Рішення від 09.04.2025 по справі 160/9719/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2025 року Справа № 160/9719/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіЗлатіна Станіслава Вікторовича

за участі секретаря судового засіданняДубина Ю.О.

за участі:

представника позивача представника відповідча ОСОБА_1 Малєжик Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області (далі - відповідач) про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням від 29.06.2022 відносно ОСОБА_2 ;

- зобов'язати Головне управління ДМС у Дніпропетровській області направити інформацію до територіальних органів ДМС України та в Адміністрацію Державної прикордонної служби України про протиправність і скасування рішення Головного управління ДМС у Дніпропетровській області про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням від 29.06.2022 відносно ОСОБА_2 ;

- зобов'язати Головне управління ДМС у Дніпропетровській області направити інформацію до територіальних органів ДМС України, у відомчу базу даних ДМС України для видалення інформації про недійсність паспорта громадянина України у формі ID-картки № НОМЕР_1 , дійсного до 20.12.2029, на ім'я ОСОБА_2 .

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що жодних неправдивих відомостей при оформленні громадянства України не надавав, невиконання зобов'язання з повернення паспорта громадянина Ізраїлю не є підставою для прийняття оскарженого рішення, та вважає, що оскаржене рішення було прийнято відповідачем безпідставно. Доводи, викладені у довідці №1201.4.4-6522/12.2-22 від 30.06.2022 є хибними та не ґрунтуються на певних фактах.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2022 року позовні вимоги було задоволено у повному обсязі.

Третій апеляційний адміністративний суд постановою від 07 грудня 2022 року скасував рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2022 року, та прийняв нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 .

Постановою Верховного Суду від 07 вересня 2023 року скасовано постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 07 грудня 2022 року скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

За результатами нового розгляду Третій апеляційний адміністративний суд постановою від 14 лютого 2024 року залишив апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2022 року - без змін.

Постановою Верховного Суду від 13.02.2025 року рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2022 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 14 лютого 2024 року скасовано та направлено справу №160/9719/22 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду на новий судовий розгляд.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.03.2025 року прийнято справу до провадження суддею Златіним С.В та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; витребувано від відповідача інформацію та документи.

У матеріалах справи міститься відзив на позовну заяву, у якому ГУ ДМС України в Дніпропетровській області (далі - відповідач) просить суд відмовити у задоволенні позову, з наступних підстав. Позивач був ознайомлений з тим, що в разі невиконання ним поданого зобов'язання, він втратить громадянство України на підставі ст. 19 Закону України “Про громадянство України» або громадянство буде скасовано на підставі ст. 21 Закону України “Про громадянство України». 24.06.2022 відповідачем отримано лист ДМС України, до якого долучено копію листа Офісу Генерального прокурора від 13.06.2022, з проханням вжиття заходів, передбачених чинним законодавством України про громадянство щодо ОСОБА_2 . До листа Офісу Генерального прокурора від 13.06.2022 додавалася інформація на підтвердження того, що ОСОБА_2 є громадянином Ізраїлю, має номер паспорта громадянина Ізраїлю № НОМЕР_2 , дата видачі: 01.03.2020, строк дії: 28.02.2025. З огляду на викладене, 29.06.2022 територіальним підрозділом Державної міграційної служби України, до якого позивачем подавалися документи щодо оформлення набуття громадянства України, підготовлено подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України.

Ухвалою суду від 09.04.2025 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги.

Відповідач у судовому засіданні заперечував проти позову.

Дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

21.03.2019 (30.08.2019 після доопрацювання) громадянин Держави Ізраїль ОСОБА_3 , уродженець м. Вінниця, Вінницької області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Центрального РВ у м. Дніпрі Головного управління ДМС у Дніпропетровській області з заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України “Про громадянство України».

20.08.2019 ОСОБА_2 подав зобов'язання протягом двох років з моменту набуття ним громадянства України припинити громадянство Держави Ізраїль і подати до органу, що видав йому тимчасове посвідчення громадянина України документ про припинення громадянства Держави Ізраїль. У разі неотримання з незалежних причин документа про припинення громадянства Держави Ізраїль, позивач зобов'язався подати декларацію про відмову від громадянства Держави Ізраїль і повернути національний паспорт громадянина Держави Ізраїль до уповноваженого органу цієї держави.

На момент подачі зазначеної вище заяви, ОСОБА_2 був документований паспортом громадянина Держави Ізраїль № НОМЕР_3 , виданим 22.08.2018 в Єрусалимі, строком дії до 21.08.2023.

20.08.2019 позивачем під час подання документів для оформлення громадянства України подано пояснення щодо зміни ім'я з ОСОБА_4 на ОСОБА_5 . У поясненні позивач зазначив, що у паспорті № НОМЕР_3 та попередніх паспортах уповноважені органи Держави Ізраїль зазначають у графі: “Given name» його ім'я, а попереднє ім'я у дужках. При зверненні до уповноважених органів Держави Ізраїль з клопотанням видати новий паспорт без зазначення попереднього імені в дужках, позивачем отримано відмову. Таким чином, ОСОБА_2 просив Головне управління ДМС в Дніпропетровській області не відмовляти йому у набутті громадянства, а зареєструвати його громадянином України з зазначенням його імені та прізвища як ОСОБА_2 . Вказане підтверджується Свідоцтвом про зміну прізвища та імені від 25.11.2012.

У відповідь на означені пояснення позивачеві надійшов лист №31260-19 від 26.11.2019, виданий Посольством Держави Ізраїль в Україні, у якому зазначено, що в паспорті громадянина Держави Ізраїль, який змінив ім'я або прізвище, з моменту зміни інформації в базі даних у дужках протягом 7 років зберігається написання попереднього імені або прізвища.

30.09.2019 на підставі рішення Головного управління ДМС в Дніпропетровській області ОСОБА_2 оформлено набуття громадянства України за територіальним походженням, відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України “Про громадянство України», та 09.10.2019 йому оформлена довідка про реєстрацію особи громадянином України №1531/19, яка є підставою для оформлення тимчасового посвідчення громадянина України.

