09 квітня 2025 рокуСправа №160/4142/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рищенка А.Ю., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
07.02.2025 ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо призначення ОСОБА_3 пенсії за віком;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплачувати ОСОБА_3 на загальних підставах пенсію за віком, починаючи з 24.01.2025р., з усіма надбавками та підвищеннями до пенсії, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV, як непрацюючому пенсіонеру, не менше мінімальної пенсії у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з проведенням поточних перерахунків та індексації пенсії, компенсацією втрати частини доходів за затримку виплати пенсії за період з 24.01.2025р. на день фактичної виплати заборгованості.
- встановити спосіб виконання судового рішення, шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплачувати пенсію на банківський рахунок, згідно з заявою від 15.01.2025;
- відповідно до п.1 ч.2 ст.371 КАС України, допустити негайне виконання рішення суду в повному обсязі заявлених позовних вимог шляхом стягнення усієї суми боргу за пенсіями, починаючи з 24.01.2025 року до дня фактичної виплати;
- відповідно до ч. 6 ст. 245, ч. 1 ст. 382 КАС України , зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у 14-денний строк надати до суду звіт про виконання судового рішення, зверненого до негайного виконання.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком на формальних підставах, з посиланням на обов'язок особистого звернення позивача до органу ПФУ, з паспортом громадянина України, або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.02.2025 позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху, у зв'язку з невідповідністю останньої вимогам ст.ст. 160, 161 КАС України.
На виконання вимог ухвали суду, 17.02.2025 позивачем були усунуті недоліки позовної заяви.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.02.2025 відкрито провадження у справі № 160/4142/25 та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
31.03.2025 на адресу суду від представника позивача надійшла заява про відвід судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Рищенка А.Ю.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.03.2025 визнано заяву ОСОБА_1 про відвід судді Рищенка А.Ю. в адміністративній справі №160/4142/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - необґрунтованою.
Передано матеріали адміністративної справи №160/4142/25 для визначення складу суду для вирішення питання про відвід судді.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.04.2025 справу №160/4142/25 передано судді Тулянцевій І.В.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.03.2025 у задоволенні заяви представника позивача Райзмана Олександра Яковича про відвід судді Рищенка А.Ю. в адміністративній справі №160/4142/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.
Адміністративну справу передано для продовження розгляду.
08.04.2025 на адресу суду від представника відповідача надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення заперечував, посилаючись на те, що однією з основних умов для здійснення такого призначення, а також зарахування стажу є волевиявлення особи, яке полягає у зверненні в установленому порядку до органів Пенсійного Фонду України із відповідною заявою, форма та зміст якої затверджений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування». Як вачається із наданих до суду документів, позивач не зверталася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою встановленого зразка про призначення пенсії за віком відповідно до вимог Порядку №22-1 та Закону №1058-IV та необхідним пакетом документів, що визначає право на призначення пенсії, а, відтак, відповідач не мав підстав для здійснення розгляду питання щодо призначення пенсії та відповідно здійснювати розрахунок страхового стажу. Окрім того, подана представником позивача заява не була піддана реєстрації та визначенню засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу у відповідності до Порядку №22-1. У свою чергу, лист Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 17.01.2025 за №3072-1868/P-01/8-0400/25, яким надано відповідь на заяву представника позивача має роз?яснювальний характер та не містить висновку про відмову у призначенні пенсії позивача. Надана відповідь Відповідача надана у порядку Закону України «Про звернення громадян», отже не тягне для позивача жодних негативних правових наслідків. Представником позивачем не надано суду доказів, які б свідчили про звернення до Відповідача із заявою про призначення пенсії встановленого зразка разом із пакетом документів відповідно до положень Закону №1058-IV та Порядку №22-1. У зв?язку із чим, розгляд питання щодо можливості призначення та виплати позивачу пенсії за віком, з усіма надбавками та підвищеннями до пенсії, на банківський рахунок є передчасними, оскільки це питання вирішується при визначені права Позивача на отримання пенсії.
