співпадіння зазначених земельних ділянок та, відповідно, необхідності призначення експертизи, долучити до матеріалів справи викопіювання зі старого проєкту землеустрою земельної ділянки площею 0,0370 га, кадастровий номер 1211300000:01:026:0190 та технічної документації земельних ділянок кадастровий номер 1211300000:01:026:0199, площею 0,0355 га та кадастровий номер 1211300000:01:026:0201, площею 0,0015 га. Крім того, позивач зазначає, що відповідно до відзиву відповідача, у якості підстави для відмови у підписанні протоколу та договору останній посилається на невідповідність поданих позивачем документів, а саме: невідповідність адреси засновника адресі кінцевого бенефіціарного власника, стосовно чого позивач вказує на те, що у відповіді на відзив він звернув увагу на таку невідповідність та заперечив проти наявності порушення з підстави наявності в Єдиному державному реєстрі помилки державного реєстратора, яка буде виправлена за зверненням позивача, а відомості надані для участі в аукціоні є достовірними. На підтвердження виправлення помилки позивач долучає до матеріалів справи роздруківку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

У підготовче засідання 13.02.2025 з'явилися представники позивача та відповідача.

У вказаному засіданні розглянуто заяву позивача про зміну предмета позову, з приводу якої судом зазначено таке.

Згідно з частиною 3 статті 46 Господарського процесуального кодексу України до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви.

При цьому судом були відхилені заперечення відповідача щодо прийняття вказаної заяви до розгляду з огляду на те, що доповнення позову новими обставинами при збереженні в ньому первісних обставин та зміна посилання на норми матеріального чи процесуального права не вважаються зміною підстав позову (аналогічна правова позиція міститься в постанові у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.06.2019 у справі № 924/1473/15 та у постанові Суду від 15.10.2020 у справі № 922/2575/19).

Оскільки заява позивача про зміну предмета позову подана з додержанням вимог статті 46 Господарського процесуального кодексу України, суд приймає її до розгляду.

Також, у вказаному засіданні розглянуто клопотання відповідача про призначення експертизи, за результатом розгляду якого суд не вбачав підстав для його задоволення, з огляду на таке.

Відповідно до статті 99 Господарського процесуального кодексу України, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:

1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про судову експертизу" судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Дульський проти України" зазначено, що експертиза, призначена судом, є одним із засобів встановлення або оцінки фактичних обставин справи і тому складає невід'ємну частину судової процедури.

Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.

Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи.

Близька за змістом правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 14.07.2021 у справі № 902/834/20, від 13.08.2021 у справі № 917/1196/19, від 30.09.2021 у справі № 927/110/18, від 23.12.2021 у справі № 5015/45/11(914/1919/20) та від 22.03.2023 у справі № 904/7603/21).

Судом було відзначено, що алгоритм та порядок встановлення фактичних обставин кожної конкретної справи не є типовим та залежить в першу чергу від позиції сторін спору, а також доводів і доказів, якими вони обґрунтовують свою позицію. Всі юридично значущі факти, які складають предмет доказування, визначають фактичний склад у справі, що формується, виходячи з підстав вимог і заперечень сторін та норм матеріального права. Підстави вимог і заперечення осіб, які беруть участь у справі, конкретизують предмет доказування, який може змінюватися в процесі її розгляду.

За таких обставин судом було зазначено, що судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Питання про призначення судової експертизи повинно вирішуватися лише після ґрунтовного вивчення обставин справи і доводів сторін щодо необхідності такого призначення. Недотримання порядку призначення та проведення судової експертизи має наслідком затягування судового процесу і призводить до порушення вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи упродовж розумного строку.

У даному випадку судом було зазначено, що заявником не доведено, що обставини, задля підтвердження яких він просить суд призначити судову експертизу, не можуть бути встановлені за результатом аналізу всіх наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності; що наявні в матеріалах справи докази є суперечливими чи наявні інші обставини, які свідчать про дійсну потребу у проведенні судової експертизи.

Отже, суд прийшов до висновку, що клопотання про призначення судової експертизи задоволенню не підлягає, оскільки відповіді на питання, які поставив позивач у клопотанні, можуть бути надані за результатом досліджених наявних у справі доказів, отже, у даному випадку встановлення відповідних обставин не потребує спеціальних знань.

З огляду на викладене, судом було відмовлено у задоволенні клопотання позивача про призначення у справі судової експертизи.

Також, у підготовчому засіданні 13.02.2025 відповідачем було заявлено клопотання про залишення без розгляду поданої ним заяви про залучення до участі у справі третіх осіб, яке було задоволено судом.

Судом було відзначено, що з урахуванням прийняття 13.02.2025 до розгляду заяви про зміну предмета позову, виникла необхідність у наданні відповідачеві часу для висловлення власної правової позиції щодо предмета спору, з урахуванням його зміни, у зв'язку з чим суд вважав за доцільне відкласти підготовче засідання в межах розумного строку, проти чого не заперечували представники позивача та відповідача.

Також, у вказаному засіданні представники позивача та відповідача заявили усні клопотання про надання їм можливості прийняти участь у наступному судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Вказані клопотання були задоволені судом.

Враховуючи вказане, ухвалою суду від 13.02.2025 підготовче засідання було відкладено в межах розумного строку на 11.03.2025.

Від відповідача за допомогою системи "Електронний суд" надійшов відзив на позовну заяву з урахуванням заяви про зміну предмета позову (вх. суду № 9536/25 від 05.03.2025), в якому він просить суд закрити провадження в частині позовних вимог про визнання протиправними дії Марганецької міської ради щодо дискваліфікації ТОВ "АІО" як переможця електронного аукціону № LRE001-UA-20230718-72120, як то прийняття рішення про відмову у підписанні протоколу земельних торгів та відмови в підписанні договору з переможцем щодо продажу права оренди земельної ділянки комунальної форми власності площею 0,0370 га, кадастровий номер 1211300000:01:026:0190, яка розташована за адресою: 534000, Україна, Дніпропетровська область, Марганець, вул. Лермонтова, біля нежитлової будівлі № 8, та скасувати таке рішення, а у випадку відмови в закритті провадження - відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. У відзиві на позовну заяву відповідач посилається на таке:

- в позовній заяві зазначено вимоги, які не підлягають розгляду в порядку господарського судочинства і за правилами предметної юрисдикції відносяться до адміністративних судів, а саме: вимога про визнання протиправними дії Марганецької міської ради щодо дискваліфікації ТОВ "АІО" як переможця електронного аукціону №LRE001-UA-20230718-72120, як то прийняття рішення про відмову у підписанні протоколу земельних торгів та відмови в підписанні договору з переможцем щодо продажу права оренди земельної ділянки комунальної форми власності площею 0,0370 га, кадастровий номер 1211300000:01:026:0190, яка розташована за адресою: 534000, Україна, Дніпропетровська область, Марганець, вул. Лермонтова біля нежитлової будівлі № 8 та скасувати таке рішення;

- за результатами перевірки заяв учасників та доданих до них документів у документах переможця земельних торгів - ТОВ "АІО", який запропонував найвищу ціну 151 001 грн. 00 коп., Марганецькою міською радою виявлено такі недоліки: на документах, доданих для участі в торгах, відсутній електронний підпис, таким чином не виконано вимоги діючого законодавства; відсутні відомості про кінцевих бенефіціарних власників, не зазначено РНОКПП, дату народження і країну громадянства, чим не дотримано вимоги чинного законодавства; відсутні відомості про кінцевих бенефіціарних власників, не надано структуру власності; адреса ОСОБА_3 як кінцевого бенефіціарного власника та засновника не збігається; відсутні документи, що підтверджують право діяти від імені учасника торгів. В результаті вказаного, уповноваженою особою ОСОБА_4 повідомлено про виявлені недоліки шляхом розміщення відповідної інформації на електронному майданчику. В подальшому, системою в автоматичному режимі встановлюється плажка "Дискваліфіковано", відповідач не може впливати на роботу та функціонал системи;

- згідно з частиною 19 статті 137 Земельного кодексу України, організатор земельних торгів не підписує протокол торгів, не укладає договір за результатами проведення земельних торгів з переможцем торгів, який не подав документи або відомості, обов'язковість подання яких встановлена частиною сьомою цієї статті, та/або в зазначених документах наявні неправдиві відомості. З урахуванням вказаного, відповідач вказує на те, що в ресурсі електронної системи таке рішення формується як дискваліфікація, тому відповідачем обґрунтовано встановлено наявність підстав, визначених пунктом 19 статті 137 Земельного кодексу України;

- щодо неприпустимості втручання в дискреційні повноваження органу місцевого самоврядування та визнання укладеним договору оренди на новосформовані земельні ділянки без дотримання конкурсної процедури, відповідач зазначає, що позовна вимога про визнання укладеним договору не підлягає задоволенню, оскільки ставлячи дану позовну вимогу позивач фактично підміняє судом орган місцевого самоврядування, позбавляючи цей орган можливості виконувати надані йому дискреційні повноваження. По-перше, окрім позивача в торгах приймали участь ще дві особи, пропозиції яких теж були розглянуті і які були дискваліфіковані з тих же підстав, що й позивач. Відповідно до частини 2 статті 138 Земельного кодексу України земельні торги можуть бути скасовані або визнані такими, що не відбулися, чи їх результати можуть бути визнані судом недійсними. У свою чергу, пунктами 45-46 Вимог № 1013 визначено, що переможець земельних торгів визначається шляхом автоматичної оцінки електронною торговою системою цінових пропозицій учасників та формування протоколу про результати земельних торгів з урахуванням положень абзацу сьомого частини другої статті 135 Кодексу. Переможець земельних торгів: підписує протокол про результати земельних торгів протягом трьох робочих днів з дня, що настає за днем його формування електронною торговою системою; підписує договір за результатами проведення земельних торгів з організатором протягом 20-ти робочих днів з дня, що настає за днем формування протоколу про результати земельних торгів. У постанові від 10.04.2019 у справі № 161/9939/17 (провадження № 61-40053св18) Верховний Суд зазначив, що суд не може підміняти орган, до повноважень якого належить прийняття рішення, яке є предметом оскарження, приймати замість нього своє рішення та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта. Разом з тим, в матеріалах справи відсутній протокол про визнання позивача переможцем земельних торгів, відтак суд не може одноособово прийняти таке рішення, замінивши собою встановлений законом порядок визначення переможця і формування протоколу. Крім того, в договорі, який позивач просить визнати укладеним, в розділі Предмет договору, міститься посилання на протокол земельних торгів - аукціону від 04.09.2023, з продажу права оренди земельної ділянки, разом з тим такого протоколу не існує.

Від позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшла відповідь на відзив на позовну заяву (вх. суду № 10125/25 від 10.03.2025), в якій він просить суд врахувати під час розгляду справи наступне:

- розділ "1" та "22 відзиву на позовну заяву з урахуванням зміни предмета позову є ідентичними первинному відзиву, заперечення щодо яких вже було викладено 26.12.2024 (вх. № 59714/24 від 26.12.2024), а саме: відсутні підстави для закриття провадження з огляду на приватноправову природу спору, роль відповідача в даних правовідносинах, який реалізує права власника майна, що перебуває у комунальній власності (постанова Верховного Суду від 18.01.2023 у справі № 160/14260/21); інші нібито невідповідності поданих позивачем документів вимогам статті 137 Земельного кодексу України, зазначені відповідачем в обох відзивах, не доведені жодним належним доказом, що спростовує законність прийнятого рішення про відмову у підписанні протоколу (дискваліфікації); протокол визначення позивача переможцем було долучено до матеріалів справи разом з додатковими поясненнями від 22.01.2025, незаконна відмова підписання котрого зі сторони відповідача і є підставою позовних вимог;

