Справа № 727/1994/25
Провадження № 1-кс/727/546/25
04 березня 2025 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:
cлідчого судді - ОСОБА_1
при секретарі - ОСОБА_2
розглянувши в судовому засіданні в залі суду в м. Чернівці клопотання старшого слідчого п'ятого слідчого відділу (з дислокацією у місті Чернівцях) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_3 про передачу арештованого майна в управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, по матеріалам досудового розслідування, внесеного до ЄРДР за № 62024240050000408 від 29.08.2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України,-
за участю:
прокурора - ОСОБА_4
Слідчий звернувся до слідчого судді з клопотанням, яке погоджене із прокурором відділу Чернівецької обласної прокуратури ОСОБА_4 про передачу арештованого майна в управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, по матеріалам досудового розслідування, внесеного до ЄРДР за № 62024240050000408 від 29.08.2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
В клопотанні посилається на те, що ОСОБА_5 за попередньою змовою з невстановленими на даний час особами, з корисливих мотивів, організували незаконне переправлення через державний кордон України поза межами пункту пропуску ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та сприяли цьому за наступних обставин.
Так, ОСОБА_5 , працюючи на посаді майстра лісу Тереблечанського лісництва філії «Чернівецьке ЛГ» Подільського міжрегіонального лісового офісу ДП «Ліси України», будучи працівником правоохоронного органу, достовірно знаючи про встановлені Указом Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» спеціальні обмеження для виїзду за кордон чоловіків у віці вiд 18 до 60 років на період воєнного стану, введеного Указом Президента України № 64/2022, затвердженого Законом України № 2102-IX від 24.02.2022, усвідомлюючи неможливість вільного виїзду закордон осіб чоловічої статі призовного віку, діючи умисно, за попередньою змовою з невстановленими на даний час особами, вчинив злочин, пов'язаний із незаконним переправленням осіб через державний кордон України.
В серпні 2024 року ОСОБА_5 , спільно із невстановленими слідством особами винайшов людей, бажаючих та готових за злочинну винагороду незаконно перетнути державний кордон України задля уникнення мобілізації до лав ЗСУ та ухилення від несення служби.
Так, діючи на виконання попередньої домовленості з невстановленою досудовим розслідуванням особою, ОСОБА_5 27.08.2024 близько 20.00 год. прибув автомобілем Dacia Dokker, реєстраційний номер НОМЕР_1 до АЗС «Амік», що за адресою вул. Головна, 9, с. Коровія, Чернівецького району, Чернівецької області, де забрав заздалегідь підшуканих осіб - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які мали намір незаконно перетнути державний кордон України поза межами пункту пропуску.
Усвідомлюючи, що особи, яких він перевозить, будуть у подальшому переправлені через державний кордон України, розуміючи, що вчиняє кримінальне правопорушення, з метою не викриття його злочинної діяльності, будучи місцевим жителем і знаючи розташування блок-постів, вирушив в напрямку с. Опришени, Чернівецького району, Чернівецької області рухаючись спочатку до с. Молодія, Чернівецького району, Чернівецької області, а потім до с. Валя Кузьміна, Чернівецького району, Чернівецької області.
Прибувши 27.08.2024 до с. Опришени, Чернівецького району, Чернівецької області, ОСОБА_5 поселив ОСОБА_6 та ОСОБА_7 до кімнати №5 готелю, що за адресою вул. Сучавсько-Чернівецька, 20В, розташованого на автошляху Е85, в межах вказаного населеного пункту географічні координати (48.051929, 26.007138).
В подальшому, ОСОБА_5 час від часу відвідував ОСОБА_6 та ОСОБА_7 у вказаному готелі та проводив з ними консультації щодо обставин майбутнього перетину кордону.
В подальшому, зранку 29.08.2024 на виконання вказівки невідомого ОСОБА_7 чоловіка, з яким вони узгоджували обставини виїзду за межі України поза межами пункту пропуску та який зателефонував, у приміщенні на першому поверсі вказаного готелю, він ( ОСОБА_7 ), передав особисто в руки ОСОБА_5 грошові кошти у сумі 8000 (вісім тисяч) Євро.
