Рішення від 19.10.2010 по справі 10/1099

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "19" жовтня 2010 р.Справа № 10/1099

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Прядко О.В.

за участю представників сторін:

від позивача: Романов С.В., дов. №23/2 від 12.07.10р.

від відповідача: Жила С.М., дов. №125 від 27.09.10р.

присутній: держінспектор з ОНПС Житомирської області - Легенчук С.Л., посв. №103 від

13.11.08р.

розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу

за позовом Державної екологічної інспекції в Житомирській області (м.Житомир)

до Поліського природного заповідника (с.Селезівка Овруцького району)

про стягнення 26632,50 грн.

В судовому засіданні 12.10.10р. відповідно до ст.77 ГПК України оголошувалась перерва до 19.10.10р.

Державна екологічна інспекція в Житомирській області звернулася з позовом про стягнення з Поліського природного заповідника 26632,50 грн. шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач у відзивах від 22.09.10р. на позовну заяву (а.с.50-51,59-61) та його представник в судовому засіданні проти позову заперечили та просили суд відмовити в його задоволенні, посилаючись, зокрема, на те, що після пожежі в 2009р. на ділянках режиму абсолютної заповідності були призначені суцільні санітарні рубки; відводи ділянок під рубки були здійснені у строгій відповідності до чинного законодавства; рубка дерев за межами встановлених границь ділянок була здійснена у зв'язку з проведенням підготовчих робіт, на які чинне законодавство не вимагає отримання дозволу чи складення іншого документу; що згідно Постанови КМ України "Про затвердження Правил відпуску деревини на пні в лісах України" №1378 від 29.07.1999р. навколо лісосік повинні прибиратись небезпечні дерева; що комісією в складі згідно чинного законодавства при проведені обстеження вздовж границь лісосік та лісовозних під'їздних доріг виявлено небезпечні дерева, які взято в облік польових перелікових відомостей по кварталах та виділах та вирішено за доцільне зрізати дані небезпечні дерева до проведення технологічного процесу розроблення лісосік; що в межах суцільної санітарної рубки зрубуються всі без винятку дерева, тому пошкодження дерев до ступеня припинення росту не може заподіяти шкоди, оскільки такі дерева будуть в подальшому спиляні; що пошкодження дерев сталося під час вивезення деревини; що при здійснені розрахунку розміру стягнень за несвоєчасне вивезення деревини позивачем не було враховано Розпорядження голови обласної державної адміністрації від 19.04.2010р. №81 "Про зменшення такс на деревину, пошкоджену пожежею" від 29.04.2009р., згідно якого в Поліському природному заповіднику була зменшена на 100% такса на деревину; що відшкодування збитків може здійснюватись тільки небюджетними підприємствами, а не Поліським природним заповідником за рахунок бюджетних коштів.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд встановив наступне.

Частиною 1 статті 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до пунктів "б", "з" ч. 1 ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать:

- державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки;

- подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища

Згідно з підпунктами 6, 9 пункту 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, міст Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 548 від 19.12.2006р. (із змінами і доповненнями від 11.08.2009р.) інспекція має право: складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; уживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Як вбачається з матеріалів справи, 30.04.10р. державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Житомирської області було проведено планову перевірку дотримання Поліським природним заповідником вимог природоохоронного законодавства, в ході якої виявлено порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства: пошкоджено дерева, що не підлягають рубці за межами лісосік (п. 43 Санітарних правил в лісах України), не ліквідовано порубкові залишки після рубки (ст.16 Закону України "Про природно-заповідний фонд", п. 33 Санітарних правил в лісах України), проводиться незаконна порубка дерев за межами границь відведених ділянок (ст.19 Лісового кодексу України), порушення настанов по відводу і таксації лісосік (пункти 17, 18, 21 "Наставлений по отводу и таксации лесосек в лесах СССР").

За результатами перевірки складено відповідний акт від 30.04.10р. (а.с.6-8).