- позивач зауважує, що позовні вимоги не стосуються втручання в дискреційні повноваження органу місцевого самоврядування з огляду на незаконні та недобросовісні дії відповідача. Дві земельні ділянки, кадастровий номер 1211300000:01:026:0199, площею 0,0355 га та кадастровий номер 1211300000:01:026:0201, площею 0,0015 га, разом складають земельну ділянку комунальної форми власності площею 0,0370 га, кадастровий номер: 1211300000:01:026:0190 та повністю співпадають з такою, що підтверджено матеріалами справи та не заперечується відповідачем. За результатом розгляду клопотання позивача про призначення судової експертизи, з урахуванням визнання відповідачем зазначеної обставини відповідності земельних ділянок, в ухвалі суду від 13.02.2025 зазначено, що встановлення відповідних обставин не потребує спеціальних знань. Відповідність земельних ділянок свідчить, що порушене право позивача на укладення договору оренди земельної ділянки комунальної форми власності площею 0,0370 га, кадастровий номер: 1211300000:01:026:0190, яка розташована за адресою: 534000, Україна, Дніпропетровська область, Марганець, Лермонтова, біля нежитлової будівлі № 8 (яка фактично є земельними ділянками з кадастровим номером 1211300000:01:026:0199, площею 0,0355 га та кадастровим номером 1211300000:01:026:0201, площею 0,0015 га), може бути відновлено шляхом визнання в судовому порядку такого договору укладеним. Втручання в дискреційні повноваження відповідача щодо порядку передачі новосформованих земельних ділянок в користування в даному випадку не відбувається, оскільки: позивачем не заявлено про зобов'язання відповідача приймати будь-які рішення; на розгляд суду поставлено питання незаконності відмови відповідача у підписання протоколу про визначення позивача переможцем земельних торгів, та як наслідок, не укладення договору оренди; на розгляд суду поставлено питання визнання укладеним договору оренди на земельну ділянку, яка тепер фактично є земельними ділянками кадастровий номер 1211300000:01:026:0199, площею 0,0355 га та кадастровий номер 1211300000:01:026:0201, площею 0,0015 га, право на що було незаконним чином порушено зі сторони відповідача; виникнення новосформованих земельних ділянок обумовлено саме недобросовісними діями відповідача з метою уникнення передання таких у користування позивачу. Посилання відповідача у відзиві на висновки Верховного суду у постанові від 10.04.2019 у справі № 161/9939/17 (провадження №61-40053св18), постанові від 10.04.2019 у справі № 463/5896/14-ц (провадження № 14-90цс19) є недоречним, з огляду на неподібність правовідносин з даною справою. Посилання відповідача у відзиві на висновки Верховного суду у постанові від 29.09.2020 у справі № 688/2908/16-ц (провадження № 14-28цс20) та постанові від 20.07.2022 у справі № 923/196/20 (провадження № 12-58гс21) є недоречним, оскільки: за обставинами даної справи земельні торги було проведено; позивач з дотриманням конкурентних засад отримав статус переможця; підписання договору оренди не відбулось через незаконні дії відповідача. Таким чином, позивач шляхом звернення до суду має на меті захистити своє порушене право на отримання в оренду земельної ділянки комунальної форми власності площею 0,0370 га, кадастровий номер: 1211300000:01:026:0190, яка розташована за адресою: 534000, Україна, Дніпропетровська область, Марганець, Лермонтова, біля нежитлової будівлі № 8 (яка фактично є земельними ділянками з кадастровим номером 1211300000:01:026:0199, площею 0,0355 га та кадастровим номером 1211300000:01:026:0201, площею 0,0015 га), а не заволодіти такими незаконним шляхом.

У підготовче засідання 11.03.2025 з'явилися представники позивача та відповідача.

Відповідно до частини 1 статті 177 Господарського процесуального кодексу України, завданнями підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з'ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.

У вказаному засіданні представник відповідача повідомив, що не має наміру подавати заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву, а також, представники сторін зазначили, що ними повідомлені суду всі обставини справи, які їм відомі; надані всі докази, на які вони посилаються; матеріали справи не містять нерозглянутих заяв чи клопотань, а також позивачем та відповідачем подані всі заяви по суті справи, передбачені частиною 2 статті 161 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з чим представники позивача та відповідача підтвердили доцільність закриття підготовчого провадження.

Також, у вказаному засіданні представники позивача та відповідача заявили усні клопотання про надання їм можливості прийняти участь у наступному судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Вказані клопотання були задоволені судом.

Враховуючи вказане, ухвалою суду від 11.03.2025 підготовче провадження було закрите та призначено справу до судового розгляду по суті на 02.04.2025.

Від позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшли клопотання про відкладення розгляду справи (вх. суду № 13988/25 від 02.04.2025; вх. суду № 14000/25 від 02.04.2025), в яких він просить суд відкласти розгляд справи у зв'язку з різким погіршення стану здоров'я представника позивача та неможливістю останнього прийняти участь у судовому засіданні.

У судове засідання 02.04.2025 представники позивача та відповідача не з'явились, при цьому судом враховано наявність клопотання позивача про відкладення розгляду справи, яке було задоволено судом.

Враховуючи вказане, ухвалою суду від 02.04.2025 у судовому засіданні було оголошено перерву до 15.04.2025.

У судове засідання 15.04.2025 з'явилися представники позивача та відповідача.

У вказаному засіданні представник позивача просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на обставини, наведені в його заявах по суті справи.

Представник відповідача у судовому засіданні 15.04.2025 просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на обставини, наведені у відзивах на позовну заяву.

У вказаному засіданні судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

При цьому з приводу долучення до матеріалів справи заяв по суті справи та доказів з порушенням строків, визначених нормами Господарського процесуального кодексу України, суд зазначає таке.

У рішенні Європейського Суду з прав людини у справі "Іліан проти Туреччини" зазначено правило встановлення обмежень доступу до суду у зв'язку з пропуском строку, звернення повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання слід звертати увагу на обставини справи.

Практика Європейського суду з прав людини при застосуванні положень пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, який гарантує кожному право на звернення до суду, акцентує увагу на тому, що право на доступ до суду має бути ефективним. Не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, так як доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але і реальним (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Жоффр де ля Прадель проти Франції").

У пункті 1 статті 6 Конвенції закріплене право на суд разом з правом на доступ до суду, тобто правом звертатися до суду з цивільними скаргами, що складають єдине ціле (див. mutatis mutandis рішення Європейського суду з прав людини від 21.02.1975 у справі "Ґолдер проти Сполученого Королівства", заява № 4451/70, пункт 36). Проте такі права не є абсолютними та можуть бути обмежені, але лише таким способом і до такої міри, що не порушує сутності цих прав (див. mutatis mutandis рішення Європейського Суду з прав людини від 17.01.2012 у справі "Станєв проти Болгарії", заява № 36760/06, пункт 230).