10.12.2019 ОСОБА_2 подав декларацію про відмову від іноземного громадянства, у зв'язку з тим, що існують не залежні від нього причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства Держави Ізраїль, а саме: вартість оформлення виходу з громадянства Держави Ізраїль становить 2590,00 гривень, що перевищує половину розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом в Україні на момент, коли особа набула громадянства України. Станом на 30.09.2019 розмір мінімальної плати в Україні становив 4173 гривень. У зв'язку з цим, позивач зобов'язався повернути паспорт громадянина Держави Ізраїль до уповноважених органів цієї держави, не користуватися правами громадянина Держави Ізраїль і не виконувати обов'язків, передбачених законодавством для громадян цієї держави. ОСОБА_2 також повідомлено, що в разі невиконання цього зобов'язання, у його відношенні буде прийняте рішення про скасування громадянства України на підставі ст. 21 Закону України “Про громадянство України».

Листом №1214-380/1214-22 від 06.07.2022, виданим Центральним відділом у місті Дніпрі Головного управління ДМС у Дніпропетровській області, позивача проінформовано щодо прийняття відносно нього рішення про скасування рішення про оформлення громадянства України за територіальним походженням на підставі неповернення паспорта громадянина Держави Ізраїль до уповноважених органів цієї держави, згідно подання Центрального відділу у м. Дніпрі ГУ ДМС України у Дніпропетровській області від 29.06.2022 про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України.

Разом із зазначеним вище листом позивачем отримано довідку №1201.4.4-6522/12.2-22 від 30.06.2022 про наявність підстав для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, видану Головним управлінням ДМС у Дніпропетровській області, якою зазначено, що громадянин України ОСОБА_2 набув громадянство України за територіальним походженням на підставі ст. 8 Закону України “Про громадянство України» шляхом обману, унаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, а саме: 1) не виконав подане відповідно до ч.5 ст.8 Закону України “Про громадянство України» зобов'язання припинити іноземне громадянство протягом 2 років з моменту набуття громадянства України, а не залежних від особи причин неотримання документа про припинення іноземного громадянства немає; 2) не повернув паспорт Держави Ізраїль до уповноважених органів цієї держави; 3) інші неправдиві відомості та фальшиві документи, які були подані для набуття громадянства України, або приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянства України відповідно до ст. 8 Закону України “Про громадянство України».

Підставою для прийняття оскарженого рішення слугував лист Офісу Генерального прокурора №19/1/2-29911-22 від 13.06.2022 до Державної міграційної служби України, яким зазначено, що Офісом Генерального прокурора здійснюється процесуальне керівництво досудовим розслідуванням кримінального провадження №1202100000000608 від 24.12.2021 (виділене з кримінального провадження №62020100000000583 від 13.03.2020) за підозрою ОСОБА_2 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 28, ч. 4 ст. 190; ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 209; ч. 1 ст. 255 Кримінального кодексу України. Означений лист складено на підставі листа Офісу Генерального прокурора №19/1/2-31906-20 від 27.04.2022, адресованого Директорату судів Держави Ізраїль.

Листом №19/1/2-29911-22 від 04.02.2022 Офіс Генерального прокурора поінформував ДМС України про наявні обґрунтовані підстави для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням щодо громадянина України ОСОБА_2 , з тих підстав, що ОСОБА_2 набув громадянство Держави Ізраїль, згідно паспорту № НОМЕР_2 , виданого 01.03.2020 у м. Єрусалим, строком дії до 28.02.2025.

Головне управління ДМС у Дніпропетровській області листом №1201.4.4-1720/12.3-22 від 16.02.2022 “Про надання інформації» зазначило, що 10.02.2022 до Головного управління ДМС у Дніпропетровській області надійшла інформація з Офісу Генерального прокурора стосовно того, що ОСОБА_2 не виконав зобов'язання щодо повернення паспорту громадянина Держави Ізраїль та 01.03.2020 документований паспортом громадянина Держави Ізраїль № НОМЕР_2 , місце видачі: Єрусалим, строком дії до 28.02.2025. На цій підставі, для вирішення питання щодо можливого скасування рішення про оформлення набуття громадянства України вказаній особі Головне управління ДМС у Дніпропетровській області просило Посольство Держави Ізраїль в Україні перевірити зазначену інформацію та повідомити Головне управління ДМС у Дніпропетровській області щодо документування вищезазначеним паспортом громадянина Держави Ізраїль.

16.02.2022 Головне управління ДМС у Дніпропетровській області листом №1201.4.4-1719/12.3-22 “Про надання інформації» звернулося до Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України з проханням надати інформацію про перетин ОСОБА_2 державного кордону України з 10.12.2019 по дату складання даного листа.

У відповідь листом №91-8719/0/15-22-вих від 03.05.2022 Головне управління ДМС у Дніпропетровській області повідомлено, що Головний центр обробки спеціальної інформації не має правових підстав для надання запитуваної інформації, оскільки така інформація є інформацією з обмеженим доступом та стосується приватного життя особи, про яку запитується, і її захист від неналежного поширення забезпечується Конституцією України, законами України “Про інформацію», “Про захист персональних даних», а тому може поширюватися лише за згодою особи або в інших, передбачених законом, випадках.

17.02.2022 від Посольства Держави Ізраїль в Україні до Головного управління ДМС у Дніпропетровській області надійшов лист (вх. №2488/1/1201-22 від 22.02.2022), яким зазначено, що громадянин ОСОБА_2 має з'явитися у посольство Держави Ізраїль і особисто замовити документ, що підтверджує чи спростовує його належність до громадянства Держави Ізраїль.

Листом Головного управління ДМС в Дніпропетровській області №1201.4.4/7648-22 від 12.04.2022 зазначено, що в ході перевірки було встановлено, що ОСОБА_2 не виконав зобов'язання щодо повернення паспорта громадянина Держави Ізраїль та 01.03.2020 документований паспортом громадянина Держави Ізраїль № НОМЕР_2 , місце видачі: Єрусалим, строком дії до 28.02.2025. На підставі викладеного, для вирішення питання щодо можливого скасування рішення про оформлення набуття громадянства України вказаній особі Головним управлінням ДМС у Дніпропетровській області були направлені запити до Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України про надання інформації щодо перетину ОСОБА_2 державного кордону України за період з 10.12.2019 по час складання листа та до Посольства Держави Ізраїль в Україні щодо перевірки документування вищезазначеним паспортом громадянина Держави Ізраїль та належності до громадянства Держави Ізраїль. 22.02.2022 до ГУ ДМС України у Дніпропетровській області надійшла відповідь з Посольства Держави Ізраїль в Україні, що для надання документа, що підтверджує чи спростовує належність до громадянства Держави Ізраїль ОСОБА_2 необхідно особисто звернутися до Посольства Держави Ізраїль.