Як вбачається з вищевказаного акту, під час проведення перевірки, зокрема, встановлено:

- в кварталі 4 вид. 20 пл. 5,7га, суцільна рубка санітарна 2009 року, Копищенська сільська рада Олевського району, виявлено незаконну порубку, за межами встановлених границь ділянки, трьох дерев породи сосна звичайна;

- в кварталі 4 вид. 20 пл. 5,7га, суцільна рубка санітарна 2009 року, Копищенська сільська рада Олевського району, виявлено пошкодження двох дерев породи сосна звичайна до ступеня припинення росту;

- в кварталі 22 вид. 7 пл. 1,8га, суцільна рубка санітарна 2009 року, Копищенська сільська рада Олевського району, виявлено пошкодження п'яти дерев породи сосна звичайна та трьох дерев береза повисла до ступеня припинення росту;

- в кварталі 22 вид. 7 пл. 1,8га, суцільна рубка санітарна 2009 року, Копищенська сільська рада Олевського району, виявлено пошкодження дев'яти дерев породи сосна звичайна до ступеня неприпинення росту;

- в кварталі 7 вид. 7 пл. 3,3га, суцільна рубка санітарна 2009 року, Копищенська сільська рада Олевського району, виявлено незаконну порубку, за межами встановлених границь ділянки, двадцяти семи дерев породи сосна звичайна;

- в кварталі 7 вид. 15 пл. 2,3га, суцільна рубка санітарна 2009 року, Копищенська сільська рада Олевського району, виявлено незаконну порубку, за межами встановлених границь ділянки, дев'яти дерев породи береза повисла;

- в кварталі 13. вид. 24 пл. 0,8га, суцільна рубка санітарна 2009 року, Копищенська сільська рада Олевського району, виявлено незаконну порубку, за межами встановлених границь ділянки, трьох дерев породи сосна звичайна;

- в кварталі 7 вид. 6 пл. 2,1га, суцільна рубка санітарна 2009 року, Копищенська сільська рада Олевського району, виявлено незаконну порубку, за межами встановлених границь ділянки, шести дерев породи сосна звичайна;

- в кварталі 9 вид. 3 пл. 2,1га, суцільна рубка санітарна 2009 року, Копищенська сільська рада Олевського району, виявлено незаконну порубку, за межами встановлених границь ділянки, чотирьох дерев породи сосна звичайна;

- в кварталі 4 вид. 4 пл. 1,2га, суцільна рубка санітарна 2009 року, Копищенська сільська рада Олевського району, виявлено незаконну порубку, за межами встановлених границь ділянки, дев'яти дерев породи сосна звичайна;

- в кварталі 22 вид. 7 пл. 1,8га, суцільна рубка санітарна 2009 року, Копищенська сільська рада Олевського району, виявлено незаконну порубку, за межами встановлених границь ділянки, шість дерев породи сосна звичайна та одне дерево породи береза повисла;

- в кварталі 22 вид. 7 пл. 1,8га, суцільна рубка санітарна 2009 року, Копищенська сільська рада Олевського району, виявлено несвоєчасне вивезення лісопродукції (дров паливних) в кількості 14,87 куб.м.;

- в кварталі 13 вид. 24 пл. 0,8га, суцільна рубка санітарна 2009 року, Копищенська сільська рада Олевського району, виявлено несвоєчасне вивезення лісопродукції (дров паливних) в кількості 42,2 куб.м. та дійової деревини (пиловник) в кількості 39,41 куб.м.;

- в кварталі 4 вид. 4 пл. 1,2га, суцільна рубка санітарна 2009 року, Копищенська сільська рада Олевського району, виявлено несвоєчасне вивезення лісопродукції (дров паливних) в кількості 18,76 куб.м.

- в кварталі 22 вид. 7 пл. 1,8га, суцільна рубка санітарна 2009 року, Копищенська сільська рада Олевського району, виявлено несвоєчасне вивезення лісопродукції (дров паливних) в кількості 20,10 куб.м.;

- в кварталі 9 вид. 3 пл. 2,1га, суцільна рубка санітарна 2009 року, Копищенська сільська рада Олевського району, виявлено несвоєчасне вивезення лісопродукції (дров паливних) в кількості 142 куб.м.;

- в кварталі 7 вид. 15 пл. 2,3га, суцільна рубка санітарна 2009 року, Копищенська сільська рада Олевського району, виявлено несвоєчасне вивезення лісопродукції (дров паливних) в кількості 77,87 куб.м. та дійової деревини (пиловник) в кількості 74,12 куб.м.

Акт перевірки підписаний старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Радушинським В.Е., державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Федорчуком С.Л. та Легенчуком С.Л. (усні пояснення останнього було заслухано в судовому засіданні). Керівник відповідача від підписання акту відмовився.

До акту перевірки додані польові перелікові відомості пнів (а.с. 9-16).

