ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
Справа № 32/45224.11.10
За заявою Національної телекомпанії України про відстрочку виконання рішення Господарського суду міста Києва від 05.12.2008 у справі
За позовом Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення в особі Миколаївської
філії Концерну РРТ
До Національної телекомпанії України
Третя особа Державний комітет з питань телебачення і радіомовлення України
Про стягнення 329 645,43 грн.
Суддя Хрипун О.О.
Представники сторін:
Від Позивача Паламаренко Д.М. -предст.
Від Відповідача Антонюк В.М. -предст.
Від Третьої особи Лісниченко О.В. - предст.
Обставини справи:
Концерн радіомовлення, радіозв'язку та телебачення в особі Миколаївської філії Концерну РРТ звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з Національної телекомпанії України заборгованості за надані телекомунікаційні послуги зв'язку у розмірі 329 645,43 грн., що становить 1 854,72 годин мовлення, в тому числі за грудень 2006 року -6,34 г.м., вересень 2007 року -422,7 г.м., жовтень 2007 року - 505,63 г.м., листопад 2007 року -469,55 г.м., грудень 2007 року - 450,5 г.м.
Заявою про уточнення позовних вимог від 05.12.2008 Позивач зменшив позовні вимоги на суму 949,00 грн. (борг за 2006 рік) та просив стягнути з Відповідача 328 696,43 грн. -вартість наданих послуг за вересень-грудень 2007 року.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 05.12.2008 (дата підписання рішення: 04.02.2009) у справі № 32/452 позов задоволено повністю та стягнуто з Національної телекомпанії України на користь Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення в особі Миколаївської філії Концерну РРТ 328 696,43 грн. основного боргу.
На виконання вказаного рішення судом видано відповідний наказ.
Боржник -Національна телекомпанія України звернулась до Господарського суду міста Києва з заявою про відстрочку виконання рішення суду, яка мотивована тим, що Боржник має намір добровільно виконати рішення суду в строк до 31.12.2011.
Неможливість виконання рішення суду та відсутність коштів Національна телекомпанія України обґрунтовує відсутністю відповідних бюджетних призначень на 2010 рік, зазначаючи, що відповідно до ст. 13 Закону України «Про телебачення і радіомовлення»та згідно з його статутом Відповідач є неприбутковою організацією, яка повністю фінансується за рахунок Державного бюджету України.
За результатами розгляду заяви про відстрочку виконання судового рішення суд приходить до висновку про її часткове задоволення з огляду на наступне.
Статтею 115 ГПК України визначено, що рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Згідно зі статтею 121 Господарського процесуального кодексу України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
Про відстрочку або розстрочку виконання рішення, ухвали, постанови, зміну способу та порядку їх виконання виноситься ухвала, яка може бути оскаржена у встановленому порядку. В необхідних випадках ухвала надсилається установі банку за місцезнаходженням боржника або державному виконавцю.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою або за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення чи зміну способу і порядку виконання.
Пунктом 2 роз'яснень президії Вищого арбітражного суду України № 02-5/333 від 12.09.1996 «Про деякі питання практики застосування статті 121 Господарського процесуального кодексу України»зазначено, що підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК України, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи.
Відповідно до ст. ст. 2, 21, ч. 1 ст. 23, ч. 6 ст. 78 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетне призначення - це повноваження, надане головному розпоряднику бюджетних коштів цим Кодексом, Законом про Державний бюджет України або рішенням про місцевий бюджет, що має кількісні та часові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування, а бюджетне асигнування - це повноваження, надане розпоряднику бюджетних коштів відповідно до бюджетного призначення на взяття бюджетного зобов'язання та здійснення платежів з конкретною метою в процесі виконання бюджету. Бюджетне зобов'язання - це будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому.
Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет у порядку, визначеному цим Кодексом.
Закон про Державний бюджет України приймається Верховною Радою України до 1 грудня року, що передує плановому (п. 5 ст. 44 БК України).
Згідно з ч. 1 ст. 49 БК України Державний бюджет України виконується за розписом, який затверджується Міністром фінансів України відповідно до бюджетних призначень у місячний термін після набрання чинності законом про Державний бюджет України.
Відповідно до затвердженого бюджетного розпису розпорядники коштів Державного бюджету України одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторисів.
Бюджетні кошти можуть виділятися та витрачатися виключно на підставі затверджених кошторисів.
Кошторис є основним плановим документом бюджетної установи, який надає повноваження щодо отримання доходів і здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування коштів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення цілей, визначених на бюджетний період відповідно до бюджетних призначень.
Суд враховує, що відповідно до Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року № 228, у тижневий термін після опублікування закону про Державний бюджет України, відповідного рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад Мінфін, Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, місцеві фінансові органи доводять до головних розпорядників лімітні довідки про бюджетні асигнування. Розпорядники свої витрати приводять у відповідність з бюджетними асигнуваннями та іншими показниками, що доведені лімітними довідками. Головні розпорядники у двотижневий термін після одержання лімітних довідок подають Мінфіну, Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, місцевим фінансовим органам уточнені проекти зведених кошторисів, зведених планів асигнувань загального фонду бюджету, зведених планів спеціального фонду. Мінфін надсилає Державному казначейству для реєстрації, обліку та виконання затверджений розпис державного бюджету. Державне казначейство протягом трьох робочих днів після затвердження зазначеного розпису доводить до головних розпорядників витяги з його складових частин, які є підставою для затвердження в установленому порядку: кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів і помісячних планів використання бюджетних коштів - усіма розпорядниками; планів використання бюджетних коштів - одержувачами.
Оскільки Відповідач фінансується з Державного бюджету України і виконання його зобов'язань здійснюється також за рахунок коштів Державного бюджету України, з метою встановлення відповідних бюджетних призначень та передбачення відповідних коштів у кошторисі Відповідача на 2011 рік щодо погашення заборгованості перед Позивачем, з урахуванням визначених законодавством строків бюджетного процесу, враховуючи мету діяльності Національної телекомпанії України, суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення заяви Національної телекомпанії України про відстрочку виконання рішення суду в термін до 15.02.2011.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд
Заяву Національної телекомпанії України про відстрочку виконання рішення Господарського суду міста Києва від 05.12.2008 задовольнити частково.
Відстрочити виконання рішення Господарського суду міста Києва від 05.12.2008 у справі № 32/452 до 15.02.2011.
Суддя О.О. Хрипун