Листом №6.4-1780/6-22 від 19.04.2022 ДМС України повідомило, що ДМС України не має документально підтвердженої інформації про оформлення ОСОБА_2 паспорта громадянина Держави Ізраїль після подання ним у 2019 році декларації про відмову від громадянства Держави Ізраїль. Водночас, згаданим листом ДМС проінформувала, що у разі надання Офісом Генерального прокурора документального підтвердження інформації щодо документування ОСОБА_2 паспортом громадянина Держави Ізраїль після 2019 року, отриманої від ізраїльської сторони, ДМС України буде вжито заходів в рамках ст. 21 Закону України “Про громадянство України».

27.04.2022 Офіс Генерального прокурора надіслав до Директорату судів Держави Ізраїль запит про міжнародну правову допомогу у кримінальному провадженні №1202100000000608 з проханням підтвердити чи спростувати факт наявності громадянства Держави Ізраїль у ОСОБА_2 , а також, щодо необхідності у проведенні процесуальних дій на території Держави Ізраїль у ході досудового розслідування у кримінальному провадженні №1202100000000608, та гарантовано, що отримані матеріали будуть використані лише під час досудового розслідування та при судовому розгляді означеного кримінального провадження.

13.06.2022 до Офісу Генерального прокурора від Підрозділу правової допомоги секції міжнародної координації та операцій відділу координації та операцій департаменту розслідувань та розвідки Національної поліції Ізраїлю надійшли матеріали виконання згаданого запиту, датовані 08.06.2022, згідно яких вбачається, що ОСОБА_2 є громадянином Ізраїлю, який має номер паспорта громадянина Ізраїлю: НОМЕР_2 , дата видачі: 01.03.2020, строк дії 28.02.2025. Щодо запитуваних документів, наданих суб'єктом запиту, під час його натуралізації в Ізраїлі щодо захисту особистого життя надання таких документів може вважатися порушенням його прав на недоторканність особистого життя. Крім того, в означеній відповіді наголошено, що відповідно до ст. 10 Закону Ізраїлю про міжнародну правову допомогу №758-1998, докази та/або інформація, надані в рамках правової допомоги у зв'язку з кримінальною справою, використовуються лише в тій кримінальній справі, у якій вони були запитані. Якщо необхідно використовувати ці матеріали (повністю або частково) з будь-якою іншою метою, Національна поліція Ізраїлю просила звернутися в їх офіс, щоб з'ясувати, чи можна отримати дозвіл або схвалення.

Судом встановлено, що 06.07.2022 ОСОБА_2 був затриманий співробітником Святошинського УП ГУНП у м. Києві, що підтверджується протоколом про затримання від 06.07.2022. Зі змісту вказаного протоколу випливає, що позивач затриманий з метою подальшої видачі іноземній державі (екстрадиції).

Ухвалою Печерського районного суду м. Києва у справі №757/35921/21-к від 31.01.2022 було відмовлено у задоволенні клопотання слідчого слідчої групи Головного слідчого управління Національної поліції України Базиль О.В. про арешт майна, в переліку якого знаходився, зокрема, й вилучений паспорт Держави Ізраїль на ім'я позивача. Натомість, означений паспорт позивачеві не повернуто.

Ухвалою Київського апеляційного суду у справі №11-сс/824/2838/2022 задоволено апеляційну скаргу захисника Коломійчука В.О., який діє в інтересах ОСОБА_2 . Ухвалу слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва від 08.07.2022, якою задоволено клопотання керівника Святошинської окружної прокуратури м. Києва Тимошенка М. про застосування тимчасового арешту та застосовано до ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Держави Ізраїль, тимчасовий арешт строком на 40 діб, тобто до 12.08.2022 включно, до надходження запиту про його видачу від компетентних органів Федеративної Республіки Німеччина, скасовано. Постановлено нову ухвалу, якою у задоволенні клопотання керівника Святошинської окружної прокуратури м. Києва Тимошенка М. про застосування тимчасового арешту відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Держави Ізраїль, строком на 40 діб, відмовлено. Звільнено з-під варти ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В означеному судовому рішенні у справі №11-сс/824/2838/2022 вказано, що в матеріалах справи наявні документи, в яких стверджується, що ОСОБА_2 є громадянином України, зокрема, це повідомлення про підозру, ухвала слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 31.01.2022. В судовому засіданні стороною захисту подано оригінал паспорту громадянина України, виданого на ім'я ОСОБА_2 . Будь-які належні документи, які б свідчили, що ОСОБА_2 позбавлений громадянства України в матеріалах справи відсутні. Посилання сторони обвинувачення в наданому на розгляд клопотанні про застосування тимчасового арешту про позбавлення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянства України є, на думку колегії суддів, недоведеними, оскільки з наданих матеріалів справи відповідного рішення Державної міграційної служби України не міститься, а присутній тільки лист Департаменту з питань громадянства, паспортизації та реєстрації про начебто наявність існування рішення Головного управління ДМС у Дніпропетровській області від 29.06.2022 про скасування рішення Головного управління ДМС у Дніпропетровській області від 30.09.2019 про оформлення набуття ОСОБА_2 громадянства України за територіальним походженням.

Окрім того, ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 29.07.2022 у справі №757/18206/22-к задоволено скаргу адвоката Коломійчука В.О. в інтересах ОСОБА_2 на постанову Виконувача обов'язків Генерального прокурора Говди Р.М. від 13.07.2022 про видачу особи (екстрадицію). Скасовано постанову Виконувача обов'язків Генерального прокурора Говди Р.М. від 13.07.2022 про видачу особи (екстрадицію) - громадянина держави Ізраїль ОСОБА_2 до Федеративної Республіки Німеччина.

