Господарський суд
Житомирської області
----------------------------------------* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620
від "14" жовтня 2010 р. Справа № 18/1109
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Соловей Л.А.,
за участю представників сторін:
від позивача: Лейковський Д.В., довіреність від 25.02.2010р.;
від відповідача: ОСОБА_2, довіреність від 13.10.2010р.;
розглянув справу за позовом Управління житлово-комунального господарства та комунальної власності Новоград-Волинської міської ради (м.Новоград-Волинський)
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (м.Новоград-Волинський Житомирська область)
про стягнення 6227,84грн.,
Позивачем пред'явлено позов про стягнення з відповідача 6227,84грн. заборгованості, з яких: 6032,15грн. основного боргу та 195,69грн. пені.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, зазначених в позовній заяві, на виконання вимог ухвали господарського суду від 16.09.2010р. надав обґрунтований розрахунок суми заявлених позовних вимог та пояснення на відзив відповідача (а.с.73).
Представник відповідача проти позову заперечує з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву та додатковому запереченні (а.с.30-35, 49-57), в яких зокрема, зазначає, що начальник управління житлово-комунального господарства та комунальної власності Новоград-Волинської міської ради Лень В.О. на момент укладання договору оренди нежитлового приміщення №55 (2009) від 13.05.2009р. не повідомив, що до 01.01.2009р. нежитлове приміщення знаходилось на балансі будинкоуправління №1, військового містечка №6 КЕЧ Новоград-Волинського району, а орендна плата в період до 01.01.2009р., на нежитлові приміщення була вдвічі нижчою. Додаткові угоди з 1 січня 2008р. по 31 грудня 2010р. до договорів оренди з КЕЧ Новоград-Волинського району передбачали помірну орендну плату. Розрахунок за оренду вже комунального майна з 01.01.2009р. проводиться по методиці розрахунку плати за оренду майна комунальної власності, та порядку зарахування орендної плати, затвердженої рішенням міської ради від 21.12.2006р., за №99 та від 28.02.2008р. за №22, ні одне із рішень не передбачає використання вищевказаних розрахунків на новоприйняті об'єкти державної власності, при нарахуванні орендної плати без попереднього проведення громадських слухань. Вказує, що Закон України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" не передбачає заміну громадських слухань відповідними заявами орендарів на адресу міського голови Боровця М.П.
На думку відповідача, в результаті порушення Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", пустує та руйнується нежитлове приміщення, яке в минулому орендоване ФОП ОСОБА_3, та комплекс 320,5 кв.м. Вважає, що зміна орендних ставок без громадських слухань, ставить під сумнів всі договори оренди, які заключало Управління житлово-комунального господарства та комунальної власності Новоград-Волинської міської ради з орендарями, за таких обставин не визнає наявність заборгованості перед позивачем у розмірі 6227,84грн. (а.с.30-35; 49-57).
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд
Як вбачається з матеріалів справи, 13 травня 2009 року між Управлінням житлово-комунального господарства та комунальної власності Новоград-Волинської міської ради (орендодавець, позивач) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 (орендар, відповідач) укладено договір оренди нежитлового приміщення №55 (а.с.7-8), за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування нежитлове приміщення площею 48,8 кв.м., розташоване за адресою: АДРЕСА_2. Вартість майна визначена згідно експертної оцінки становить 79728,00грн. (п.1.1).
Орендар вступає в строкове платне користування майном у термін, вказаний у договорі (п.2.1).
Пунктом 3.1 договору сторони погодили, що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої рішенням сесії міської ради від 21.12.2006р. №99 зі змінами та доповненнями, орендних ставок затверджених рішенням сесії міської ради від 28.02.2008р. №292 і становить без ПДВ за перший місяць оренди 1328,82грн. з подальшим корегуванням на індекс інфляції. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством України.
Згідно п.3.3 договору орендна плата вноситься орендарем на розрахунковий рахунок орендодавця щомісяця до 25 числа поточного місяця. Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни орендних ставок, цін та тарифів, методики її розрахунку та в інших випадках передбачених законодавством України (п.3.4 договору).
Пунктом 5.2 договору оренди передбачено обов'язок орендаря своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату.
На виконання умов договору оренди №55 позивач передав, а відповідач прийняв у строкове платне користування нежитлове приміщення площею 48,8 кв.м., розташоване за адресою: АДРЕСА_2, про що свідчить акт прийому-передачі орендованого майна від 13.05.2009р.(а.с.9).
Внаслідок несвоєчасної сплати відповідачем - ФОП ОСОБА_3 зобов'язань по договору оренди нежитлового приміщення №55 за останнім утворилась заборгованість з орендної плати.
Позивач направляв на адресу ФОП ОСОБА_3 претензію про погашення заборгованості з орендної плати у сумі 6227,84грн. за договором оренди приміщення, яку відповідач отримав 03.04.2010р., що вбачається з повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.11), проте залишив без задоволення.
01.01.2010 року, за погодженням сторін відповідач повернув об'єкт оренди орендодавцю з підписанням акту приймання - передачі нежитлового приміщення (а.с.61), проте заборгованість з орендної плати залишилась непогашеною.
Згідно ч.1 ст.530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до розрахунку позивача з травня 2009р. по грудень 2009р. відповідач заборгував позивачу за договором оренди від 13.05.2010р. 6032,15грн. (а.с.78-79).
Відповідно до ст.759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Частиною 1 ст.2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначено, що орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ч.1 ст.762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Частиною 3 ст.19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що строки внесення орендної плати визначаються у договорі.
Згідно з ч.3 ст.18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і в повному обсязі.
