Ухвала від 28.03.2025 по справі 600/4199/24-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про закриття провадження у справі

28 березня 2025 р. м. Чернівці справа № 600/4199/24-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась з позовом до суду, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області щодо не проведення перерахунку та виплати призначеної пенсії за період з 01.04.2019 по 06.02.2024;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області" від 06.10.2023 №33/46-2545/2403003278, з врахуванням раніше проведених виплат, за період з 01.04.2019 по 06.02.2024;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, виражену у неналежному проведенні перерахунку (перепризначенні) з 07.02.2024 розміру пенсії ОСОБА_1 з обмеженням її максимальним розміром;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, здійснити перерахунок та виплату з 03.07.2024 розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви та документів про перерахунок пенсії у зв'язку із додатково набутою вислугою років, які подані через ІНФОРМАЦІЯ_1 , без обмеження її максимальним розміром, із врахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою судді від 23.09.2024 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши позовні вимоги та матеріали справи, суд встановив таке.

Позивач з 18.11.2010 перебуває на обліку відповідача як отримувач пенсії за вислугу років по лінії МВС.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 28.02.2024 року у справі №600/288/24-а визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області" від 06.10.2023 №33/46-2545/2403003278; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області" від 06.10.2023 №33/46-2545/2403003278, з врахуванням раніше проведених виплат.

Згідно з протоколом, що міститься в матеріалах справи пенсійний орган 01.03.2024 року здійснив перерахунок пенсійного забезпечення позивачки з 07.02.2024 року з урахуванням набутої вислуги - 29 років та обмежив виплату пенсії максимальним розміром пенсії.

На звернення позивачки щодо виконання рішення суду від 28.02.2024 року у справі №600/288/24-а, відповідачем у листі від 29.04.2024 року повідомлено позивачці, що відповідно до довідки, на підставі якої Головне управління зобов'язано здійснити перерахунок за рішенням суду, розмір грошового забезпечення за березень 2019 року складає 17577,00грн. Водночас, 22.02.2024 до Головного управління від ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшли документи про перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з додатково набутою вислугою років під час проходження військової служби за контрактом у Збройних Силах України в період з 10.03.2017 по 06.02.2024. 01.03.2024 з урахуванням отриманих документів, з 07.02.2024 року проведено перерахунок пенсії, при цьому розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії склав 37333,03 грн. Оскільки, розмір пенсії внаслідок перерахунку на виконання судового рішення з 07.02.2024 зменшується, пенсіонерці запропоновано невідкладно звернутись до сервісного центру для узгодження виконання зазначеного рішення суду.

У липні 2024 року позивач звернулась до відповідача із заявою, у якій просила з урахуванням повідомлених їй у попередньому листі, обставин, здійснити з 01.04.2019 по 06.02.2024 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області" від 06.10.2023 №33/46-2545/2403003278, з урахуванням раніше проведених виплат, відповідно до рішення суду у справі №600/288/24-а. Також, просила здійснити виплату пенсії з 07.02.2024 без обмеження максимальним розміром.

У відповідь на подану заяву, ГУПФУ в Чернівецькій області у листі від 08.08.2024 року повідомило пенсіонерку, що рішення суду виконується в межах покладених судом забов'язань. Згадане рішення суду не містить забов'язання щодо періоду проведення перерахунку пенсії. Також, у відповіді пенсійний орган аргументував розмір її пенсійного забезпечення з урахуванням обмеження його максимальним розміром.

Позивач у цій справі, з-поміж іншого, не погоджується з тим, що відповідач не здійснив перерахунку пенсії з 01.04.2019 року відповідно до рішення суду у справі №600/288/24-а на підставі довідки "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області" від 06.10.2023 №33/46-2545/2403003278.

Таким чином, фактично, предметом спору у даній справі, окрім вимог щодо обмеження пенсії максимальним розміром, є протиправні дії відповідача щодо відмови пенсіонерці у виконанні рішення суду у справі №600/288/24-а.

Положеннями частини другої статті 14, частини першої статті 370 КАС України, передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Відповідно до статті 373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Частиною п'ятою статті 372 КАС України визначено, що процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, вирішує суддя адміністративного суду одноособово, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню, у разі невиконання їх у добровільному порядку визначається Законом України від 02 червня 2016 року №1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон №1404-VIII).

За частиною першою статті 1 Закону №1404-VIII виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження, та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з частиною першою статті 11 Закону №1404-VIII державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

З аналізу вищезазначених законодавчих норм убачається, що не можна зобов'язати суб'єкта владних повноважень виконувати судове рішення шляхом ухвалення з цього приводу іншого судового рішення, оскільки примусове виконання рішення суду здійснюється в порядку, передбаченому Законом №1404-VIII, у рамках виконавчого провадження з виконання виконавчого листа.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 у справі № 686/23317/13-а, від 16 лютого 2019 у справі № 816/2016/17 та від 30 січня 2024 року у справі № 640/20021/22

Згідно статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України визначаються спеціальні способи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, зокрема, до них належать: зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу за невиконання судового рішення та інше.

Відповідно до вимог статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Отже, процесуальним законом встановлено порядок виконання судових рішень в адміністративних справах та визначено певну послідовність дій, які необхідно вчинити для належного виконання рішення суду.

Верховний Суд у постанові від 30 січня 2024 року у справі №640/20021/22 звернув увагу, що вищезазначені правові норми Кодексу адміністративного судочинства України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в такій справі.

Наведені спеціальні норми Кодексу адміністративного судочинства України, спрямовані на забезпечення належного виконання судового рішення, а тому виключається можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України, який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання до виконання судового рішення.

Статтею 129-1 Конституції України регламентовано, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.

Суд зауважує, що позивач може скористатися процесуальним механізмом судового контролю та звернутися до суду першої інстанції із відповідною заявою про визнання таких рішень, дій чи бездіяльності протиправними відповідно до статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, а не подавати новий адміністративний позов.

Аналогічна правова позиція висловлена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 28 лютого 2023 року у справі № 260/1898/22, від 16 березня 2023 року у справі № 640/12697/21, від 30 листопада 2023 року у справі № 420/6135/22.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Суд зазначає, що спірні правовідносини в частині бездіяльності Головного управління Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області щодо не проведення перерахунку та виплати призначеної пенсії за період з 01.04.2019 по 06.02.2024 та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області" від 06.10.2023 №33/46-2545/2403003278, з врахуванням раніше проведених виплат за період з 01.04.2019 по 06.02.2024 - мають бути вирішені в межах виконання рішення у справі №600/288/24-а, а не окремого позову. Тому розгляд справи у зазначеній вище частині за правилами адміністративного судочинства неможливий, що є підставою для закриття провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 238 КАС України.

На підставі наведеного та керуючись статтями 238, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Закрити провадження у справі №600/4199/24-а в частині вимог про бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 призначеної пенсії за період з 01.04.2019 по 06.02.2024 та зобов'язання здійснити останній перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області" від 06.10.2023 №33/46-2545/2403003278, з врахуванням раніше проведених виплат за період з 01.04.2019 по 06.02.2024.

2. В іншій частині вимог - продовжити розгляд справи.

Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).

Суддя В.О. Кушнір