В означеному судовому рішенні вказано, що відповідно до оскарженої постанови, до Офісу Генерального прокурора 06.07.2022 надійшов запит Федерального відомства юстиції ФРГ про видачу ОСОБА_2 . Згідно із запитом ОСОБА_2 є громадянином Ізраїлю. За повідомленням уповноважених органів України, ОСОБА_2 не є громадянином України. Під “повідомленням уповноважених органів» ймовірно мається на увазі лист Державної міграційної служби України від 12.07.2022 №6.4-3593, відповідно до якого у Департаменті з питань громадянства, паспортизації та реєстрації ДМС України розглянуто лист Департаменту співробітництва Офісу Генерального прокурора від 08.07.2022 №19/2/1-31145-22 щодо ОСОБА_2 , у зв'язку з чим повідомлено таке. Відповідно до статті 21 Закону України “Про громадянство України» 29.06.2022 скасовано рішення Головного управління ДМС у Дніпропетровській області від 30.09.2019 про оформлення набуття ОСОБА_2 громадянства України. 30.08.2019 ОСОБА_2 подано на ім'я начальника Головного управління ДМС у Дніпропетровській області заяву про оформлення набуття громадянства України. 30.09.2019 ОСОБА_2 набув громадянства України за територіальним походженням. При цьому, ні матеріали постанови про видачу особи (екстрадицію), ні матеріали клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою (екстрадиційний арешт), ні матеріали про застосування тимчасового арешту не містять вказаного рішення Державної міграційної служби України про скасування рішення Головного управління ДМС в Дніпропетровській області від 30.09.2019. Станом на день звернення до суду зі скаргою рішення за заявою ОСОБА_2 не прийнято. У той же час, звернення ОСОБА_2 до Державної міграційної служби України перешкоджає прийняттю остаточного рішення про видачу особи, що є підставою для скасування оскаржуваної постанови. Разом із тим, 29.07.2022 ОСОБА_2 до управління Державної міграційної служби України було подано заяву - анкету про надання статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту.

Ухвалою Київського апеляційного суду від 04.08.2022 у справі №11-сс/824/2838/2022, єдиний унікальний номер №753/7562/22 задоволено апеляційну скаргу захисника Коломійчука В.О. в інтересах особи, щодо якої здійснюється екстрадиційна перевірка - ОСОБА_2 . Ухвалу слідчого судді Дарницького районного суду міста Києва від 23.07.2022, якою частково задоволено клопотання начальника відділу екстрадиції та співробітництва Департаменту міжнародно-правового співробітництва Офісу Генерального прокурора Шаповал О.М. про застосування щодо ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою (екстрадиційний арешт) до вирішення питання про його видачу та фактичну передачу до Федеративної Республіки Німеччина, але не більше дванадцяти місяців, та застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою (екстрадиційний арешт) строком на 59 днів, тобто до 19.09.2022, скасовано. Постановлено нову ухвалу, якою у задоволенні клопотання начальника відділу екстрадиції та співробітництва Департаменту міжнародно-правового співробітництва Офісу Генерального прокурора Шаповал О.М. про застосування щодо ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою (екстрадиційний арешт) до вирішення питання про його видачу та фактичну передачу до Федеративної Республіки Німеччина, але не більше дванадцяти місяців, відмовлено. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнено з-під варти.

Ухвалою Київського апеляційного суду від 22.08.2022 у справі №757/18206/22 залишено без змін ухвалу слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 29.07.2022, а апеляційну скаргу з доповненнями начальника відділу екстрадиції управління екстрадиції та співробітництва Департаменту міжнародно-правового співробітництва Офісу Генерального прокурора Шаповал О.М. залишено без задоволення.

В означеній ухвалі вказано, що до Офісу Генерального прокурора надійшов запит Федерального відомства юстиції ФРГ про видачу ОСОБА_2 . Згідно із запитом, ОСОБА_2 є громадянином Ізраїлю. За повідомленням уповноважених органів України, ОСОБА_2 є громадянином України. Під “повідомленням уповноважених органів» ймовірно мається на увазі лист Державної міграційної служби України від 12.07.2022 №6.4-3593, відповідно до якого у Департаменті з питань громадянства, паспортизації та реєстрації ДМС України розглянуто лист Департаменту співробітництва Офісу Генерального прокурора від 08.07.2022 №19/2/1-31145-22 щодо ОСОБА_2 , у зв'язку з чим повідомлено таке. Відповідно до статті 21 Закону України “Про громадянство України» 29.06.2022 скасовано рішення Головного управління ДМС у Дніпропетровській області від 30.09.2019 про оформлення набуття ОСОБА_2 громадянства України. 30.08.2019 ОСОБА_2 подано на ім'я начальника Головного управління ДМС у Дніпропетровській області заяву про оформлення набуття громадянства України. 30.09.2019 ОСОБА_2 набув громадянства України за територіальним походженням. При цьому, ні матеріали постанови про видачу особи (екстрадицію), ні матеріали клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою (екстрадиційний арешт), ні матеріали про застосування тимчасового арешту не містять вказаного рішення Державної міграційної служби України про скасування рішення Головного управління ДМС в Дніпропетровській області від 30.09.2019. Станом на день звернення до суду зі скаргою рішення за заявою ОСОБА_2 не прийнято. У той же час, звернення ОСОБА_2 до Державної міграційної служби України перешкоджає прийняттю остаточного рішення про видачу особи, що є підставою для скасування оскаржуваної постанови. Разом із тим, 29.07.2022 ОСОБА_2 до управління Державної міграційної служби України було подано заяву - анкету про надання статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту. Захисник зазначив, що у постанові 26.05.2021 у справі №520/10731/2020 Касаційний адміністративний суд вказав, що Лист Міністерства внутрішніх справ Грузії хоча і є джерелом інформації, проте не є безумовною підставою для скасування органом Державної міграційної служби України рішення про оформлення набуття громадянства України без її підтвердження належними і допустимими доказами, які не додані відповідачем в порушення вимог, встановлених п. 88 Порядку №215. Достатні та допустимі докази стверджувати, що ОСОБА_2 не є громадянином України відсутні.

Відповідно до статті 4 Конституції України в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначені Законом №2235-III.

Згідно з абзацом 2 статті 1 Закону №2235-III громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках.