Згідно розрахунків позивача (а.с.17-33), здійснених на підставі: додатку №1та №2 Постанови Кабінету Міністрів України №521 від 21.04.1998р. "Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду України"; Постанови Кабінету Міністрів України №174 від 21.02.2006р. "Про плату за використання лісових ресурсів"; пункту 52 Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №555 від 27.07.1996р., загальна сума завданої шкоди складає 26632,50 грн.

Позивачем на адресу відповідача було надіслано претензію №132-13/6 від 19.05.10р. з вимогою в місячний термін відшкодувати шкоду, заподіяну лісовому господарству незаконною рубкою дерев, пошкодженням дерев до ступеня припинення та неприпинення росту та порушенням термінів вивезення лісопродукції в загальній сумі 26632,50 грн., яку відповідач залишив без задоволення (а.с.34-35).

Факт отримання відповідачем даної претензії підтверджується поштовим повідомленням (а.с.36).

В матеріалах справи містяться пояснення відповідача щодо зрубаних дерев за візирою (лист від 06.05.2010р., а.с. 43) та додані до нього акти обстеження насаджень призначених під суцільну санітарну рубку по Копищанському лісництву від 26.06.2009р. та 15.02.2010р. (а.с.44-45). Згідно вказаних актів, складених комісією в складі головного лісничого, інженера лісового господарства, інженера ОЗЛ та лісничих Копищанського, Селезівського та Перганського лісництв, при проведені обстеження насаджень відведених під суцільну санітарну рубку та прилеглих до лісосік насаджень, які пошкоджені пожежею та вітровалом, вздовж границь лісосік та лісовозних під'їздних доріг виявлено небезпечні дерева, які взято в облік польових перелікових відомостей по кварталах та виділах та вирішено за доцільне зрізати дані небезпечні дерева до проведення технологічного процесу розроблення лісосік.

Посилання відповідача на те, що рубка дерев за межами ділянок відводу була здійснена згідно актів обстеження насаджень відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1378 від 29.07.1999р. "Про затвердження Правил відпуску деревини на пні в лісах України", які, на думку відповідача, ні в якій мірі не протирічать чинному природоохоронному законодавству, а деталізують його, господарський суд вважає безпідставними, враховуючи наступне.

Постанова Кабінету Міністрів України №1378 від 29.07.1999р. "Про затвердження Правил відпуску деревини на пні в лісах України" втратила чинність з 1 січня 2008 року згідно постанови Кабінету Міністрів України №761 від 23.05.07р.

Згідно зі статтею 69 Лісового кодексу України, спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубним квитком або лісовим квитком, що видається безоплатно.

Відповідно до ч. 2 пункту 9 постанови Пленуму Верховного суду України № 17 від 10.12.2004р. визнається незаконною порубка дерев і чагарників, вчинена: без відповідного дозволу; за дозволом, виданим із порушенням чинного законодавства; до початку чи після закінчення установлених у дозволі строків; не на призначених ділянках чи понад установлену кількість; не тих порід дерев, які визначені в дозволі; порід, вирубку яких заборонено.

Наявними в матеріалах справи доказами, а саме актом перевірки від 30.04.2010р. та доданими до нього польовими переліковими відомостями про породи, кількість, діаметр зрізаних дерев, підтверджується порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства внаслідок порубки дерев за межами встановлених границь ділянки без належного на те дозволу відповідного органу.

На підставі акту перевірки від 19.03.2009р. № 42, керуючись Додатком № 1 до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008р. № 665 „Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу”, позивачем правомірно нараховано шкоди у розмірі 17351,50 грн.

Відповідно до п.43 Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №555 від 27.07.1996р., під час розробки лісосік, а також проведення інших робіт забороняється пошкодження дерев, що не підлягають рубці, в тому числі за межами лісосік, а також складання біля дерев зрубаних стовбурів, сортиментів, порубкових решток та інших матеріалів.

Як вбачається з матеріалів справи, перевіркою дотримання відповідачем природоохоронного законодавства також виявлено пошкодження дерев до ступеня припинення та неприпинення росту за межами встановлених границь ділянки, що підтверджується польовою переліковою відомістю пнів (а.с. 9-10).

Крім того, в матеріалах справи знаходяться копії протоколів про адміністративне правопорушення №003045-а та №003046 від 15.04.2010р. (а.с.39,42), складених відносно головного лісничого Поліського природного заповідника Лінкевича В.К. та інженера охорони та захисту лісів Поліського природного заповідника Германчука В.В., а також копія постанови Овруцького районного суду Житомирської області № 1251/10 від 27.05.2010р. (а.с.40), які також підтверджують, що відповідачем порушено законодавство про охорону навколишнього природного середовища, в т.ч. у зв'язку з пошкодженням дерев.