Після того, як ОСОБА_7 повідомив про телефонний дзвінок та вказівку невідомого чоловіка, з яким вони узгоджували обставини виїзду за межі України поза межами пункту пропуску, ОСОБА_6 , останній перебуваючи на вулиці біля автомобіля «Skoda Octavia», реєстраційний номер НОМЕР_2 , передав особисто в руки ОСОБА_5 грошові кошти у сумі 8900 (вісім тисяч дев'ятсот) доларів США, який перерахував гроші та поклав їх до кишені сірих шортів, які були в автомобілі та з яких в подальшому вони були вилучені.
В подальшому, близько 13.00 год. 29.08.2024 за вказівкою ОСОБА_5 , який діяв за попередньою змовою з невстановленими на даний час особами, ОСОБА_7 сів на заднє сидіння до автомобіля «Skoda Octavia», реєстраційний номер НОМЕР_2 , ОСОБА_6 на переднє пасажирське сидіння, а ОСОБА_5 за кермо та вони поїхали в напрямку державного кодону України та Румунії.
Приблизно через 20 хвилин, під час руху, коли ОСОБА_5 побачив на переїзді чоловіка у військовій формі, то різко звернув з дороги, і почав збільшувати швидкість, з метою втечі від працівників Державної прикордонної служби, однак за декілька хвилин усі вони були зупинені працівниками Державної прикордонної служби України, біля домогосподарства, що по вул. Залізнична, 40, в с. Купка Чернівецького району, Чернівецької області. Як наслідок, за результатами огляду автомобіля було виявлено осіб, які планували незаконно переправитись через державний кордон України та грошові кошти у сумі 8000 (вісім тисяч) Євро та 8900 (вісім тисяч дев'ятсот) доларів США, які ОСОБА_5 отримав від ОСОБА_7 та ОСОБА_6 та за сприяння у незаконному перетині кордону України в напрямку Румунії.
З огляду на встановлення вищеописаних обставин, а також беручи до уваги наявність здобутих доказів, які в сукупності є достатніми для прийняття відповідного рішення, 04.09.2024 ОСОБА_5 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, тобто в незаконному переправленні осіб через державний кордон України, а саме у сприянні його вчиненню порадами, вказівками та наданням засобів, усуненням перешкод, за кваліфікуючою ознакою - дії, вчинені за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів.
Оскільки кошти є матеріальними об'єктами, які містять на собі сліди вчиненого, та можуть бути використані як докази обставин вчинення кримінального правопорушення, 29.08.2024 постановою старшого слідчого п'ятого слідчого відділу (з дислокацією у м. Чернівцях) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, ОСОБА_3 вказане виявлене та вилучене під час огляду майно, в тому числі грошові кошти у сумі 8000 (вісім тисяч) Євро та 8900 (вісім тисяч дев'ятсот) доларів США, які ОСОБА_5 отримав від ОСОБА_7 та ОСОБА_6 та за сприяння у незаконному перетині кордону України в напрямку Румунії, визнано речовими доказами у кримінальному провадженні.
Ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Чернівці у справі № 727/9283/24 (провадження № 1-кс/727/2209/24) від 30.08.2024 накладено арешт, на майно, яке 29.07.2024, у ході проведення огляду, було тимчасово вилучено у ОСОБА_5 , а саме на: грошові кошти, у загальній сумі 8000 (вісім тисяч) Євро та 8900 (вісім тисяч дев'ятсот) доларів США.
Станом на 11.02.2025 8000 (вісім тисяч) Євро згідно курсу НБУ становить 343164 грн., а 8900 (вісім тисяч дев'ятсот) доларів США згідно курсу НБУ становить 370183,04 грн. та в загальному складає 713347,04 гривень, тобто 235,58 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Сумарна вартість вище зазначених грошових коштів, які є речовими доказами у кримінальному провадженні, перевищує 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, таким чином, вони відповідають критеріям, визначеним абз. 7 ч. 6 ст. 100 КПК України.
З метою забезпечення збереження економічної вартості просить передати вищевказані речові докази у вигляді грошових коштів в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав в повному обсязі, просив задовольнити.
Підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник ОСОБА_8 скерували до суду заяви про розгляд справи у їх відсутності, зазначивши, що грошові кошти ніякого відношення до ОСОБА_5 не мають і їх подальша доля не цікавить.
Заслухавши прокурора, ознайомившись з клопотанням та доказами, якими воно обґрунтовується, приходжу до наступних висновків.