Відповідно до рекомендацій Ради суддів України щодо роботи суддів в умовах воєнного стану від 02.03.2022 суддям необхідно виважено підходити до питань, пов'язаних з поверненням різного роду процесуальних документів, залишення їх без руху, встановлення різного роду строків та по можливості продовжувати їх щонайменше до закінчення воєнного стану.

На переконання суду, в умовах введення в Україні воєнного стану слід уникати надмірного формалізму та з розумінням ставитись до пропуску процесуальних строків учасниками справи для забезпечення їх права на доступ до правосуддя, оскільки протягом усього періоду дії воєнного стану, запровадженого на території України, суворе застосування судами процесуальних строків може мати ознаки невиправданого обмеження доступу до суду, гарантованого статтями 55, 124, 129 Конституції України, статті 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права та статті 6 зазначеної Конвенції, на що також звертає увагу Верховний Суд у постанові від 29.09.2022 у справі № 500/1912/22.

В контексті вказаних обставин, суд приймає до уваги, що місцезнаходженням відповідача є м. Марганець. При цьому Марганецька міська територіальна громада перебуває під щоденними загрозами артилерійських обстрілів та обстрілів з реактивних систем залпового вогню з боку військових підрозділів РФ, які базуються в районі м. Енергодар на протилежному березі Каховського водосховища. З огляду на це, згідно з наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 (із внесеними змінами та доповненнями), Марганецьку міську територіальну громаду включено до Переліку територій активних бойових дій (відображено в підрозділі 2 Розділу 1 Переліку).

Судом також враховано, що обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи. У мотивувальній частині рішення слід наводити дані про встановлені судом обставини, що мають значення для справи, їх юридичну оцінку та визначені відповідно до них правовідносини, а також оцінку всіх доказів, розрахунки, з яких суд виходив при задоволенні грошових та інших майнових вимог. Встановлюючи наявність або відсутність фактів, якими обґрунтовувалися вимоги чи заперечення, визнаючи одні та відхиляючи інші докази, суд має свої дії мотивувати та враховувати, що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

У даному випадку, суд керується завданням господарського судочинства, яким є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Під час розгляду справи суд зобов'язаний забезпечити повне, всебічне та об'єктивне з'ясування обставин справи, оскільки обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до частини 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

В аспекті зазначеного господарський суд вважає за доцільне звернутись також до практики Європейського суду з прав людини, який у своїх рішеннях вказує на те, що "при застосуванні процедурних правил, національні суди повинні уникати як надмірного формалізму, який буде впливати на справедливість процедури, так і зайвої гнучкості, яка призведе до нівелювання процедурних вимог, встановлених законом (див. рішення у справі "Walchli v. France", заява № 35787/03, пункт 29, 26.07.2007; "ТОВ "Фріда" проти України", заява № 24003/07, пункт 33, 08.12.2016). Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 910/10965/17, 03.12.2018 у справі № 904/5995/16 та ухвалі Верховного Суду від 06.03.2020 у справі № 911/1974/18.

Враховуючи все вищевикладене, судом відхиляються доводи позивача в частині неприйняття до розгляду відзиву на позовну заяву відповідача, а також додатково наданих доказів.

Таким чином, під час прийняття рішення у даній справі судом було враховано та надано оцінку всім наявним в матеріалах справи на час прийняття рішення у справі доказам та поясненням.

У судовому засіданні 15.04.2025 проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

Суд, розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача,

ВСТАНОВИВ:

Предметом доказування у даній справі є обставини наявності/відсутності правових підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо дискваліфікації позивача, як переможця електронного аукціону, прийняття рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів та відмову у підписанні договору з переможцем земельних торгів щодо продажу права оренди земельної ділянки комунальної форми власності, а також скасування такого рішення; наявність підстав для визнання укладеним договору оренди земельної ділянки в редакції позивача.

Як убачається з матеріалів справи, 22.12.2022 Марганецькою міською радою прийнято рішення № 1010-46/VIII "Про проведення земельних торгів у формі електронного аукціону з продажу права оренди земельної ділянки комунальної власності площею 0,0370 га, кадастровий номер 1211300000:01:026:0190, за адресою: м. Марганець, вул. Лермонтова, біля нежитлової будівлі № 8", в якому вирішено, зокрема:

1. Провести земельні торги у формі електронного аукціону з продажу права оренди земельної ділянки комунальної власності площею 0,0370 га, кадастровий номер 1211300000:01:026:0190, за адресою: м. Марганець, вул. Лермонтова, біля нежитлової будівлі № 8, код цільового призначення земель згідно КВЦПЗ - секція В розділ 03.07 - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі;

2. Затвердити умови продажу права оренди на земельну ділянку, згідно з додатком, встановивши наступне:

- стартова ціна лоту з продажу права оренди на земельну ділянку дорівнює розміру річної орендної плати;

- гарантійний внесок становить 30% від стартового розміру річної плати за користування земельною ділянкою (оренди);

- мінімальний крок торгів становить 1% від стартової ціни лоту.

3. Марганецькій міській раді Дніпропетровської області, в особі відділу землекористування та екології:

- забезпечити організацію земельних торгів у формі електронного аукціону з продажу права оренди земельної ділянки комунальної власності площею 0,0370 га, кадастровий номер: 1211300000:01:026:0190, яка розташована за адресою: м. Марганець, вул.Лермонтова, біля нежитлової будівлі № 8;

- забезпечити оформлення договору оренди земельної ділянки з переможцем аукціону за ціною та на умовах, визначених цим рішенням та за результатами проведених земельних торгів (аукціону).

4. Переможцю земельних торгів здійснити реєстрацію права оренди земельної ділянки відповідно до вимог чинного законодавства.

5. Визначити електронний майданчик SmartTender.biz платформою, на якій буде проведено земельні торги у формі аукціону.

6. Координацію роботи по виконанню рішення покласти на відділ землекористування та екології.

7. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника міського голови Лук?яненка Р.М. та комісію з питань екології, регулювання земельних відносин, будівництва, благоустрою та архітектури (Корогодський І.П.) (а.с.29 у томі 1).

