28 березня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/1119/25-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Лелюк О.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян при Чернівецькій обласній військовій адміністрації в особі Чернівецької обласної державної адміністрації (обласної військової адміністрації) (вул. Грушевського, 1, м. Чернівці), Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної (військової) адміністрації (вул. Головна, 245, м. Чернівці) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Чернівецької обласної державної (військової) адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної (військової) адміністрації про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 18 березня 2025 року позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з дня вручення даної ухвали шляхом подання позовної заяви у відповідності до вимог, встановлених статтею 160 Кодексу адміністративного судочинства України.
На виконання вимог указаної ухвали суду позивачем подано до суду позовну заяву в новій редакції, в якій відповідачами зазначено Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян при Чернівецькій обласній військовій адміністрації в особі Чернівецької обласної державної адміністрації (обласної військової адміністрації) та Департамент соціального захисту населення Чернівецької обласної державної (військової) адміністрації.
Так, у позовній заяві в новій редакції позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної (військової) адміністрації щодо не встановлення ОСОБА_1 статусу «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС»;
- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Чернівецької обласної державної (військової) адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо встановлення йому статусу «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС»;
- зобов'язати Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян при Чернівецькій обласній військовій адміністрації в особі Чернівецької обласної державної адміністрації (обласної військової адміністрації) встановити ОСОБА_1 статус «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та видати відповідне посвідчення.
Розглянувши позовну заяву, суд приходить до висновку, що підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі відсутні. Відповідно, наявні правові підстави для відкриття провадження у даній справі.
Беручи до уваги склад учасників справи, характер спірних правовідносин, а також враховуючи інші критерії, визначені частиною третьою статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути вказану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Водночас суд звертає увагу на те, що позивачем у позові зазначено як заінтересованих осіб Управління праці та соціального захисту населення Чернівецької районної державної адміністрації (районної військової адміністрації) Чернівецької області Відділ №5 (м. Герца) та Громадську організацію «Чернівецьке обласне об'єднання «Чорнобильці Буковини».
Проте суд зауважує, що згідно з положеннями Кодексу адміністративного судочинства України учасниками процесу в адміністративній справі є лише сторони та треті особи.
Відповідно, зазначення позивачем Управління праці та соціального захисту населення Чернівецької районної державної адміністрації (районної військової адміністрації) Чернівецької області Відділ №5 (м. Герца) та Громадської організації «Чернівецьке обласне об'єднання «Чорнобильці Буковини» як заінтересованих осіб для їх участі у цій адміністративній справі є безпідставним.
Крім цього, як вбачається зі змісту позову, позивач просить суд витребувати у Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної (військової) адміністрації особову справу ОСОБА_1 .
Вказане суд розцінює як клопотання про витребування доказів та зазначає наступне.
Відповідно до частини першої та частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно частини третьої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини першої, третьої, шостої, восьмої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
З огляду на зміст та характер спірних правовідносин, з метою з'ясування всіх обставин у справі, які мають значення для правильного її вирішення, суд вважає за необхідне витребувати у Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної (військової) адміністрації належним чином засвідчену копію особової справи ОСОБА_1 , а також належним чином засвідчені копії інших документів, що стосуються спірних відносин.
Отже, заявлене клопотання підлягає задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 79 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Згідно статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Керуючись статтями 9, 72, 77, 80, 171, 248, 257, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян при Чернівецькій обласній військовій адміністрації в особі Чернівецької обласної державної адміністрації (обласної військової адміністрації), Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної (військової) адміністрації про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії.
2. Справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
3. У разі заперечення проти позову встановити відповідачам п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзивів на позовну заяву, які повинні відповідати вимогам, встановленим частиною другою та частиною четвертою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України. Копії відзивів та доданих до них документів повинні бути надіслані (надані) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзивів до суду. У разі ненадання відповідачами відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
4. У разі подання відповідачами відзивів на позовну заяву, встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання відзивів на позовну заяву для подання відповіді на відзиви, яка повинна відповідати вимогам, встановленим частиною другою-четвертою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.
5. У разі подання позивачем відповіді на відзив, встановити відповідачам п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзиви для подання заперечень, які повинні відповідати вимогам, встановленим частиною другою-четвертою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.
6. Клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів задовольнити.
7. Витребувати у Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної (військової) адміністрації належним чином засвідчену копію особової справи ОСОБА_1 , а також належним чином засвідчені копії інших документів, що стосуються спірних відносин.
8. Для подання до суду витребуваних доказів установити Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної (військової) адміністрації строк, встановлений для подання відзиву на позовну заяву.
9. Повідомити учасникам справи про можливість отримати інформацію по справі на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: adm.cv.court.gov.ua/sud2470/.
10. Повідомити відповідачів (суб'єктів владних повноважень) про можливість отримання копії позовної заяви з додатками, які підлягають врученню їм, лише безпосередньо у суді.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя О.П. Лелюк