Рішення від 02.04.2025 по справі 120/11906/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

02 квітня 2025 р. Справа № 120/11906/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду з позовною заявою в інтересах ОСОБА_1 звернувся його представник до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, представник позивача зазначив, що 01 червня 2024 року його довіритель звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення дострокової пенсії відповідно статті пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Проте рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 025750010931 від 18 липня 2024 року йому відмовлено в призначенні дострокової пенсії з огляду на відсутність необхідного страхового стажу.

При цьому вказаним рішенням до страхового стажу позивача не зараховано період роботи з 01 вересня 2007 року по 29 лютого 2008 року, оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу форми ОК-5 відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Крім того, 01 червня 2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про зарахування періоду проходження ним військової служби, протягом якого він брав безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, на пільгових умовах один місяць служби за три місяці проходження такої служби.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 14 червня 2024 року ОСОБА_1 повідомлено про те, що пільгове обчислення страхового стажу у зв'язку із участю в антитерористичній операції, а також здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у Донецькій та Луганській областях Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено.

Не погодившись із рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 025750010931 від 18 липня 2024 року, представник позивача звернувся до суду із цим позовом щодо його скасування, а також з вимогою про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 10 липня 2024 року призначити позивачеві пенсію відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши до страхового стажу в трикратному розмірі період проходження військової служби з 19 липня 2022 року по 23 листопада 2022 року, з 17 квітня 2023 року по 01 травня 2023 року, а також зарахувавши до страхового стажу період роботи з 01 вересня 2007 року по 29 лютого 2008 року.

Ухвалою від 16 вересня 2024 року відкрито провадження в адміністративній справі, задоволено клопотання представника позивача щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження та вирішено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні). Цією ухвалою відповідачам встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву.

30 вересня 2024 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якому зазначено, що відповідно до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22- 1 від 25 листопада 2005 року, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу. Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області. Відповідно до пункту 4.3 згаданого вище Порядку рішення за результатами розгляду заяви органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. За наслідками розгляду заяви та поданих документів 17 липня 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення № 025750010931 про відмову в призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 25 років. При цьому до страхового стажу позивача не зараховано період його роботи з 01 вересня 2007 року по 29 лютого 2008 року, оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу форми ОК-5 відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Щодо позовних вимог в частині зарахування до страхового стажу в трикратному обчисленні періоду проходження військової служби в особливий період з 19 липня 2022 року по 23 листопада 2022 року та з 17 квітня 2023 року по 01 травня 2023 року, то представник цього відповідача зазначив, що питання зарахування до страхового стажу згаданих вище періодів в пільговому обчисленні не було предметом дослідження Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області під час розгляду заяви про призначення пенсії. При цьому позивач в порядку Закону України "Про звернення громадян" звернувся з таким питанням через Урядовий контактний центр та отримав відповідь від Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 14 червня 2024 року.

Також представник Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області зауважив, що відповідно до статті 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

З урахуванням наведеного, на думку представника цього відповідача, пільговий порядок обчислення страхового стажу за період проходження військової служби застосовується виключно у разі призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Оскільки спір стосується призначення позивачеві дострокової пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тому пільгове обчислення страхового стажу у зв'язку із проходженням військової служби в особливий період Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено.

Окремо представник цього відповідача вказав на те, що посилання позивача на наказ Міністерства оборони України № 530 від 14 серпня 2014 року "Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року № 1294/26071, є безпідставним, оскільки таке Положення стосується осіб, які мають право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Відтак, на думку представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, позивач не має права на призначення дострокової пенсії відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу роботи, а тому в задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі.

02 жовтня 2024 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву від Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, у якому зазначено, що відповідно до пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, зараховується до трудового стажу на підставі довідок військових комісаріатів, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток № 2). Довідки учасникам бойових дій видаються згідно з додатком № 2 вищезазначеної постанови. Вони повинні містити запис про те, що "зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці".

Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 12 вересня 2023 року. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 "Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення" особам, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, командирами (начальниками) військових частин (органу, підрозділу) чи іншого керівника установи, закладу, надаються довідки про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.

Як зазначає представник цього відповідача далі, статтею 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Відповідно до пункту 3 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (зі змінами), передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції та у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів.

З огляду на викладене період проходження військової служби під час мобілізації, в тому числі й період безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України зараховано позивачу до страхового стажу в одинарному розмірі.

За наведених обставин представник цього відповідача також наполягає на відмові у задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Відповідно до довідки № 213 від 25 липня 2022 року, що видана ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 24 лютого 2022 року призваний до лав Збройних Сил України на підставі Указу Президента України № 69/2022 "Про загальну мобілізацію".