Відповідно до Заяви № 1 від 23.08.2023, адресованої оператору електронного майданчика ТОВ "ЗАКУПКИ.ПРОМ.УА", Товариство з обмеженою відповідальністю "АІО" висловило своє бажання взяти участь в електронному аукціоні № LRE001-UA-20230718-72120 щодо земельної ділянки за адресою: м. Марганець, вул. Лермонтова, біля нежитлової будівлі № 8, площею 0,0370 га, кадастровий номер 1211300000:01:026:0190 (а.с.23 у томі 1).

Як убачається із залученого до матеріалів справи Протоколу про результати земельних торгів від 04.09.2023 № LRE001-UA-20230718-72120 щодо продажу права оренди земельної ділянки комунальної власності площею 0,0370 га, кадастровий номер 1211300000:01:026:0190, за адресою: м. Марганець, вул. Лермонтова, біля нежитлової будівлі № 8, у ньому приймали участь 3 учасника, а саме: 1) Товариство з обмеженою відповідальністю "АІО" з ціновою пропозицією 151 001 грн. 00 коп., 2) ОСОБА_1 з ціновою пропозицією 151 000 грн. 00 коп. та 3) ОСОБА_2 з ціновою пропозицією 95 000 грн. 00 коп. У вказаному протоколі зазначено про те, що земельні торги не відбулись. Протокол електронних торгів містить Розділ "Рішення щодо кваліфікації учасника", в якому вказано, зокрема, про дискваліфікацію учасника аукціону - Товариства з обмеженою відповідальністю "АІО" з причини невідповідності встановленим Кодексом вимогам.

Так, уповноваженою особою Марганецької міської ради Павленко Н., за результатами перевірки заяв учасників земельних торгів та доданих до них документів, прийнято рішення про дискваліфікацію позивача з огляду на те, що у документах ТОВ "АІО" виявлено недоліки, а саме: на документах, доданих для участі в торгах, відсутній електронний підпис; відсутні відомості про кінцевих бенефіціарних власників, не зазначено РНОКПП, дату народження і країну громадянства; відсутні відомості про кінцевих бенефіціарних власників, не надано структуру власності; адреса ОСОБА_3 як кінцевого бенефіціарного власника та засновника не збігається; відсутні документи, що підтверджують право діяти від імені учасника торгів.

Звертаючись з даним позовом до суду, позивач зазначає про те, що ним було подано до участі в аукціоні всі необхідні документи, передбачені частиною 7 статті 137 Земельного кодексу України, проте, відповідачем протиправно, без наведення обґрунтованих підстав прийнято рішення про дискваліфікацію позивача, як переможця електронного аукціону, рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів та про відмову у підписанні договору з переможцем земельних торгів щодо продажу права оренди земельної ділянки комунальної форми власності. Вказані дії Марганецької міської ради, на думку позивача, є протиправними, порушують його права та інтереси, що і стало причиною звернення з даним позовом до суду. При цьому, звертаючись із позовом у даній справі, позивач зазначає, що ним були враховані висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 18.09.2024 по справі № 904/5289/23, у зв'язку з чим позивач також просить суд визнати укладеним договір оренди земельної ділянки, викладений позивачем з урахуванням подальшого поділу за рішенням відповідача спірної земельної ділянки на дві інші земельні ділянки.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Правовідносини сторін у даній справі виникли у сфері продажу прав на земельну ділянку на конкурентних засадах, порядок здійснення якого врегульований главою 21 Земельного кодексу України та положеннями Вимог щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису), затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 22.09.2021 про "Деякі питання підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису)".

Проаналізувавши предмет спору та характер спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що клопотання відповідача про закриття провадження у справі, у зв'язку з тим, що даний спір не підлягає розгляду господарськими судами, задоволенню не підлягає; даний спір належить до юрисдикції господарських судів.

Частиною 1 статті 134 Земельного кодексу України встановлено обов'язковість передачі земельних ділянок державної чи комунальної власності у користування на конкурентних засадах (на земельних торгах), земельні ділянки державної чи комунальної власності передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

У статті 135 Земельного кодексу України визначені загальні положення щодо проведення земельних торгів. Так, в силу приписів частини 1 вказаної статті порядок проведення земельних торгів, визначений цим Кодексом, є обов'язковим у разі, якщо на земельних торгах здійснюється, зокрема, продаж земельних ділянок державної та комунальної власності, передача їх у користування за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.

Відповідно до частини 2 статті 135 Земельного кодексу України земельні торги проводяться у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу ціну за придбання прав емфітевзису, суперфіцію, або найвищий розмір орендної плати, зафіксовані під час проведення земельних торгів (далі - цінова пропозиція).

Земельні торги проводяться в електронній торговій системі, адміністратором якої є визначений Кабінетом Міністрів України суб'єкт господарювання державного сектору економіки.

Порядок функціонування та адміністрування електронної торгової системи затверджує Кабінет Міністрів України.

Для цілей цього Кодексу терміни "адміністратор електронної торгової системи", "електронний майданчик", "електронна торгова система", "оператор електронного майданчика", "центральна база даних" вживаються у значеннях, наведених у Законі України "Про приватизацію державного і комунального майна" з урахуванням особливостей, визначених цим Кодексом.

Протокол про результати земельних торгів та договір, що укладається за результатами проведення земельних торгів (крім договору купівлі-продажу земельної ділянки), підписуються за допомогою кваліфікованого електронного підпису з урахуванням вимог Закону України "Про електронні довірчі послуги".

Учасник земельних торгів - це фізична або юридична особа, яка розмістила в електронній торговій системі документи, зазначені в частині сьомій статті 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зробила закриту цінову пропозицію і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, виставленою на земельних торгах.

Переможець земельних торгів - це учасник, який подав найвищу цінову пропозицію за лот, у разі якщо ним зроблено щонайменше один крок торгів (крім випадку, встановленого абзацом третім частини п'ятої статті 138 цього Кодексу), у випадках, встановлених частиною сімнадцятою статті 137 цього Кодексу, - учасник з наступною за величиною ціновою пропозицією за умови, що ним зроблено щонайменше один крок торгів, а в разі однакових цінових пропозицій - учасник, який подав раніше цінову пропозицію, за умови відсутності його відмови від очікування.

Закрита цінова пропозиція - це сума коштів, про намір та можливість сплати якої учасник земельних торгів повідомляє у своєму особистому кабінеті через оператора електронного майданчика в електронній торговій системі до закінчення кінцевого строку прийняття заяв про участь у земельних торгах. Закрита цінова пропозиція не може бути меншою, ніж розмір стартової ціни продажу лота.

