Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський,3/65
Від "21" жовтня 2010 р. Справа № 5/2945
Господарський суд Житомирської області у складі:
Судді Брагіної Я.В.
при секретарі Стретович Н.К.
за участю представників сторін
від позивача (Міністерства палива та енергетики України): не з'явився
від позивача (Центральної енергетичної системи): не з'явився
від позивача (Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго"): Юрченко І.В. - дов.№117 від 30.01.10.
від відповідача: не з'явився
від прокуратури: Томчук М.О посвідчення №39
Розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу за позовом Прокурора Шевченківського району м. Києва в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України (м. Київ) в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (м. Київ) в особі Центральної енергетичної системи (м. Київ)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ринок" (м. Житомир)
про стягнення 5100 грн.
Прокурор Шевченківського району м. Києва в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Центральної енергетичної системи звернувся до господарського суду Житомирської області з позовом про стягнення з відповідача 5100грн. штрафу.
Оскільки, відповідач оскаржував до суду постанови позивача, на підставі яких було накладено штраф на відповідача, то провадження у справі декілька разів зупинялось і поновлювалось, а саме:
Ухвалою суду від 17.11.05. справу було зупинено до вирішення справи корольовським районним судом за позовом ОСОБА_1 про оскарження дій суб'єкта владних повноважень та визнання нечинними правових актів індивідуальної дії.
Ухвалою суду від 10.08.06. провадження у справі було поновлено.
Проте, ухвалою суду від 23.01.07. провадження у справі зупинено, а ухвалою від 03.09.07. провадження поновлено.
Але ухвалою суду від 02.10.07. провадження у справі було зупинено, а ухвалою суду від 09.09.10. провадження у справі поновлено (а.с.134).
Представники Міністерства палива та енергетики України і Центральної енергетичної системи у судове засідання не з'явилися. Про причину неявки суд не повідомили, хоча про час і місце розгляду справи були повідомлені вчасно і належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Прокурор та представник Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Зазначили, що вважають за можливе закінчувати розгляду справи за відсутності представників Міністерства палива та енергетики України і Центральної енергетичної системи, а також представника відповідача.
Представник відповідача в засіданнія суду не з'явився. 19.10.10. до суду надіслав заяву, в якій просить суд розглядати справу у його відсутність. В судовому засіданні 05.10.10. проти позову заперечував. Пояснив, що прокурор неправильно визначив позивача.
Заслухавши пояснення прокурора та представника Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", дослідивши матеріали справи, господарський суд,
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про електроенергетику", державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж здійснює нагляд за додержанням вимог технічної експлуатації електричних станцій і мереж, вимог технічної експлуатації енергетичного обладнання об'єктів електроенергетики, підключених до об'єднаної енергетичної системи України. Д е р ж а в н і і н с п е к т о р и з експлуатації електричних станцій і мереж мають право, зокрема: застосовувати у встановленому законодавством України порядку санкції до підприємств, об'єкти електроенергетики яких підключені до об'єднаної енергетичної системи України, за порушення законодавства про електроенергетику з питань, що належать до їх компетенції.
З врахуванням ст. 5 зазначеного вище Закону України "Про електроенергетику", одним з принципів державної політики в електроенергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики та забезпечення відповідальності енергопостачальників і споживачів.
Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України (ч.4 ст.26 Зукоеу України "Про електроенергетику".
Пунктом другим частини третьої ст.27 Закону України "Про електроенергетику" встановлено, що за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Аналогічна норма міститься в п. 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1312 від 21.07.99. (зі змінами і доповненнями): штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання, зокрема за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
У 2005 році Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Житомирській області була проведена комплексна перевірка технічного стану енергогосподарства відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Ринок", за результатами якої встановлено, що відповідачем допущено порушення нормативно-технічних документів, а саме Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, Правил улаштування електроустановок, про що свідчить акт обстеження №Ж-243 від 28.03.05. (а.с.5-6).
На підставі ст.9 Закону України "Про електроенергетику" та зазначеного акту-обстеження №Ж-243 від 28.03.05. відповідачу винесено припис № Ж-243 від 28.03.05 р. про усунення виявлених правопорушень до 05.05.05 р. ( а.с. 7-8).
12.05.05 р. проведено повторне обстеження (акт обстеження №Ж-376 від 12.05.05 р.) (а.с.9-10) та складено акт перевірки №Ж-5 від 12.05.05 р. (а.с.11), в результаті якого встановлено невиконання припису №Ж-243 від 28.03.05., що є порушенням вимог чинного законодавства, а саме п.27 Закону України "Про електроенергетику".
Відповідно до ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" та п.п. 2, 7, 8 Положення "Про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.99 р. №1312, за невиконання припису № Ж-243 від 28.03.05 р. на відповідача постановою № 11 від 26.05.05 р. було накладено штраф в розмірі 5100 грн. (а.с.14).
Згідно п.10 Положення "Про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику", штраф відповідач повинен був сплатити на протязі 30 днів з дня винесення постанови.
Проте, відповідач штраф у зазначений термін не сплатив, позов щодо підстав та предмету не спростував.
Слід зазначити, що відповідач оскаржував постанову № 11 від 26.05.05 р. до суду. Проте постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 02.12.08. в задоволенні позову відмовлено. Зазначену постанову суду залишено без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.02.10. (а.с.128-130).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 5100,00грн. штрафу обгрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються належними доказами, які є в матеріалах справи та підлягають задоволенню.
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача, викладені у відзиві (клопотанні)(а.с. 22-24), оскільки вони спростовуються постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 02.12.08. та ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.02.10.
Відповідно до ч.4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
На підставі Закону України "Про електроенергетику", Положення "Про порядок накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику", затвердженого постановою КМУ від 21.07.99 р. № 1312 (зі змінами і доповненнями), Положення "Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії", затвердженого Постановою КМУ від 07.08.96 р. №929 (зі змінами і доповненнями) та керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167, 254, п.6 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, господарський суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ринок" (м. Житомир, вул. Київська, 99; ідент. код 30273375) через Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго", м. Київ, вул. Комінтерну, буд.25:
- в дохід державного бюджету України за реквізитами: р/р 31111106500002, банк УДК у Житомирській області, ЄДРПОУ 22062319, МФО 811039, код 23030300 - 5100,00 грн. - штрафу.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
Дата підписання постанови: 25.10.10.
Віддрукувати:
1- в справу,
2 - Мін. палива та енергетики України за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 30 (рек. з повід. про вруч.)
3 - Держ. підпр. "Національна енергетична компанія "Укренерго" за адресою: м.Київ, вул. Комінтерну, 25 (рек. з повід. про вруч.)
4 - Центральній енергетичн. сист.: за адресою: м. Київ, вул. Комінтерну, 27 (рек. з повід. про вручення)
5 - відповідачу (рек. з повід. про вручення)
6,7 - прокурору (рек. з повід. про вручення)