14 квітня 2025 року ЛуцькСправа № 140/13746/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Костюкевича С.Ф.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач) про визнання протиправною у відмови надати відстрочку від призову під час мобілізації на підставі п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оформленої протоколом від 12.11.2024 № 26; зобов'язання повторно розглянути питання про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» за його заявою від листопада 2024 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що у листопаді 2024 року звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оскільки здобуває вищу освіту за денною формою здобуття освіти у послідовності, визначеній ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту», надавши усі необхідні документи на підтвердження вказаної підстави для відстрочки, проте рішенням комісії відповідача у формі протоколу від 12.11.2024 № 26 отримав відмову в надані відстрочки на військову службу за мобілізацією у зв'язку із порушенням ним послідовності здобуття освіти.
Вважає дії відповідача, які полягають у ненаданні йому відстрочки протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 03.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
В поданому до суду відзиві на позовну заяву представник відповідача позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні. Вказав, що відповідно до п. 1 ч. 3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Зазначив, що 05.11.2024, на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшла заява ОСОБА_1 щодо оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізацію». Серед документів, наданих позивачем була довідка про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, де зазначено, що на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти гр. ОСОБА_1 порушує послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
Вважає доводи позивача безпідставними, оскільки у додатку №9 до порядку визначено, що ОСОБА_1 порушує черговість здобуття освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», тому не вбачає порушень вимог чинного законодавства України при прийнятті відповідачем протокольного рішення №26 від 12.11.2024 про відмову в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з підстав відсутності документів, які підтверджують право на відстрочку відповідно до пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, суд приходить до таких висновків.
Згідно довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №491247 сформованої в Єдиній державній електронній базі з питань освіти 05.11.2024 відповідальною особою за довідки про здобувачів освіти в ЄДЕБО ОСОБА_2 , ОСОБА_1 з 17.09.2023 по 30.06.2026 навчається на денній формі навчання у Луцькому національному технічному університеті за спеціальністю 133 Галузеве машинобудування. Крім цього, згідно зазначеної довідки вбачається інформація про отриману позивачем освіту, а саме: - неповну вищу освіту у Державному професійно-технічному навчальному закладі «Луцьке вище професійне училище» у 2018 році ; - повну загальну середню освіту у Державному професійно-технічному навчальному закладі «Луцьке вище професійне училище» у 2016 році; - базову загальну середню освіту у Загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 1 ім. І.Я. Франка м. Горохів у 2013 році. Також у вказаній довідці зазначено, що позивач порушує послідовність здобуття освіти відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту».
05.11.2024 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оскільки здобуває вищу освіту за денною формою здобуття освіти у послідовності, визначеній ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту», надавши усі необхідні документи на підтвердження вказаної підстави для відстрочки, в тому числі і довідку про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №491247 сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти 05.11.2024 відповідальною особою за довідки про здобувачів освіти в ЄДЕБО ОСОБА_2 .
12.11.2024 рішенням комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 у формі протоколу № 26 позивачу відмовлено в надані відстрочки на військову службу за мобілізацією у зв'язку із відсутністю документів, які дають право на відстрочку.
Вважаючи відмову відповідача у надані відстрочки від призову на військову службу протиправною, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Згідно з пунктом 20 частини 1 статті 106 Конституції України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України від 12.05.2015 № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
При цьому, Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, оголошено проведення загальної мобілізації.
В подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався.
Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі Закон № 3543-XII в редакції, чинній на час спірних правовідносин) встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Згідно зі статтею 1 Закону № 3543-XII мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Частиною другою статті 4 Закону № 3543-XII встановлено, що загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Згідно з пунктом 1 частини 3 статті 23 Закону України № 3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, зокрема, здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури. Постановою від 16.05.2024 №560 Кабінет Міністрів України затвердив Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок №560).
Як визначено переліком документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що міститься в Порядку №560, здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури для отримання такої відстрочки мають надати такі документи: довідку про здобувача освіти, сформованої в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, або довідку закладу освіти про зарахування на навчання до інтернатури та довідку закладу охорони здоров'я про місце роботи на посаді лікаря-інтерна.
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що право на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації мають право особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
Як вбачається з матеріалів справи, позивач разом із заявою про надання йому відстрочки на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України № 3543-XII надав відповідачу, зокрема, довідку №491247 від 05.11.2024, в якій зазначено про те, що позивач з 17.09.2023 по 30.06.2026 навчається на денній формі навчання у Луцькому національному технічному університеті за спеціальністю 133 Галузеве машинобудування.
При цьому, в зазначеній довідці вказано, що ОСОБА_1 порушує послідовність здобуття освіти відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту».
Надані позивачем до відповідача документи свідчать про те, що позивач є здобувачем освіти денної форми навчання, однак такі документи не містять інформації про те, що позивач здобуває освіту, що є вищою за раніше здобутий рівень освіти, у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
ІНФОРМАЦІЯ_3 не вправі ревізувати зміст такої довідки або не приймати її до уваги, а тому, отримавши довідку з інформацією про порушення позивачем послідовності здобуття освіти, визначеної ст. 10 ч. 2 Закону України «Про освіту», єдиним законним рішенням з боку відповідача, в такому випадку, є прийняття рішення про відмову в задоволенні заяви позивача про надання відстрочки.
Оскарження позивачем відмови в надані відстрочки на військову службу за мобілізацією фактично зводиться до незгоди із записами у довідці Міністерства освіти здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №491247, сформованою в Єдиній державній електронній базі з питань освіти 05.11.2024 відповідальною особою за довідки про здобувачів освіти в ЄДЕБО. На момент розгляду комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 доказів оскарження чи скасування вказаної довідки у встановленому порядку чи внесення до неї змін, що передбачено ст. 10 Закону України «Про освіту», позивачем не надано.
На переконання суду, зважаючи на подання позивачем до ІНФОРМАЦІЯ_2 заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за пунктом 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» з усіма необхідними документами, в тому числі із довідкою про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №491247 сформованою в Єдиній державній електронній базі з питань освіти 05.11.2024, де наявний запис про порушення ОСОБА_1 послідовності здобуття освіти відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту», та яка на момент розгляду комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 у встановленому порядку не оскаржена та не скасована, а тому рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 12.11.2024 у формі протоколу № 26, яким позивачу відмовлено в надані відстрочки на військову службу за мобілізацією видане правомірно у відповідності до вимог п. 62 Порядку №560.
Схожа позиція викладена у постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 26.12.2024 у справі № 280/7698/24.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши обґрунтованість ключових доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 139 КАС України у разі відмови у задоволенні позовних вимог, питання про розподіл понесених позивачем судових витрат не вирішується.
Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257, 262-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Суддя С.Ф. Костюкевич