Організатором земельних торгів є, зокрема:

- у разі продажу земельної ділянки - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу;

- у разі укладення договору оренди земельної ділянки - особа, яка відповідно до закону може виступати орендодавцем такої земельної ділянки.

Для проведення земельних торгів організатор земельних торгів укладає з оператором електронного майданчика, підключеного до електронної торгової системи, договір про організацію та проведення земельних торгів.

Земельні торги проводяться відповідно до договору між організатором земельних торгів та оператором електронного майданчика. Розмір, порядок сплати та повернення винагороди, що сплачується переможцем земельних торгів оператору електронного майданчика, встановлюються Кабінетом Міністрів України (частина 6 статті 135 Земельного кодексу України).

Частинами 7, 8 статті 135 Земельного кодексу України передбачено, що реєстраційний внесок за лотом встановлюється у розмірі 0,1 мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на 1 січня року, в якому оприлюднюється оголошення про проведення земельних торгів. Гарантійний внесок становить 30 відсотків стартової ціни продажу земельної ділянки чи прав емфітевзису, суперфіцію або 30 відсотків стартового розміру річної орендної (суборендної) плати, але не може бути більше 2500 прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб законом про Державний бюджет України на 1 січня року, в якому проводяться земельні торги. Реєстраційний та гарантійний внески сплачуються особою, яка бажає взяти участь у земельних торгах, на відкриті у банку окремі рахунки оператора електронного майданчика, з якого така особа бажає взяти участь в земельних торгах.

Стаття 136 Земельного кодексу України визначає процедури підготовки лотів для продажу на земельних торгах, яка за змістом частини 1 цієї статті включає: а) виготовлення та затвердження у встановленому законодавством порядку документації із землеустрою (у разі формування земельної ділянки, зміни цільового призначення земельної ділянки та в разі, якщо відомості про земельну ділянку не внесені до Державного земельного кадастру); б) державну реєстрацію земельної ділянки; в) державну реєстрацію речового права на земельну ділянку; г) отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї; ґ) проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", крім випадків проведення земельних торгів щодо набуття права оренди земельної ділянки; д) встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки; е) встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим, ніж розмір орендної плати, визначений Податковим кодексом України, а щодо земельних ділянок державної та комунальної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь - не може бути меншим 7 відсотків їх нормативної грошової оцінки; е-1) встановлення стартового розміру плати за користування земельною ділянкою на умовах суборенди, що не може бути меншим за розмір орендної плати, визначений договором оренди земельної ділянки; є) встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, яка щодо земель державної чи комунальної власності не може бути нижчою за вартість відповідного права, визначену шляхом проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок; ж) визначення дати проведення земельних торгів. Фінансування підготовки лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів.

Один лот складається виключно з однієї земельної ділянки або прав на неї (частина 2 статті 136 Земельного кодексу України). Ціною лота на земельних торгах є ціна продажу земельної ділянки, прав емфітевзису, суперфіцію та розмір орендної плати за користування земельною ділянкою (частина 3 статті 136 Земельного кодексу України).

Згідно з частиною 4 статті 136 Земельного кодексу України проведення земельних торгів щодо земельних ділянок або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються: а) перелік земельних ділянок або прав на них (із зазначенням кадастрових номерів, площі та їх цільового призначення), які виставляються на земельні торги окремими лотами; б) стартова ціна лота; в) строк, інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування нею на земельних торгах, обмеження у використанні земельної ділянки; г) відомості про особу, уповноважену організатором земельних торгів на укладення (підписання) договору купівлі-продажу, оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги; ґ) проект договору купівлі-продажу, оренди, суборенди, емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки.

Частиною 1 статті 137 Земельного кодексу України унормовано, що технічні вимоги до підготовки до проведення та проведення земельних торгів, встановлення та оприлюднення їх результатів, визначення розміру, порядку сплати, повернення реєстраційних, гарантійних внесків учасників та винагороди, що сплачується переможцем аукціону оператору електронного майданчика, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Організатор земельних торгів через особистий кабінет публікує в електронній торговій системі оголошення про проведення земельних торгів, до якого додаються документи та матеріали на лот (документація), що підтверджують виконання вимог, визначених частиною третьою статті 135 і частиною першою статті 136 цього Кодексу.

Відповідно до частини 4 статті 137 Земельного кодексу України в оголошенні про проведення земельних торгів щодо кожного лота зазначаються: а) найменування організатора земельних торгів; б) місце розташування, площа земельної ділянки та її кадастровий номер; в) цільове призначення земельної ділянки; г) умови договору купівлі-продажу земельної ділянки, прав емфітевзису, суперфіцію, договору оренди, суборенди землі, суперфіцію, емфітевзису, що укладається на земельних торгах; ґ) стартова ціна продажу земельної ділянки або стартовий розмір ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію, або стартовий розмір плати за користування земельною ділянкою; д) містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки для земельних ділянок, призначених для цілей, пов'язаних із забудовою; е) час проведення земельних торгів з урахуванням вимог, встановлених Кабінетом Міністрів України; є) розмір реєстраційного та гарантійного внесків, що сплачують учасники, порядок їх сплати; ж) найменування, веб-сайти та номери рахунків операторів електронних майданчиків, відкритих у банку для сплати реєстраційного та гарантійного внесків, що зазначаються шляхом посилання на веб-сайт адміністратора електронної торгової системи; з) прізвище, власне ім'я та по батькові, посада, номер телефону особи, в якої можна ознайомитися з документами та матеріалами щодо лота; и) проект договору, що пропонується укласти на торгах, без визначення ціни та зазначення особи покупця (орендаря (суборендаря), емфітевта, суперфіціарія), а в разі продажу на земельних торгах прав емфітевзису, суперфіцію за рішенням емфітевта, суперфіціарія - також копія договору емфітевзису, суперфіцію; і) сума витрат (видатків), здійснених на підготовку лота до продажу, що підлягає відшкодуванню переможцем земельних торгів; ї) фотографічні зображення земельної ділянки, копії документів та матеріалів на лот; й) особа, яка має переважне право на купівлю земельної ділянки (у разі проведення аукціону з продажу такої земельної ділянки); к) номери банківських рахунків для внесення плати за придбаний лот; л) інші відомості про лот, які організатор торгів вважає за потрібне розмістити в оголошенні про проведення земельних торгів.