Згідно з абзацом 12 статті 1 Закону №2235-III (у редакції Закону №2663-IV від 16 червня 2005 року) зобов'язання припинити іноземне громадянство - письмово оформлена заява іноземця про те, що в разі набуття громадянства України він припинить громадянство (підданство) іншої держави або громадянства (підданства) інших держав і протягом двох років з моменту набуття ним громадянства України подасть документ про припинення громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав до органу, що видав йому тимчасове посвідчення громадянина України.

Відповідно до абзацу 13 статті 1 Закону №2235-III (у редакції Закону №2663-IV від 16 червня 2005 року) незалежна від особи причина неотримання документа про припинення іноземного громадянства - невидача особі, в якої уповноважені органи держави її громадянства (підданства) прийняли клопотання про припинення іноземного громадянства (підданства), документа про припинення громадянства (підданства) у встановлений законодавством іноземної держави термін (за винятком випадків, коли особі було відмовлено у припиненні громадянства (підданства) чи протягом двох років від дня подання клопотання, якщо термін не встановлено, або відсутність у законодавстві іноземної держави процедури припинення її громадянства за ініціативою особи чи якщо така процедура не здійснюється або вартість оформлення припинення іноземного громадянства (підданства) перевищує половину розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом в Україні на момент, коли особа набула громадянство України.

Згідно з абзацом 16 статті 1 Закону №2235-III (у редакції Закону №2663-IV від 16 червня 2005 року) декларація про відмову від іноземного громадянства - документ, у якому іноземець, який узяв зобов'язання припинити іноземне громадянство і в якого існують незалежні від нього причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства (підданства) або іноземних громадянств (підданств), засвідчує свою відмову від громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону №2235-III (у редакції Закону №2663-IV від 16 червня 2005 року; із змінами, внесеними згідно із Законом №2743-VIII від 6 червня 2019 року) особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України “Про правонаступництво України», або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Іноземці, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, замість зобов'язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства. Іноземці із числа осіб, зазначених у частині двадцятій статті 4 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», замість зобов'язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову від іноземного громадянства особи, яка отримала посвідку на тимчасове проживання на підставі частини двадцятої статті 4 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Згідно із частиною п'ятою статті 8 Закону №2235-III (у редакції Закону №2663-IV від 16 червня 2005 року) іноземці, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, які подали зобов'язання припинити іноземне громадянство, повинні подати документ про це, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації їх громадянами України. Якщо іноземці, маючи всі передбачені законодавством цієї держави підстави для отримання такого документа, з незалежних від них причин не можуть отримати його, вони подають декларацію про відмову від іноземного громадянства.

За правилами частини сьомої статті 8 Закону №2235-III (у її первинній редакції) датою набуття громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата реєстрації набуття особою громадянства України.

Відповідно до частини восьмої статті 8 Закону №2235-III (у редакції Закону №2663-IV від 16 червня 2005 року) особа, яка набула громадянство України і подала декларацію про відмову від іноземного громадянства, зобов'язується повернути паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави. Вимога про взяття зобов'язання повернути паспорт іноземної держави не поширюється на осіб, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні.

За правилами статті 17 Закону №2235-III громадянство України припиняється: 1) внаслідок виходу з громадянства України; 2) внаслідок втрати громадянства України; 3) за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

Згідно зі статтею 21 Закону №2235-III (у її первинній редакції) рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 8 та 10 цього Закону шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.

Відповідно до статті 21 Закону №2235-III у редакції Закону №1941-IX від 14 грудня 2021 року рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 7, 8, 10-13, 15 цього Закону внаслідок подання неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування особою будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України, у тому числі невиконання зобов'язання, взятого особою у зобов'язанні припинити іноземне громадянство (підданство), в декларації про відмову від іноземного громадянства або в декларації про відсутність іноземного громадянства.

Не може бути скасовано рішення про оформлення набуття громадянства України стосовно особи, яка на момент прийняття такого рішення була неповнолітньою, недієздатною, крім випадків подання неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування особою будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.

Згідно зі статтею 26 Закону №2235-III (зі змінами, внесеними згідно із Законом №5459-VI від 16 жовтня 2012 року) рішення з питань громадянства можуть бути оскаржені у встановленому законом порядку до суду.

Перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України, визначає Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затверджений Указом Президента України від 27 березня 2001 року №215 (далі також - “Порядок №215»).

Згідно з пунктом 88 Порядку №215 (із змінами, внесеними згідно з Указом Президента №56/2019 від 06 березня 2019 року), для скасування рішень про оформлення набуття громадянства України відповідно до статті 21 Закону територіальними органами Державної міграційної служби України, дипломатичними представництвами чи консульськими установами України готуються такі документи:

а) подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України;

б) документи, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням (стаття 8 Закону) або була поновлена у громадянстві України (стаття 10 Закону) шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянства України (довідка територіального органу Державної міграційної служби України, дипломатичного представництва чи консульської установи про те, що іноземець, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, не подав документ про припинення цього громадянства, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації його громадянином України, а незалежні від особи причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства не існують (частина п'ята статті 8 та частина друга статті 10 Закону); інформація територіального органу Державної міграційної служби України про те, що іноземець, який подав декларацію про відмову від іноземного громадянства, не повернув паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави (частина восьма статті 8 та частина сьома статті 10); інформація про те, що на момент реєстрації громадянином України існували підстави, за наявності яких особа не поновлюється у громадянстві України (частини перша та друга статті 10 з урахуванням частини п'ятої статті 9 Закону; частина п'ята статті 10 Закону); інформація про інші неправдиві відомості та фальшиві документи, які були подані для набуття громадянства України відповідно до статей 8 та 10 Закону, або інформація про приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України відповідно до статей 8 та 10 Закону.

Відповідно до пункту 96 Порядку №215 подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 Закону, стосовно особи, яка проживає в Україні, готується територіальним підрозділом Державної міграційної служби України, до якого цією особою подавалися документи щодо оформлення набуття громадянства України.

Подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України разом із документами, передбаченими підпунктом “б» пункту 88 цього Порядку, надсилається до територіального органу Державної міграційної служби України.

Згідно з пунктом 97 Порядку №215 рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується керівником територіального органу Державної міграційної служби України або його заступником.

Повідомлення про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України у тижневий строк надсилається до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, яким було внесено подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України.

Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у тижневий строк з дня одержання повідомлення про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України повідомляє про це відповідну особу у письмовій формі із зазначенням причин скасування такого рішення.

Згідно з абзацом 1 пункту 117 Порядку №215 у разі прийняття щодо особи рішення про встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України або оформлення набуття громадянства України територіальний орган Державної міграційної служби України, дипломатичне представництво чи консульська установа України за місцем її проживання реєструють особу громадянином України.

Відповідно до абзацу 1 пункту 119 Порядку №215 (із змінами, внесеними згідно з Указом Президента №367/2012 від 30 травня 2012 року) особам, які набули громадянство України та взяли зобов'язання припинити іноземне громадянство, видаються тимчасові посвідчення громадянина України. Після подання цими особами в установленому Законом порядку документа про припинення іноземного громадянства або декларації про відмову від іноземного громадянства їм замість тимчасових посвідчень громадянина України залежно від місця проживання видаються паспорти громадянина України або паспорти громадянина України для виїзду за кордон.

Згідно з пунктом 121 Порядку №215 (із змінами й доповненнями, унесеними згідно з Указом Президента №367/2012 від 30 травня 2012 року) у разі припинення особою громадянства України або скасування рішення про оформлення набуття особою громадянства України територіальні підрозділи Державної міграційної служби України, дипломатичні представництва чи консульські установи України вживають заходів до вилучення у цих осіб документів, які підтверджують громадянство України.

Таким особам територіальні підрозділи Державної міграційної служби України, дипломатичні представництва чи консульські установи України видають довідку про припинення громадянства України або скасування рішення про оформлення набуття громадянства України.

Питання щодо дальшого перебування на території України особи, яка припинила громадянство України або щодо якої скасовано рішення про оформлення набуття громадянства України, вирішується відповідно до законодавства України.

Згідно з пунктом 122 Порядку №215 загальний строк виконання рішень з питань громадянства не повинен перевищувати одного місяця.

Судом під час розгляду справи встановлено, що 20 серпня 2019 року позивач подав письмову заяву про те, що протягом двох років з моменту набуття ним громадянства України він зобов'язується подати до органу, що видав йому тимчасове посвідчення громадянина України, документ про припинення громадянства Держави Ізраїль.

Одночасно із цим, позивач зобов'язався у разі неотримання з незалежних причин документа про припинення громадянства Держави Ізраїль подати декларацію про відмову від громадянства Держави Ізраїль і повернути національний паспорт громадянина Держави Ізраїль до уповноваженого органу цієї держави.

На момент подачі цієї заяви позивач був документований паспортом громадянина Держави Ізраїль № НОМЕР_3 , виданим 22 серпня 2018 року в Єрусалимі.

30 вересня 2019 року позивач набув громадянство України за територіальним походженням відповідно до частини першої статті 8 Закону України “Про громадянство України» та рішення ГУ ДМС в Дніпропетровській області. Підставою для набуття громадянства був факт народження позивача до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України “Про правонаступництво України».

10 грудня 2019 року позивач подав декларацію про відмову від іноземного громадянства у зв'язку з тим, що існують незалежні від нього причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства Держави Ізраїль, а саме: вартість оформлення виходу з громадянства Держави Ізраїль перевищує половину розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом в Україні на момент, коли особа набула громадянство України.

У цій декларації позивач надав зобов'язання повернути паспорт громадянина Держави Ізраїль до уповноважених органів цієї держави, не користуватися правами громадянина Держави Ізраїль і не виконувати обов'язків, передбачених законодавством для громадян Держави Ізраїль.

29 червня 2022 року ГУ ДМС у Дніпропетровській області на основі статті 21 Закону №2235-III прийняло рішення про скасування попереднього рішення від 30 вересня 2019 року про оформлення набуття позивачем громадянства України за територіальним походженням.

Судом встановлено, що підставою для прийняття такого рішення слугувало те, що позивач не повернув паспорт Держави Ізраїль до уповноважених органів цієї держави.

До такого висновку відповідач дійшов на основі інформації, викладеної у листі Офісу Генерального прокурора №19/1/2-29911-22 від 13 червня 2022 року з додатками, а саме: листом Національної поліції Ізраїлю від 08 червня 2022 року, у якому зазначено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином Ізраїлю, який має номер паспорта громадянина Ізраїлю: НОМЕР_2 , дата видачі: 1 березня 2020 року, строк дії: 28 лютого 2025 року.Згідно зі статтею 21 Закону №2235-III (у її первинній редакції) рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 8 та 10 цього Закону шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.

Відповідно ж до статті 21 Закону №2235-III у редакції Закону №1941-IX, рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 7, 8, 10-13, 15 цього Закону внаслідок подання неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування особою будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України, у тому числі невиконання зобов'язання, взятого особою у зобов'язанні припинити іноземне громадянство (підданство), в декларації про відмову від іноземного громадянства або в декларації про відсутність іноземного громадянства (частина перша).

Не може бути скасовано рішення про оформлення набуття громадянства України стосовно особи, яка на момент прийняття такого рішення була неповнолітньою, недієздатною, крім випадків подання неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування особою будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.

Вирішуючи питання застосування статті 21 Закону №2235-III у спірних правовідносинах, суд вважає, що оскільки в основу мотивів прийнятого відповідачем спірного рішення покладено невиконання позивачем взятого на себе обов'язку щодо повернення паспорта громадянина Держави Ізраїль до уповноважених органів цієї держави, який (обов'язок) випливає з поданої ним 10 грудня 2019 року декларації про відмову від громадянства цієї держави, то, ураховуючи Конституційний принцип дії закону в часі, до спірних правовідносин належить застосовувати норму статті 21 Закону №2235-III в тій редакції, яка була чинною на час декларування позивачем його відмови від громадянства Ізраїлю.

Разом із цим, порівняльний аналіз зазначених правових норм дає суду підстави для висновку, що положення частини першої статті 21 Закону №2235-III у редакції Закону №1941-IX не встановлює інших (нових, відмінних) підстав для скасування рішення про набуття громадянства порівняно з первинною редакцією цієї статті, як помилково вважає скаржник, натомість конкретизує (уточнює, розкриває) значення, в якому вжито підстави для цього (подання неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування особою будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України), а саме, що, крім іншого (у тому числі), одним з таких випадків є невиконання зобов'язання, взятого особою у зобов'язанні припинити іноземне громадянство (підданство), в декларації про відмову від іноземного громадянства або в декларації про відсутність іноземного громадянства.