Згідно положень ст. 262 КАС України, суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 02.06.2014 постійно проживає за кордоном, в Україні мешкала - АДРЕСА_1 .
15.01.2025 позивач звернулась до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком з 24.01.2025 з виплатою на відкритий заявником банківський рахунок.
Листом від 17.01.2025 за №3072-1868/Р-01/8-0400/25 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивача було повідомлено що для вирішення питання призначення пенсії заявник може звернутися до відділу обслуговування громадян особисто або надати відповідну заяву через вебпортал.
Судом з листа відповідача встановлено, що відповідач розглянув звернення позивача про призначення пенсії на підставі Закону України "Про звернення громадян", про що безпосередньо вказано у листі відповідача.
Також судом встановлено, що відповідач на підставі звернення позивача не прийняв рішення про відмову у призначенні пенсії або рішення про призначення пенсії.
Позивач зазначає, що пенсійним органом була вчинена протиправна бездіяльність щодо непризначення пенсії позивачу, що стало підставою для звернення до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що не передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Згідно з частиною другою статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 № 1382-IV реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV).
За визначенням наведеним в статті 1 Закону №1058-ІV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 47 Закону №1058-ІV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Порядок №1596, в редакції постанови Кабінету Міністрів України №662 від 22.09.2016, визначає механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, об'єднаними управліннями, головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, а також інших грошових виплат, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів (далі - пенсія та грошова допомога), шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги в уповноважених банках.
Уповноваженими банками, згідно з пунктом 2 Порядку №1596 є банки, визначені переможцями конкурсу на право виплати пенсій, грошової допомоги та заробітної плати працівникам бюджетних установ через поточні рахунки відповідно до Порядку проведення конкурсного відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. №1231.
Виплата пенсій та грошової допомоги відповідно до цього Порядку здійснюється за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувачів в населених пунктах у межах України, в яких функціонують вибрані одержувачами уповноважені банки, їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо) (пункт 4 Порядку №1596).
Як зазначено в пункті 6 Порядку №1596 одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка.
Згідно з нормами пунктів Порядку №1596:
- між уповноваженим банком і одержувачем укладається договір банківського рахунка. Положеннями договору не можуть погіршуватися умови виплати пенсій та грошової допомоги, встановлені цим Порядком. Умови договору повинні передбачати можливість його розірвання за ініціативою однієї із сторін (пункт 9);
- заява про виплату пенсії або грошової допомоги (додаток1) подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду чи органу соціального захисту населення за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті у межах України або приймається органом Пенсійного фонду чи органом соціального захисту населення від установи уповноваженого банку(пункт 10);
- органи Пенсійного фонду та органи соціального захисту населення на підставі заяв, передбачених пунктом 10 цього Порядку, складають: списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - списки) згідно з додатком 2 у двох примірниках; опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - опис) згідно з додатком 3 у трьох примірниках (пункт 12).
- списки у двох примірниках за один день до початку кожного виплатного періоду, за який виплачується пенсія та грошова допомога, подаються органами Пенсійного фонду та органами соціального захисту населення відповідним установам уповноважених банків разом з двома примірниками описів (пункт 13);
- на підставі складених документів органи Пенсійного фонду та органи соціального захисту населення проводять протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки одержувачів (пункт 14).
Таким чином, норми статті 47 Закону №1058-ІV визначають можливість виплати пенсії через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 6 Порядку №1596 визначено, що пенсіонери самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка.
На сайті Пенсійного фонду України за посиланням: https://mof.gov.ua/uk/upovnovazheni-banki-shhodo-obslugovuvannja-zarplatnih-proekti наведено перелік уповноважених банків, через які може здійснюватись виплата пенсій.
Пунктом 10 Порядку №1596 визначено, що заява про виплату пенсії подається:
- одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті у межах України;
- приймається органом Пенсійного фонду від установи уповноваженого банку.