Довідкою військової частини НОМЕР_2 від 14 серпня 2022 року підтверджується те, що ОСОБА_1 приймає безпосередню участь у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України з 19 липня 2022 року по теперішній час.

Інша довідка військової частини НОМЕР_2 № 3383 від 05 серпня 2023 року свідчить про те, що ОСОБА_1 в період з 19 липня 2022 року по 23 листопада 2022 року та з 17 квітня 2023 року по 01 травня 2023 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, у зв'язку з військовою агресією проти України.

17 вересня 2023 року ОСОБА_1 отримав статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 .

01 червня 2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про зарахування періоду проходження військової служби, протягом якого він брав безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, на пільгових умовах, а саме один місяць служби за три місяці часу проходження такої служби.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 14 червня 2024 року ОСОБА_1 повідомлено про те, що пільгове обчислення страхового стажу у зв'язку із участю в антитерористичній операції, а також здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у Донецькій та Луганській областях Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено.

10 липня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 025750010931 від 17 липня 2024 року позивачу відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком з огляду на відсутність необхідного страхового стажу.

При цьому вказаним рішенням до страхового стажу позивача не зараховано період роботи з 01 вересня 2007 року по 29 лютого 2008 року, оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу форми ОК-5 відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Надаючи правову оцінку рішенню пенсійного органу, що оскаржується, суд зважає на таке.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV (надалі - Закон № 1058-IV) право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (частина 1 статті 24 Закону № 1058-IV).

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина 2 статті 24 Закону № 1058-IV).

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (частина 4 статті 24 Закону № 1058-IV).

Отже, страховий стаж, набутий до впровадження системи персоніфікованого обліку, обчислюється на підставі документів згідно із законодавством, що діяло до набрання чинності Законом № 1058-IV.

Відповідно до статті 62 Закону № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

В ході судового розгляду встановлено, що за результатами розгляду поданої позивачем заяви про призначення дострокової пенсії за віком Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області 17 липня 2024 року прийнято рішення № 025750010931, яким відмовлено в призначенні такої пенсії з огляду на відсутність у ОСОБА_1 страхового стажу.

Таким рішенням пенсійного органу до страхового стажу позивача не зараховано період його роботи з 01 вересня 2007 року по 29 лютого 2008 року, оскільки відсутня інформація про сплату страхових внесків.

Водночас записами у трудовій книжці серії НОМЕР_3 (записи № 26-27) підтверджується те, що позивач з 07 серпня 2006 року по 11 березня 2008 року безперервно здійснював трудову діяльність.

Відтак належними та допустимими доказами підтверджується факт роботи позивача в період, що визначений у оскаржуваному рішенні (01 вересня 2007 року - 29 лютого 2008 року), а тому підстави для незарахування до страхового стажу такого періоду роботи з огляду на відсутність даних про сплату страхувальником страхових внесків за позивача, на переконання суду, є безпідставними.

Більше того, суд звертає увагу й на те, що несплата роботодавцем страхових внесків за працівника не може створювати негативні наслідки для останнього.

З огляду на встановлені в ході судового розгляду обставини суд дійшов висновку про протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 17 липня 2024 року № 025750010931 в цій частині, а тому таке підлягає скасуванню.

Окрім того, в ході судового розгляду встановлено, що позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про зарахування до страхового стажу на пільгових умовах (один місяць служби за три) періоди проходження ним військової служби, проте йому було відмовлено у цьому.

Визначаючись із правомірністю таких дій пенсійного органу, суд враховує наступне.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону № 1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначається, зокрема, пенсія за віком.

Відповідно до частини 4 статті 24 Закону № 1058-ІV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Частиною 1 статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

Відповідно до статті 16 Закону № 1788-ХІІ військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейські, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Пунктом 4 частини 1 статті 115 Закону № 1058-IV визначено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Особи, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення норм, що регулюють питання визначення категорій осіб, які визнаються ветеранами війни та членами сімей загиблих Захисників і Захисниць України, та надання їм соціальних гарантій" з числа осіб, зазначених у статтях 10 і 10-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", продовжують користуватися правом на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до цього пункту, передбаченим для членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, без заміни відповідного посвідчення.

Згідно з частиною 1 статті 44 Закону № 1058-IV встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду України та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).

Відповідно до статті 57 Закону № 1788-XII військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (далі - Порядок № 393) визначено порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років.