Земельні торги проводяться не раніше 30 днів та не пізніше 45 днів з дня оприлюднення оголошення про проведення земельних торгів (частина 6 статті 137 Земельного кодексу України).

Частиною сьомою статті 137 Земельного кодексу України передбачено, що особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, подає через особистий кабінет в електронній торговій системі:

а) заяву про участь у земельних торгах, підписану кваліфікованим електронним підписом;

б) для юридичної особи - копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань або копію документа про реєстрацію у державі її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського або судового реєстру тощо), засвідчену згідно із законодавством держави його видачі, перекладену українською мовою (для юридичної особи - нерезидента), інформацію про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання засновники (учасники) юридичної особи, у статутному (складеному) капіталі якої є частка іноземного капіталу, інформацію про кінцевого бенефіціарного власника. Якщо особа не має кінцевого бенефіціарного власника, зазначається інформація про відсутність кінцевого бенефіціарного власника і про причину його відсутності; для громадянина України, фізичної особи - підприємця - копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті); для іноземних громадян та осіб без громадянства - інформацію про прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), громадянство (підданство) іншої держави, постійне місце проживання в державі, громадянином (підданим) якої є особа, копію документа, що посвідчує особу. Копії зазначених документів засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, яка бажає взяти участь у торгах;

в) документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (копії розрахункових документів, виписки з рахунків), а в разі проведення земельних торгів з продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення - документи, що підтверджують сплату таких платежів з рахунку особи, яка бажає взяти участь у торгах, відкритого в українському або іноземному банку (крім банків держав, внесених FATF до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом). Представник фізичної чи юридичної особи також розміщує документи, що підтверджують його право діяти від імені учасника торгів.

Представник фізичної чи юридичної особи також розміщує документи, що підтверджують його право діяти від імені учасника торгів.

Заява про участь у земельних торгах та додані до неї документи учасника можуть бути подані до закінчення кінцевого строку подання заяв про участь у земельних торгах, встановленого електронною торговою системою автоматично упродовж дня, що передує дню проведення земельних торгів, з урахуванням вимог, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень частин 10-13 статті 137 Земельного кодексу України Земельні торги проводяться в електронній торговій системі в режимі реального часу в мережі Інтернет. Будь-який користувач мережі Інтернет має можливість спостерігати за ходом земельних торгів у режимі реального часу. Відомості про учасників торгів не підлягають розголошенню до завершення торгів. Земельні торги проводяться за наявності не менше двох зареєстрованих учасників, крім випадків, встановлених абзацом третім частини п'ятої статті 138 цього Кодексу.

Частиною 15 статті 137 Земельного кодексу України встановлено, що протокол про результати земельних торгів формується та оприлюднюється електронною торговою системою автоматично в день завершення торгів в електронній формі. У протоколі про результати земельних торгів обов'язково зазначаються: а) відомості про земельну ділянку; б) кількість та відомості про учасників земельних торгів; в) стартова ціна продажу земельної ділянки, права емфітевзису, суперфіцію або стартовий розмір орендної (суборендної) плати за користування земельною ділянкою; г) ціна за земельну ділянку, прав емфітевзису, суперфіцію або розмір орендної (суборендної) плати за користування земельною ділянкою, запропоновані переможцем земельних торгів та іншими учасниками, або інформація про те, що земельні торги закінчилися без визначення переможця; ґ) найменування (для юридичної особи), прізвище, власне ім'я, по батькові (для фізичної особи) переможця земельних торгів; д) інформація про авторизований електронний майданчик, через який переможцем земельних торгів придбано земельну ділянку або право на неї.

Протокол про результати земельних торгів та договір за результатами проведення земельних торгів (крім договору купівлі-продажу земельної ділянки) підписуються організатором та переможцем торгів шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 2 статті 138 Земельного кодексу України земельні торги можуть бути скасовані або визнані такими, що не відбулися, чи їх результати можуть бути визнані судом недійсними.

Земельні торги визнаються такими, що не відбулися, у разі, зокрема, відсутності учасників або наявності тільки одного учасника (крім випадку, встановленого абзацом третім частини п'ятої цієї статті, за умови, що такий учасник у встановлений строк підписав протокол про проведення земельних торгів, договір за результатами проведення земельних торгів, сплатив належну суму за придбаний лот та суму витрат на підготовку лота до продажу).

Положення аналогічного змісту містяться у Постанові Кабінету Міністрів України №1013 від 22.09.2021 про "Деякі питання підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису)" (далі - Вимоги щодо проведення земельних торгів), згідно з пунктом 1 яких останні визначають: порядок функціонування та адміністрування електронної торгової системи; технічні вимоги до реалізації переважного права купівлі земельної ділянки у власність у разі продажу її через електронний аукціон; порядок відшкодування переможцем земельних торгів витрат (видатків), здійснених на підготовку лота для продажу на земельних торгах; розміру, порядку сплати та повернення винагороди, що сплачується переможцем земельних торгів оператору електронного майданчика; строк повернення оператором електронного майданчика всім учасникам земельних торгів, які не визнані переможцями, сплачених сум гарантійних внесків; технічні вимоги щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів, встановлення та оприлюднення їх результатів, визначення розміру, порядку сплати, повернення реєстраційних, гарантійних внесків учасників та винагороди, що сплачується переможцем аукціону оператору електронного майданчика; форми документації щодо лота земельних торгів для розміщення в електронній торговій системі; перелік документів, що підтверджують відповідність особи, яка бажає взяти участь у земельних торгах щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення, вимогам статті 130 Земельного кодексу України (далі - Кодекс); вимоги до заяви про участь у земельних торгах; порядок визначення статусу учасника земельних торгів; порядок реєстрації учасників для участі в земельних торгах; порядок підписання організатором та переможцем торгів шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів протоколу про результати земельних торгів та договору за результатами проведення земельних торгів; строк перерахування суми гарантійного внеску оператором електронного майданчика, сплаченого на його рахунок переможцем, на відповідні бюджетні рахунки у разі продажу земельної ділянки державної чи комунальної власності, прав суперфіцію, емфітевзису на неї, проведення земельних торгів з набуття права оренди такої земельної ділянки; порядок та строк сплати переможцем земельних торгів ціни продажу земельної ділянки, плати за користування земельною ділянкою, право користування якою набуто на земельних торгах, а також суми витрат на підготовку лота до продажу відповідно до положень Кодексу.