Частиною другою статті 21 Закону №2235-III у редакції Закону №1941-IX унормовано випадки, коли рішення про оформлення набуття громадянства України не може бути скасовано, а також винятки із цього правила. Втім, у світлі встановлених судом обставин, зазначене положення не є застосовним до спірних правовідносин.

Такий висновок відповідає позиції Верховного Суду, висловленій в цій же справі в постанові від 07 вересня 2023 року, де суд касаційної інстанції вже надавав відповідь з питання правозастосування щодо підстав для скасування міграційним органом рішення про набуття громадянства України і їх доведеності в аспекті змін, які було внесено до Закону №2235-III.

За вказаною позицією Верховного Суду, аналіз викладених норм законодавства дозволяє дійти висновку, що скасування рішення про оформлення набуття громадянства відбувається на підставі документів, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням внаслідок подання неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування особою будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України, у тому числі невиконання зобов'язання, взятого особою у зобов'язанні припинити іноземне громадянство (підданство), в декларації про відмову від іноземного громадянства або в декларації про відсутність іноземного громадянства.

Скасування рішення про оформлення набуття громадянства потребує наявності достатніх і належних доказів щодо встановлення факту подання особою свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування особою будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України, чи невиконання узятого зобов'язання.

Подібні за змістом висновки Суд неодноразово робив у своїй практиці, зокрема у постановах, на які послався скаржник (від 14 листопада 2018 року у справі №820/1293/16, від 24 квітня 2019 року у справі №2040/5642/18, від 19 грудня 2019 року у справі №815/3575/15, від 28 лютого 2020 року у справі №520/4398/19, від 21 серпня 2020 року у справі №520/2915/19, від 15 грудня 2020 року у справі №640/3004/19, від 27 січня 2021 року у справі №826/15657/16).

Водночас суд зауважив, що зміни і доповнення, які з того часу були унесені до Закону №2235-III, суттєво не впливають на такі висновки і підходи до правозастосування.

Суд не вбачає підстав застосовувати положення Закону №2235-III інакше, ніж в постанові від 07 вересня 2023 року в цій же справі.За вказаних обставин, суд відхиляє доводи відповідача про те, що в межах спірних правовідносин має застосуватися норма статті 21 Закону №2235-III не в первинній редакції, а у редакції Закону №1941-IX, яка діяла на час прийняття оскаржуваного рішення і у якій, на переконання відповідача, розширено і конкретизовано підстави для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України, зокрема, прямо вказано, що однією з беззаперечних підстав для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України є невиконання зобов'язання, взятого особою в декларації про відмову від іноземного громадянства.

Щодо питання про застосування частини восьмої статті 8 Закону №2235-III, суд зазначає таке.

За правилами цієї правової норми особа, яка набула громадянство України і подала декларацію про відмову від іноземного громадянства, зобов'язується повернути паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави. Вимога про взяття зобов'язання повернути паспорт іноземної держави не поширюється на осіб, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні.

Декларація про відмову від іноземного громадянства - документ, у якому іноземець, який узяв зобов'язання припинити іноземне громадянство і в якого існують незалежні від нього причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства (підданства) або іноземних громадянств (підданств), засвідчує свою відмову від громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав (стаття 1 Закону №2235-III).

Факт добровільного набуття громадянином України громадянства іншої держави слугує підставою для втрати громадянства України за правилами статті 19 Закону №2235-III на основі видання відповідного указу Президента України.

Натомість невиконання зобов'язання, взятого у декларації про відмову від іноземного громадянства, є підставою для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України керівником територіального органу Державної міграційної служби України або його заступником.

Іншими словами, Закон №2235-III встановлює неоднакові процедури для особи, яка набула громадянство України, однак не припинила громадянства (підданства) іноземної держави (держав), порівняно з випадком, коли особа набула громадянство України і після цього набула громадянство (підданство) іноземної держави (держав).

За обставинами цієї справи, позивач, набувши громадянство України, задекларував (засвідчив) свою відмову від громадянства Ізраїлю та добровільно взяв на себе зобов'язання повернути паспорт громадянина Держави Ізраїль до уповноважених органів цієї держави, не користуватися правами громадянина Держави Ізраїль і не виконувати обов'язків, передбачених законодавством для громадян Держави Ізраїль.

Така декларація про відмову від громадянства іноземної держави слугує меті бути громадянином України та має відображати дійсний намір, усвідомлену позицію особи. Зобов'язання, що випливають із цієї декларації, в силу добровільності засвідчення відмови від громадянства іноземної держави, мають бути виконані так само добровільно, будь-яким державним примусом вони не забезпечені.Невиконання згаданих зобов'язань має наслідком скасування рішення про набуття такою особою громадянства України, що зумовлено потребою унеможливлювати неправомірну поведінку, коли особа, подаючи декларацію про відмову від громадянства іноземної держави бажає бути громадянином України та одночасно залишитися громадянином іншої держави, тим самим демонструючи свідоме нехтування Конституцією і законами України, зневажливе ставлення до них. Тоді така декларація в розумінні набувача громадянства зводиться до формальної обіцянки, яка не має жодного змісту, позаяк її суть повністю нівелюється.

Необхідною та обов'язковою умовою для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України, відповідно до статті 21 Закону України “Про громадянство України», є встановлення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, факту набуття особою громадянства України шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.

Крім того, встановленню підлягають також факти, підтверджуючі провину або злочинний намір, подачу завідомо хибних відомостей, обман заявника при отриманні ним паспорта громадянина України.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19.12.2019 у справі №815/3575/15.

Судом встановлено, що в матеріалах витребуваної у відповідача міграційної справи містяться відповіді, отримані від Посольства Держави Ізраїль на запити відповідача та з Головного Центру обробки спеціальної інформації щодо перетину позивачем державного кордону України, однак, вказані відповіді не містять доказів наявності підстав для скасування рішення про оформлення набуття громадянства позивачем.