Згідно з вказаним Порядком № 393 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці сьомому, восьмому, дев'ятому підпункту "а" пункту 3 зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

27 грудня 2024 року постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2024 року № 1508 внесено зміни до Порядку № 393 та доповнено його пунктом 4-1.

Відповідно до пункту 4-1 Порядку № 393 особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, яким відповідно до пункту 3 цієї постанови в редакції, що діяла до 17 травня 2024 р. включно, зарахування періодів служби було передбачено на пільгових умовах для визначення розміру пенсії, під час призначення пенсії за вислугу років такі періоди зараховуються до вислуги років відповідно до законодавства, що діяло до 17 травня 2024 р. включно, для визначення розміру пенсії.

Із системного аналізу вказаних норм слідує, що законодавством визначено категорії осіб, до вислуги років для призначення пенсій яких зараховується на пільгових умовах (один місяць служби за три місяці) час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України.

При цьому суд зазначає, що аналіз норм Закону № 2262-ХІІ у взаємозв'язку з нормами Порядку № 393 дає підстави для висновку, що визначальною передумовою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат. Основним актом, на підставі якого здійснюється таке регулювання є, зокрема, Закон № 2262-ХІІ.

Водночас можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. І така можливість передбачена Порядком № 393.

До актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.

Таким чином, визначальною передумовою для пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування до стажу роботи, що дає право на дострокову пенсію за віком, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певних категорій, для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій.

Як слідує із долученої до позову Форми ОК-5, пенсійним органом зараховано до страхового стажу позивача в одинарному обчисленні періоди прийняття ним участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, у зв'язку з військовою агресією проти України з 19 липня 2022 року по 23 листопада 2022 року та з 17 квітня 2023 року по 01 травня 2023 року.

Відтак суд доходить висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу позивача згадуваних вище періодів в розрахунку один місяць служби за три місяці служби є протиправними.

Як наслідок, цього відповідача слід зобов'язати зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди прийняття участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, у зв'язку з військовою агресією проти України з 19 липня 2022 року по 23 листопада 2022 року та з 17 квітня 2023 року по 01 травня 2023 року в розрахунку один місяць служби за три місяці служби.

Визначаючись із тим, чи наявні усі передумови для призначення позивачеві дострокової пенсії за віком, суд враховує наступне.

Вище уже йшлося про те, що для набуття права на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону 1058-IV чоловіки мають досягнути 55 років та мати страховий стаж не менше 25 років.

В оскаржуваному рішенні зазначено, що страховий стаж ОСОБА_1 станом на день звернення за призначенням дострокової пенсії складав 24 роки 01 місяць 26 днів.

При цьому, як свідчить зміст оскаржуваного рішення, вік заявника на день подання заяви складав 55 років, а страховий стаж становив - 24 роки 01 місяць 26 днів.

Відтак, оскільки позивачу станом на день звернення із заявою про призначення пенсії за віком виповнилося 55 років, а страхового стажу (з урахуванням незарахованих періодів) достатньо для призначення пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону 1058-IV, тому Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області слід зобов'язати призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком.

Водночас відсутні підстави для зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити позивачу дострокову пенсію за віком, адже саме рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області порушено права ОСОБА_1 на пенсійне забезпечення.

При цьому слід врахувати те, що відповідно до пункту 1 частини 1 статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Оскільки позивач досягнув пенсійного віку (55 років) 22 травня 1969 року, а із заявою про призначення пенсії за віком звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України 10 липня 2024 року, тобто в межах строку, що визначений пунктом 1 частини 1 статті 45 Закону № 1058-IV, тому пенсію позивачу слід призначити з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 23 травня 2024 року , а не з дня звернення за пенсією, як на тому наполягає представник Бойка М.М.

Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єктів владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані представником позивача, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а витрат, пов'язаних з розглядом справи, не встановлено, питання про розподіл судових витрат не вирішується.

Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 періоди прийняття участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, у зв'язку з військовою агресією проти України з 19 липня 2022 року по 23 листопада 2022 року та з 17 квітня 2023 року по 01 травня 2023 року в розрахунку один місяць служби за три місяці служби.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди прийняття участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, у зв'язку з військовою агресією проти України з 19 липня 2022 року по 23 листопада 2022 року та з 17 квітня 2023 року по 01 травня 2023 року в розрахунку один місяць служби за три місяці служби.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 025750010931 від 17 липня 2024 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 23 травня 2024 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_4 )

Відповідачі:

Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: 21005, м. Вінниця, Зодчих, буд. 22; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 13322403)

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, буд. 83; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 20987385)

Рішення суду в повному обсязі складено 02.04.2025

Суддя Яремчук Костянтин Олександрович