12 березня 2025 року м. Житомир справа № 240/21240/24
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Житомирській області щодо не нарахування та невиплаті грошового забезпечення за період служби, а саме: із 1 серпня 2007 року по вересень 2009 року, з 24 вересня 2010 року по лютий 2011 року та з лютого 2012 року по 28 березня 2014 року без урахування індексації;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату йому грошового забезпечення за період служби, а саме: із 1 серпня 2007 року по вересень 2009 року, з 24 вересня 2010 року по лютий 2011 року та з лютого 2012 року по 28 березня 2014 року з урахуванням індексації.
Позовні вимоги Позивача мотивовані тим, що з 10.08.2007 року проходив службу в органах внутрішніх справ - міліції (Житомирська область). Наказом УМВС України в Житомирській області №78 о/с від 28.03.2014 року Позивача було звільнено зі служби в міліції за власним бажанням. З листа Відповідача від 22.10.2024 року Позивачу стало відомо, що за спірні періоди йому не нараховувалася і не виплачувалася індексація його грошового забезпечення, хоча за період навчання в Національній академії внутрішніх справ (з жовтня 2009 року по 23 вересня 2010 року) така індексація нараховувалася та виплачувалася.
Позивач з посиланням на правові норми Конституції України, Закону України "Про Національну поліцію", Закону України "Про міліцію", Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078 Позивач вважає, що мав право на нарахування ти виплату індексації його грошового забезпечення за спірні періоди і, що її не нарахування та невиплата є наслідком протиправних дій саме Головного управління Національної поліції в Житомирській області.
Ухвалою від 05.11.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Представник Відповідача, Головного управління Національної поліції в Житомирській області, направив до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечив і зазначив про відсутність підстав для нарахування та виплати Позивачу індексації грошового забезпечення за спірні періоди. Вважає, що Позивач не проходив служби в органах Національної поліції України, а лише в органах внутрішніх справ, а тому Відповідач не був зобов'язаний нараховувати та виплачувати індексацію грошового забезпечення Позивачу.
Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав для проведення індексації грошових доходів громадян, в тому числі грошового забезпечення військовослужбовців, регулюються правовими нормами Закону України від 3 липня 1991 року №1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон №1282-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 з 10.08.2007 року по 28.03.2014 року проходив службу в органах внутрішніх справ Житомирської області на відповідних посадах.
Суть спору між сторонами в даній справі в першій частині позовних вимог зведена виключно до наявності у Позивача права на індексацію грошового забезпечення за спірний період з 10.08.2007 року по 28.03.2014 року, а Відповідача - обов'язку її нарахувати та виплатити.
Суд враховує, що індексація заробітної плати (грошового забезпечення) - це механізм її підвищення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст.1 Закону №1282-XII).
Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджено постановою КМУ від 17.07.2003 №1078 (надалі - Порядок № 1078.
Суд погоджується із доводами Позивача, що відповідно до вимог частини 5 статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" від 2 липня 2015 року № 580-VIII (надалі - Закон № 580-VIII) грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Суд погоджується із доводами Позивача, що відповідно до вимог статті 4 Закону №1282-XII та пункту 1-1 Порядку №1078 індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Разом з тим всупереч вимогам частини 1 статті 77 КАС України в позовній заяві відсутні жодні обґрунтування щодо наявності підстав, передбачених Законом №1282-XII та Порядком № 1078, для індексації грошового забезпечення Позивача за спірні періоди.
Одночасно суд погоджується із доводами Відповідача, наведеними у відзиві, що відповідно до вимог статті 5 Закону №282-XII та пункту 6 Порядку №1078 індексація грошового забезпечення поліцейських проводиться за місцем походження служби та за рахунок відповідних коштів Державного бюджетну України.
Суд враховує, що Позивач не проходив служби в органах Національної поліції та не перебував на фінансовому забезпеченні Головного управління Національної поліції в Житомирській області.
Позивач у спірні періоди із 1 серпня 2007 року по вересень 2009 року, з 24 вересня 2010 року по лютий 2011 року та з лютого 2012 року по 28 березня 2014 року не перебував в жодних відносинах з Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області.
Тобто, у спірні періоди із 1 серпня 2007 року по вересень 2009 року, з 24 вересня 2010 року по лютий 2011 року та з лютого 2012 року по 28 березня 2014 року у Відповідача, Головного управління Національної поліції в Житомирській області, були відсутні жодні зобов'язання нараховувати та виплачувати Позивачу грошове забезпечення, в тому числі, за наявності підстав, здійснити індексацію такого грошового забезпечення.
Таким чином, право Позивача на індексацію грошового забезпечення за спірні періоди із 1 серпня 2007 року по вересень 2009 року, з 24 вересня 2010 року по лютий 2011 року та з лютого 2012 року по 28 березня 2014 року не є порушеним Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області, а тому не підлягає судовому захисту.
Відсутність порушеного права є самостійною підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.
Підстави, передбачені ст.ст.139-143 КАС України для стягнення або відшкодування судових витрат по даній справі відсутні.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк
12.03.25