У відповідності до п.п. “б» п. 88 Порядку №215 документами, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням (стаття 8 Закону) або була поновлена у громадянстві України (стаття 10 Закону) шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянства України є довідка територіального органу Державної міграційної служби України, дипломатичного представництва чи консульської установи, про те, що іноземець, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, не подано документ про припинення цього громадянства, виданий уповноваженим органом відповідної держави.

Таким чином, за результатами дій вчинених відповідачем, жодних документів, отриманих законним шляхом, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням (стаття 8 Закону) або була поновлена у громадянстві України (стаття 10 Закону) шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянства України, отримано не було, про що й було зазначено самим відповідачем у його листі від 12.04.2022 №1201/4.4/7648-22.

В єдиному документі - листі Офісу Генерального прокурора №19/1/2-29911-22 від 13.06.2022, який став підставою для прийняття оскарженого рішення, не зазначено жодних доказів того, чи виконав позивач зобов'язання припинити іноземне громадянство та повернення паспорту громадянина Ізраїлю.

Матеріали справи свідчать, що до подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України відповідачем було додано лист Офісу Генерального прокурора №19/1/2-29911-22 від 13.06.2022, лист ДГПР ДМС України №6.4/1695-22 від 24.06.2022, копію заяви про видачу паспорта громадянина України № НОМЕР_1 та заяви про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_4 .

Суд зазначає, що ні лист Офісу Генерального прокурора, ні відповідь від Держави Ізраїль, не містять жодних відомостей про наявність або відсутність факту невиконання позивачем обов'язку з припинення іноземного громадянства та не містить жодних доказів, підтверджуючих те, що позивач набув громадянство України шляхом обману, унаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, у зв'язку з тим, що громадянство України було набуто, але подану декларацію про відмову від громадянства Держави Ізраїль не виконано, а саме: не повернуто паспорт громадянина Держави Ізраїль до уповноважених органів Держави Ізраїль та користування правами громадянина Держави Ізраїль, чим обгрунтовано оскаржене рішення.

Інформація від Офісу Генерального прокурора та листи органів Держави Ізраїль можуть слугувати джерелом інформації для умов прийняття рішення про скасування громадянства, однак лише за умови проведення відповідної перевірки та встановлення обставин, які безумовно свідчать про умисне порушення особою порядку набуття громадянства.

Доказів здійснення відповідачем перевірки, встановлення та підтвердження вказаних у листі Офісу Генерального прокурора обставин, матеріали справи не містять і про такі відповідач у відзиві на адміністративний позов не зазначав.

Судом не встановлено, що при оформленні громадянства України позивач надавав неправдиві відомості або фальшиві документи, а щодо наявності в нього громадянства Держави Ізраїль відповідача було проінформовано. Окрім того, відповідачем проводилася перевірка документів позивача, поданих разом із заявою про оформлення набуття громадянства за територіальним походженням і факту надання позивачем неправдивих відомостей або фальшивих документів відповідачем встановлено не було, що і стало підставою для винесення рішення про оформлення набуття громадянства України.

Суд відзначає, що лист Офісу Генерального прокурора не є достатнім і допустимим доказом подання позивачем свідомо неправдивих відомостей, що дали підстави для набуття позивачем громадянства України, а також того, що громадянство України було набуто, але подану декларацію про відмову від громадянства Держави Ізраїль не виконано, а саме: не повернуто паспорт громадянина Держави Ізраїль до уповноважених органів Держави Ізраїль та користування правами громадянина Держави Ізраїль.

Стосовно посилань відповідача на роздруківки відомостей з системи “Аркан» як на підставу, що свідчить про обгрунтованість прийняття оскаржуваного рішення суд зазначає, що рішення про скасування рішення Головного управління ДМУ України в Дніпропетровській області від 30.09.2019 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_2 було прийняте з підстав подання свідомо неправдивих відомостей, у зв'язку з тим, що громадянство України було набуто, але подану декларацію про відмову від громадянства Держави Ізраїль не виконано, а саме: не повернуто паспорт громадянина Держави Ізраїль до уповноважених органів Держави Ізраїль та користування правами громадянина Держави Ізраїль.

Водночас, відповідачем надано до матеріалів справи розруківку з системи “Аркан», з якої вбачається, що особа користувалась закордонним паспортом Держави Ізраїль у період з березня 2019 року по січень 2020 року.

Між тим, означені роздруківки не підтверджують того, що позивачем у визначений Законом строк не повернуто паспорт громадянина Держави Ізраїль до уповноважених органів. Крім того, позивач надав зобов'язання повернути паспорт та відмовитись від прав та обов'язків громадянина Держави Ізраїль в грудні 2019 року, відтак користування ним паспортом громадянина Держави Ізраїль за період з березня по грудень 2019 року із закордонним паспортом громадянина Держави Ізраїль не може розцінюватися як порушення відповідного зобов'язання.

В свою чергу, відповідно до роздруківки з системи "Аркан" три виїзди позивача за кордон на підставі паспорта громадянина Держави Ізраїль дійсно мали місце в січні 2020 року, однак відповідач не з'ясував обставин такого виїзду та не поклав в основу прийнятого ним рішення вказаних обставин.

Також, відповідач не надав вказаній інформації з системи «Аркан» правової оцінки для умов скасування рішення про набуття громадянства.

Таким чином, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірність та обґрунтованість оскарженого рішення, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Судові витрати покладаються на відповідача відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. 241-246 , Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_5 ) до Головного управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. В. Липинського, 7, код ЄДРПОУ 37806243) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області від 29.06.2022 про скасування рішення від 30.09.2019 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відносно ОСОБА_2 .

Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області направити відомості до територіальних органів ДМС України та Адміністрації Державної прикордонної служби України про скасування рішення Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області від 29.06.2022 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відносно ОСОБА_2 .

Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області направити відомості до територіальних органів ДМС України з метою видалення з баз даних ДМС України інформації про недійсність паспорта громадянина України ОСОБА_2 у формі ID-картки № НОМЕР_1 , дійсного до 20.12.2029.

Стягнути з Головного управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. В. Липинського, буд. 7, ідентифікаційний код юридичної особи 37806243) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 2977 (дві тисячі дев'ятсот сімдесят сім) грн. 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 09 квітня 2025 року.

Суддя С.В. Златін