Загальна сума завданої пошкодженням дерев шкоди згідно проведеного Державною екологічною інспекцією в Житомирській області розрахунку складає 5147,00 грн. (а.с. 25-27).

Згідно з пунктом 44 Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №555 від 27.07.1996р., вивезення деревини з лісу, а також очищення лісосік від порубкових залишків здійснюється, як правило, одночасно з її заготівлею. Зберігання деревини в лісі допускається за умови додержання вимог, зазначених у пункті 36 цих Правил.

Пунктом 36 вищевказаних Санітарних правил встановлено, що якщо заготовлена і неокорована деревина (у вигляді круглих лісоматеріалів або стовбурів) залишається у місцях рубок, а також на верхніх складах, вантажних пунктах та інших територіях на відстані менш як 2 кілометри від лісових насаджень, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані вживати заходів до запобігання заселенню деревини шкідниками і пошкодженню грибами шляхом: суцільного (для хвойних порід) або часткового (для листяних) корування круглих лісоматеріалів і стовбурів та складання їх у штабелі відповідно до стандартів і спеціальних інструкцій; обробки круглих лісоматеріалів біологічними чи хімічними препаратами, використання яких дозволено в лісовому господарстві. Спосіб захисту деревини визначається лісокористувачем. Забороняється хімічна обробка деревини, призначеної для сплаву способом, що допускає контакт її з водою.

Частиною 2 пункту 52 Санітарних правил передбачено, що у разі невивезення з лісосіки деревини в установлений термін або залишення її в місцях рубок, на верхніх складах, вантажних пунктах та інших територіях на відстані менш як 2 кілометри від лісових насаджень (за винятком деревини, зрубаної під час лісовпорядкування, проведення наукових досліджень, інших вишукувальних робіт), якщо залишена деревина не захищена від шкідників та хвороб, сплачується штраф у розмірі двократної таксової вартості цієї деревини.

На підставі акту перевірки від 30.04.2010р., керуючись Постановою Кабінету Міністрів України №174 від 21.02.2006р. "Про плату за використання лісових ресурсів"; пунктом 52 Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №555 від 27.07.1996р., позивачем розраховано розмір шкоди, заподіяної відповідачем лісовому господарству внаслідок несвоєчасного вивезення деревини, що склала 4134,00грн. (а.с.28-33).

Відповідно до ст.107 ЛКУ, підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Згідно з ч.1 ст.224 ГК України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Відповідно до ч.1 ст.225 ГК України, до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються, зокрема, вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства.

Згідно з ч.1 ст.1172 ЦК України, юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.

Відповідно до ст.69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.91р. №1264-ХІІ, шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно зі ст.34 вищевказаного Кодексу господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Заперечення відповідача господарський суд вважає безпідставними, оскільки вони суперечать чинному законодавству України та спростовуються наявними в матеріалах справі доказами.

Станом на день розгляду справи докази про сплату завданої відповідачем шкоди в загальній сумі 26632,50 грн. в матеріалах справи відсутні.

Враховуючи викладене, господарський суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі - 26632,50 грн. заподіяної шкоди внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.

Судові витрати по сплаті державного мита та за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст.49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Поліського природного заповідника, 11122, с.Селезівка Овруцького району Житомирської області, ідентифікаційний код 05453947:

- в дохід спеціального фонду Державного бюджету Копищенської сільської ради Олевського району (р/р №31511921700476, МФО 811039, код призначення 24062100, код ЄДРПОУ 20413477, УДК в Олевському районі, банк одержувача ГУДКУ у Житомирській області) - 26632,50 грн. заподіяної шкоди;

- в дохід Державного бюджету України (р/р 31118095700002 ГУДКУ у Житомирській області, ЄДРПОУ 22062319, МФО 811039, код 22090200, отримувач УДК в м.Житомирі) - 266,33 грн. державного мита;

- 236,00 грн. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу (р/р 31217264700002, ГУДКУ у Житомирській області, МФО 811039, код доходу 22050003, ЄДРПОУ 22062319, отримувач - УДК в м.Житомирі).

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 ГПК України.

СуддяПрядко О.В.

Повний текст складено 22.10.2010р.

Друк.: 3 прим.: 1 - у справу, 2,3 - сторонам.