Встановлено, що що 29.08.2024р. до ЄРДР внесено відомості № 62024240050000408 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 332 КК України.
04.09.2024 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
З протоколу огляду місця події від 29.08.2024 року вбачається, що під час огляду автомобіля марки Шкода Октавіа, д.н.з. НОМЕР_2 було виявлено та вилучено зокрема грошові кошти у сумі 8000 Євро та 8900 доларів США.
Постановою старшого слідчого п'ятого слідчого відділу (з дислокацією у місті Чернівцях) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_3 від 29.08.2024 року грошові кошти визнано речовими доказами у кримінальному провадженні №62024240050000408 від 29.08.2024 року.
Ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду від 30.08.2024 року накладено арешт в тому числі і на грошові кошти у сумі 8000 Євро та 8900 доларів США, які були вилучені 29.08.2024 року під час огляду місця події.
Відповідно до абз. 7 ч. 6 ст. 100 КПК речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості.
У випадках, передбачених пунктами 2, 4 та абзацом сьомим частини шостої цієї статті, слідчий за погодженням із прокурором або прокурор звертається з відповідним клопотанням до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, а в кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - до слідчого судді Вищого антикорупційного суду, або до суду під час судового провадження, яке розглядається згідно із статтями 171-173 цього Кодексу. Прокурор у випадку, передбаченому абзацом сьомим частини шостої цієї статті, не пізніше наступного робочого дня з моменту постановлення ухвали слідчого судді, суду надсилає копію цієї ухвали Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, із зверненням щодо прийняття активів, а також вживає невідкладних заходів щодо передачі цих активів Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (ч. 7 ст. 100 КПК України).
Спеціальним механізмом для забезпечення збереження арештованого у кримінальному провадженні майна є визначений законодавством України інститут управління таким майном, який закріплено Законом України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів».
Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» національне агентство здійснює управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі як захід забезпечення позову - лише щодо позову, пред'явленого в інтересах держави, із встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, а також у позовному провадженні у справах про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави із встановленням заборони користуватися такими активами, сума або вартість яких перевищує 200 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня відповідного року.
Статтею 21 вказаного Закону України визначено порядок управління рухомим та нерухомим майном, цінними паперами, майновими та іншими правами, зокрема управління рухомим та нерухомим майном, цінними паперами, майновими та іншими правами здійснюється Національним агентством шляхом реалізації відповідних активів або передачі їх в управління. В той же час у разі надходження винесеного у межах наданих законом повноважень рішення прокурора або судового рішення, що набрало законної сили, якими скасовано арешт прийнятих в управління активів та/або скасовано передачу активів в управління Національному агентству, за умови наявності судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень, Національне агентство протягом десяти робочих днів повертає їх законному власнику.
Так, згідно Закону та вимог КПК України в управління передається майно, вартістю від 605 600 грн. (прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2024 становить 3028 грн.). Вартість вилучених грошових коштів, на які накладено арешт, перевищує 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, у зв'язку з цим зазначене арештоване майно може бути передане АРМА для здійснення заходів з управління ним для забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, та не завдасть шкоди кримінальному провадженню.
Згода власника арештованого майна на передачу його в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів в управління в матеріалах клопотання відсутня, також і згідно поданих заяв підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник такої згоди не надали, зазначивши, що ніякого відношення до даних грошових коштів не мають.
Таким чином, враховуючи ті обставини, що майно є речовим доказом у кримінальному провадженні, вартість якого перевищує 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що підтверджується матеріалами клопотання, з метою подальшого здійснення заходів з управління ними, задля забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, слідчий суддя вважає доведеними підстави для передачі арештованого майна Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів в управління.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 98, 100, 171, 172, 173,175 КПК України, ст.ст. 19-21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», слідчий суддя,-
Клопотання задовольнити.
Передати Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів в управління, в порядку та на умовах, визначених ст.ст.19, 20 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами одержаних від корупційних та інших злочинів», а саме: у сумі 8000 Євро та 8900 доларів США, які були вилучені 29.08.2024 року під час огляду місця події, які знаходяться на зберіганні в п'ятому слідчому відділі (з дислокацією у місті Чернівцях) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому та на які ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівців від 30.08.2024 року накладено арешт.
Виконання ухвали покласти на прокурора.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1