Частиною 1 ст.19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" встановлено, що орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Враховуючи наведене, суд вважає позовні вимоги в частині стягнення 6032,15грн. заборгованості з орендної плати обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, за несвоєчасне виконання зобов'язань по договору оренди позивач на підставі п.3.5 договору просить суд стягнути з відповідача пеню у розмірі 195,69грн., нараховану на заборгованість з орендної плати, яка виникла в період з травня 2009 року по грудень 2009 року.
Пунктом 3.5 сторони передбачили, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, стягується з орендаря відповідно до чинного законодавства України з нарахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки встановленої НБУ, за кожний день прострочення включаючи день сплати.
Згідно п.3 ст.611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Статтею 549 ЦК України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Як вбачається з розрахунку позивача (а.с.78-79), перевіреного господарським судом, пеня у сумі 195,69грн. нарахована позивачем відповідно до приписів Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" та з урахуванням вимог ч.6 ст.232 ГК України.
Приписами ст.ст.525 і 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Посилання відповідача на те, що рішення сесії Новоград - Волинської міської ради №99 від 21.12.2006р., яким затверджено Методику розрахунку орендної плати та рішення сесії міської ради №292 від 28.02.2008р. "Про затвердження орендних ставок" не пройшли процедуру громадських слухань, а орендна плата за користування нежитловим приміщенням має бути вдвічі нижчою господарський суд вважає необґрунтованими, виходячи з наступного:
З наявних в матеріалах справи документів вбачається, що на підставі Рішення виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради від 13.04.2009р. №178 Управління житлово-комунального господарства та комунальної власності міської ради уклало з відповідачем договір оренди нежитлового приміщення №55 від 13.05.2009р.
Зазначений договір оренди нежитлового приміщення №55 від 13.05.2009р. припинив дію за погодженням сторін, у встановленому порядку не оскаржувався та не визнаний недійсним.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч.1 ст.628 ЦК України).
Відповідач підписав акт прийому-передачі вищевказаного приміщення, тобто прийняв умови та схвалив договір. З моменту підписання акту прийому-передачі, відповідачу щомісячно нараховувалась орендна плата згідно умов договору.
Методика розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна встановлюється та затверджується на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. №786 та Закону України "Про оренду державного та комунального майна", проте вказаними нормативними актами не передбачено процедуру громадських слухань.
Що стосується заперечення відповідача щодо завищеного порядку нарахування орендної плати за користування майном, яке перебуває в державній або комунальній власності, господарський суд зазначає наступне:
Порядок нарахування орендної плати здійснено на підставі Положення про оренду майна комунальної власності територіальної громади міста Новограда-Волинського (а.с.22-25); вказане положення прийняте відповідно до Закону України "Про оренду державного та комунального майна", Постанови КМУ "Про внесення змін до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна" від 27.12.2006р. №1846, з метою забезпечення підвищення ефективності використання цілісних майнових комплексів підприємств з комунальною формою власності, об'єктів нерухомості нежитлового призначення, іншого індивідуально визначеного майна, що перебуває у власності територіальної громади м.Новограда-Волинського, шляхом надання його в оренду фізичним та юридичним особам відповідно до вимог чинного законодавства (п.1 положення).
Згідно п.15.1 вищевказаного положення, орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. У разі визначення орендаря на конкурсних засадах умовами конкурсу може бути передбачений більший розмір орендної плати. Орендні ставки за використання нерухомого майна встановлюються міською радою або уповноваженим нею органом.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідач у запереченнях на позов посилається на нормативні акти, які на момент виникнення спірних правовідносин втратили чинність.
Приписами ст.42 ГК України встановлено, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. Вказане свідчить про те, що при укладенні зазначеного договору оренди відповідач повинен був розраховувати підприємницький ризик, у тому числі зміну економічного та фінансового стану.
За таких обставин, відповідач, безпідставно ухиляється від виконання зобов'язань, які виникли на підставі договору оренди нежитлового приміщення №55 , чим порушує взяті на себе договірні зобов'язання.
Крім того, в матеріалах справи міститься акт звірки взаємних розрахунків станом на 01.09.2010р., підписаний повноважними представниками, з якого вбачається, що відповідач визнав наявність у нього боргу перед позивачем в сумі 6227,84грн. (а.с.45).
Відповідно до статті 33 ГПК України кожна особа повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідач доказів погашення заборгованості з орендної плати не надав, розрахунок пені не спростував.
Враховуючи викладене, господарський суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, заявлені відповідно до вимог чинного законодавства, підтверджуються належними доказами, наявними в матеріалах справи, та підлягають задоволенню на суму 6227,84грн. з яких: 6032,15грн. основного боргу та 195,69грн. пені.
Судові витрати по сплаті державного мита та за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача , оскільки він спонукав позивача звернутись з позовом до суду.
На підставі ст.ст.2, 18, 19, 26, 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", ст.ст.509, 525, 526, 530, 549, 611, 629, 625, 651, 759, 762, 782 ЦК України, керуючись ст. ст.33, 34, 43, 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (11700, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1)
на користь Управління житлово-комунального господарства та комунальної власності Новоград-Волинської міської ради (11700, м.Новоград - Волинський, вул.Шевченка, 16, код ЄДРПОУ 34648973)
- 6032,15грн. - заборгованості по орендній платі;
- 195,69грн. пені;
- 102,00 грн. - витрат по сплаті державного мита;
- 236,00грн.- за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання мотивованого рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.
Суддя Соловей Л.А.
Повне рішення складено 19.10.2010р.
Віддрукувати: 3 прим.
1 - в справу
2,3 - стронам