Як вбачається з листа від 17.01.2025 за №3072-1868/Р-01/8-0400/25, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вказало позивачу на те що він має особисто звернутися до ПФУ із заявою про призначення пенсії.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного Фонду України 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1) (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 1.5 Порядку №22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Тобто, пунктом 1.5 Порядку №22-1 передбачено можливість подачі заяви як особисто пенсіонером, так і його уповноваженим представником.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 20.02.2018 у справі №757/12134/14-а, від 11.07.2019 у справі №812/564/18, від 21.12.2020 у справі №229/4165/17, від 09.06.2021 у справі №489/473/17, від 10.08.2023 року у справі № 160/4874/20.
Отже, враховуючи вищенаведені положення законодавства, а також те, що відповідачем не було надано суду будь-яких доказів на спростування доводів позивача, суд приходить до висновку, що позивачем була дотримана вимога щодо подачі заяви про виплату пенсії, в тому числі на відповідний банківський рахунок.
Відтак, позовні вимог щодо визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не призначення позивачу пенсії за віком підлягають задоволенню та право позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії подану 15.01.2025 та прийняти відповідне рішення: або про призначення пенсії, або про відмову у призначенні пенсії позивачу.
За вказаних обставин, суд у відповідності до вимог ч. 2 ст. 9 КАС України виходить за межі заявлених позовних вимог.
Щодо позовних вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплачувати ОСОБА_3 на загальних підставах пенсію за віком, починаючи з 24.01.2025р., з усіма надбавками та підвищеннями до пенсії, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV, як непрацюючому пенсіонеру, не менше мінімальної пенсії у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з проведенням поточних перерахунків та індексації пенсії, компенсацією втрати частини доходів за затримку виплати пенсії за період з 24.01.2025р. на день фактичної виплати заборгованості, суд вважає такі вимоги передчасними, оскільки на момент розгляду справи відповідачем ще не був зроблений розрахунок стажу позивача, а також не призначено пенсію. Відповідач взагалі не прийняв жодного рішення за заявою позивача, а суд не вправі своїм рішення підміняти рішення відповідача та прямо вказувати відповідачу про необхідність прийняття певного рішення, а також розраховувати страховий стаж позивача замість відповідача.
З огляду на вище викладене, позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
Щодо клопотання позивача щодо встановлення способу виконання судового рішення, шляхом зобов'язання відповідача виплачувати пенсію на банківський рахунок, згідно з заявою від 02.03.2025р.; відповідно до п.1 ч.2 ст.371 КАС України, допустити негайне виконання рішення суду в повному обсязі заявлених позовних вимог шляхом стягнення усієї суми боргу за пенсіями, починаючи з 24.01.2025 року до дня фактичної виплати, суд відмовляє в їх задоволенні, оскільки судом не було зобов'язано відповідача призначити позивачу пенсію.
Щодо заяви про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у 14-денний строк надати до суду звіт про виконання судового рішення, зверненого до негайного виконання, суд зазначає про таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частиною 1 ст. 382-1 КАС України передбачено, що суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
При цьому, частиною 3 ст. 382-1 КАС України передбачено, що встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Законом України від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану на території України» від 24.02.2022 № 64 на території України введено воєнний стан.
Згідно зі статтею 1 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII "Про правовий режим воєнного стану" (далі - Закон № 389-VIII) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
На даний час в Україні продовжує діяти воєнний стан, враховуючи зазначене та приписи статті 382-1 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для частково задоволення вказаної заяви шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду у даній справі протягом 60-ти днів з моменту набрання рішенням суду законної сили.
Стосовно розподілу судових витрат слід зазначити, що у відповідності до статті 139 КАС України судові витрати у вигляді сплаченої суми судового збору у розмірі 484,48 грн підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250 КАС України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо призначення ОСОБА_3 пенсії за віком.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії подану 15.01.2025, з урахуванням висновків суду наведених в даному рішенні та прийняти відповідне рішення.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати суду протягом 60-ти днів з моменту набрання даним рішенням законної сили звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/4142/25.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 484,48 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені ст. 295 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А. Ю. Рищенко