Як було встановлено судом вище, відповідно до Протоколу про результати земельних торгів від 04.09.2023 № LRE001-UA-20230718-72120 щодо продажу права оренди земельної ділянки комунальної власності площею 0,0370 га, кадастровий номер 1211300000:01:026:0190, за адресою: м. Марганець, вул. Лермонтова, біля нежитлової будівлі № 8, в електронному аукціоні приймали участь 3 учасника, а саме: 1) Товариство з обмеженою відповідальністю "АІО" з ціновою пропозицією 151 001 грн. 00 коп., 2) ОСОБА_1 з ціновою пропозицією 151 000 грн. 00 коп. та 3) ОСОБА_2 з ціновою пропозицією 95 000 грн. 00 коп. Протокол електронних торгів містить Розділ "Рішення щодо кваліфікації учасника", в якому вказано, зокрема, про дискваліфікацію учасника аукціону - ТОВ "АІО" з причини невідповідності встановленим Кодексом вимогам.

Таким чином, визначальною у даній справі є та обставина, що земельні торги не відбулися, що відображено в Протоколі про результати земельних торгів від 04.09.2023 №LRE001-UA-20230718-72120.

При цьому згідно з частиною 6 статті 138 Земельного кодексу України у разі якщо торги не відбулися або їх результати анульовано, законодавець передбачає повторні торги, які можуть бути проведені не раніше ніж через місяць і не пізніше ніж через шість місяців з дня проведення попередніх земельних торгів.

Організатор земельних торгів протягом 10 днів з дати визнання земельних торгів такими, що не відбулись, оприлюднює оголошення про проведення повторних земельних торгів, що проводяться з урахуванням строку, визначеного частиною п'ятою статті 138 Кодексу (пункт 63 Вимог щодо проведення земельних торгів).

Судом враховано, що позивач, порівняно зі справою № 904/5241/24, змінив та конкретизував свої позовні вимоги, та у справі, що розглядається, просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо дискваліфікації позивача, як переможця електронного аукціону, прийняття рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів та відмову у підписанні договору з переможцем земельних торгів щодо продажу права оренди земельної ділянки комунальної форми власності, а також скасування такого рішення; також позивач просить суд визнати укладеним договір оренди земельної ділянки, оскільки вважає себе переможцем спірних земельних торгів.

Суд із такими висновками позивача не погоджується та вважає помилковими доводи позивача щодо визначення себе переможцем спірних земельних торгів.

Суд наголошує, що позовні вимоги позивача у даній справі обґрунтовані порушенням його прав як переможця торгів на укладення договору, у той же час таких прав у позивача не виникло, оскільки він не набув статусу переможця земельних торгів. Більше того, у спірних земельних торгах взагалі не може бути переможця, оскільки вказані земельні торги не відбулися.

Наполягаючи на незаконності його дискваліфікації та заявляючи, фактично, з цих підстав всі свої позовні вимоги у даній справі, а саме: прийняття рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів та відмову у підписанні договору з переможцем земельних торгів щодо продажу права оренди земельної ділянки комунальної форми власності, а також скасування такого рішення; визнання укладеним договору оренди земельної ділянки, за умови, що земельні торги не відбулися, позивач прагне вирішити питання одержання права оренди земельної ділянки комунальної форми власності поза процедурою, визначеною статтями 124, 134, 135 Земельного кодексу України.

Більше того, відповідно до частини 16 статті 137 Земельного кодексу України договір за результатами проведення земельних торгів укладається між організатором та переможцем земельних торгів.

Водночас, оскільки позивач участі в торгах не брав і не є переможцем земельних торгів, то незалежно від того, чи було його не допущено до участі в торгах правомірно чи неправомірно, вимога позивача про визнання укладеним договору не підлягає задоволенню.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 18.09.2024 у справі № 904/5289/23.

Якщо на думку позивача порушення його права полягає у протиправному недопущенні до участі в торгах, аукціоні чи подібних конкурентних процедурах, то належному способу захисту прав позивача відповідають позовні вимоги, спрямовані на компенсацію його матеріальних та інших втрат, такі як вимога про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок такого недопущення (стаття 1166 Цивільного кодексу України), вимога про стягнення законної неустойки (стаття 74 Кодексу України з процедур банкрутства), вимога про відшкодування моральної шкоди (стаття 1167 Цивільного кодексу України).

З приводу правової позиції позивача, наявних у матеріалах справи доказів, а також за результатами їх оцінки судом, слід зазначити також наступне.

Відповідно до частини 1 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.

Суд відзначає, що у розумінні закону суб'єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи скористатися заходами правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.

Крім того, за змістом процесуального законодавства захисту в господарському суді підлягає не лише порушене суб'єктивне право, а й охоронюваний законом інтерес.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 01.12.2004 поняття "охоронюваний законом інтерес" слід розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних та колективних потреб, які не суперечать Конституції та законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

За результатами аналізу всіх наявних у справі доказів в їх сукупності суд приходить до висновку, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами правомірність вимог щодо визнання протиправними дій відповідача щодо дискваліфікації позивача, як переможця електронного аукціону, прийняття рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів та відмову у підписанні договору з переможцем земельних торгів щодо продажу права оренди земельної ділянки комунальної форми власності, а також скасування такого рішення; наявність підстав для визнання укладеним договору оренди земельної ділянки, у зв'язку з чим суд відмовляє у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати позивача, пов'язані зі сплатою судового збору, покладаються на позивача.

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "АІО" до Марганецької міської ради про визнання протиправними дій, скасування рішення та визнання договору оренди земельної ділянки укладеним (з урахуванням заяви про зміну предмета позову від 22.01.2025) - відмовити у повному обсязі.

Судові витрати по сплаті судового збору покласти на позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "АІО".

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення, шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складене та підписане 15.04.2025.

Суддя Ю.В. Фещенко